"Поставил съм условие към колегите от МВР, което те упорито отказват да изпълнят, въпреки че е твърде логично. Продължавам да смятам, че тези, които могат да бъдат набити на улицата, трябва да бъдат първа категория, а тези, които стоят зад бюра и не са изложени на такъв риск, трябва да бъдат трета категория - така, както е и министър-председателят, и народните представители, и всички, които не са изложени на риск". Това са думи на настоящия финансов министър Владислав Горанов отпреди само няколко месеца. Тогава с тях той даваше да се разбере, че няма никакво намерение да даде поискани от МВР поредни допълнителни суми - специално в случая ставаше дума за 21 млн. лева за изплащане на обезщетения на пенсионирани служители. Само дни по-рано той бе обявил, че около 6000 служители от системата на МВР, които не работят в рискова среда, могат преспокойно да преминат към трета категория труд. Според Горанов това щяло да спести съществени средства в бюджета на МВР.
"За съжаление, все още не виждам движение в тази посока", обяви министърът. Нещо повече. Тогава той обяви, че дори се изкушавал с бюджета да изземе инициативата за нормативни промени в тази посока за следващата година. На практика той заплашваше да намали рязко бюджета на МВР и така сами ще се свият. И вътрешното министерство чрез ръководителя си Румяна Бъчварова само се сети и предложи промени в Закона за МВР, с които да бъдат намалени екстрите за служители, свързани с категория труд, повече отпуск, по-големи обезщетения при пенсиониране. Все в опит да се намалят разходите, както искаше финансовият министър. Въпросните промени бяха одобрени дори от премиера Бойко Борисов, който застана зад Бъчварова. Не така обаче мислеше бившият МВР шеф Цветан Цветанов, който сега е председател на вътрешната комисия. Той направи всичко възможно, за да бламира т.нар. реформа "Бъчварова", и накрая успя.
На практика от финансова гледна точка в МВР по отношение на разходите нищо не се промени. Всичко остана по старому. А Горанов не само не изпълни заканите си, а увеличи бюджета на МВР.
В противовес на всякаква логика е заложено бюджетът за 2017 г. да е с цели 107 млн. лв. повече.
И същият този министър, който плашеше, че за 21 млн. лв. ще спре парите на МВР, сега им дава пет пъти повече. Отгоре на всичко от реформата на Бъчварова мина единствено създаването на държавно предприятие в рамките на вътрешното министерство, което ще поеме част от даваните от МВР услуги - като например регистрацията на автомобили, предпечатна подготовка и отпечатване на бланки, образци и документи за МВР. Или иначе казано, МВР ще печели допълнително пари, които ще влизат директно в техния бюджет. Затова, от една страна, си остава загадка защо вдигат парите на МВР и от друга, къде се стопи възмущението на финансовия министър.
Оказва се изведнъж, че са вдигнати парите на целия сектор, покриващ отбраната, сигурността, специалните служби, армията, вътрешните работи. И то с близо една четвърт. Най-много от всички сектори - повече от образование, култура, здравеопазване.
Например парите на ДАНС се вдигат с 10 млн. лв. Миналата година службата е имала бюджет от 97 млн. лв., а за следващата те вече са 107 млн. лв. Сигурно е хванала много терористи? Или е уличила много корумпирани?
Или пък да вземем Държавната агенция "Технически операции" (ДАТО) - структурата, която подслушва, следи, наблюдава. Бюджетът й става от 43 на 48 млн. лв. Защо? Повече СРС ли се използват? Повече доказателства ли е събрала?
Националната служба за охрана ще разполага с 37.2 млн. лв. вместо сегашните 34 млн.лв. Но и тук никой не казва каквато и да е конкретна причина. Защото просто такава дори не може да се измисли. За елита е по-мило и скъпо да има една служба, която да ги пази от народната любов, отколкото да има добре осигурено разузнаване, което да доставя добра информация за държавното управление, да предотвратява терористични актове, да има достатъчно данни за бъдещи заплахи. За НСО са 37 млн., а за разузнаването 23 млн. лв. Тоест за властта сигурността на няколко души и техният превоз са много по-важни от сигурността на цялата държава.
Да не говорим изобщо за предвидените много повече пари за отбрана за догодина. С аргумента, че ще се купуват изтребители, ще се строят кораби, ще се плаща за членството в НАТО ... Отсега е ясно, че става дума за здраво харчене без гаранция за ефективност.
Българската система за национална сигурност и нейните специални служби са в безтегловност, работят на самотек, далеч са от демократичните традиции за граждански контрол и имат проблем със законодателната уредба. И отгоре на всичко харчат тайно обществени пари, далеч от погледа на данъкоплатеца. А догодина ще харчат и още повече.