Френски съд призна шефката на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард за виновна по обвинение в "небрежност" , проявена докато беше финансов министър на страната. Тя оглавяваше Министерството на финансите в периода между 2007 г. и 2011 г. в правителството на тогавашния премиер Франсоа Фийон, назначено от президента Никола Саркози. Лагард категорично отхвърля отправените й обвинения.
Специалният Съд на Републиката, който гледа само дела срещу лица, заемали високи постове в държавното управление на Франция, реши да не налага наказание на Лагард. Тя можеше да получи глоба до 15 000 евро или до една година затвор. Адвокатът на шефката на МВФ Патрик Мезоньов определи съдебното решение като "частична победа". "Настояваме за пълното оневиняване на клиентката ми... Съдът не й наложи наказание, както и се произнесе решението да не бъде вписвано в свидетелството й за съдимост", допълни той. Самата Лагард разпространи изявление, че не е доволна от решението, но няма да го обжалва, за да може това "изпитание" да приключи колкото се може по-скоро. "Не съм доволна от присъдата, но
има момент, когато човек трябва да се спре, само за да обърне страницата
и да продължи напред", заяви шефът на МВФ.
60-годишната Кристин Лагард беше обвинена в "небрежност, извършена от човек, заемащ пост в държавната власт" при надзора на арбитражно дело от 2008 г., в което са вплетени и политически интереси. Известният френски бизнесмен Бернар Тапи, близък до тогавашния държавен глава Никола Саркози, получи над 400 млн. евро държавни пари при разрешаването на търговски спор между него и банката "Креди Лионе", в която държавата има частично участие. Той твърди, че финансовата институция е действала в негов ущърб в началото на 90-те години, когато отговаряше за продажбата на дяловете му в компанията "Адидас". Одобрението за изплащането на компенсацията даде Лагард. Присъденото на бизнесмена обезщетение от около 400 млн. евро ядосва френската общественост. Съветници на Лагард смятаха, че тя ще анулира решението, но финансовата министърка отказва да направи това. Мотивът й беше, че подобна мярка ще доведе до нови дела от страната на Тапи, за които ще отидат още средства на данъкоплатците. Самият Тапи е човек с много съмнителна репутация - през 1997 г. той излежа присъда за купуване на мачове по времето, когато беше президент на "Олимпик Марсилия". По време на президентската кампания на Саркози той беше един от спонсорите му, въпреки че Бернар Тапи беше министър в началото на 90-те години в правителство, назначено от тогавашния френски държавен глава Франсоа Митеран.
Няколко месеца след решението на 3-членния арбитражен съд
се появиха съмнения, свързани с обективността на един от арбитрите
- Пиер Есту, който е бивш висш френски магистрат и се смята, че има връзки с адвоката на Тапи Морис Лантурн. Арбитърът не признава, че е близък със защитника на бизнесмена и държавата, представляваща "Креди Лионе", препоръчва Есту да бъде назначен в арбитража. По-късно той е подведен под отговорност по обвинения в измами, които Пиер Есту оспорва. Очаква се скоро той и Лантурн да се изправят пред съда, за да преценят магистратите дали са участвали в конспирация с цел благоприятно решение за изплащането на компенсацията на Бернар Тапи.
През 2015 г. арбитражното решение беше обявено за невалидно с обяснението, че има извършена измама. Съдията нареди на Тапи да върне на държавата получените 404 млн. евро заедно с лихвите. Това пък накара бизнесмена да обяви: "Съсипан съм! Съсипан..." Бизнесменът обаче няма да върне парите, тъй като преди години обяви фалит. В момента тече дело и срещу него заради съмнения за измами.
В началото на процеса срещу Лагард адвокатът й Патрик Мезньов настоя за отлагане, докато излезе решение по процеса срещу Тапи, но съдът отхвърли молбата му. Подсъдимата се изправи пред магистратите и с треперещ от време на време глас шефката на МВФ заяви, че е "дълбоко шокирана" от настървението, с което се води делото срещу нея. "Бих искала да ви покажа, че не съм проявила небрежност, а съм работила честно и с увереност, че действията ми са в интерес на обществото", каза Лагард
в залата, където е била съдена и изпратена на гилотината Мария-Антоанета
"Дали съм проявила небрежност? Не", категорична беше тя.
Веднага след решението на съда в Париж бордът на директорите на МВФ се събра на извънредно заседание. Решено беше Кристин Лагард остане на поста си. Бордът потвърди доверието си в нея и обяви, че тя ще продължи да изпълнява ефективно задълженията си. През февруари французойката спечели втори петгодишен мандат начело на МВФ, въпреки че разследването срещу Лагард вече беше в ход.
Кристин Лагард, която е адвокат и бивш кадър на базираната в САЩ кантора "Бейкър и МакКензи", смята, че разследването е неоснователно и вероятно е политически мотивирано. Тя се яви в залата пред 12-членния съдебен състав, за да отговаря лично на въпросите им, въпреки че можеше да изпрати само адвоката си, докато е във Вашингтон, където е централата на МВФ. Съдът на Републиката, който беше създаден през 1993 г., се състои от 12 членове на френския парламент и 3-ма магистрати от Върховния съд. Досега беше гледал едва три дела. "Тя искаше лично да отговори на обвиненията, които са напълно неоснователни", заяви защитникът й Патрик Мезоньов. Лагард си беше взела отпуск от МВФ, за да може да присъства на заседанията, но продължи да изпълнява задълженията си и от Париж.
Френската прокуратура спря разследването срещу Лагард по случая "Бернар Тапи" през септември 2015 г., като посочи за това липсата на достатъчно доказателства, уличаващи шефката на МВФ в закононарушения. Главният съдия на специализирания съд, който гледа дела срещу френски висши държавни служители обаче пренебрегна това заключение и настоя Лагард да бъде изправена в съдебната зала. През лятото стана ясно, че тя ще бъде съдена, а делото приключи за седмица.
|
|