Непоколебимата защита, която ирландското правителство предприе по отношение на компанията "Епъл", силно ядоса мнозинството граждани, за които се смята, че имат най-голяма полза от технологичния гигант. Жителите на град Корк са подразнени от действията на фирмата - най-големия работодател в града - и разпалват пламъците на евроскептицизма.
През лятото на м.г. ЕК наложи на "Епъл" глоба от 13 млрд. евро за това, че е приела изгодна данъчна сделка, предложена й от Ирландия. От компанията смятат, че изпълнителният орган на ЕС е превишил правомощията си, налагайки й наказанието. Вместо да се възползват от значителната сума, която грубо се равнява на годишния бюджет на Ирландия за здравеопазване, лидерите на страната критикуваха решението на Брюксел и защитиха продължаващите четири десетилетия взаимоотношения с "Епъл". "Много хора са ядосани от това и ще се стигне до ответна реакция", убеден е Ейвън Прендъргаст, който е готвач на Английския пазар в Корк.
"Епъл" е спасителен пояс за много хора в град, където броят на самоубийствата е два пъти по-висок от средния за Ирландия. Икономиката на Корк продължава да бъде слаба, въпреки че възстановяването й върви по-бързо, отколкото в останалата част от страната и това до известна степен се дължи на технологичния гигант. Броят на
хората, работещи за "Епъл", се е увеличил
от неколкостотин в началото на 80-те години до повече от 4000 днес. Още работни места ще бъдат открити през 2018 г., когато отвори врати ново предприятие на компанията.
Въпреки че "Епъл" дава работа на повече от 4000 души в град с население от 125 000 души, много от местните хора са потресени, че компанията не допринася повече за икономиката на Корк чрез честно плащане на данъци. "Епъл" е внесла ефективен корпоративен налог от 1% върху приходите, придобити в Европа през 2003 г. Налогът обаче пада до 0.005% върху доходите през 2014 г. Това е драстично облекчаване на данъчната тежест, като се има предвид, че корпоративната данъчна ставка в Ирландия е 12.5%, отбелязват от ЕК. "Компаниите, които по този начин получават пари, всъщност ги взимат от болници и училища", казва Джеймс Халинан, който работи във верига кафенета в Корк.
Корпоративният данък в Ирландия вече е най-ниският в ЕС и това дава несправедливо предимство на страната, смятат от Брюксел. В последните дни на 2016 г. "Епъл" обжалва решението на ЕК, която в 130-страничен документ обясни мотивите си за налагането на наказанието през август м.г. Ирландия обаче
отхвърля твърденията, че компанията се е ползвала с преференции
"Фирмата плати пълния размер на данъка, който дължеше и не й е осигурявана никаква финансова помощ". От своя страна, "Епъл" пусна прессъобщение, в което подчертава, че е най-големият данъкоплатец в света, в САЩ и в Ирландия.
Брюксел обаче настоява, че две от данъчните споразумения на Дъблин с компанията създават условия за отпускането на незаконна държавна помощ, тъй като от тези условия не могат да се възползват всички компании. Ирландия обаче отхвърля това.
В исторически план Ирландия е сред държавите - членки на ЕС, в която са отчитани едни от най-високите нива на обществено одобрение за съюза. Дори и ако 61% предпочитат да се запази съществуващата връзка с ЕС след Брекзит, то почти всеки 4-ти от 10 ирландски граждани би избрал отворени граници и свободна търговия с Великобритания, сочат данните от допитване, направено в края на 2016 г.
Досега не е имало личност, която да обедини евроскептиците. Няма ирландски Найджъл Фарадж, архитектът на излизането на Великобритания от ЕС, нито пък версия на Бепе Грило, който създаде италианско движение "Пет звезди", противопоставящо се на политиката на управляващите. Вероятно е въпрос на време това да се случи.
Гневът заради отпуснатия през 2008 г. финансов спасителен пакет на стойност 67.5 млрд. евро от Европейската централна банка все още не е напълно утихнал. Много хора са категорични, че инвеститорите, които притежават ирландски дългови книжа, трябва да преглътнат загубите си. "Имаше рязък спад в подкрепата и доверието към ЕС сред ирландските граждани в хода на финансовата криза", припомня Рори Костеро, преподавател по политология в университета в Лимерик.
Партията "Фине Гейл" на премиера Енда Кени се конкурира с "Фиана Файл". И двете партии са центристки и победиха съперниците си на проведените миналата година избори. "Възможно е при пропорционална избирателна система да бъдат възприети идеите на един определен кандидат, но Ирландия по същество си е двупартийна държава", казва Уион Стенсфелд, който е собственик на магазин за играчки. "Няма харизматични личности в периферията, които заслужават подкрепа".
Партията "Шин Фейн", която има трима представители в ЕП, постепенно набира подкрепа, за да се превърне в третата по големина партия в Ирландия. Това до известна степен се дължи на антиевропейската платформа на партийния лидер Джери Адамс, който обвинява ЕЦБ, че не уважава националния суверенитет на държави - членки на ЕС.
"ЕС подлага Ирландия на тормоз",
казва евродепутатът от "Шин Фейн" Мат Карти. "Повечето ирландци не искат страната да напусне ЕС, но искат фундаментална промяна и Дъблин да си върне властта в някои области".
ЕС се намеси в случая с "Епъл" в труден момент за Ирландия, когато тя вече е засегната от решението на съседната й Великобритания да излезе от ЕС. 16% от ирландския експорт е предназначен за Великобритания, голяма част от него е под формата на пилешко месо и сирене чедър. За да облекчат проблемите на фермерите в резултат на нестабилността на валутата, настъпила след британския референдум през юни, властите ще им отпуснат заем в размер на 150 млн. евро. Въпреки това вече се появяват съобщения за затворени ферми, като сред тях има поне пет за отглеждане на гъби.
Правителството в Дъблин е в неизгодна позиция. Непредвидените 13 млрд. евро ще подействат като буфер за част от ефектите заради Брекзита, но пък ще спрат трансгранични инвестиции от "Епъл" и други мултинационални компании. А без пари в брой, идващи от чужбина, работните места ще изчезнат.
"Ирландските политици може да се окажат обект на тези популистки реакции, докато се опитат да преговарят за по-строги нови споразумения за възнаграждения с профсъюзите... и ще им бъде натяквано за решението по казуса с "Епъл" за 13-те млрд. евро", коментира наскоро в редакционен материал в. "Айриш индипендънт".
Евроскептичните сили може да се надяват гневът около "Епъл" да доведе до излизането на страната от ЕС. Това обаче изглежда малко вероятно засега, тъй като Ирландия е привлекателна за "Епъл" и други американски компании заради достъпа, който им осигурява до единния европейски пазар. А на хората не им остава друго, освен да ругаят всички, замесени в случая.
корпоративната данъчна ставка в Ирландия е 12.5%, отбелязват от ЕК.
................
Корпоративният данък в Ирландия вече е най-ниският в ЕС и това дава несправедливо предимство на страната, смятат от Брюксел.
................
Корпоративният данък в Ирландия вече е най-ниският в ЕС и това дава несправедливо предимство на страната, смятат от Брюксел.
12,5 по-малко ли е от 10?