Проф. Антоанета Христова е директор на Института за изследване на населението и човека към БАН, а също и университетски преподавател по политическа психология и политически маркетинг. Има издадени няколко научни монографии и десетки научни статии. Главен редактор на списание "Психологични изследвания".
- Г-жо Христова, и политическите психолози като социолозите ли бяха толкова изненадани от победата на ген. Румен Радев на първия тур на изборите?
- Да, изненада беше. По правило първият тур винаги е сблъсък между партиите, издигащи кандидатите. Имайки предвид, че в момента в най-добра кондиция като партия и структури е ГЕРБ, хипотезата бе, че на първия тур тя си е гарантирала лидерската позиция. Организационната готовност на партията очевидно бе надценена, а в хода на кампанията стана видно, че несистемният образ на ген. Радев има силно въздействие върху избирателя. Без съмнение той търси ново лице, на което да се довери. Освен това, макар да е трудно точно да се измери, мисля, че остана недооценено влиянието на новия лидер на БСП Корнелия Нинова. През нейното лице БСП получи нова енергия.
- Победа на БСП или по-скоро на Радев е този резултат?
- Ако трябва да сравнявам приноса на Нинова и на Радев, бих сложила на първо място този на Нинова. Безспорно се усеща полъх, че чрез новия си лидер БСП се отделя от дъното. За момента моята преценка е, че Нинова се справя много добре начело на партия в криза. Тя дава енергия на хората си с изразено лидерско поведение, с ясно политическо позициониране. От своя страна ген. Радев също не направи грешки, защото той нямаше среда, в която да ги направи. Той бе пуснат да се упражнява директно на терен и виждаме, че умението му да трупа бързо знания и опит се реализира в кампанията. В нощта на изборите той вече изглеждаше като човек, който говори по-добре, отколкото преди. Така че комбинацията между генерала и лидера на БСП доведе до доста добър ефект.
- Къде сбърка ГЕРБ?
- На първо място, трябваше по-точно да бъде проучен профилът на кандидата, когото хората очакваха ГЕРБ да издигне. Очакванията бяха за мъж. С това не казвам, че точно това отблъсна избирателите от Цецка Цачева. Но казвам, че при наслагване на непокрити очаквания може да станем свидетели на спад в мотивацията за гласуване. ГЕРБ не се съобразиха с очакванията на широкия кръг избиратели, те дори не се съобразиха с очакванията на собствените си избиратели. Второ, доста забавиха издигането на кандидата, което се оказа проблем в държава, обхваната от противоречия и кризи. Хем завишиха очакванията към него, без да ги покрият, хем издигнаха човек, който не успя да успокои страховете на хората. Макар че профилът на Цачева можеше много лесно да бъде преформатиран и да отговори на тези страхове. В цялата тематика за мигрантите, за отношенията Европа-Русия, България-Турция тя имаше естествен съюзник в лицето на Бойко Борисов. Неговите последни действия се свързани с доста балансирана позиция на България по всички тези теми, от което тя можеше да се възползва. Но не го направи и неговият бекграунд не беше използван достатъчно съответно към проблемите на деня.
- Как се представиха двамата в хода на кампанията?
- Цачева насочи посланията си основно към избирателите на ГЕРБ, и то към активистите. Не постигна никакво разширение. Даже бих казала, че ако ГЕРБ бяха сложили адмирал Пламен Манушев на нейно място, това щеше да е послание за разширение, а не за стесняване. ГЕРБ играха по класическите политически правила в развитите демокрации - партиен кандидат, и загубиха. Цачева говореше прекалено спокойно, професионално за собствените си компетенции. Не остави усещане за конкуренция и за битка. Едва през тази седмица започнаха да се усещат такива нотки, тя започна да говори по-ясно и стана по-комуникативна. Спря да разчита на партията си и разбра, че и мажоритарността е от голямо значение. За сметка на това БСП през цялото време се държа като несистемна, нововъзникваща патрия. Тя извади добре изглеждащ и популистки говорещ кандидат, който обира вота на недоволните, и засега печели.
Според мен ГЕРБ се уплашиха да визуализират кампанията си. Партията не трябваше да се отказва от използването на класически форми за достигане на посланията до повече хора. На всички срещи с избиратели Цачева беше придружена от Цветан Цветанов, което още повече стесни посланието.
- Как очаквате да се преразпределят гласовете на отпадналите кандидати?
- Почти не виждам шанс партиите да ги насочат в точно определена посока. Не смятам, че избирателите ще чуят инструкциите, ако се появят такива. Затова нито националистите, нито Марешки ги виждам много активни в тази посока. Част от избирателите на ПФ може да гласуват за Цачева, защото вечерта на първия тур посланието на ДПС, че подкрепя Радев, беше разчетено много ясно. Сега се изведе на преден план страхът от преориентация наляво, към Русия. Това може да накара много десни избиратели да излязат да гласуват за кандидата на ГЕРБ, въпреки съпротивата срещу самата ГЕРБ. Така ще станем свидетели на един парадокс. Този страх е принципен в симпатизантите на ДСБ, не на Реформаторския блок като цяло. След излизането на ДСБ от блока той вече е съставен от кухи партии. Зад СДС и ДБГ почти няма избиратели. Парадоксът ще е в това, че ДСБ и ГЕРБ са в конфликт и че въпреки това много избиратели на ДСБ ще гласуват за Цачева. А пък заслугата за тези гласове и евентуално за победата на Цачева ще си я припишат Кунева и Лукарски. Те подкрепиха ГЕРБ, макар че двамата вече не са лидери на партии, а са по-скоро политически личности. Техният път по естествен начин ги отвежда в ГЕРБ, ако там някой ги иска.
- Може ли неизпълненото обещание на Борисов за оставка да му изиграе лоша шега на балотажа?
- Тя вече му играе. Редно е, когато политик обещае нещо, да го изпълни. Това е основна характеристика на добрия политик. Това, че сме свикнали те да се отмятат от думите си, означава, че всъщност сме свикнали с лошите им практики. Много видимо стана отмятането на Борисов от даденото обещание. Той имаше силен ход - да каже, че предсрочни избори очевидно ще има и че ще даде оставка в следващ момент, а не между двата тура, за да не дестабилизира държавата. Според мен той дори не беше обмислил хипотезата, че може да загуби на първия тур. Заиграването със смисъла - дали печели като партия, или като кандидат, също не е в негова полза. Усеща се опит за предефиниране на условия, което играе лош номер на Борисов. В момента ГЕРБ още е най-силната партия в България. Не трябва да продължава да прави допълнителни грешки, защото те ще започнат да руинират партията. Според мен дори Цачева да победи на балотажа, хипотезата за предсрочни избори остава силно реалистична пред ГЕРБ.
- Не противоречат ли вашите думи на тезата на Борисов за стабилност в държавата?
- ГЕРБ трябва да отговорят на негативната обратна връзка на гражданите. След всичко, което се случи, те самите би трябвало да поискат вот на доверие. Независимо че може да се окаже, че рискуват много, според мен в този цикъл на поредица от грешки, който е започнал, на тях вече им трябва подобен вот. Поредицата от грешки може да бъде прекратена с едни предсрочни избори. В нов парламент със сигурност ще има преформатиране на политическата конструкция. Ще влязат нови партии, може да влезе Марешки, Слави Трифонов - също. Не казвам, че техните формации ще са устойчиви, но ако удържат енергията в момента, при предсрочни избори ги виждам в НС.
- Може ли предстоящите действия на парламента във връзка с референдума да се отразят на резултата от едни избори?
- Парламентът със сигурност трябва да отиграе много умно ходовете си, свързани с този референдум. Дори резултатът от него да се окаже незадължителен, НС със сигурност ще налее огромно количество вот към Слави Трифонов, ако отхвърли всички въпроси. Много гласували с "да" ще си кажат, че мнението им не е било зачетено и че техният глас не е бил чут. Трябва да има дебат, политиците трябва да покажат загриженост за този резултат. Ако не всичко, то поне нещо трябва да бъде променено, а за другото трябва да се говори на избирателите. Със сигурност трябва да се разгледа въпросът със субсидията, която е огромна, не кореспондира със субсидиите в Европа и видимо дразни хората.
Поредицата от грешки на Борисов ще завърши с предсрочни избори
Ами нали това е целта на Б.Б
За да се върне с малко помощ от Слави Трифонов на бял кон.