:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,759
Активни 445
Страници 8,602
За един ден 1,302,066
Черни карти

Бивш шеф на МВФ влиза в затвора за банкови измами

Испанецът Родриго Рато е част от група банкери, които изхарчили 12.5 млн. евро в разгара на кризата в страната
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Процесът срещу бивши шефове на испански регионални банки преминаха на фона на протести на пострадали от банковата криза граждани.
През април 2015 г. много испанци усещаха, че нещо се променя, докато гледаха тв новините. Пребледнял, бившият шеф на МВФ и ексикономически министър на Испания Родриго Рато беше изведен от дома си в Мадрид от полицията, за да бъде разпитан заради съмнения за данъчни афери. Той беше освободен малко по-късно, но проблемите му със закона продължиха, а преди дни стигнаха и връхната си точка - Рато беше осъден.

Родриго Рато получи присъда от 4 г. и 6 м. затвор за участието си в схема, чрез която банкови ръководители получавали тайни кредитни карти, за да ги използват за лични цели. Това се е случило, докато Рато е бил начело на банката "Банкиа". Кредитните карти



официално не са регистрирани в счетоводните книги на институцията,



която през 2012 г. беше частично национализирана и получи спасителен пакет на стойност 22 млрд. евро.

В скандала, придобил известност като "Черните карти", Рато беше признат за виновен по обвиненията в злоупотреба със средства. Това обвинение беше предявено и на Мигел Блеса, бивш председател на банката "Каха Мадрид", която през 2010 г. стана част от "Банкиа". Блеса получи присъда от 6 г. затвор, тъй като се смята, че той стои зад престъпната схема, която е пренесена в "Банкиа" след придобиването на "Каха Мадрид".

Общо 65 бивши банкови висши служители бяха осъдени по това дело, което в Испания се смята за знаково. "Въпреки че има и други дела, свързани със спестовните банки, при които са извършени по-големи кражби, без съмнение, историята с "черните" кредитни карти се приема като символ на една ера на излишък", написа в редакционна статия в. "Мундо".

В хода на разследването е установено, че общо 12.5 млн. евро са били изхарчени с карти от хора, свързани с "Каха Мадрид" и "Банкиа" в периода между 2003 г. и 2012 г. Родриго Рато беше председател на борда на директорите на "Банкиа" между 2010 г. и 2012 г., като през това време е изхарчил 99 000 евро от кредитната си карта. Проверката на разходите му показа, че той е купувал вина, бижута и еднократно



е платил 970 евро за обувки



Мигел Блеса пък използвал картата си, за да плати сафари в Африка.

Присъдата потвърждава моралния упадък у Родриго Рато, който като министър на икономиката в правителството на Хосе Мария Аснар от 1996 г. до 2004 г. отговаряше за строителния бум в Испания. Той беше избран за управляващ директор на МВФ през 2004 г., но неочаквано се оттегли от поста през 2007 г., като посочи лични причини. Решението му да участва в управлението на испанския банков сектор доведе до рухване на имиджа му. "Испания откри ръководител, когото да обвинява хем за възхода, хем и провала на банките си", отбелязва финансовият коментатор Том Бюркъл. Според него финансовите проблеми на страната са много по-сериозни и вината за тях не може да се хвърля върху дейността на един човек.

Присъдата на Рато и на останалите обвиняеми по делото за "черните кредитни карти" е реакция на съдебната система срещу тези, които са обвинени в злоупотреби преди и по време на финансовата криза в Испания. "Нещата се променят, но трябва да продължим да бъдем бдителни, защото може отново да се окажем в ситуацията, в която бяхме", казва Симона Леви, активист на организациите Xnet и 15MpaRato. Тя и колегите й водеха кампания Рато и останалите банкери да бъдат изправени пред правосъдието. "Гражданското общество трябва да се организира и да упражнява контрол върху институциите", смята тя.

Леви припомня случая със затворената вече спестовна банка "Новакайшагалисия" като доказателство за отбелязания прогрес. През януари петима от



бившите изпълнителни ръководители бяха вкарани в затвора



за това, че са се облагодетелствали финансово, фалирайки банката. За първи път банкери отиват зад решетките за престъпления, свързани с банковата криза.

Около 300 бивши банкери в момента са обект на разследване или са изправени пред съда в Испания, според сайта "Економиста". В един от тези случаи бивш министър на отбраната и председател на борда на директорите на "Кайша Каталуня" е разследван за това, че е увеличил заплатите на членовете на борда на директорите през 2010 г., докато 1600 души от персонала са били съкратени, тъй като банката имаше загуби и поиска спасителен финансов пакет на стойност 1.3 млрд. евро.

"Кайша Каталуня", "Новакайшагалисия" и "Каха Мадрид" са примери са регионални спестовни банки. Десетки подобни нискорискови институции работят в Испания през ХХ век, като всяка от тях е ограничила дейността си само в една географска област. След като испанската икономика започна да се възстановява след смъртта на диктатора Франсиско Франко през 1975 г., регулациите бяха разхлабени и тези регионални банки разширяват дейността си, като поемат повече рискове. Те също така стават податливи на политическо влияние, а местните кметове и регионални лидери изпращат свои приближени в управителните им съвети. По време на бума на недвижими имоти, насърчаван от Рато като министър на икономиката, много регионални банки финансираха новото строителство и скъпи подаръци, които по-късно създадоха главоболия на получителите си. Когато дойде икономическата криза и Испания се принуди да поиска спасителен пакет за 41 млрд. евро, а ефектът върху регионалните банки беше разрушителен, но това не спря шефовете им да продължават да харчат като преди кризата. Сега обаче започват да плащат за алчността си, а Родриго Рато е сред осъдените, заемали много висок пост не само в местна, но и в международна институция като МВФ.





Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият шеф на "Банкиа" Мигел Блеса (в средата) отива зад решетките за 6 години.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият шеф на МВФ Родриго Рато влиза в съдебната зала, за да чуе наказанието си.
1
2117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
07 Март 2017 22:10
Да откраднеш от крадци, си е голямо престъпление.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД