В неделя свърши само първото полувреме на изборите. Мачът продължава, затова е рано за радост, скръб, депресия и други подобни посттравматични състояния. Както и за окончателни диагнози.
Безапелационно ясни са няколко неща - в неделя имаше двама загубили и първият от тях е Бойко Борисов. Магията на Бойко се изчерпа. Онази негова шарена приказка - за асфалта, стабилността и санирането, взе да втръсва, зрителят очевидно искаше нещо ново и той не му го даде. За загубата си вина не носи активният борец срещу тоталитаризма Цецка Цачева - хора като нея няма как да се надскочат. Вина не носи едноличната фирма ГЕРБ, щото Бойко е ГЕРБ и ГЕРБ не е нищо друго освен Бойко. Затова цялата загуба трябва да е на сметката на човека, който очевидно смяташе, че тая държава му е в кърпа вързана и затова
и магаре може да лансира за президент
седмици преди гласуването. В цифри сурването на ГЕРБ е ясно видимо като резултатите от управлението му - от 1,67 млн. гласа през 2009 г. до 800 хиляди сега. Накратко, ГЕРБ е на път да се изчерпа, както се изчерпа БСП при Жан Виденов, СДС след Иван Костов, НДСВ - след царя. Сега една камара гласове в Делиормана, Измир и ромските махали не помагат на ГЕРБ. Да, на партията член на ЕНП не помогнаха и гласовете от Ердоган.
Ясно като бял ден е още нещо - имаше двама победители в неделя и първият от тях бе Румен Радев. Той /и кандидати като Веселин Марешки, Татяна Дончева и онези дребни малки политически риби/ олицетворяваше мажоритарния характер на тези избори. Преди няколко месеца "Маркет линкс" в свое представително проучване описа какъв президент искат българите - патриот, русофил и западняк. Т.е. искат човек като Радев.
Заслугите на БСП са две
- че го издигна и че не му пречеше особено по време на кампанията. Нищо друго. През 2014 г. партията докосна дъното - 505 хил. гласа, и цялата принадена стойност, която получи сега (до 950 хил.), се дължи на Радев. Дали ще успее да я осребри, е отделен въпрос.
Няма провал при Реформаторския блок. Той толкова си може. Провалиха се тези, които абсолютно неуместно захранваха фантазиите си с очаквания за по-добро представяне. РБ имаше таван от 300 000 гласа, който Трайчо Трайков за малко не успя да достигне. След предстоящото излизане на ДСБ остатъчният РБ ще може да се събере в един файтон - от онези, по-тесните. Другата част - на Радан Кънев, ще бъде в съседния файтон, но поне ще има шанс да покаже лицето си.
При резултат от 200-300 хил. е напълно наясно какви позиции защитават и ще продължат да защищават тези хора. Те ще бъдат, например, "против" мажоритарните избори, щото при такава подкрепа няма как да пробият където и да е освен в два софийски квартала (това не е много сигурно). Те ще бъдат "против" задължителното гласуване, но не защото гази конституцията и е израз за несвобода. Те ща са против, щото при задължително гласуване и пропорционална система няма да влязат в НС. Те ще бъдат "против" рязкото намаляване на държавната субсидия, но не защото идеята е доста популистка, а защото тази субсидия ще стане единственият им източник на финансиране (ако минат 1%, разбира се).
Тук е мястото за втория загубил - и на изборите, и на референдума. Той не е конкретен човек, той не е и партия. Той е онзи обобщен
лабораторен образ, който затънал в елитаризъм
и етатизъм, очевидно не си дава сметка нито къде живее, нито с кого живее, нито какво става наоколо - хоризонтът му опира до центъра на града и екрана на PC-то. Същият този лабораторен индивид месеци наред крещя, че е олицетворение на толерантност и демократичност, но когато случайно разбра, че референдумът е на път да мине, си върна боята и атакува "глупаците", "чалгарите", "руснаците", "комунистите", "патриотите", "олигарсите", "турците на Доган", "циганите", "мутрите", "онези гадняри от Студентски град", "селяните от Северозапада", "пенсионерите" и т.н. Т.е. всички извън ограниченото пространство на затворения му ментален комплекс. Цялата му лъжетолерантност лъсва като прани гащи в събота сутрин на един простор с двойните му стандарти. Тогава лабораторният образ запява познатата песен - хората са некомпетентни, те не могат да решават важни неща, по-добре е да оставим всичко в ръцете на Бойко, той поне е десен, нали затова му плащаме... И т.н., и т.н.
Мъка. Лабораторната мъка, за която говоря, се самоопределя за "дясна". И тя обяснява изборните резултатите на т.нар. десни - тоталната им неспособност да привлекат гласове се крие в
отчетливата им омраза срещу хората, които гласуват
И изборите показаха - те не могат и не искат да привлекат никого извън своя затворен кръг. Не им се получава, защото народът се промени и отдавна вече темите антикомунизъм и ДС или пък "за" и "против" ЕС и НАТО, не са му приоритетни. Заради липсата на адекватни позиции десните загубиха и София, и Пловдив, и Варна дори... (Същият самодостатъчен лабораторен кръжок, разбира се, съществува и в ляво. Честите загуби след тежките провали обаче научиха левите на по-голяма сдържаност).
Накратко - през последните години лявото се провали, последва провал на дясното, а сега е налице и провал на център-дясно, където се е позиционирал ГЕРБ. В същото време
няма нова несистемна структура,
която да поиска аргументирано властта. Успехът на Радев показа, че старите партии могат да кандидатстват успешно само с нови лица.
Какво ще се случи в неделя е трудно да се каже - не заради малката разлика между Радев и Цачева, а заради невъзможността да се прогнозира вотът на тези, които застанаха зад останалите 4-5 претенденти, които не стигнаха до втори тур. "Обединените патриоти" са пред тежка дилема. Те могат да осребрят веднага резултата (с 1-2 министерства). Или да играят за предсрочни парламентарни избори, на които биха могли да се преборят за 30-40 депутати. Но пък дотогава може да им се отще да са обединени, и да са патриоти. Затова "разговорите" на ГЕРБ и БСП с ПФ ще са най-трудни.
Марешки "ще гласува с отвращение за Цачева". "Бих предпочел адмирал Манушев пред генерал Радев", казва той. Истината обаче е, че хората, които предпочетоха Марешки, не са потенциален електорат на ГЕРБ, а на левите. А и той
не може да ги контролира и пренасочва
Затова "преливането" по-скоро няма да е към Цачева.
Останалите са ясни - ДПС без кампания даде 8% на Орешарски, а сега с мощна кампания ще напълни кошницата на Радев. Въпреки колебливите приказки и усещането за разнобой целият Реформаторски блок плюс скритите партньори от ДОСТ ще подкрепят Цачева. Но това няма да е достатъчно - при това разположение на силите Радев ще стане президент, защото той ще концентрира протестния вот, пръснат сега из по-малките кандидати. Часове по-късно Борисов ще трябва да подаде оставка, а падението на ГЕРБ ще повлече със себе си и партньорите и т.н. И чак тогава ще настане времето за истинската постравматична депресия, за раждането на нови партии и прегрупирането на изстрадалото политическо пространство.
Това ще се случи и при победа на Цачева (все пак да не забравяме, че е от ключово значение кой брои гласовете), но много по-бавно и мъчително. Парламентарната аритметика е такава, че ГЕРБ не може да поддържа правителството без едновременната подкрепа на ПФ и остатъците от Реформаторския блок, а такава съвместна подкрепа е трудно осъществима в България и трудно обяснима пред Европа. Борисов е доказал, че може да лавира, като си осигури подкрепата на маргинализираните независими депутати, но това е трудна, неблагодарна и леко безсмислена работа.
Затова Борисов се нуждае не просто от победа, а от убедителна победа на Цачева. Иначе не си струва да мъчи себе си, партията и страната в дребни политически игри.
|
|