:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,291,819
Активни 289
Страници 23,383
За един ден 1,302,066
Любопитно

Гъските са жертви на кулинарията

Независимо от това, че кокошките са най-популярните домашни птици, все пак гъските са били първите одомашнени пернати. В древноегипетски разкопки са открити рисунки на нилската гъска, която египтяните са развъждали преди хилядолетия.

Един възрастен гъсок тежи 7-10 кг, гъските - около 6 кг, а бройлер на два месеца може да достигне повече от 4 кг. В зависимост от породата гъските снасят от 35 до 140 яйца годишно. Половата им зрялост настъпва на 7-8 месеца. Гъската е много верен партньор - раздяла с любимия може да настъпи само при смърт.

От край време гъшият дроб се смята за един от най-изисканите специалитети. Известно е, че дробът на специално угояваните гъски увеличава многократно размерите си, затова в древен Рим тъпчели гъските с брашнени кюфтета, които натиквали дълбоко в гърлата им. Днес те се угояват главно с попарена царевица с добавени мазнина, соли и витамини, които се наливат насила в стомасите им с помощта на специални машини. На село за угояване избират най-здравата гъска, защото ще й се наложи да поеме голямо натоварване. Угояваните птици се държат в минимално пространство, което не им позволява движение, за да не хабят калории и съответно телесна маса. Доскоро угояваните гъски се държали в торба, от която се показвала само главата им, или направо им заковавали краката за пода. От третата седмица на угояването гъските натрупват много мазнина, придвижват се трудно, едва дишат и през по-голямата част от времето стоят неподвижни или спят. Дробът на птицата се увеличава до 500-600 г, а в отделни случаи и до 1000-1500 г.

Най-голям производител на гъши дроб е Франция, но немалко се произвежда и в Италия, Унгария, България и др. Въпреки високата цена на продукта във Франция например, особено през лятото, има огромен пазар за гъши дроб - тогава в страната има голям поток от туристи, които непременно искат да опитат френския специалитет.

Гъската е вегетарианец - тревопасно в истинския смисъл. Един възрастен гъсок на пасбище може да изяде до 2 кг трева дневно. По този повод в САЩ използват гъските вместо градинари в памуковите плантации, където те изяждат целия буренак (гъските мразят самия памук). Според специалистите 25 гъски могат да очистят от плевели 10 хектара градина. В момента гъшата програма се пробва в три американски щата, отглеждащи памук - по приблизителни данни гъските-градинари са общо около 1,5 млн.

Историята помни, че гъските на Юнона спасили Рим от нападението на галите (а gallus на латински е петел). Освен това те имат и огромен принос в образователното дело - векове наред, преди да бъде изобретена перодръжката, за писане са били използвани точно техните пера.
915
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД