Според разследванията на МВР и прокуратурата повечето шофьори, преминаващи през граничния пункт "Лесово" са плащали подкуп "чорба или кафе". |
Става дума за митничари, служители на ДАИ, катаджии, гранични полицаи, които регулярно биват арестувани, разследвани, давани на съд и никога осъждани. Нещо повече. Една голяма част от тях успяват
да осъдят съответните ведомства и дори да се върнат на работа,
при това докато са разследвани, че дори и подсъдими.
Да вземем операцията от преди няколко дни на ГКПП-Лесово, при която за втори път в рамките на две години по една и съща схема бяха натръшкани 30 митничари, за които имало данни, че са корумпирани, че са взимали подкупи и са действали като организирана престъпна група. Тя бързо бе кръстена "Лесово 2", за да се отличава от операцията през 2014 г., наречена "Лесово 1". Единствената разлика между двете акции е в годините на извършване. Иначе вървят по един и същ алгоритъм.
Сценарият сякаш е писан под индиго и е предназначен за многократно използване. В едно прекрасно утро се появява информацията, че граничният пункт е блокиран от операция на ДАНС и МВР. Вътрешното министерство официално съветва водачите да се пренасочат към други пунктове на българо-турската граница. Следва съобщение, че
в акцията участват над 300 антимафиоти, контраразузнавачи, прокурори, полицаи
Че са арестувани всички митничари от две смени на Лесово. Става дума за над 40 човека. После цифрата спада на 30. На втория ден в ареста са оставени едва шестима. На третия ден от всички над 30 разследвани служители на митницата обвинения получават едва 13. Обявено е, че има използвани достатъчно специални разузнавателни средства, че са изготвени аудио и видеозаписи, че пред съдия са разпитвани шофьори, принуждавани да дават подкупи.
Някъде тук се появи признанието от разследващите, че
5-6 души, които са били свидетели по "Лесово" 1, сега са обвиняеми по
"Лесово" 2. Усещането е, че цялата тази антикорупционна глъчка се повтаря периодично. През 2014 г. също бяха арестувани над 30 митничари. И пак имаше достатъчно доказателства, пак имаше обиски, претърсвания, бяха ползвани СРС, бяха изготвени веществени доказателства. Накрая на съд бяха предадени само 7 човека, които дори не са осъдени на първа инстанция. А ги чакат още цели две инстанции след това. Да не говорим, че като нищо накрая ще излязат чисти. Една трета от арестуваните 30 митничари са се върнали отново на работа след като са обжалвали уволненията си. При това на същия пункт. Това се казва антикорупционна ефективност!
Разследващите признават, че на практика не е имало кой знае какъв ефект от операцията "Лесово 1". Веднага
след нея корупционната машина отново е рестартирана
Но се надявали, че при "Лесово 2" подготовката е по-добра и доказателствата този път ще издържат пред съда. Ако трябвало щяло да има и Лесово 3, 4,5,6! Отговорността за този незначителен коефициент на полезно действие по отношение на борбата с корупцията не може да бъде единствено на прокуратурата.
Как така съдът не намери един виновен митничар
за толкова години.
Не става дума само за Лесово. Подобни, да не кажем едни и същи операции се проведоха на няколко пъти и на ГКПП-Капитан Андреево.
А за това колко абсурдно изглеждат нещата
достатъчно е да се погледнат само две съобщения на МВР и прокуратурата.
Май 2012 г. "МВР проведе през нощта операция "Митница" на ГКПП "Капитан Андреево". Тя е насочена към пресичане на порочни практики за изнудване на пътникопотока. Задържани са 32-ма човека, които са били на смяна. Операция е част от системния подход за противодействие на подобни порочни практики. Извършва се преброяване на паричните средства, които са открити разпилени по масата и в помещението, където се е извършвало разпределението на парите.
Открити са банкноти в различна валута - долари, евро, турски лири, левове."
Ноември 2014 г. "В 23.30 ч. е започнала операция в ГКПП "Лесово". Разследването е за корупционни действия, осъществени от служители на агенция "Митници". Задържани са всички митничари от двете смени (32-ма човека - б.р.). В хода на разследването към момента са извършени претърсвания на служебни помещения в ГКПП и домашни адреси), проведени са и множество разпити и разпознавания от агентите на ДАНС и прокурорите, иззети са пари в левове и различна чужда валута (евро, щатски долари, турски лири и др.)."
През тази година нещата буквално се повтарят
Но да не си помислите, че това се случва само в митниците. На своя "пост" да посрещнат антикорупционните операции са и катаджиите. И при тях шумните и масови операции са на вълни.
Сигурно мнозина са позабравили как преди 6 години бе обявено, че в Северозападна България е действал частен КАТ. По този повод синдикалисти се оплакаха, че хора от "Вътрешна сигурност" на МВР си превишавали правата и дори събличали проверяваните пътни полицаи. Тогавашният премиер Бойко Борисов отсече: "Да се оплакват, колкото си искат. Не са намерили църквата, в която да се молят. Ще ги гоня с " Вътрешна сигурност" докрай, защото това да взимат пари полицаите под всяко дърво или на магистралата няма да го бъде!".
Две години по-късно при шумна операция "Палките"
бяха арестувани други 10 катаджии - този път от магистрална полиция в
Пловдив и Пазарджик, които редовно прибирали рушвети на АМ"Тракия". На практика това бяха всички полицаи, контролиращи магистралата от София до Пловдив. Обявено бе, че само през последните 2 месеца са прибрали над 1000 рушвета между 20 и 50 лева. И дори си изобретили тайник за прибиране на подкупите в дръжките на стоппалките.
Две години по-късно бе разбита поредната катаджийска банда.
При операция "Палките 2" броят на арестувани скочи на 17. Всичките
служители на столичната магистрална полиция. подходът е същият - месеци наред са следени и записвани хиляди шофьори, които са платили рушвет.
Като изключим медийния шум и твърденията, че става въпрос за едва ли не мафиотски сдружения, до момента няма нито една присъда дори и на първа инстанция.
Сходна е ситуацията и с инспекторите на ДАИ,
както хората са свикнали да наричат автомобилната инспекция, която се занимава с проверки на камиони, таксита, организира шофьорските изпити, контролира превоза на товари и какво ли още не.
"Ние ще изправим пред съд хората, които са участвали в тази корупционна схема. Тя обаче ще се възпроизведе отново, защото просто агенцията издава всичко .... Казано по друг начин, държавата трябва да прецени дали всичко това да продължава да бъде концентрирано в едно структурно звено на нейната администрация и дали тези режими трябва да продължават по този начин.
Защото цялата корупционна схема се възпроизвежда, на практика се сменят само
хората през определени периоди".
Това заяви главният прокурор веднага след шумните арести в ДАИ преди няколко месеца. На практика изобщо не е необходимо човек да е главен прокурор, за да стигне до същото прозрение. Защото преди три години имаше антикорупционна операция в ДАИ, пълно копие на сегашната. Пак беше арестуван директора, пак в ареста бяха вкарани дузина инспектори. Досега по този случай няма присъда. Ясна е причината как става
възпроизводството и на корупционната и на антикорупционната схема
И малките деца знаят, че митниците, ДАИ, КАТ са места, където винаги е имало, а очевидно и ще има корупция. Когато и да бръкнеш, все ще хванеш някой с подкуп. Проблемът е, че дори тази сравнително дребна, повсеместна, лесна за доказване корупция не се наказва. Какво остава за голямата, политическата корупция.
Истинската борба включва задължително присъди и конфискация на пари, имоти, коли. Всичко останало е прах в очите. Един вид антикорупционен камуфлаж.