:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,911
Активни 537
Страници 10,814
За един ден 1,302,066

Защо не трябва и не може да купуваме „само българско“?

Защото рафтовете в супермаркетите ще останат празни, а Съдът на ЕС ще наложи на България солена глоба
Защо не трябва да купуваме българското
http://www.ekipbg.com



Още в края на 2016-а отново стана модерна "патриотичната" идея да се налага българска храна в магазините, като държавата трябваше да въведе съответни репресивни изисквания върху бизнеса по линията "купувайте само българско".

Според проектозакона, внесен от БСП, "за част от количествата предлагани продукти, производството на които е традиционно за България... задължително следва да са произведени в страната". Бяха записани следните изисквания за големите търговски обекти (с над 2 млн. оборот) - да предлагат за продаване поне 51% български плодове и зеленчуци, 70% българско мляко, 25% българско месо, 75% от българските напитки. Ако търговците не спазват изискванията, се предвиждаше имуществена санкция в размер на 10% от годишния оборот.

За щастие икономическата комисия в Народното събрание отхвърли законопроекта, а и 43-тият парламент беше разпуснат скоро след това. Но с оглед предстоящите избори и нелепите икономически платформи на партиите е нужно да разбием митовете, че насилственото налагане на български стоки "ще помогне на родното производство", "че наш'то е по-качествено" и "че ще е по-евтино".

Има правни и икономически аргументи защо подобни протекционистки закони не могат да се осъществят на практика. Даже и в този политически гаф не сме първи, защото преди нас румънци, ирландци, унгарци и т.н. са се опитвали по изкуствен начин да пропагандират собствените си продукти. Ще разгледаме и техните случаи.



Защо не може?



Задълженията, които България е поела като част от Европейския съюз, съдебната практика на Съда на ЕС (СЕС), както и политиката на Европейската комисия са повече от красноречиви, че подобни мерки ще бъдат спрени, и то с цената на солени глоби, ако е нужно.

Какво ни казва законодателството на ЕС? Количествените ограничения (мита, квоти) върху вноса и износа на стоки, както и мерки, имащи равностоен ефект (!), са забранени между държавите членки.[1] Забранява се ограничението върху свободата (!) на установяване на граждани и търговски дружества между държавите членки.[2]

Какво ни казва съдебната практика на Съда на ЕС в Люксембург? Европейското законодателство, на което се базира свободната търговия, е допълнително утвърдено чрез съдебната практика на Съда на ЕС. От серията дела през последните 43 г. като Geddo[3], Dassonville[4], Cassis de Dijon[5], Keck and Mithouard[6] и Towing Trailers[7] става ясно следното:

Мярката е с равностоен на количествено ограничение ефект (РКОЕ) (тоест с ефект на мито, квота и т.н.), когато:

- има за своя цел или резултат да третира по-малко благоприятно продуктите с произход от други страни членки;

- се прилага по отношение на стоки с произход от други държави членки, където те са законно произведени и търгувани, относно условията, на които тези стоки трябва да отговарят, дори тези правила да са приложими и към родните продукти;

- възпрепятства достъпа на продуктите, произхождащи от други държави членки, до пазара на една държава членка.

За да е балансирана системата и да има възможност за някакъв контрол от страна на държавите, Съдът на ЕС е оставил следната възможност, когато става въпрос за мерки, ограничаващи или забраняващи определени условия на продажба, които се прилагат към чужди и родни търговци и продукти.



В коя група попада мярката за поне 51% български домати в големите супермаркети?



Сама по себе си мярката не ограничава вноса на домати, но реално би имала същия икономически ефект, защото търговците ще ги грози глоба, ако предлагат повече от 49% чужди домати. С оглед политическата цел да се стимулират родните производители за сметка на чуждите, както и реалния пазарен ефект мярката спада към точка 1. След като подобен закон би бил нееднакво приложим към родни и чужди производители, единственият шанс за обосновка е, ако:

България се позове на основанието за закрила на здравето и живота на хората[8]. За да бъде това прието от ЕК или Съда на ЕС, ще трябва да ги убедим, че законът ни е пропорционален, т.е. мярката е подходяща за постигане на целта и е необходима, защото няма други по-малко рестриктивни алтернативи, които да защитят здравето ни.

От икономическите аргументи по-долу ще стане ясно защо подобни протекции от страна на държавата не са подходящи за дадената цел, а не са и пропорционални спрямо проблема (ако изобщо можем да говорим за такъв).



Защо не трябва?



От една страна, поставя ограничения на търговците при свободния избор на това какво да продават, а от друга страна, ограничава шанса на стоки, които са произведени в други държави, да се търгуват равнопоставено с "българските". Поставяме "българските" в кавички, защото е много субективно дали едно сирене или вино са български, ако са произведени от чужда суровина или вносни семена. Но за подобен дребнав политически популизъм явно тези подробности са без значение. А ето какво ни казват числата:

Със 72% се е увеличил износът на родни зеленчуци през първите 9 месеца на 2016 г. спрямо 2015 г., а при плодовете ръстът е с близо 13%.

Основните количества от краставици, зеле и лук отиват за Румъния, коментира председателят на Съюза на градинарите Слави Трифонов. "Там пазарът е много голям, а тяхното производство не стига за задоволяването му", обясни той.

Вижда се, че дори и целият ни износ да бъде пренасочен към нашите магазини, пак ще ни е нужен в пъти по-големият внос, иначе рафтовете в супермаркетите ще стоят празни както при добрия стар социализъм.

Тоест и най-загрижените патрЕот потребители ще стоят или гладни, или заситени от това, че с идеята си са изпълнили "дълга си" и родните продукти са станали прескъпи или са изкупени на мига.

Да не говорим, че ще ни се наложи продажбата на вносни хранителни стоки при всички положения. Тогава заради нормалното функциониране на пазарната икономика производителите от другите страни просто ще ни продават на много по-високи цени, защото ще сме поставени пред свършен факт - храна или нищо.

С този закон малките производители биха били в привилегированата ситуация да могат да продават каквито и да искат стоки, което пък при едни празни рафтове на големите вериги автоматично ще вдигне цените на чуждите домати в кварталните магазинчета. Така пак потребителите ще платим накрая сметката.



"В други държави като Румъния това работело"



Може би най-големият мит, който ни е пробутван в сутрешни блокове, пресконференции и т.н., е, че Румъния прилага без проблем същия закон за защита на родното производство, а и че други страни от ЕС са предприели вече подобни мерки. Но истината е съвсем различна.

На 15 февруари ЕК реши да изпрати уведомително писмо до румънското правителство заради същия "патриотичен" закон. Това е втората стъпка от административната част на наказателната процедура, където държавата трябва да убеди в правотата си комисията. Ако това не стане и въпреки препоръките на ЕК Румъния не се съобрази, ще последва дело, което много вероятно ще завърши със солена глоба, която тече ежедневно, докато нарушението не бъде премахнато.

На същата дата, отново с уведомително писмо, друг патрEотичен стожер на българите - Унгария на Орбан - бе предупредена, че налагането на еднакъв марж на печалбата на вносни и унгарски стоки е в нарушение на общоустановените правила.

В средата на 80-те ирландците се опитват да промотират чрез държавна маркетингова стратегия продуктите си, но Съдът на ЕС правилно спира тези действия.[9]



Извод



Вижда се ясно, че в единния европейски пазар не се толерират (някои видове) протекционистки мерки. Също така е ясно, че подобен популизъм ще доведе до масово поскъпване на продуктите, тяхната липса или и двете, придружено с харчове за дълги административни и съдебни процедури в Съда на ЕС, които да завършат с голяма глоба (покрита от данъкоплатците)

Да се надяваме, че другарите, които "мислят, че повечето страни в ЕС" го правят, преосмислят политиките си. Защото стимулирането на договорните взаимоотношения между производителите и търговците е сериозна намеса в един от принципите на пазарната икономика и обществото ни, а именно - доброволната размяна на стоки, услуги, идеи и т.н.



1] Чл. 34 и 35 от Договора за функциониране на ЕС (ДФЕС).

[2] Чл. 49 ДФЕС.

[3] Дело 2/73 Geddo.

[4] Дело 8-74 Dassonville.

[5] Дело 120/78 Rewe-Zentral AG v Bundesmonopolverwaltung fur Branntwein.

[6] Дела C-267/91 и C-268/91 Criminal proceedings against Bernard Keck and Daniel Mithouard.

[7] Дело C-110/05 Towing Trailers.

[8] Чл. 36 ДФЕС.

[9] Дело 249/81 Buy Irish.
Снимка: Юлиян Савчев
-----------------------------
33
4329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
13 Март 2017 19:33
Лобист за СЕТА ли е писал това? Или просто е поредното предателство на национални интереси?
13 Март 2017 19:55
Български производители не останаха, щото българските прекупвачи ги смазаха още първите години на демокрацията.
13 Март 2017 20:23
...предателство на национални интереси...

Какво предателство? Обяснява се как ще останеш гладен ако се приеме този закон.
БГ производителите отдавна защитават своите интереси къде успешно, къде не. Успешните изнасят навън, неуспешните мрънкат постоянно за мита, закони, субсидии и други залъгалки, с които да ти пробутат скъпо боклука си.
13 Март 2017 20:43
Почитаемият експертин донякъде е усвоил уикипедията, откъдето е смотал казусите си, но е пропуснал директивите на ЕС за потребителските права и за нелоялната конкуренция.
13 Март 2017 20:45
Интересно защо БКП (АКА БЦП) не пробва идеята си на практика: Да отворят по един "Булгар'Кореком" във всеки голям град, и да почне да продава стоки по тяхната рецепта "българско/внос". Ама някой външен фактор да проверява къде на к'ва цена купуват: Да не се получи някой прекупвач'филантроп да купува от производителите...например домати на 3 лв/кг, а да ги продава на Булгар'корекома за 50 ст'/кило. И да проверят наема, консумативите и дрр' разноски дали са реални, или има скрити субсидии.

Въпросът е реторичен, разбира се Това никога няма да стане! Ама предизборно мо'е да спИчели някой и друг глас от "мат'ряла"!
13 Март 2017 20:51
Демек - купувайки това, което ми харесва, аз излагам държавата на риск...
Може ли следващият път да се изпишат имената на фирмите, чието производство е позволено да се купува?
---------------------------
Сайтът на Генек
13 Март 2017 20:52
Проблемът не е в европейските правила! Проблемът е че НЯМА българско производство. Родните производители вместо да плачат за митническа защита да кажат какво им пречи да дават конкуретно производство. Земя ли нямат, климатът ли им пречи, транспортните разходи ли са по-големи от тези за турските домати и полските картофи?
13 Март 2017 21:22
Проблемът е че НЯМА българско производство

А добър ден.
Все едно да искаш 50% от бялата техника да е българска. Тогава Технополис ще е празен.
13 Март 2017 21:45
тва па кво беше?
13 Март 2017 22:59
Статията защитава "свободния" пазар и избор и клейми протекционизма с два вида аргументи: правни и икономически.
1.Правни. Още тук и най непредубедения читател би се запитал: а защо трябва да има правни.те. законови аргументи за защита на "свободния пазар", въобще защо "свободния пазар" се нуждае от закони, нали неговата свободност и пазарност са свети постулати на либерализма, нали той, пазарят де, сам се регулира и регулира всичко наоколо, защо са нужни толкова европейски закони, съдебни практики и дела , за да се защитава "свободността" на пазара, който уж функционира най добре без регулации и защити? Ами ето защо: защитава се правото на големия да е по голям и на силния да е по силен ( икономически), а на по-малкия и слабия му се отнема всякаква възможност за защита. Това е все едно да се каже, че всички ще се бием по правилатта на английския бокс, например, но няма да има категории за тегло; супертежка може срещу муха, лошо няма, нека го премаже, стига всички да спазват правилата на бокса. Теретично и мухата има право да пребие супертежкия, нали? Но само по правилата, които го благоприятсвуват. Мухата няма право да ритне супертежкия в макарите и да му скача после по главата, което е едиснтвения й, макар и много малък шанс... Ето за да се запази това положение са въведени толкова закони, закончета и подзаконови регулации за иначе "суперсвободния "европвйски пазар. Още по трагикомично става, като се види, че в областта особено на селскостопанското производство европейските "супертежки" са на стероиди, анаболити и друг допинг във вид на държавни дотации.
2. Икономически: Тук се предъвква постната мисъл, че ако някъде в Европа сиренето и доматИТУ са по-скъпи, българският производител ще си продаде продукцията там, а няма да я дава за вътрешен пазар; следва глад и национална катастрофа, ще се наложи да внасяме храни на невероятни цени, да не умрем. Да, ама не. Даже ако използуваме неолибералната пазарна теория, а тя е частен и крайно опростен случай на търсене/предлагане в идеални условия (‌нещо като бягане на сферичен кон във вакуум), това е възможно само при пълна липса на платежоспособно търсене, т.е. при много бедно население, което по принцип не може да си купи що-годе кчествени продукти. Факт е, че българското население е докарано дотам, но съзнателно и целенасочено, по прични много малко свързани с пазара и много свързани с геополитиката. За липсата на платежоспособно търсене в либералната теория цяр няма, но има в протекционизма, дотирането на местните производители, когато продават на вътрешния пазар. Ако не ви харесват левите идеи, четете Буров. Все същото ще ви каже.
3. Свободния пазар в Европа е една фикция, на нас ни я набиват в главата, за да оправдаят новия колониален ред. Няма икономист в здрав разум и твърда памет, който да върже малка и слаба икономика ДИРЕКТНО, без протекции, към голяма и силна икономика и да чака малката да цъфне, какато няма вменяем треньор, който да пусне състезателя си от лека категория да боксира със супертежка, щото имало правила и съдия, а и лекар, да констатира фаталния резултат.
А писания като горното...те си имат целта. Да ни баламосват, докато ядем боя.

14 Март 2017 00:55
>>><<<
Бегемот, как можеш да си толкова прав!!! -при толкова ...наведени!!!
14 Март 2017 01:23
Да ни баламосват, докато ядем боя.

Ори, мели и яж...
14 Март 2017 06:07
Хипо, когато си прав, си прав!
И защо авторът свенливо мълчи и не отговаря на въпроса как субсидирането на зеленчукопроизводство, млекопроизводство и пр. в ЕС се връзва със свободния пазар?
14 Март 2017 07:16
Неверния Тома 13 Март 2017 20:52
Проблемът не е в европейските правила! Проблемът е че НЯМА българско производство. Родните производители вместо да плачат за митническа защита да кажат какво им пречи да дават конкуретно производство. Земя ли нямат, климатът ли им пречи, транспортните разходи ли са по-големи от тези за турските домати и полските картофи?

Бегемот го е казал. Конкретно за турските и полските картофи и други: производството в тази област отдавна не е въпрос на конкурентноспособност, а на субсидиране и задкулисни игри. Техниката е една и съща - на няколко големи производители. Препарати, семена също. Остават държавната подкрепа и климатът. Няма чак такива изостанали производители, както си мислиш. Но субсидиите в някои страни са в пъти по-големи и защитават нечии интереси. Направи ми впечатление, че след спора с Русия/Украйна и спиране на вноса от Полша за Русия, у нас в България рязко скочи дялът на полски зеленчуци и меса. Как изведнъж стана тази работа?
14 Март 2017 09:35
аман от популизъм
14 Март 2017 09:56
Проблемът не е в европейските правила! Проблемът е че НЯМА българско производство.

Второто изречение е вярно, но как да има българско производство, като го утрепаха с правилата от първото изречение. Тотално лицемерие...
14 Март 2017 10:41
Санкциите срещу Русия я обезпокоиха, но за кратко.
От един момент нататък Русия си спомни, че има много по-здравословни и евтини свои храни като качество по-добри от внасяните.
Предреволюционна Русия е заливала Европа с млечни продукти и говеждо месо.
България може да изхранва 7 Българии, ако не бяха веригите на ЕС и компрадорската поземлена реформа , позволяваща на хора като Нора Ананиева да управляват по 2 000 000 дка обработваеми земи !
14 Март 2017 11:04
Не ми е известно някъде в ЕС да има закон за закупуване само на собствено производство, но има много хора, които следват този принцип. Като личен избор. И всеки е свободен да прави собствен избор.

Не мога да определя каква е основната цел на статията. Да докара някакъв хонора на автора, натягане на автора пред нечии кръгове, опит за заблуда или най-елементарна неспособност да се осъзнае темата? Но при всички положения статията е манипулативна и отклонява вниманието. Защо наистина трябва да има закон? Та нали в НС има правна комисия, която трябва да възпре всеки подобен мераклия да погази една камара други закони.

Трябва да е ясно къде отиват парите за всяка конкретна покупка. Каква част отива у производителя, каква у прекупвача и каква за данъци? Каква част отива в чужбина, каква се реинвестира в България. Ако има яснота по горните въпроси, то всеки ще може съзнателно да взема решение.

Всяка държава с помощта на своите органи трябва да се грижи за благоденствието и сигурността на гражданите си, както и за целостта на територията си. Затова си има армия, полиция, законодатели, съд, правителство и т.н. Протекционизмът е основно задължение на държавата. Но в същото време в интересите на държавата е да се избягва изолационизмът и да се сключват споразумения, при които с цел по-голяма сигурност и други ползи държавата се отказва отчасти от някои други свои права. И правителството и обществото като цяло (особено активната му част) винаги трябва да са наясно доколко изгодна е подобна сделка и да се борят тя да бъде подобрявана.
Правителството и активната част на обществото трябва да създават условия за развитие на собствени производство, икономика, армия, образование и здравеопазване. За да не се налага да се плаща на външни сили и реално да се ликвидира държавата.

Правителството и активната част от обществото трябва да намерят начин да се спре пораженческото мислене за България и практиката да се мисли повече за собственото благополучие, дори и това да е за сметка на обществото. Проблемът не е правен, административен или икономически. Проблемът е психологически. И аз лично нямам решение, нито пък съм оптимист, че такова ще се намери.
14 Март 2017 11:40
Браво, Begemot!
14 Март 2017 11:50
Предреволюционна Русия е заливала Европа с млечни продукти и говеждо месо.


Интересно как е заливала, примерно Холандия, като имам предвид трайността на млякото и месото в ония времена?
14 Март 2017 12:11
несръчна манипулация, свързана с изискването, което бсп се мъчи да прокара, големите вериги да продават поне 50% български продукти. естествено, аргументите са идиотски. никой не е спрял /и няма намерение да спира/ вноса, нали тогава феновете на пармезана /и фенките на чуждите вериги като цяло/ ще ореват орталъка как ги лишават от основни права и свободи.

а графиката е съвсем малоумна. след договореностите на мадам кунева в селскостопанската област и този износ е много.
14 Март 2017 12:27
Текстът обаче навежда на друга мисъл. Защо политиците не говорят за промяна на модела на земеделските субсидии, т. е насърчаване на производството много преди магазина? Нали за това няма европейски пречки? Не е ли защото за всеки управляващ е по- лесно да събира подкупи от шепа едри зърнопроизводители, отколкото да се бута с хиляди дребни зеленчукопроизводители. Къде по- лесно е да се изтъпаниш пред магазина и да викаш в защита на българското.
14 Март 2017 12:59
Много добре написана статия , със солидна аргументация , която разобличава още един от корнигьозлъците на др. Мерцедес Огурцова-Гьобелс.

В оригиналния вид идеята беше още по-смайваща - веригите трябваше да закупуват стоки не просто от български производители, но и от региона, в който се намират магазините им. Примерно супермаркетите във Видин да закупуват половината кайсии и ранозрейни череши от Видинска област, инак - глоби.
14 Март 2017 13:28
айде пореден партнеризъм. тормозчияне, правиш ли разлика между
"купувайте само българско"
и
да предлагат за продаване поне 51% български плодове и зеленчуци, 70% българско мляко, 25% българско месо, 75% от българските напитки
14 Март 2017 15:55
Поредното доказателство защо ЕС повече пречи отколкото помага. Те не ни гарантират изкупуване на нищо, а само ни допускат да някъде си (междувпрочем разпарцелирано отдавна някъде си). Искат от нас същото с тази разлика, че техният бизнес е далеч напред и може да си позволи недоказуем дъмпънг, несравнима печалба от мащаба и т.н. А на всяка положителна идея се оказва, че пречат сключени под диктат международни спогодби. Ами време е за генерална промяна.
14 Март 2017 16:15
Ъхъм, много са лоши те .Как само ни прецакват. Да им се тъпчем с пармезаните, да се давим с пастите им, белгийките им шоколади, испанските им тортили, италианските им кафета, канадските им кленови сиропи, норвежките им сьомги, да се наливаме с френските им шампански, шотландските им уискита и немските им вурстчета едвам да праглъщаме. Ужас! Че те данък трябва да ни плащат, че си търкаме зъбите с тия боклуци.

И мерцедесите и беемветата им са гадни. И телевизорите им, печките им, хладилниците им, миксерите и прахосмукачките им едва ги търпим. И перилните им препарати.
Как не се свърши с тая черна робия. Докога?
14 Март 2017 17:03
Те не ни гарантират изкупуване на нищо,

На българин ако му гарантираш, че ще му изкупиш нещо, след две пратки етикетите ще са на друг език и/или залепени обърнати наопаки, а след още две пратки в доставката ще има и лайна като накрая доставката ще бъде само от лайна. Пък после ще има: Ти нали гарантира изкупуването!
14 Март 2017 17:07
Ти отиваш на Ситняково на пазарчето, уж ти избират доматите пред тебе - а като се прибереш - половината смачкани, теглото 870 грама за купено кило, пък тука искат гаранция!
14 Март 2017 17:52
Значи , пазарът не може да се регулира с административни мерки.
Пазарът се регулира от търсене и предлагане.
Нашият пазар бняма достатъчно качествени стоки и дфостатъчно богати потребители , за да може родното производство да го диктува.
Чувах за фалирали вериги в Румъния , но явно там са по добре от нас.
14 Март 2017 18:19
Значи , пазарът не може да се регулира с административни мерки.
Пазарът се регулира от търсене и предлагане.


В "научнопопулярните" филми се саморегулира. В реалността:

Actually, the whole idea of a free market is a myth. We have never seen one. The US during its greatest periods of economic prosperity was a protected economy favoring domestic producers and provided significant government support. The government has also made significant contributions to economic growth by funding scientific research or as a result of military projects, the space program and other programs. This was also true of other countries that have become economic powerhouses such as Japan, Korea and Taiwan. And if you think about it, there’s a broad inconsistency here as well: most advocates of free markets, Donald Trump being an example, are very much against free movement of labor - otherwise known as migration.


Натисни тук

Натисни тук

14 Март 2017 19:39
генек 13 Март 2017 20:51
Демек - купувайки това, което ми харесва, аз излагам държавата на риск...


Основна теза на статията е, че не трябва да се ограничават потребителите да купуват това, което им харесва.
Върни се и чети статията докато я разбереш
14 Март 2017 20:30
Begemot, 13 Мар 2017 22:59


Май няма какво повече да се каже.
18 Март 2017 10:49
Най мразя продуктите с клеймо "Made in Europe". Има огромна разлика между обувките от Италия и тези от Румъния.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД