:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 658
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Кандидатите за шофьори вече полагат изпити в изолатори

На 1 март влязоха в сила новите правила срещу измамите в даването на книжки
И-НЕТ СНИМКИ
..
Листовките на изпита за кандидат-шофьори вече се решават само в специални кабинки. Преди да влезе в "изолатора", всеки кандидат се проверява по три пъти за електронни устройства. Всяко движение по време на изпита се следи онлайн с камера. Това е част от мерките, които бяха обявени преди година от транспортното министерство и ДАИ срещу изпитните измами, но от 1 март те вече са факт и се прилагат в цялата страна.



"В общо 28 държавни изпитни центъра вече се монтира изцяло новата електронна система за провеждане на теоретичните проверки", съобщи за в. "Сега" Красимир Калайджиев, шеф на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА или старото ДАИ, б.а.). Те са в 27-те областни дирекции на агенцията, а в София - в централата на ведомството. Изпитът се провежда в специална кабинка. Изпитният терминал е ограден от 3 плътни непрозрачни прегради и е оборудван с няколко системи за проверка.

Всеки кандидат-шофьор минава през няколко стъпки, преди да започне изпита. Първо в специален шкаф се заключват връхните дрехи, личните вещи и джиесемът на курсиста. Следваща стъпка е преминаване през скенер, който проверява дали не носи някакво електронно устройство - при наличие на такова "алармата" започва да пищи. Втората "електронна" проверка е с устройство, което "обхожда" тялото и също сигнализира, ако в дрехите има каквато и да е техника. Проверява се и самоличността - на няколко пъти системата снима кандидата и сверява кадъра от началото с тези по време на изпита. Това пък се прави срещу размяната на изпитваните - често ползвана практика, при която се явяват т.нар. професионални изкарвачи на изпити.

Дори и при въвеждането на таблетите се оказа, че кандидати си ги разменят и така знаещият отговаря на въпросите вместо реалния кандидат. "Затова в процеса на решаване на листовката автоматично системата прави сравнение на образа", обясни още Красимир Калайджиев. На изпитния терминал над кабинката пък има огледало, с него се следи за пищови под масата. Кабинетите са опасани с камери, които предават директно в центъра за контрол на агенцията. Така квестори следят на място, а инспектори наблюдават онлайн за евентуални измами. Преди видеопроверките се правеха на случаен принцип на записите от изпитите.

Новата система струва около 1 млн. лв. и е финансирана от бюджета. Тя позволява изпити да се провеждат всеки ден, а не както досега, предимно в понеделник и вторник, обясниха още от ИААА.

От агенцията припомниха, че решаването на листовките само в техни зали се провежда от август миналата година. В частните школи за обучение вече върви само подготовката по теория, но не и препитването. Същите са и електронните листовки, които се решават на таблети. Реално в материала и въпросите няма нищо ново, промяната е в системата за контрол на изпита. Същата остава и цената зе изпита - 20 лева.

Поредната тотална реформа в сектора тръгна преди година, когато беше арестуван бившият шеф на ДАИ Цветелин Цветанов. Той се оказа на върха на корупционни схеми за измами и покупко-продажба на шофьорски книжки. В тайник в къщата на негов роднина бяха открити над 800 хил. лева, последваха поредица от арести на различни нива - от чиновници в администрацията до изпитващи и автоинструктори в цялата страна. През април 2016 г. бившият транспортен министър Ивайло Московски обяви пакет от мерки срещу порочните практики, които вече са факт.

Предишната реформа беше преминаването от хартиени листовки към решаване на електронни тестове на таблет. Таблетите правят снимки по време на изпита, за да се види дали на въпросите не отговаря някой друг. Но измамите не спряха - например за изпит проформа се записва и подсказвач, който помага на истинския кандидат. Или пък се разменят таблети - въпреки че устройството снима по време на изпита, ако то се наклони, се оказва, че снима тавана, а не курсиста.



КОНТРА

Инструктори се обявиха против промените, защото смятат, че и новите мерки няма да решат старите проблеми. От школите настояват изпитите отново да се провеждат в техните учебни центрове. Те обаче потвърдиха тезата на транспортното министерство, че новите мерки няма да оскъпят курсовете. Сега цената на един шофьорски курс е между 250 и 950 лева. Обяви с евтини курсове крият опасности - ако платите 250 лева, после може да ви поискат още 3 пъти по толкова.
13
8371
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
01 Март 2017 19:41
"В общо 28 държавни изпитни центъра вече се монтира изцяло новата електронна система за провеждане на теоретичните проверки", съобщи за в. "Сега" Красимир Калайджиев, шеф на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА или старото ДАИ, б.а.).

Хубаво си беше съкращението ДАИ. Защо го смениха след като курсистите бяха вече научили какви са изискванията към тях?
01 Март 2017 20:50
А е толкова просто. Трябва да се премахнат фирмите които обучават кандидатите за шофьори.
И изпитите да са опростени и цивилизовани. За обикновени шофьори, не за професионалисти.
Цивилизовани означава в два тура. Знаеш правилата и отговаряш на тест който може да бъде проверен от други хора и проследен. Пред друга институция полагаш кратък изпит - от този светомфар до онзи, наляво надясно, паркинг. Говорим за любители шофьори, не за друго. Като в САЩ.
01 Март 2017 22:22
всеки кандидат се проверява по три пъти за електронни устройства
И попът го пита три пъти „Отричаш ли се от Сатаната?“, докато се гонят в кръг около купела.
01 Март 2017 23:38
то май ще е по-лесно да пренесеш бомба на самолет от колкото електронен часовник на такъв изпит
02 Март 2017 07:38
Смях. И сега кто почнат да губят таблетите обхват в кабинките какво правим? Аз махах с таблета миналата година да хване мрежата. Цялата история е порнография, барабар с 25 минути изпит. Прави ми впечатления, че напоследък големите простотии ги правят хора без книжки. Тях в коя кабинка ще ги сложат? А съм сигурен, че пазаруването на книжки ще продължи...
02 Март 2017 08:11
А вече получилите книжки могат в деня Х (всеки месец може да има по един такъв ден Х) да бъдат спирани, на ВСИЧКИ пътища, от КАТ плюс ДАИ, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в присъствието на доброволци (примерно от средите на почернени родители и техни сродници - те с радост ще се включат да помагат), и набързо, за пет минути, да бъдат карани да попълнят тест, графически оформен като интегралната бюлетина, само дето в квадратчето няма да има номерче, а на реда зад квадратчето ще бъде изписан въпрос по ЗДП и Правилника!
Който може да ЧЕТЕ - минава теста (е, трябва и Закона да познава), който НЕ може да чете - не го минава, и за "награда" ЗАВИНАГИ, повтарям З-А-В-И-Н-А-Г-И, бива веднага лишаван от удоволствието да шофира, като книжката му се конфискува, барабар с возилото!

Да видите как в пъти (както обича да казвам наш Боко /и дебелата булка, дето до преди месец обитаваше сградата на "Кирил и Методии" 24/) ще намалеят убийците по пътя!

А, щях да забравя, преди теста с въпросите от ЗДП, на спрения водач му се осигурява дрегер за алкохол, и за наркотици! Но разходите за тази проверка ВЕДНАГА, и на МЯСТО се ВЪЗСТАНОВЯВАТ от проверявания! Присъстващ на проверката НАП служител моменталически издава фискален бон на проверявания!
02 Март 2017 08:24
Какви са тези изолатори?
Простото решение е изпитите само в офисите на ДАНС и в присъствие на служител от "КОС"!
02 Март 2017 08:28
Новата система струва около 1 млн. лв. и е финансирана от бюджета.

Ха кажете, че България не е богата държава!...
Това са годишните заплати на около 100 учителки...
02 Март 2017 08:53
И за к'ъв чеп ги изсипват тези милиони, когато на изпита е достатъчно да бутнеш 200 кинта на ДАИ-джията и да си получиш книжката?
Поредната тотална реформа в сектора тръгна преди година, когато беше арестуван бившият шеф на ДАИ Цветелин Цветанов. Той се оказа на върха на корупционни схеми за измами и покупко-продажба на шофьорски книжки.
И какво стана с този хубавец за 1 г.? Още го разследват? Още броят парите? В коя нормална страна вече нямаше да е в затвора?
02 Март 2017 09:27
Всички тези мерки няма да променят манталитета на младия джигит. Ще ги назубрят и ще ги вземат, или просто ще намерят по-оригинален начин да си плащат. А излизайки на улицата пак ще убиват.
02 Март 2017 09:31
Тази битка няма да бъде спечелена никога. Винаги ще се намират решения за преписване. Системата е гнила, моралът в упадък. И все ще е така, докато никой за нищо не носи (понася) отговорност. Жалко за загиналите, пострадалите, техните семейства
02 Март 2017 10:32
Пак ще кажа - най-големият проблем са тези без книжките. Тях и да ги спреш на пътя и да не ги спреш, нищо не можеш им направи. Камо ли пък тестове да попълват. Санкциите за човек скнижка за леко нарушение са по-големи от санкциите за човек без книжка. Дето като му спрат каруцата се мести на следващата и дай газ. А глобите си ги слага у десния джоб.
02 Март 2017 16:22
Какви са тези смехории ? Кога първо ще проверят колко от притежателите на книжки са неграмотни !!! Пък тогава таблети , кабини и проч. усвоявания ... Щото не може ,нали , да не знаеш буквите ,а да си "изкарал" книжка ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД