:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,555
Активни 472
Страници 23,965
За един ден 1,302,066

Страхът, който ти внушава, че си важен и значим

Уплашеният човек мисли на пресекулки, той ще се хване за първата сламка, която му подадеш
Ангел Игов
Има една книга - "Страхът в западния свят" от Жан Делюмо. В нея френският историк твърди, че в началото на новото време страхът играе огромна роля в живота на европейците и е отговорен за множеството гонения и погроми тогава. Сещам се от време на време за тази книга и си мисля, че през ХХI век страхът се е завърнал победоносно на черен кон. Виждаме го на битово ниво, в реакциите на хората. Виждаме го в изборите, които правят на обществено равнище. Виждаме го и в културата; цяло едно изкуство - киното - в днешно време се управлява от желанието да изплашиш и да бъдеш изплашен. Кога за последно сте гледали голяма комедия например?

В други отношения България може и да се колебае дали е част от западния свят - това е благодатна тема за всяка кръчмарска беседа с претенции за известна интелектуалност. Но ако си говорим за страха, имаме основание да се чувстваме доволно интегрирани. Страхът престава да бъде просто емоция и се превръща в нагласа, в поглед към света, в начин на живот. Превръща се и в групов маркер - хората се харесват и се мразят според това от какво ги е страх - но при разните групи пораженията върху критичното мислене са сходни.

Да кажем, едни ги е страх от бежанци и мигранти. В Широка лъка изгубиха ума и дума заради двама афганистански младежи, а в Елин Пелин изпаднаха в паника от едно сирийско семейство. Най-пресният пример е от Белене. Из мрежата витаят страх и гняв в такива размери, сякаш на границата са се струпали милиони преселници. (В Англия пък Тереза Мей съзря милиони българи и румънци пред портите, но за политическите измерения на страха - след малко.) Не липсват, разбира се, безотговорни квазимедии и откровени машини за фалшиви новини, които се стараят да внушат, че сме изправени пред нашествие. Но за да им повярва, човек вече трябва да се е уплашил предварително!



Хората, които просветено се възмущават от ксенофобията, също се страхуват



Страхуват се, че Тръмп ще разпали война с Китай или поне с Иран. Страхуват се, че Марина льо Пен ще спечели изборите във Франция. Страхуват се, че попържните по адрес на "либерасти" и "соросоиди" ще се превърнат в сопаджийска реалност. Не крия, че след изборната победа на Тръмп и аз взех да прелиствам наново "Колапсът на сложните общества" от Джоузеф Тейнтър - забележително прозорлива книга за самоунищожението на цивилизациите. Естествено, че и тази група е податлива на медийни внушения и конспиративни теории, в чийто център най-често бива поставян Путин. Тук всички пътища (на страха) водят към Кремъл.

За да сме предварително, по условие уплашени, съществена роля играе и по-"традиционният" страх от природни бедствия, чието многократно усилване от медиите е съвсем очевидно. Неотдавна попаднах на забележителна новинарска емисия по националната телевизия: първо ми съобщиха за катастрофа с малък самолет в Австралия, веднага след това за пожари в Канада и накрая за ураган в САЩ. Едва ли пожарите и ураганите са били по-рядко явление навремето; но не сме научавали с такава скорост за тях - и медиите не са ни ги поднасяли с такава сладострастна тревога. Обаче традиционните медии не са единственият разпространител на страха; влиянието на социалните мрежи е навярно още по-силно. Всяка ужасия, всяко безобразие моментално тръгват по "Фейсбук" и "Туитър", за да ни захранят с нова порция стрес. Преди десет години, когато станах потребител на "Фейсбук", хората си разменяха главно майтапи и смешни тестове. Но постепенно социалната мрежа се превърна в платформа за културата на възмущението. И това е в ред отношения много ценно, но да не забравяме, че възмутителните също могат да се възмущават, при това особено шумно. Колкото и да сме свили живота на профилите си в някакъв балон от ограничени познанства и възможни мнения, все ще попаднем на изказвания, които намираме за неправилни, неприемливи или направо чудовищни. "Tozi lajnar nqma li da go gramnat, mamicata mu ibrikchijska" - гласи характерен патриотарски коментар. При това авторът му стои там с името и снимката си, без да се притеснява. Как да не се поуплашиш? Самият факт, че е възможно да се говори по този начин в някакво публично пространство, е естествено притеснителен. А шокът от постоянния сблъсък с хора, които сякаш живеят на друга планета, вече води до почти екзистенциална тревога.



Но близко е до ума, че за една прослойка хора страхът е манна небесна и това са политиците



Уплашеният човек мисли на пресекулки, той ще се хване за първата сламка, която му подадеш. Уплашеният човек лесно ще бъде насъскан срещу когото трябва. Уплашеният човек не е претенциозен, той ще забрави поне временно как си го излъгал предния път. Ще ти прости дребните корупционни прегрешения, ако го наплашиш достатъчно и после му предложиш помощ. Тук се намесва и сеирджийската страна на емоцията: можеш да превърнеш страха в зрелище, в шоу със знамена, униформи, калпаци, национални предатели и прочие. Хем ще се страхуват, хем ще се забавляват. И ще гласуват. Неслучайно там, където се появява страх, най-често се веят и партийни знамена.

Накрая, може да не е съвсем очевидно, но страхът те кара да се чувстваш важен. Ако има враг пред портите, значи врагът иска от теб нещо, което той няма. С други думи - богат си, ценен си, ще ти вземат я земята, я традициите. Щом си нападнат от варвари, значи ти самият не си варварин. Ако пък потръпваш от възхода на крайната десница във Франция, не на последно място, показваш, че си европеец, в час с новините, вълнуваш се от световните дела, защото си достатъчно глобализиран и разбираш нещата. Най-сетне, ако те е страх, че утре ще те подгони побесняла тълпа доморасли фашаги, сигурно се ласкаеш малко от мисълта, че си достатъчно значим, за да бъдеш подгонен.

С всичко това не искам да кажа, че страховете ни са безпочвени, и нямам намерение да започвам търговия с розови очила като контрамярка срещу продавачите на страх. Вярно е, че светът стана сложен, объркан и основанията да се страхуваме никак не са малко. Но все си мисля, че самият страх е по-страшен - защото ни пречи да използваме разсъдъка си по предназначение, а от това вече следват големи бели.

 Едвард Мунк, "Вампирът и мадоната", 1895 г.
52
9196
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
13 Март 2017 19:45
Много хубава статия, браво на автора !
13 Март 2017 19:53
Отдавна е известно...
Крайъгълен камък в Мойта Стройна и Непротиворечива Теория е за информационния тероризъм на РобПрес.
Хиляди пъти съм цитирал Класика:
"Не ти трябва да гледаш филми на ужасите. Гледай новините!"

Уплашеният е лесен за внушения и удобен за моделиране.
13 Март 2017 20:01
Мислите създават реалността, уплашеният човек създава една реалност, щастливият човек създава друга реалност.
Трябва само умело да му апъхаш в главата подходящата манипулация и ето ти вечен двигател.
А Холивуд, де непрекъснато бълва филми с апокалипсис и извънземни хлебарки с течащи лиги? Той в чий ръце е?
13 Март 2017 20:06
Страх да не оцелееш и едно. Страх от неприятностти е друго, то граничи с досада.
13 Март 2017 20:26
Глупости, които се ядват само ако са в личен блог. Страхът винаги се е използвал, но сега хората са обидени и гневни. А глупостта, че и в изкуството вече разчитат главно на страх е уникална. Ако авторът е поглеждал театралния афиш напоследък нямаше да го напише това.
13 Март 2017 20:28
Да, така е.
Но тука е мястото на ИСТИНСКИТЕ‌ лидери.
Да излезнат и да кажат високо - проблемите са тези и тези, но ние имаме идея как можем да се преборим.
13 Март 2017 20:31
Всъщност най-съществената причина за страха сам по себе си е неизвестността, липсата на информация.

13 Март 2017 20:31
За статията:

Лошото е че явно страхът предизвиква пристрастеност. Медиите - най вече вестниците и социалните мрежи продават дози страх, хората се пристрастяват и искат още по-големи дози. Порочен кръг някакъв.

Медиите които показвааха интересната и хубава страна на живота, като примерно Нешанъл Джеографик, Дискавърита и т.н. или изчезнаха, превърнаха се в рекламни диплянки, или забълваха халтура за захранка на чесъните.

Все още има малки оазисчета но са все по рядко. При телевизите, някой маргинални, притежавани от частници, в интернет професионални и хобистки форуми, наколко развлекателни сайта и...ами за друго не се сещам в момента.

Освен това дразнещите крайни русофили, фобите, носталгиците и вся остальная, трудно биха вирели в една разнообразна информационна среда - няма да има с какво да изпъкнат и ще се изгубят в тарапаната. Щото е трудно под статия за ITER, да пишеш за силата на руското оръже и под интервю с известен лекар да вмъкнеш "Жужо", "Укрите", "Баце", и Кончита Вурст.
13 Март 2017 20:49
Само един пропуск - случаен /"случаен"/: КОЙ плаши тоя човек?
Другото са подробности - за пришълците в Широка лъка вече може да се каже "младежи", в Елин Пелин се страхували от семейство, което е дошло при синовете си и логично ще извика другата рода... И т.н. ... Важното е, че присмехът към страхуващите се прави някого смел. Поне в собствените му очи...
----------
Сайтът на Генек
13 Март 2017 21:08
А, значи можело!
Можело да се мисли ясно и да се говори искрено.

Аз обаче нямам думи да изкажа колко ме окрилиха тези думи, всичките -- тъй както са си подредени и са се кротнали най-невинно, ама със страшна сила.

И хубаво е дето от Мунк е дадена не "Страх" или някой от Виковете, ами тази с безстрашно прегърналата Вампира.
13 Март 2017 21:13
Страшна е общата психоза на катастрофизъм и фатализъм, съзнателно култивирана в обществото.
А някога пеехме: " Пред нас са цъфнали житата, окъпани от топъл дъжд
и ний вървим, вървим нататък
и няма край , и няма край на шир и длъж"
Атмосфера на оптимизъм, надежда. Заменихме със джунглата.
13 Март 2017 21:15

Не крия, че след изборната победа на Тръмп и аз взех да прелиствам наново "Колапсът на сложните общества" от Джоузеф Тейнтър - забележително прозорлива книга за самоунищожението на цивилизациите.

https://www.youtube.com/watch?v=ddmQhIiVM48
Tainter begins by categorizing and examining the often inconsistent explanations that have been offered for collapse in the literature.[4] In Tainter's view, while invasions, crop failures, disease or environmental degradation may be the apparent causes of societal collapse, the ultimate cause is an economic one, inherent in the structure of society rather than in external shocks which may batter them: diminishing returns on investments in social complexity.

Noone fucks with Teh Law of Diminishing Returns. Maybe even The Almighty RNG would roll twice before picking a fight with The LoDR.
13 Март 2017 21:24
Браво!!! И за автора, и за редакцията!
Търсете млади автори с ясна и подредена позиция! Без предразсъдъци морално хлъзгави!
13 Март 2017 21:25
Който пие облак троен, той за сичко е спокоен...
13 Март 2017 21:42
Calina Malina
13 Мар 2017 21:24

Е, да не залитаме чак толкова...
В статията има доста неудачни примери, водещи до спорни изводи, но въпросът е важен!

Бих препоръчал едно предаване от 21.08.2011 г. на Валентин Фъртунов*, където темата е разработена много по-аналитично и със съответните изводи (за екотероризма!)

линк в отделно съобщение!

Бих обърнал внимание, и друг път съм го правил, че си заслужава прочитането на "Състояние на страх" от Майкъл Крайтън. Макар и художествена литература разгледаните аспекти са много важни. Ще уточня, че преводът на заглавието на книгата Български не е много прецизно, т.к. по-точно е "Държавата на страха" - както става ясно от една от беседите в самото произведение. Но ще уважим неотменното право на Преводача да преведе и заглавието.

---
заб.* - на 9.03.2017 се навършиха три години от кончината му.
13 Март 2017 21:44
21 август 2011: „Състояние на страх“

http://valentinfortunov.com/wordpress/21-%d0%b0%d0%b2%d0%b3%d1%83%d1%81%d1%82-2011-%e2%80%9e%d1%81%d1%8a%d1%81%d1%82%d0%be%d1%8f%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%85%d0%b0%e2%80%9c/
13 Март 2017 21:58
Самият факт, че е възможно да се говори по този начин в някакво публично пространство, е естествено притеснителен. А шокът от постоянния сблъсък с хора, които сякаш живеят на друга планета, вече води до почти екзистенциална тревога.


Напълно вярно!
13 Март 2017 22:02
Мноо претенциозно четиво. Словесните щампи са нещо страшно удобно, но за съжаление, животът е разнообразен и не може да бъде обхванат в матрици, чрез които всичко може да се обясни. Аз се страхувам и на всичкото отгоре смятам, че е нормално. Смелостта, не означава, че не те е страх - другото е.....
13 Март 2017 23:02
Някои са на ръба на самоубийство от страх от смърта
13 Март 2017 23:25
Днес се отървах от един плъх, първо си мислех, че е мишка. Та, от няколко дни в кухнята ми прибягваше набързо нещо сиво, първо си помислих, че си въобразявам, ама после взех да чувам скърцане и шумове...накрая го видях, ама бързо се криеше зад шкафовете. Проверих в нета и се сдобих с капан с лепило (по принцип не вярвам в рекламата, ама реших, че трябва да се пробвам да си реша проблема...тва ми изгриза новата модерна връзка към тръбата под мивката). Та, турих капана...и след половин час реших да видя дали има смисъл от продукта. Плъхът(все още не мога да си обясня как се е намъкнал вкъщи) беше залепнал на картона. Видя ме и след като се приближих започна да цвърчи..стреснах се...и така напред, назад няколко пъти. Аз се приближавам, той почва да вие. Взех една кутия от обувки и я хвърлих отгоре върху капана. После поне половин час потропвах отгоре...и чувах как той ме плашеше с писъци. Накрая натоварих цялата конструкция върху лопатката си за смет и тържествено го захвърлих в кофата от другата страна на блока. Цялата смешна процедура ми отне известно време, но преодолях гнусотата, която погрешно сметнах за страх. Така че в борбата с плъховете в живота има и период на несигурност
14 Март 2017 00:51

Статията е добре насочена към страха и използването му за користни цели. Събитията и слуховете, умело измисляни, изопачавани, посочвани и използвани с цел внушаване на несигурност създават прекрасна среда за крайно- леви и десни, полу-диктатори, султани и царь-бащици.
Жалко е, че и образовани хора попадат под влияние на медийните истерии.
14 Март 2017 01:38
Така че в борбата с плъховете в живота има и период на несигурност

Плъхът в кухнята и холивудският плъх на екрана са два различни плъха, както са различни акулите в аквариума и тези в Хъдсъновия залив или мечките в гората и тези в Кремъл.
14 Март 2017 01:42
Казано е - страхът ражда чудовища. По-вярно е да се каже - незнанието (непознаването, неизвестното) ражда чудовища във въображението, а път те страх. Страхът ражда чувство за слабост, а слабостта жестокост и примитивизъм.

Страхът отдавна е разработен и взет на въоръжение от елитите за подчинение и контрол над популуса.

Наоми Клайн в "Шокова доктрина" много добре проследява въпроса.
https://youtu.be/j5MjJ9ONjkw
14 Март 2017 03:45

14 Март 2017 04:45
Статията не прави едно много важно (според мен) разграничение - в сегашното общество има има два вида страх:
(А) "полезен" страх - такъв умишлено насаждан и култивиран от политиците, църквата, работодателите. Трябва да ние е страх от 'тероризма', Путин, ада, уволнение и т.н. Правилно уплашения човек не задава неудобни въпроси, не прави решителни постътпки, не си търси правата. Този страх анализира авторът в статията си.
(Б) "вреден" страх - този страх трябва да се бори усилено с пропаганда. Не трябва да се страхувате от 'бежанците', те няма да ви таковат жените и дъщерите. Не трябва да се страхувате от Ердоган. Ние сме заедно в НАТО. Не трябва да се страхувате от гейовете в съблекалнатя. Те не искат да ви таковат, просто ви гледат. И т.н.
Тука авторът е дал много грешен пример с Елин Пелин и Белене. Хората изобщо не реагираха политкоректно заради което ги заляха с л*йна.
14 Март 2017 08:59
много умно момче, браво!
не те дочетох докрай, сула до гуша е дошъл петъчно, но първите 3-4 параграфа ми стигнаха (дано не си изтърсил някоя глупост после).

и ти предлагам нова тема: скуката на знаещите хора.
14 Март 2017 09:18
браво!
дочетох те.
толкова умно нещо отдавна не се е случвало да се прочете!

пиши пак!
14 Март 2017 09:28
По-добре днес да се чете Оруел, особено за Министерство на истината
14 Март 2017 09:38
Глупостта е по-страшна!
А за статията
14 Март 2017 09:38
Не бих изхвърлила плъха. Щях да пробвам са го опитомя - те са много умни животни, в Африка ги използват за откриване на мини - но имам котка...
14 Март 2017 10:01
това за плъха и котката е диалектическа логика.
не е разбираема за всеки .
но игов явно я владее.
14 Март 2017 11:17
Човек се страхува от всичко, вкл. от успехите си...

(преди време попаднах на уличен афиш на "Новият Акропол" за курсовете им по практическа философия (сякаш философията може да не е практическа, нали е начин на живот?), приятно зарибяващата лекция бе тази за страховете ни: страх от неизвестното, от бъдещето, от миналото, от настоящето, от неуспех, но и от успеха, от приятелите, от неприятелите, от времето, от тъмното, от светлината, от студа, от горещината, от паяци, от влечуги, от големи пространства, от малки пространства, от водата, от от движението, от неподвижността, от промяната, от застоя, от близките, от непознатите, от познатите, от обществото, от самотата, от медиите, от липсата им, от телефона, от липсата му, от болестите, от любовта, от омразата, от четенето, от писането, от чужденците, от сънародниците ни, от смъртта, но и от живота...)

Как да го преодолеем?

Ами... еднозначният отговор е с мислене.
То и на избори се ходи с мислене.

Както и да е.
Лекторът бе абсолютна прелест с приятния си моравски акцент.


(за моя изненада практиката ми показва, че една огрооомна част от населението се страхува обаче от това, че някой може да я наблюдава и анализира.
Полицаите - и те. Уж не може да бъде, но е така.)

14 Март 2017 11:22
Кога за последно сте гледали голяма комедия например?


Колко голяма? Декар? Огромен процент от филмите ги възприемам като комедии, дори да не са. Особено си падам по моментите, в които злодеите ослепяват. От метър не успяват да уцелят бедната жертвица, а после ги застрелва някоя знойна блондинка. От километър. С пищов.
14 Март 2017 11:22
"В нея френският историк твърди, че в началото на новото време страхът играе огромна роля в живота на европейците и е отговорен за множеството гонения и погроми тогава."

На коя точно дата започва новото време? Да си сверя часовника. Дали не е на 24 август 1572 г.
14 Март 2017 11:26
Да кажем, едни ги е страх от бежанци и мигранти. В Широка лъка изгубиха ума и дума заради двама афганистански младежи, а в Елин Пелин изпаднаха в паника от едно сирийско семейство.

Обикновено хората, живеещи заедно в затворен ограничен кръг(примерно едно село, махала) са свикнали един с друг отдавна, познават се отколе; още дядовците и родителите им са живели заедно и не очакват изненади или някакви сериозни промени в поведението на всички от селото примерно. В този смисъл, който и да е пришълец да дойде да живее при тях( да се установи трайно), дори да е бял гражданин със семейство и кротък християнин, ще предизвика напълно основателно тревога и подозрения у местните, защото не се знае дали ще се впише в техните взаимоотношения, не се знае откъде идва, т. е. какъв е, що е и дали ще приеме техния морален кодекс, т. е. ще се приспособи ли или ще почне да им се бърка и да налага неговия си начин на живот. Затова трябва да мине време за да се успокоят местните. Така че това не е просто страх за съществуването им, а и нещо повече - "Ще съумеем ли да приемем новото, но така че то да не промени установения от памтивека ред?"
14 Март 2017 11:36
Умно и разумно.
Вярно е, че светът стана сложен, объркан и основанията да се страхуваме никак не са малко. Но все си мисля, че самият страх е по-страшен - защото ни пречи да използваме разсъдъка си по предназначение, а от това вече следват големи бели.

Е на някои не им харесва, ми нека се страхуват, но да не налагат агресивно фобиите си.

14 Март 2017 11:42
На коя точно дата започва новото време? Да си сверя часовника. Дали не е на 24 август 1572 г.
Може би всеки век си има поне една дата и час за начало на ново време. и нов страх.За отминалия една възможна дата е 6 август 1945.
14 Март 2017 11:43

страха от новото е голямо шубе.
битката е между застиналост и движение. изконния страх да си седиш на същия задоволителен метаболизъм, и да не са ти приемливи промените в най-обикновения ти организъм. хората се сещаме за промените, когато нещо тръгне на лошо за нас самите. иначе бихме си останали в костенурчестата си броня. много философия е това..
14 Март 2017 11:44
Here,
14 Март 2017 13:34
Nafarr
14 Мар 2017 11:17
14 Март 2017 13:57
*
14 Март 2017 17:03
Малко страх е здравословен.Смелите гончета трудно оцеляват в първите няколко схватки с глиганите.След това ако оцелеят не са вече толкова смели колкото умни.Смелите войници обикновенно загиват пръви и то без особена полза.Като изключим пропагандата.Това че напоследък журналистите залагат на плашенето в световен мащаб не е ново.Още от миналият век е.Твърдението че лошата новина е добра новина те са го измислили.Добра за тях щото им продава вестника.Умният човек не се паникьосва от всяка лоша новина.Първо я преценя дали е истинска второ я сверява с други източници и трето ако е истина незабавно прави изводи за себе си ако тя го засяга по някакъв начин.Гледаите на лошите и плашещи новини като на предупреждения.Предупреденият човек е въоръжен.
14 Март 2017 18:44
Поздравления за статията и за редакцията, че я е поместила
Авторът да не би да е потомък/родственик на Св. Игов ?
14 Март 2017 22:50
15 Март 2017 00:37
Присъединявам се към колегата, който по-горе каза че всъщност основният проблем е глупостта! Без глупост няма истински страх, поради което напоследък в обществото се култивират големи количества от нея. Лошото и повърхностно образование, пълната с реалити и плоски сериали телевизия, черно-белите еднопластови новини и нескопосаната журналистика, липсата на неманипулативна независима информация, режисираният политически театър... въобще, в обществото се култивира глупост по всякакъв възможен начин, а страхът е и следствие от това и да, механизъм за въздействие и управление също!
15 Март 2017 03:45
Страхът е мантията на мрака. Не се страхувайте-каза Карол Войтила. Страхът изяжда душата.
15 Март 2017 04:24
15 Март 2017 13:53
В Широка лъка изгубиха ума и дума заради двама афганистански младежи, а в Елин Пелин изпаднаха в паника от едно сирийско семейство.
Това твърдение показва ясно, че авторът не е наясно нито с темата за страха, нито с политическите събития у нас, нито с конкретните страхове на българите по повод ислямската емиграция. И в Широка лъка, и в Елин Пелин, и в други наши селища страовете не са от конкретните младежи, деца и старци-емигранти, а от очевидната и напълно вероятна перспектива след тях да нахлуят много други. Затова българите правилно реагират от самото начало на нашествието, за да избегнат последствията.

най-съществената причина за страха сам по себе си е неизвестността
не е просто така, проблемът е в това, че неизвестността човекът е силно склонен да запълва със страхове и оттам те се изживяват като действителност. За Подсъзнанието няма минало и бъдеще, затова е така.

някога пеехме: " Пред нас са цъфнали житата, окъпани от топъл дъжд..." Атмосфера на оптимизъм, надежда. Заменихме със джунглата
. Не е било само някога, беше и съвсем неотдавна, близо 20 години набиваха оптимизъм за Светлото капиталистическо бъдеще, за влизането в "клуба на богатите" ЕС, за сигурността в НАТО. Е, и

Търсете млади автори с ясна и подредена позиция!
Нищо ново, нищо авторско не е споделил авторът. Цели томове научна и научно-популярна литература са изписане много преди него, вземете Гюстав Льобон, Васил Проданов, много са. Причината е в едно фундаментално за човека обстоятелство - мозък му е даден ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ, всичко друго е страничен феномен - творчество, красота и т. н. Може да е обидно за някои фини и възвишени душички, но е така. Вкарването на човека на ниво "Оцеляване" става извънредно лесно и това от много векове се използва от можещите да сплашват. Напр. всяка религия се гради върху СТРАХА от наказание било на Земята, било в Отвъдното. Старъхт е абсолютно необходим за оцеляването н всички живи същества, появил се е още при едноклетъчните: при долавяне на заплаха едноклетъчното СВИВА мембраната си и изпуска до 80% от съдържимата протоплазма, за да забави чрез тази храна агресора и после, смалено до пет пъти, да успее да се скрие.

Словесните щампи са нещо страшно удобно
Особено при копи-пейст.

Някои са на ръба на самоубийство от страх от смърта
нарича се в някои източници "бягство в смъртта".

16 Март 2017 11:42
Публикацията си заслужава четенето. Факта, че ме кара да размишлявам след прочитането й (предполагам и доста други) е достатъчен автора да получи . Страхът е толкова необходим, колкото е необходимо осъзнаването му.
16 Март 2017 12:10
Страх или паника?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД