:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,284,327
Активни 208
Страници 7,458
За един ден 1,302,066

Канада залага на мигрантите

Страната на клена много скоро ще стане "първата постнационална държава" в света, в която няма основна идентичност. И повечето канадци се гордеят с това
СНИМКА: http://www.huffingtonpost.ca
Канадският премиер Джъстин Трюдо (вляво) лично приветства пристигащи на летището в Отава сирийски бежанци.
Канада може много скоро да се превърне в първата "постнационална" държава в света. Канадското правителство, както и мнозинството от населението, вярват в ценността на имиграцията. За това говорят и официалните данни, според които северноамериканската страна е приела приблизително 300 000 новодошли през м.г., включително 48 000 бежанци, които Канада иска да станат нейни граждани. В последно време нараснаха опасенията относно приемането на неженени арабски мъже, но по принцип Канада приветства хора от всички вероизповедания и части на света. Торонто понастоящем е най-разнообразният град на планетата, като половината от жителите му са родени извън Канада - Ванкувър, Калгари, Отава и Монреал не са по-назад. Годишната имиграция се равнява на приблизително 1% от настоящото население на страната, което наброява 36 млн. души, пише изданието "Бизнес инсайдер".

През октомври м.г. авторитетното сп. "Икономист" дори разтръби "Свободата се премества на север: Примерът на Канада за света" на корицата си, илюстрирана със Статуята на свободата с ореол от кленов лист и придържаща стик за хокей. Вечерта на американските президентски избори официалният сайт на имиграционните власти на Канада се срина заради неимоверно нарасналите посещения, очевидно на хора, неможещи да понесат да живеят в САЩ при новия президент Доналд Тръмп. Разбира се, 2016 г. също така беше година, когато много западни страни се обърнаха гневно срещу мигрантите и бежанците, обвинявайки ги за редица недъзи в страните си. Логично се надигна силна националистическа вълна. На фона на такива твърди позиции ангажиментът на Канада да приема хора от цял свят на пръв поглед изглежда почти наивен. Но той не е, твърди "Икономист". Има практически съображения вратите на страната да бъдат оставени отворени. Започвайки през 1990-те години, ниската раждаемост и застаряването на населението започнаха да забавят естествения ръст на канадското население. Преди 10 години 2/3 от увеличението на населението е било благодарение на имигрантите. До 2030 г. се очаква процентът да стигне 100. "Икономическите ползи са също очевидни - разнообразието подхранва, не подкопава, просперитета", смята "Бизнес инсайдер".

Десен популизъм, ксенофобия, капсулиране - така накратко може да се определи ритъмът, в който живееше западният свят през 2016 г. В САЩ Доналд Тръмп спечели президентските избори, а едно от важните му предизборни обещания беше да издигне стена по границата с Мексико. Мнозинството британци пожелаха страната им да напусне ЕС, като един от основните им аргументи също беше свързан с нуждата от по-голям контрол над миграцията. Крайнодесните партии в почти всички европейски страни са във възход и навсякъде искат да спрат миграционния поток. Единственото голямо изключение се нарича именно Канада. Сегашният либерален премиер Джъстин Трюдо спечели изборите през октомври 2015 г. и с обещанието за повече, а не за по-малко мигранти, включително бежанци от Сирия. Неговият консервативен съперник Стивън Харпър пък използва предизборната кампания, за да настройва хората срещу мюсюлманите. По-късно, вече като премиер, Трюдо лично посрещна пристигащи на летището в Отава сирийски бежанци. Понеже либералната миграционна политика има традиции в страната на клена, този дебат изцяло отсъстваше от темите в предизборната кампания. Канада обаче до голяма степен



сама си избира какви чужденци да приема.



И това важи както за икономическите мигранти, така и за бягащите от граждански войни. И като абсолютна стойност, и като дял от населението, приетите м.г. 300 000 са значително по-малко от мигрантите, дошли в Германия през последните две години - 2015 и 2016 г. Затова пък Канада от години приема по толкова много мигранти. Освен това чужденците са желани, а държавата води съответната политика - за контролирано привличане на мигранти в страната, пише "Дойче веле". Т.г. канадските власти обещаха да премахнат визите за българи и румънци, след като двете страни подкрепиха търговското споразумение между Канада и ЕС.

Все пак не всички канадци са съгласни с това. В Канада също има единични нападения срещу джамии и синагоги. Но 80% от нейните жители смятат, че новодошлите чужденци обогатяват страната. Канадската общественост и големите партии дори са на мнение, че квотите за прием на мигранти трябва да бъдат завишени. Мултикултурализмът в Канада е правителствена политика и отдавна не е мръсна дума, както в много европейски страни. Според данните от преброяването на населението през 2001 г. в Канада живеят 33 етнически групи с повече от 100 000 души. А десет етнически общности дори наброяват над един милион души. 16% от населението на страната са спадали към "видимите малцинства". Така канадската статистическа служба обозначава хората, които не са нито коренни жители, нито произхождат от Европа. Десет години по-късно - през 2011-а - те вече са били 19% от населението на страната. Прогнозите са, че през 2030 г. "видимото малцинство" ще съставлява цели 33% от населението и вече няма да може да бъде определяно като малцинство.

Канадският автор и ръководител на Института за канадско гражданство Чарлз Форън обясни откритостта на своите съграждани в британския в. "Гардиън" с чисто прагматични съображения. Днес единодушното мнение е, че "многообразието насърчава благосъстоянието, а не го погребва". За разлика от американците, които очакват, че идентичността на мигрантите ще се размие в общата американска култура, Канада залага на многообразието и не оказва натиск за адаптация към местната култура. Тоест канадската политика за миграцията и интеграцията не цели нито претопяване,



нито създаването на хомогенно население,



както е в Европа. Тази политика оказва влияние и върху идентичността. През октомври 2015 г. премиерът Трюдо заяви за в. "Ню Йорк таймс", че Канада вероятно ще стане "първата постнационална държава" в света, в която няма "основна идентичност". Показателно е, че това изявление не предизвика никакви вълнения или недоволство в Канада. В Германия например, където се води дебат за т.нар. "водеща култура", всеки политик ще си спечели антипатии, ако изрече подобно нещо.

Канадският философ Маршъл Маклуън, който въведе понятието "глобално село", заяви още през 1963 г. година, че "Канада е единствената страна на Земята, която може да се оправя и без национална идентичност". Резултатите от последната анкета на института Angus Reid от октомври 2016 г. показват известни противоречия: 68% от анкетираните заявяват, че са доволни от интеграцията на мигрантите, които познават. Също толкова голям дял от участниците в допитването обаче очаква мигрантите да се адаптират по-добре, а цели 79% смятат, че миграционната политика трябва да служи на икономическите интереси и тези на трудовия пазар, а не на желанието на хората да бягат от кризисните региони.

Представителката на консервативния лагер Кели Лейч е против сегашната миграционна политика и се опитва да подражава на Доналд Тръмп. "Елитите се държат така, сякаш миграцията не е тема", казва тя напълно в стила на бъдещия американски президент. Лейч пледира за това, че силите за сигурност трябва да правят щателни проверки на всички мигранти, като визира преди всичко мюсюлманите. През май консерваторите ще си избират нов председател и Кели Лейч води в надпреварата. Ако тя се пребори за лидерския пост, на следващите избори може да се изправи срещу либерала Трюдо. "Не са изключени изненади от популистите и в Канада. Същите сили, които направиха възможен Брекзит във Великобритания и Тръмп в САЩ, ги има също и в Канада, макар да действат по-приглушено", предупреждава Франк Грейвс от Изследователския институт EKOS по повод изявленията на Кели Лейч.

 Докато много страни се капсулират срещу бежанците, Отава приема чужденците с желание.
СНИМКИ: http://www.dw.de
При последното си посещения в Канада отиващият си американски президент Барак Обама похвали Трюдо и заяви: "Светът има нужда от повече Канада".
19
3286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
16 Януари 2017 19:38
Няма да се очудя ако при среща на президент Тръмп и Трюдо се постави въпроса за визи за канадските граждани.
Не се знае каква паплач налази Канада в последните години.
Америка не може да рискува канадци с неустановен произход и намерения да влизат свободно в страната.
16 Януари 2017 19:39
През първите 4 години Тръмп ще построи стената с Мексико, а през вторите - с Канада.
16 Януари 2017 20:12
R.I.P. Canada
16 Януари 2017 20:29
Джъстин Трюдо де факто е новият световен лидер! Путин, Тръмп, Тереза Мей, те няма какво ново да предложат на света освен изтърбушени и оттдавна изхвърлени идеи на национализма и болшевизма. Погледнете си календара. Годината е 2017 не 1937. Векът е 21, а не 19! Изпращаме космически кораби извън слънчевата система, синтезираме изкуствено ДНК, прменяме климата. Новата научно-глобална епоха е тук.
16 Януари 2017 20:35
Z-men, Фейсбук/Инстаграм звездата Трюдо световен лидер? Серизно? Ахахаххахахах! Вицът на деня!
16 Януари 2017 20:45
Трудо, пращай корабите до Бургас - ние за наша сметка ще ги доставим Ф.О.Б. Бургас, и да ЗАМИНАВАТ!

(Ей, някой пишман-умник от Форума да не си помисли, че това Ф.О.Б. иде от мигрантофоб! Не, това е термин за франкировка при морския транспорт - Free On Board!)
16 Януари 2017 20:58
ПлесNick, в статията ясно е написано, че Канада приема бежанци само след подбор, а не всеки. Сиреч, ако г-н Трюдо не одобри тези дето искаш да му ги пращаш с кораба, те ще си стоят тук в БГ. Ако са качествени и способни хора, Трюдо с удоволствие ще ги приеме, даже ще ти прати благодарствена картичка, че си му изпратил кадърни хора
16 Януари 2017 21:37
Всяко нещо направено умно и с мярка е хубаво. Важното е да не приемат повече "видими" малцинства на година, отколкото страната е в състяние да асимилира в ценностната си система и начина си на живот. Дори не пиша за пристигащите джапанки, макар че те са най-страшни.

Дори един див български чесън ще му трябва бая време да се научи да не си хвърля фаса навсякъде, да не включва чушкопека към уличната лампа, да бачка вместо да се прави на тарикат, да се къпе, да чете малко повече и да научи повече от 300 английски думи. По-скоро чак децата му ще се впишат в Канада.
16 Януари 2017 21:58
"....очевидно на хора, неможещи да понесат да живеят в САЩ при новия президент Доналд Тръмп...."

Баси тирана кървав....Русият Иди Амин. И това седмица преди да е встъпил в длъжност.
16 Януари 2017 23:06
Историята на европейските държави е различна от историята на Канада. Това, което е добре за Канада, не означава, че е добре за европейските държави. Фъшкийка, завита в бонбонче, е статията.

Материалите на чуждестранният печат толкова ли не могат да мислят?
17 Януари 2017 01:54
Boev 16 Януари 2017 19:38
Америка не може да рискува канадци с неустановен произход и намерения да влизат свободно в страната.

1. Америка не е страна
2. Кога стана по-католик от Папата?
3. САЩ са изградени от имигранти
4. Т.нар. "неустановен произход и намерения" са плашило само за тълпите от реднеци. Факт е, че повечето терористични атентати в САЩ са дело на родени и израстнали там. Но когато си проЗт, явно е завинаги.

"You can't cure stupidity and ignorance."
17 Януари 2017 02:14
Изкуствени и меркантилни формирования никога не са изкарвали дълго.
Падне ли долара и Америка , меркантилите в Канада ще се разбягат кой от къде е.
Това ще го гледаме много скоро.
САЩ са потребител номер 1 на Канадски ресурси, в условия на криза Канада увисва.
При това населението наКанада е много малко . Над 30 милиона на такава огромна територия, без собствена армия да се защитят.
17 Януари 2017 07:54
z-men 16 Януари 2017 20:58
ПлесNick, в статията ясно е написано, че Канада приема бежанци само след подбор, а не всеки. Сиреч, ако г-н Трюдо не одобри тези дето искаш да му ги пращаш с кораба, те ще си стоят тук в БГ. Ако са качествени и способни хора, Трюдо с удоволствие ще ги приеме, даже ще ти прати благодарствена картичка, че си му изпратил кадърни хора


Ама верно ли така действа този премиер? А дали спазва изискванията на собствената си държава? Например спазва ли се Skilled Worker Immigration – Точкова Система за квалифицирани кандидати? Или е достатъчно да си арабин, че да се игнорират тези подробни изисквания? Или те важат само за хората, идващи от християнски държави?
17 Януари 2017 08:59
Канада е огромна и си подбира имигрантите, а и тя е създадена от европейски имигранти в този си вид. Иначе да я връщат на индианците..
Коя точкова система могат да покрият гостите на Меркел? И малко трудно се стига без контрол с лодка или пеша от Афганистан до Канада. Нещата с Европа са несравними.
17 Януари 2017 09:36
laluger
17 Януари 2017 08:59


Малко трудно? Още не са се усетили, че могат да напълнят един голям кораб и да го пратят на там. Проблемът с Канада е, че е студено а мигрантите нещо не обичат студа.
17 Януари 2017 10:39
Канада обаче до голяма степен
сама си избира какви чужденци да приема.
И това важи както за икономическите мигранти, така и за бягащите от граждански войни

А, ей за това става дума: подбор на имигранти и само такива, които й трябват.
Плюс това навлеците нама как да преплуват с лодки до Канада и да се натресат на влстите.
При това положение съвсем естествено канадците да бъдат положително настроени по отношение на мигрантите.
В САЩ е различно, там навлеците имат начини да влизат нелегално, затова и отношението към тях е по-друго. Предполагам, че и в Канада нелегалните ги депортират ако ги хванат.
17 Януари 2017 15:23
Канада залага на внимателно подбрани мигранти. Но така написаното заглавие се опитва да ни втълпи , че афганистанците трябва да ги направим българи.
17 Януари 2017 15:26
Който не е живял продължително време в среда с преобладаващ брой мюсюлмани, да не е толкова категоричен.
17 Януари 2017 17:12
А бе,не знам,не знам....Те така стават кютеците!Първо wlelcome,мулти-култи кути- кати,после-Аллах акбар!Накрая-Je suis Canada,плюшени мечета,балончета,китки,сълзи, сополи и международна солидарност.......
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД