:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,141
Активни 461
Страници 23,551
За един ден 1,302,066
Ставки

Големите плащат по-малко

Много страни в Централна и Източна Европа спестяват данъци на големия бизнес, а България отново е начело
Снимка: БГНЕС
Националната електрическа компания е отговорна за най-много данъчни загуби в България за 2015 г. въпреки непрекъснатите хвалби, че финансовото й положение се подобрява.
Често се говори за "високи" или "ниски" данъци, но от значение е не само размерът на данъчната тежест, но и кой в обществото я носи. Правителствата в редица страни облагат със символични данъци огромните мултинационални корпорации, очаквайки по този начин да спечелят повече работни места, престиж - и още нещо. Опитът показва, че все някой трябва да плати данъчната сметка. Данъчните подаръци за големия бизнес падат върху плещите на обикновените хора и на малките и средните местни фирми.

Това гласи заключението от нов доклад, посветен на данъчното облагане на най-големите компании в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). "Избягалите данъци. Кой плаща данъци в Централна и Източна Европа" е съвместен труд на неправителствени организации от шест страни в региона. Идеята за това изследване тръгва от България, като данните за нашата страна са обобщени от ЕС "За земята". Докладът ще бъде представен днес в Брюксел.

Фактът, че проучването тръгва от България, не е случаен. Десетте компании в България, които отчитат най-голям оборот за 2015 г., взети заедно, не само че не плащат данък на държавата, но всъщност получават данъчни приходи от над 150 млн. лв. В законодателството на редица страни е предвидено приспадане от дължимия данък на загубите от предходни години. Но само в България данъчната загуба е придобила подобни гротескни размери.

България води не само по отношение на либералното данъчно облагане на големия бизнес. В сравнение с другите страни в региона, а и отвъд него



българският бюджет най-силно разчита на "скритите данъци"



ДДС и акцизите върху горивата и тютюневите изделия формират над 70% от данъчните приходи в държавния бюджет. Средната норма на "скритите данъци" за страните в региона е с около една трета по-ниска.

В частта за България се дава пример с руската "Лукойл", която е собственик на най-голямата компания в България. През последното десетилетие "Лукойл България" е обявила общо 1.7 млрд. лв. загуба и не е платила нито цент корпоративни данъци тук. В същото време в Русия "Лукойл" само за година е внесла приблизително 1.5 млрд. долара.

Десетте компании в страната ни с най-голям оборот за 2015 г. всъщност са платили общо 44 милиона лева данъци. Техните общи продажби - над 22.6 милиарда лева, са близо една четвърт от БВП, но данъчните постъпления от техния бизнес са само 2.3% от събраните корпоративни данъци.

При продажби малко над 5 млрд. лв. "Лукойл Нефтохим" отчита загуба за годината от над 143 млн. лв. Втората по големина компания - "Аурубис", с продажби от около 4.2 млрд. лв., има печалба от близо 243 млн. лв. и е платила близо 24 млн. лв. данък. Наредената на четвърто място "Лукойл България" с продажби за близо 3 млрд. лв. е на загуба от около 6.5 млн. лв. С положителни резултати са "Кауфланд България", внесла в хазната 9.7 млн. лв., "ЧЕЗ Електро България" - 1.1 млн. лв., "Булгаргаз" с принос от близо 3.5 млн. лв., "ОМВ България" - над 3.8 млн. лв.

Особен е случаят с Националната електрическа компания, трета в класацията по продажби. Държавното дружество е отговорно за най-големите данъчни загуби през 2015 г. със загуба от близо 204 млн. лв.

Според доклада много от големите корпорации



използват широк набор от техники



за намаляване на печалбите и данъците си. Те начисляват огромни разходи за външни услуги, като консултантски и управленски такси на стойност хиляди евро на ден. Съдружниците дават "кредити" на своята компания и след това събират от нея 10% или по-висока лихва. Някои търговски вериги използват свързани компании, които са собственици на магазините, и плащат на себе си значително по-високи наеми от пазарните. Други начисляват огромни суми за ползването на своите собствени търговски марки, прехвърлени в офшорни компании, източвайки по този начин печалбите си към Лихтенщайн или Британските Вирджински острови.

Установихме редица случаи, в които холдинги избягват данъци, като се обграждат с дъщерни фирми "над" и "под" своята производствена фирма, базирана в България. Често тези дъщерни фирми предоставят скъпи части и материали и събират изкуствено надути такси за дистрибуция, се посочва в доклада.

В България прозрачността по отношение на данъците е относително висока, се подчертава изрично в изследването. Но това не води автоматично до по-задълбочен анализ. Едновременно чрез предоставяне или отнемане на рекламни приходи най-големите компании могат да контролират осведомеността за данъците в националните медии. Това се отчита и като причина обществеността да е апатична по отношение на данъчната тежест.

Все пак "Лукойл" имат съперници по данъчна еквилибристика в останалите страни от региона. Докладът "Избягалите данъци" например засяга данъчните практики на полската Orlen Group, която има мощен клон в Чехия. В Полша Orlen е платила половин милиард злоти данък печалба, но в Чехия дъщерната Unipetrol отчита загуба в четири от последните пет години, при положение че над половината от разходите на чешкото поделение са за доставки от Полша. Още повече че освен Orlen инвеститори в Unipetrol са и няколко анонимни кипърски акционери.

Унгария се очертава като "данъчния рай" на ЦИЕ. Повечето от най-големите компании там плащат ефективен корпоративен данък под 1%. Тук изпъква унгарското поделение на General Electric, което е получило близо 9 млрд. долара дивиденти от други поделения на конгломерата, за да бъдат те обложени в Унгария с 0.002% данък.

Редица от най-големите компании в Полша са държавни или с голямо държавно участие и за тях е много по-трудно да се възползват от вратичките в данъчните закони. За сметка на това те декларират много ниски печалби и съответно данъчните им отчисления са скромни.

В Латвия Latvenergo постига най-висока норма на печалба (20%), но в същото време плаща и най-нисък данък, тъй като ползва данъчни отстъпки за внедряване на нови технологии. В Словения Gorenje не е плащала корпоративен данък в течение на пет години.

Заключението на доклада гласи, че независимо от ниските данъчни ставки в региона големите компании в ЦИЕ като цяло се изкушават да избягват дължимите данъци. Но безплатен обяд няма: щом големият бизнес не иска да плаща, плаща населението - чрез относително по-високи преки данъци или чрез повече косвени данъци върху стоките и услугите.
11
2755
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
06 Март 2017 19:49
За "снимката" (доклада на срама ) - ОК, но и какво от това, от констатираните престъпни данъчни практики ? Големият въпос тук е , кой им дава баницата на тези престъпници ? И за малките деца е ясно - политиците, които след това заемат отговорни места в управителните съвети на същите корпорации с баснословни заплати и също така тлъсти дивиденти. "Народе ????" !!!
06 Март 2017 20:41
В Западна Европа взимат от големите, за да дават на малките, у нас взимат от дребните, за да хранят големите. Па после що народът поголовно напуска.
Кой сега е андрешко, а дежурко?
07 Март 2017 00:07
гърците като раздаваха на малките
потънаха всичките
07 Март 2017 00:12
Най-големите даже и не плащат. Само прибират.
07 Март 2017 00:12
ДДС и акцизите върху горивата и тютюневите изделия формират над 70% от данъчните приходи в държавния бюджет.

nuff said
07 Март 2017 04:48
ДДС и акцизите са данъци за бедните! Някои казват, че циганите не плащат данъци. Не е вярно!!! Във всяка стока, услуга има 20% ДДС. За да не платиш, трябва да не ядеш! Да не се обличаш и обуваш, да не се лекуваш. Всъщност държавата ви прибира един път 10% от заплатата като ДОД. После 20% от заплатата през потреблението ви. А при горивата, алкохола, цигарите и много повече заради акциза. Ето как се пълни бюджета! Трябва да се прави разлика между облагането на фирмите и хората. Фирмата плаща данък върху печалбата като си приспадне разходите и загубите. А балъка плаща без да си приспада разходите, като разходите му са по-големи от приходите/ заплатата. Т.е, ако беше фирма, нямаше да плати нищо! Казват, че плоския данък бил голямо постижение. Още ли мислите така??? Може и да мислите, ако не си давате сметка как ви ограбват и не си виждате празния джоб. Намоляването на данъците за бизнеса има смисъл, ако ще повиши инвестициите, работните места и доходите. Но всъщност се случва точно обратното: те намаляват! Защо? Защото прогресивните данъци карат бизнеса да инвестира, да повишава доходите, за да си намали данъците. А, когато парите му остават в джоба, няма смисъл да прави нищо! Сега служебното правителство обеща намаляването на таксите/скритите данъци за бизнеса. Радвате ли се?????? Ще се радвате, докато разберете, че вашите такси ще се увеличат. Защото парите отнякъде трябва да се вземат!
07 Март 2017 06:53
Хубав доклад, ама кой ти чете доклади - българският ужким-избирател СЕГА листи чете! Т.нар. кандидат-депутатски избирателни листи, пълни с партийни глисти! Чете и радостно, направо пред-оргазмено, тръпне, че на 26 март пак ще му тикнат химикалка в ръката - та да тури чавка или хиксче връз квадратче, с номерче вътре на политическа партия, и евентуално хиксче или чавка и връз някое кръгче (наредени встрани в от квадратчето)...

От гореупотребената от мен квалификация ужким-избиратели изключвам себе и останалите до 2.5 милиона достойни български граждани, които на 6.11.2016 решихме, че 25 години стигат на П-1 системата (съкр. за пропорционалната избирателна) и с отговора си ДА на първия въпрос в референдумната бюлетина поискахме М2-системата (съкращението е въведено от Валери Найденов, и е за мажоритарната избирателна, в 2 тура, в едномандатни избирателни райони)!

Само от депутати в НС, избрани от нас, избирателите, но по М-2 системата избрани, а не по сегашната П-1, МОЖЕМ реално да ПОИСКАМЕ, и ТЕ ЩЕ го НАПРАВЯТ,
а/ да ПРИЕМАТ в НС такива закони, които законово да поставят данъчната юзда на изброените в статията корпорации, криещи данъците, и
б/ да ИЗБЕРАТ такова ПРАВИТЕЛСТВО, което ще прибере от въпросните корпорации това, което досега са скрили, и по-точно ловко са изнесли в оф-шорна чужбина!

НЯМА друг начин, който МИРНО да реши въпроса, анализиран в статията! Да го реши в полза на тези, които даваме цитираните 70 % от приходите в българската хазна!

Статията по-косвен начин (до)казва, че НЯМА данъчна файда от притежателите на българско гражданство, които са избрали да живеят за постоянно в територии, непопадащи под юрисдикцията на българската НАП! Ерго, крайно време е и този въпрос да се реши - избирател занапред да бъде САМО този, който е ПЛАТЕЦ на преки и косвени данъци в БЪЛГАРСКАТА хазна! Защото избраниците ни в НС отиват там за едно - да решават КАК да се ПЪЛНИ хазната, но НАЙ-ВЕЧЕ, за КАКВО ДА СЕ ПОХАРЧВА събраното в Хазната!
07 Март 2017 08:25
В Западна Европа взимат от големите, за да дават на малките, у нас взимат от дребните, за да хранят големите. Па после що народът поголовно напуска.
Кой сега е андрешко, а дежурко?

Тези които пишат подобни неграмотни текстове. Като видиш "зелена" НПО да пише подобни работи първото и най-достоверно предположение е че лъже. Най-голям оборот и най-голяма печалба въобще не са едно и също. От топ 11 по оборот, 5 броя въртят почти едни и същи пари от петрола, като от обема на продажбите държавата прибира над 50% от стойността. НПОшници, сър. Още 3 са телекомите, които отчитат печалби и плащат и корпоративни данъци. Медодобивния комбинат също плаща данъци и то немалко, Метро и Лидъл също. Няма проблеми да им се вдигнат на всички данъците до 50-60%, но неприятното е че ще се изнесат от където са дошли, а триоките вместо от заплати ще трябва да се хранят с картофи собствено производство. Впрочем част от спонсорите на тези НПО дето създават такива творби продават перки и фотоволтаици, за които наистина плаща малкия човек и то много милиарди. Просто някой трябва да му насочи гнева в друга посока, за да не вижда кой и как го дои.
07 Март 2017 11:53
Няма проблеми да им се вдигнат на всички данъците до 50-60%, но неприятното е че ще се изнесат от където са дошли

Май бая послъгваш, там, откъдето са дошли, данъците са бая по-високи от тукашните, па не се изнасят, що така?
07 Март 2017 13:00
там, откъдето са дошли, данъците са бая по-високи от тукашните, па не се изнасят, що така?

Изнесли са се частично и са дошли тук, за да им остане повече след данъците. Като започне да им остава колкото там или по-малко, няма да има за какво да са тук. То и без това започна изнасянето от някои недолюбвани сектори, последиците и реването следват. Личните ми наблюдения показват, че най-голямо реване обикновено има след сбъдване на някои от най-съкровените пожелавания.
07 Март 2017 18:42
Изнесли са се частично и са дошли тук, за да им остане повече след данъците. Като започне да им остава колкото там или по-малко, няма да има за какво да са тук.

Айде бе? И откъде това чутовно заключение, щото внимателно си осмислил и проиграл всички варианти или щото много ти се иска да е така, че да ти потвърди теорията за андрешковците и умните богати чичковци.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД