Тази учебна година по традиция за училищата у нас бяха заделени 50 млн. лв. по девет национални програми. По тях средните школа получават държавни средства извън делегираните си бюджети - за модернизиране, за намаляване на отсъствията, за охранителни системи, за изплащане на обезщетения на пенсионирани учители и т.н. Малко преди края на първия срок вече има картина колко училища са обхванати от програмите и какви дейности основно се финансират по тях.
В пенсия
За обезщетения на пенсионирани и съкратени учители миналата година бяха планирани 22 млн. лв., (при 17 млн. лв. за 2015 г.) Напускащите системата преподаватели обаче изненадаха образователните експерти, тъй като броят им бе двойно по-голям от заложения - само до септември м.г. се бяха пенсионирали 7700 души, а до края на годината броят им вече беше 9000 при разчетени средства за 4500-5000 души. Това принуди МОН да търси вътрешни резерви, а кабинетът отпусна още средства - за обезщетения до края на 2016 г. бяха дадени 46 млн. лв.
Съхраняване на българската идентичност
Интересът към програмата "Роден език и култура зад граница" традиционно е доста силен. През 2015 г. МОН планира 1 млн. лв. по нея, но се наложи да отпусне още 400 хил., за да отговори на повечето желаещи. Бяха финансирани 115 училища, школи, културни центрове и ансамбли зад граница с близо 10 хил. ученици за подобряване на учебната среда, качеството на обучението и за съхраняване на националната идентичност. За 2016 г. одобрените школа и центрове са с 4 повече - 119, а бюджетът от 1.2 млн. лв. едва ли ще стигне за всички. Отново най-много са одобрените проекти на училища и организации от Украйна, но този път те са двойно повече - 44, при 26 за 2015 г. Следващите държави по брой одобрени проекти са Молдова (22 училища и центрове), Сърбия и Румъния - по 8, Испания - 7 и др. Прави впечатление обаче, че тази учебна година (срокът на програмата е до лятото на 2017 г.) сумите, които ще получи всяко училище, са по-скромни. Ако миналата учебна година най-голямата помощ бе 37 000 лв., дадена на над 10 училища, тази година максимумът е 27 хил. лв., като "щастливците" са единици - българското неделно училище в Одеса (27 000 лв.), Българският теоретичен лицей "Васил Левски" в Молдова (26 770 лв.), училище "Иван Колев" в Украйна - 26 800 лв.
Освен закупуването на учебници, програмата подпомага и извънкласните дейности - вокални групи, танцови и театрални състави и кръжоци за съхраняване на националната и духовната идентичност на българите.
Модернизация
Програмата "Осигуряване на съвременна образователна среда" (5.2 млн. лв.) е нова за 2016 г., тъй като макар че обединява две стари, добавя подкрепа за природните науки. По модула за модернизиране на системата на професионалното образование е планирано да бъдат подпомогнати 32 училища, при заложени 25, сочи списъкът на класираните кандидати. От София например са включени 4 училища - Националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика "М.В. Ломоносов", гимназиите по биотехнологии "Проф. д-р А. Златаров", по електроника "Джон Атанасов" и по механоелектротехника "Н.Й. Вапцаров". Сред школата, които ще получат средства за осигуряване на професионална подготовка на своите ученици в реална работна среда, са още професионалната гимназия по ветеринарна медицина в Стара Загора, по транспорт в Сливница, по химични и хранителни технологии в Пазарджик, по транспорт в Казанлък, по селско стопанство в Нова Загора, по земеделие в Ген. Тошево и др. По мярката се финансират училища със сключени договори със стопанска организация, която приема да съфинансира дейностите по програмата и да предостави машини и оборудване.
Доста повече училища пък ще получат средства по новия за т.г. модул за подобряване на условията за експериментална работа по природни науки. Класирани са 1714 училища, които ще си поделят 2.4 млн. лв. Така на практика програмата ще достигне до над половината школа у нас. Субсидиите ще се използват за купуване на уреди, прибори, пособия, стъклария и други консумативи, необходими за провеждане на практически дейности по "Човекът и природата" в 5-и клас. Идеята е 62 хил. ученици в 5-и клас да усетят ползите от подобрената учебна среда. Дали обаче това ще стане, е трудно да се прогнозира, имайки предвид незначителните суми, които ще получат доста училища по модула. Примерите са многобройни - ОУ "Св. св. Кирил и Методий" в село Места, община Банско, например ще получи 245 лв., ОУ "Хр. Ботев" в Беласица, община Петрич - 226 лв., ОУ "Братя Миладинови" в Сатовча - 170 лв. и т.н. Има и куриозни случаи - за помощното училище "Братя Миладинови" във Варна например са заделени черно на бяло 75 лв., за ОУ "Ив. Вазов" в Ненково, Кърджали пък ... 38 лв.
По друг модул на програмата пък са класирани 34 училища, които трябва да получат между 6 и 10 хил. лв. за подкрепа за целодневното обучение на своите ученици от начален етап, а още 56 школа - между 2 и 10 хил. лв. за целодневно обучение на младежите от прогимназиален етап. 721 училища ще получат средства за подготовка на над 9 деца за участие в олимпиади.
База
26 училища от 12 области са класирани по модула за създаване на достъпна архитектурна среда от програмата "Достъпно и сигурно училище". За тях са предвидени 500 хил. лв. за изграждане на рампи, тоалетни и асансьори за деца със специфични образователни потребности. По новия модул "Сигурност" с бюджет от 1.5 млн. лв. пък към момента са класирани 68 училища, които ще използват финансирането за въвеждане на електронни карти, видеонаблюдение, паникбутони и др. Сумите за школата варират между 6 и 30 хил. лв., като най-голямата сума по линия на сигурността ще е за Италианския лицей в Горна баня - 50 хил. лв.
В ЦЕРН
45 учители са били одобрени за квалификационен курс в ЦЕРН за обучение по професионална подготовка в областите "техника" и "информатика", показват данните на МОН. Курсовете са били от 2 до 10 октомври в Женева. 39 педагози пък са били на подобно обучение през юли м.г., но в сферата на природните науки.
Във или извън класните стаи?
По програмата "Без свободен час" (с бюджет от 2 млн. лв.) между ноември 2015 г. и февруари 2016 г. общо 810 училища са получили 666 хил. лв., за да могат да изплатят обезщетения на заместващите учители. От март до юни м.г. са подпомогнати 816 училища (637 хил. лв.), а между септември и октомври 2016 г. - 702 училища (269 хил. лв.). Намеренията бяха 30 хил. учители от 800 училища да заместват излезлите в отпуск колеги в общо 250 хил. учебни часа.
По-добър успех
Програмата "С грижа за всеки ученик", по която през 2015 г. с 3.2 млн. лв. се финансираха дейности за учене на две скорости, през 2016 г. липсваше (за талантливите ученици бяха предвидени пари по други модули, но не и за изоставащите деца). Отчетът за последната й година обаче е готов и не е от най-обнадеждаващите. По модула за осигуряване на допълнително обучение по български и по математика на учениците от началния етап (1-4 клас), които срещат трудности, са били подпомогнати 5960 деца. От тях обаче напредък са показали само 3896 деца, т.е. успеваемостта е едва 65%. Малко по-голяма е тя при другия модул - за осигуряване на допълнително обучение по български, математика, обществени и природни науки на учениците от прогимназиалния етап (5-8 клас). Тук от 5898 ученици напредък са отбелязали 4690, или близо 80%. Допълнително обучение са получили и 4450 деца от подготвителните групи в детските градини и в училищата. На 9617 талантливи ученици пък е било осигурено обучение за участие в олимпиади по 4-тия модул, който е глътнал най-много средства - 1.3 млн. лв. От тях 1409 деца са участвали в национални кръгове на олимпиади, а 83 са станали лауреати на съответните състезания. И при 4-те модула е имало неизразходвани средства, но в минимални размери - общо около 43 хил. лв.
Точно преди година теглих една майна на директора и напуснах. Лятос се пенсионираха още 7 човека. Все опитни учители, при това поне трима с възможности, знания и умения. Директорът беше доволен. Назначил е нови хора - познаваме се. Деца на "демокрацията", доста елементарни, загрижени за мястото си. С една идея - нищо да не става, докато са в клас. Не пишещи отсъствия, избягващи сложни задачи и домашни, подминаващи безлично ставащото, очакващи отсега пенсия...
А преди няколко месеца погребахме пенсионирал се преди 20 години учител. Срещах го - здрав, прав, интелигентен, в момента да почне - поне три години ще изкара. Даскал! Но си отиде... Причините за напускане са не само законите, но и нежеланието да се работи в новата среда - фиктивност, формализъм, бюрокрация, лъжа... И добре крадящи директори... Плюс амбициозни родители... Децата не са виновни - те са същите идиотчета като предните випуски, родителите си, нас самите. Като всички на тая възраст. Вината е на времето, 'демокрацията", чиновниците, на унищожителите на българското...
-----------
Сайтът на Генек