:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 201
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Демокрация ли е все още Турция?

Преди 4 г. страната беше смятана за модел в мюсюлманския свят, а след опита за преврат започнаха масови арести, уволнения и закриване на медии
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Арестът на депутати от прокюрдската Народнодемократична партия предизвика протести не само в Турция, но и сред турската диаспора в цяла Европа.
Какво се случва в Турция? Преди четири години Западът я смяташе за модел за мюсюлманския свят: демокрация (макар и сбъркана), която водеше прeговори за членство в ЕС и напредваше към мирно споразумение с кюрдското малцинство. Турция беше приемана като котва на стабилността в нестабилния Близък изток - въпреки че критиците там смятаха, че мнението на външните наблюдатели е изопачено.

Преди дни в индекса за върховенството на закона, изготвен от Световния проект за справедливост, Турция беше поставена на 99-о място от общо 113 държави, точно след Иран и Мианма. Страната се превърна в основно място, където журналистите са хвърляни зад решетките. "Това е краят на демокрацията", заяви зам.-председателят на прокюрдската Народнодемократична партия Хисяр Йозсой. "Тук и без това няма демокрация, но дори и силно ограниченото демократично пространство вече е напълно унищожено."

Тиранин или спасител?

Демокрация ли е все още Турция? Както винаги зависи от това кой говори в тази поляризирана държава. Жертвите на чистките след преврата, левите, привържениците на светската държава и критиците на Ердоган смятат, че демокрацията е умряла преди време, когато държавният глава, притиснат от обстоятелствата, прогони или започна да съди опонентите си.

Но другата половина на страната - тя е разделена на две почти равни части - почита човек, за когото смята, че е променил Турция към добро и е останал неразбран от външния свят. Според тях Западът не може да оцени заплахата от тероризма, пред която е изправена Турция - от Прокюрдската работническа партия (ПКК), "гюленистите" и географския малшанс да граничи с Ирак и Сирия. Аргументът е, че всички политици са корумпирани, но този президент поне залага на равенство, построи болници и училища и е големият лидер, за когото турците копнеят.

В нощта на 15 юли правителството и поддръжниците му се обединиха в знак за демократическата зрялост на Турция. Тогава над 240 души бяха убити по улиците, съпротивлявайки се срещу танковете и заговорниците, като блокираха петия военен преврат в историята на Турция и заявиха, че турците ще избират лидерите си пред урните, а не под дулото на оръжия. Но демокрацията, която победи в онази нощ, все още е силно оспорвана. Обединението срещу преврата обаче не е равно на обединението в полза на това правителство. Изборите в страната все още са сравнително свободни, но не и честни. Управляващата Партия на справедливостта и развитието в голяма степен доминира над медиите и е обвинявана, че сплашва гласоподавателите.

Все още има (макар и постоянно намаляващи) антиправителствени медии. Турция остава важен член на НАТО, въпреки че взаимоотношенията със САЩ се обтягат все повече заради подкрепата, която Вашингтон оказва на сирийските кюрди, борещи се срещу "Ислямска държава". Турция не участва в коалицията в Мосул заради обтегнатите отношения с Багдад.

Турция е основен партньор, от който Западът не може да си позволи да се отдръпне. Когато обаче става въпрос за демокрация, има две реалности в Турция. И става все по-ясно, че те никога няма да се срещнат.

---------

Какво се случи в Турция в последните дни:

- Кметовете на най-големия град, заселен с кюрди, Диарбекир, бяха арестувани заради предполагаеми връзки с ПКК, смятана за терористична организация от Турция и Запада.

- Още 10 000 държавни чиновници бяха отстранени от постовете си заради съмнения, че подкрепят намиращия се в САЩ проповедник Фетуллах Гюлен, когото правителството обвинява, че стои зад неуспешния опит за преврат. Така броят на отстранените или уволнени държавни чиновници от юли насам стигна 100 000 души.

- На 137 представители на академичните среди в Анкара бяха издадени заповеди за арест заради подозрения за връзки с Гюлен. Около 37 000 души са арестувани от юли насам.

- Законът беше променен, така че позволи на президента Реджеп Ердоган да назначава университетските ректори, вместо академичната общност да ги избира.

- Затворени бяха 15 медии и така броят им от юли насам достигна 170.

- Редактор, карикатурист и други служители на най-стария вестник в Турция "Джумхуриет" бяха арестувани по обвинения, че са оказали подкрепа на ПКК и Фетуллах Гюлен.

- Лидерите и няколко депутати от третата по големина политическа партия в Турция - прокюрдската Народнодемократична партия, бяха арестувани заради съмнения за връзки с ПКК. Поддръжници на партията казват, че това е опит да я отстранят от парламента и Ердоган да увеличи властта си. Часове по-късно кола бомба уби 9 души в Диарбекир. Правителството обвини ПКК , но "Ислямска държава" пое отговорност за атаката.

- Правителството прекъсна достъпа до интернет в югоизточната част на Турция, спря също WhatsApp, Twitter и частните мрежи (VPN) в страната.

- Турската лира се срина до рекордно ниско ниво спрямо американския долар.

- След критики от страна на ЕС председателят на ЕП заяви, че Турция е "преминала червената линия", а премиерът отвърна с: "Братко, не ни интересува вашата червена линия... Начертали сме други червена линия, която е над вашата", а президентът обвини Германия, че приютява терористи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Турци се опитват да спрат танк на превратаджиите през юли по призив на президента Реджеп Ердоган.
5
3156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Ноември 2016 20:05
За бибиси е съвсем очевидно, че ако един президент или правителство не може да бъдат свалени с цветен пуч и с преврат, значи в страната въобще няма никаква демокрация.
07 Ноември 2016 22:06
Абсолютно! Деморация е в пълния и изчерпателен смисъл на думата. Би Би Си и други погрешно смесват деморацията, която е начин на управление и либрерализмът, който е идеология. Сократ е екзекутиран напълно демократично. ердоган е избран деморатично и мнозинството турци го подкрепят. турция е дивашка държава, но това не означава, че не е деморатична.
08 Ноември 2016 09:09
Ами запада какво чака ? Я да си внесе демокрацията и в турско, както си знае!
08 Ноември 2016 09:19
Забележка:има две велики самоубийства в историята – на Исус и на Сократ!
Демокрацията винаги накрая свършва като АНАРХИЯ на органите на обществото.
08 Ноември 2016 19:45
Турция направи завой към клуба на автокрациите, след като доста време само имитираше желание да изгражда либерална демокрация.
Което е - гарантирани гражданска свобода, човешки права и собственост.
Следователно демокрация в Турция няма.
НАТО е клуб на либералния свят. Така, че е логично да очакваме Турция да излезе от него.
И да се присъедини към сатрапиите - Русия, Китак, Северна Корея, Виетнам, ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД