:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,606
Активни 472
Страници 9,509
За един ден 1,302,066
Средства

В богата Германия 15.7% от населението е бедно

През 2017 г. германската икономика не само ще запази стабилност, но и ще расте. В същото време почти 13 милиона немци са бедни
Германия има в момента една от най-успешните и стабилни икономики в Европа.
"Танкерът на германската икономика продължава напред - вярно, няма допълнителна тяга, но няма и никакви опасности", заяви гордо преди дни директорът на Института за германска икономика Михаел Хютер. Общата стопанска картина в страната говори за стабилно развитие. Така например 28 от анкетираните общо 48 сдружения очакват през следващата година увеличаване на производството. А три браншови организации дори прогнозират още по-голям прираст. Осем сдружения очакват лоши резултати. Един от най-печелившите браншове е строителството. "В жилищното строителство и строителството на обществени сгради конюнктурата е стабилна благодарение на по-доброто финансово състояние на общините", каза Хютер. Строителният бум се отразява благоприятно и върху сделките с недвижими имоти. "Хората получават добри доходи, лихвите са ниски и всичко това улеснява финансирането на недвижими имоти", казва той.

Поради политиката на ниски лихви, водена от Европейската централна банка, приходите на застрахователните фирми и банките са направо "мизерни". А новите регулации окончателно им връзват ръцете. Така спестовните каси, банките и застрахователното дело спадат към малкото браншове, които оценяват положението си като по-лошо, в сравнение с м.г. Нищо чудно, че именно тези икономически клонове, заедно с други девет бранша, признават в изследването, че ще бъдат принудени да съкращават още работни места през 2017 г. И обратно - фирмите от 15 други бранша възнамеряват да назначават повече хора. 20 икономически сдружения не очакват промяна в заетостта. "Бумът на трудовия пазар все още не е приключил", казва шефът на Института за германска икономика Михаел Хютер. Той обаче засега не може да отговори на въпроса дали трудовият пазар печели или губи от масовата миграция. "Все още



проверяваме доколко бежанците са пригодни



за нашия трудов пазар. По принцип обаче динамиката на един трудов пазар е нещо добро за всяка страна", припомня той. Преди всичко в сектора на услугите. "Дигитализацията устремно навлиза във все повече браншове. И това кара фирмите да инвестират", смята Хютер, цитиран от "Дойче веле".

Разбира се, предприемачите имат и редица опасения. Главните са свързани с новата енергийна политика на Германия, с неяснотите около Брекзит и с бъдещата икономическа и търговска политика на американската администрация начело с Доналд Тръмп. Германските автомобилопроизводители например ще бъдат засегнати от евентуални протекционистки мерки в САЩ. Тъкмо поради това опасение автомобилната индустрия е предпазлива, а прогнозите й са по-скоро неутрални. В момента автомобилната конюнктура в еврозоната е много добра, тъй че по принцип прогнозите за бранша са не по-лоши в сравнение с м.г. В същото време Институтът за германска икономика прогнозира стопански ръст от един процент през т г. Германската икономика зависи много от износа, а отвън едва ли ще дойде толкова силен тласък, та ръстът да превиши 1%. В момента най-голямата европейска икономика си е почти самодостатъчна: делът на частното потребление вече съставлява 56% от БВП на Германия.

Германия печели и от стабилния икономически ръст и ниската безработица. Страната отбелязва най-високия бюджетен излишък от обединението насам. Приходите на федерацията, отделните федерални провинции, общините и социалните каси надвишават разходите с 23.7 милиарда евро. Федералната статистическа служба във Висбаден съобщи, че излишъкът в държавния бюджет на базата на БВП е достигнал 0.8% повече в сравнение с прогнозите от началото на годината. Благодарение на високите приходи и намаляващата безработица, Германия отчита за трета поредна години бюджетен излишък. Въпреки че германският износ също отбелязва рекордна година, външната търговия е забавила икономическия ръст. Според последния доклад на Бундесбанк, че бумът в строителството ще продължи и



вътрешното потребление ще расте благодарение



най-вече на ниската безработица, която е около 5.9%. От друга страна, последното увеличение на цените на енергията малко ограничава финансовото поле за действие на потребителите.

В същото време обаче милиони германци живеят в бедни условия и тази тенденция се засилва, предупреждават експерти, цитирани от в."Ди Велт". Според актуален правителствен доклад за бедността в Германия, явлението е достигнало нови рекордни величини. Така например през 2015 г. бедни в Германия са били почти 13 милиона души - 15.7% от населението на страната. Особено силно засегнати са определени групи: безработните, самотните родители и техните деца, възрастните хора, мигрантите, хронично болните и инвалидите. В бъдеще към армията на бедните ще се присъединят и бежанците. Ръководителят на хуманитарната организация PWFV Улрих Шнайдер смята за беден всеки, чийто доходи не му позволяват да има това, което си позволяват нормално печелещите хора и техните семейства - било то посещение на кино със семейството, пътуване по време на отпуската или покупка на нов телевизор. "Когато хората не могат да поддържат това ниво, те лесно биват маргинализирани и попадат на ръба на обществото", казва той. "Когато получат убежище и напуснат бежанските лагери, когато създадат собствено домакинство, те ще влязат в статистиките. Най-напред те трябва да си намерят жилище, което не е толкова лесно, особено в големите градове", предупреждава Шнайдер. Съгласно изчисленията 335 000 души в Германия са без покрив над главата. Заместник-директорката на Федералното сдружение за подпомагане на бездомните Верена Розанке казва, че до 2018 г. броят на бездомниците може да достигне половин милион души.

Докладът за бедността се базира на понятието "относителна бедност поради ниски доходи", с което работи и Федералната статистическа служба. Според него за застрашени от бедност се смятат домакинствата, които разполагат с по-малко от 60% от средния за страната доход. През 2015 г. тази сума е била 942 евро за хора, които живеят сами, или 1978 евро за семейства с две деца под 14 години. "При това става дума за общите нетни доходи на домакинството, включително детските надбавки, квартирните и други помощи", пише в доклада за бедността.



Бедността е в големите градове



Критиците отхвърлят тези числа като много общи. Те твърдят, че в провинцията, където наемите са значително по-ниски, отколкото в големите градове, човек може да живее доста по-добре с въпросните 942 евро на месец. "Би било по-разумно да се отчитат регионалните различия в покупателната способност и различните потребности на хората", казва директорът на Кьолнския институт за германската икономика Михаел Хютер. Жителите на Мюнхен, например, които печелят по-малко от 1126 евро на месец, също са застрашени от бедност, допълва той. Критиците твърдят още, че относителната бедност поради ниски доходи не може да бъде премахната, защото, колкото и да е богато дадено общество, в него винаги ще има и хора, които печелят по-малко от 60% от средните нетни доходи. Дори доходите на германците да се удвоят изведнъж, чисто статистически процентът на бедността ще си остане същият и тази тенденция най-вероятно ще продължи и в близките години.

Социални работници раздават стар хляб на нуждаещи се хора в град Висбаден.

 Социални работници раздават стар хляб на нуждаещи се хора в град Висбаден.


СНИМКИ:www.dw.de
В много от големите германски градове също може да се видят бездомни събирачи на празни бутилки.
21
2452
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
13 Март 2017 21:37
Според актуален правителствен доклад за бедността в Германия, явлението е достигнало нови рекордни величини. Така например през 2015 г. бедни в Германия са били почти 13 милиона души - 15.7% от населението на страната.

Да изчакаме роботизацията да напредне и след 10 години наистина ще имаме рекорди.
13 Март 2017 21:47
Хайде да видим как се изчислява бедността първо. И после да видим какво прави немската държава с бедните.
Защото немските бедни живеят много по-добре от българските работещи.. А държавата не спира да ги подпомага.
13 Март 2017 21:53
Сега като дойдат едни богати мигранти и като донесат едни средства, и като ги инвестират в индустрията, и като застанат до поточните лини и заработят в заводите... Звуча ли като танти Меркел? Ми като си пийне човек така е, кво..
13 Март 2017 22:00
като застанат до поточните лини и заработят в заводите..

Съвсем скоро няма да е изгодно до поточните лини да стоят хора.
Освен ако не са готови да работят за българската минимална заплата.
Но и това ще е до време.
За в бъдеще роботите навсякъде ще станат по изгодни от хората.
Поевтиняването им е непреодолима закономерност.
13 Март 2017 22:07
Фрау рекла, daß sie das schaffen. А Сарацин отвърнал - Deutschland schafft sich ab.
Оставям иронията настрана, но огромната вина за стремглавото обедняване на немците носи именно Меркел и безумната й политика на отворени врати и затворени очи.
13 Март 2017 22:47
Енгелсе,и за КОГО ще произвеждат тези роботи!?
За ,айде милион богати +обслужващ персонал!?
14 Март 2017 07:31
kаily 13 Март 2017 21:47
Хайде да видим как се изчислява бедността първо. И после да видим какво прави немската държава с бедните.
Защото немските бедни живеят много по-добре от българските работещи.. А държавата не спира да ги подпомага.


Не съм убеден. Бедните в Германия са си бедни. Те знаят, че никога няма да имат собствен дом, приятели и добра храна. И там се брои всеки цент по 3 пъти преди да се изхарчи. Едноседмичният "ол инклузив" в България не променя този факт. Просто делът на разходите за еднократна почивка е по-малък в общия бюджет, но други разходи го изяждат. Колко струва килограм ябълки или ремонт на автомобила и всякакви услуги въобще? Или пък една бира с приятели на заведение? Даже бих казал, че в България е по-малко вероятно да гладуваш, ако ти се работи и си здрав....
14 Март 2017 09:36
Ръководителят на хуманитарната организация PWFV Улрих Шнайдер смята за беден всеки, чийто доходи не му позволяват да има това, което си позволяват нормално печелещите хора и техните семейства

Ха! То оставаше безработните да имат стандарта на работещите! Тогава какъв стимул за работа биха имали?
Тука не става дума за бедни, лишени от покрив и храна, а за такива, които нямат пари за развлечения, за ходене в ресторант, за екскурзии и почивки в чужбина и то не че въобще не могат да си го позволят, но много по-рядко от работещите.
Никой от тях не е беден по критериите на ООН.
14 Март 2017 11:16
Laluger,
Но аз съм и убеден.Никъде,и в най-богатите страни да се живее на социал не става за нормален човек.
14 Март 2017 11:19
Тия, които нямат пари за отпуска два пъти в годината, по веднъж на ресторант в седмицата, две коли на трима души с дете, качествено жилище - могат веднага да започнат като лекари, ИТ-специалисти, учители, но и като инженери и юристи или просто работници-специалисти. Ако не могат да започнат като такива, защото нямат нужната квалификация, започват с 8.20 Евро/час и си натискат парцалите. Все има някаква причина да не са квалифицирани. Най-често е мързел на млади години, много бира, наркотици, ранна бременност.... Иначе работа да искаш в Германия.
Тия млади хора, които започват някакво тригодишно обучение и го изоставят, после ги молят: Хайде бе, хванете се тук, ние ще ви оказваме помощ - само си завършете специалността, само и само да не висите цял живот на социална помощ!
После събират бутилки. Къде не е така, че да ги препращаме там. Къде плащат без квалификация. Къде има две отпуски в чужбина по две седмици на година? В България ли?
14 Март 2017 11:27
Ами той социалът е единствено за болните в най-богатите страни. Или за хора, които са изпаднали в тежко положение поради една или друга причина: пак болест, развод, загубване на работно място за по-дълго време - свързано с преквалификация. Тоест за нормални хора, чиято цел не е да висят на гърба на обществото, а след разумен период от време да си намерят пак работа.
За болните, защото ако човек не е болен, а му се работи - отива и си намира работа. Но ако си прави сметката, както си я правят доста хора: Да бе, да ставам аз в 5 часа всеки ден, да работя 8 часа, после да се прибирам уморен и утре пак в 5 - и да вземам само 100 евро повече, отколкото ако въобще не работя и си ставам когато искам - да не съм луд. Затова ще се правя тука на луд, на болен, ще се преструвам, че си търся работа, пък не намирам и така година след година...
14 Март 2017 11:40
Те знаят, че никога няма да имат собствен дом, приятели и добра храна.

Собственият дом не е самоцел в Германия (като в България например). Собственият дом е бреме и много работа, затова е главно хоби, защото тъкмо си поправил покрива, трябва да боядисваш оградата, а тревата трябва да се коси всеки три дена. Иначе те гледат накриво съседите. Но това е най-малкото. Собствен дом не значи съборетина от български тип или неизмазана къща, пак от български тип, със железа за следващата плоча. Таквиз къщя у Германия просто няма и няма как да има.
Тоя, който няма пари, си намира един апартамент с квадратура, която му се полага по социал и социалната служба му плаща наема. Едно 65 - 75 квадрата жилище за трима стига. В някой комплекс, но и това не е казано. Зависи от наема. Има си норми. Които са повече от човешки.
А и тоя, който няма пари, не се е родил безпаричен. Може да е наследил къща от родителите си. Ако получава социална помощ, социалът му плаща наема, макар къщата да е негова. Кажете ми някоя друга такава държава с бедни хора.
За приятелите какво? Само хора с пари ли имат приятели? Че то май е обратното, вкл. и в България. Като заимаш пари, почват да ти завиждат и се развалят приятелства. Единствено за добрата храна мога да се съглася, но и там зависи от културата на индивида. В БИО-маркетите плодовете и зеленчуците не са по-скъпи от в нормалния магазин, просто защото се развалят много бързо и трябва да се продадат. Който пазарува в БИО-магазини в Германия знае.
14 Март 2017 11:53
Никъде,и в най-богатите страни да се живее на социал не става за нормален човек.

Вижте сега, вие се смятате за нормални хора и си викате - как ще живея аз на социал! И правилно. Защото нормален човек не живее на социал. Живее на социал този, който не може да се справи или не иска да се справи в живота. Наскоро имаше едно предаване - гледах разни случаи. Бездомници - дали им жилища. Те седят вътре, пият и им е скучно. Тегли си ги под моста. И отиват под моста. Идва социалният работник на другия ден: няма го нуждаещия се. Отива да го търси, намира го. На тоя му било скучно. Това не било живот!
А за изпадане - всеки може да изпадне от обществото. И то много бързо: болест, развод, безработица, алкохолна зависимост (което е пак болест)... Трите неща са свързани най-често. И се случват на нормалните хора. Но някои се справят, тоест повечето, а някои го намират за повод да не се справят и му пускат края.
Аз винаги се сещам за мои бивши приятели, българи от ..... - двамата музиканти. Живеят в един град в Германия, останаха без работа преди 30 години почти вече, но по български обичай си купиха като безработни апартамент (тогава за 140.000 DM), дъщерята завърши консерватория в Германия и докторат в Канада (музика), а синът преподава музика в една гимназия в голям град след консерватория в Хамбург. Тия двамата поработваха от време на време. Работа в техния град действително няма, а и за кога вече. Но той си държи две коли, едната истински олдтаймър (хоби). Тя поработва като корепетиторка тук и там. И така живеят вече почти 30 години на социал.
14 Март 2017 12:41
https://www.youtube.com/watch?v=6RLddXjQT9Y
14 Март 2017 12:46
Енгелсе,и за КОГО ще произвеждат тези роботи!?
За ,айде милион богати обслужващ персонал!?

И за 90% прекариат, което е крайната цел.
Прекариата е бъдещето на мнозинството.
14 Март 2017 12:51
Даже бих казал, че в България е по-малко вероятно да гладуваш, ако ти се работи и си здрав....

В Германия можеш да преяждаш по 4-5 пъти на ден, дори да нямаш евроцент в джоба.
И то с храна която трудно биха си позволили българските пенсионери.
14 Март 2017 13:45
Ами той социалът е единствено за болните в най-богатите страни. Или за хора, които са изпаднали в тежко положение поради една или друга причина: пак болест, развод, загубване на работно място за по-дълго време - свързано с преквалификация.
Nikolas, ти били ли си в богата държава. Скоро един американец изчисляваше в Quora, че в САЩ има работа за 18 000$,годишно, което е мечта за българите, ама в САЩ не може да се живее.
14 Март 2017 13:54
В Германия можеш да преяждаш по 4-5 пъти на ден, дори да нямаш евроцент в джоба.
И то с храна която трудно биха си позволили българските пенсионери.
Engels, абе как тъй без да платиш и цент. Ама аз не съм знаел и винаги плащах, наприм закуска с кифла и кафе, хоп 3. 50 евро. А колко пъти можеш да ходиш в кенефа след тия 4-5 яденета. И за всяко ходене ако е обществен трябва да плащаш. Лошо с пари и без пари пак лошо.
14 Март 2017 14:09
Engels, абе как тъй без да платиш и цент. Ама аз не съм знаел и винаги плащах, наприм закуска с кифла и кафе, хоп 3. 50 евро.

Както казва Бай Ганьо, имал си бол пари платил си.
Ако нямаше пари, бързо щеше да се ориентираш къде кифлите и закуските са безплатни.
В Каритас закуската е на шведска маса, на корем.

В Страсбург също ни предложиха такава закуска, но бързахме за влака за Марсилия (също безплатен, иначе беше по 100 евро на човек).
В страните от ЕС имаше бъг в системата на железниците, във всички държави в които можеш да си купиш билет във влака с карта номерът минаваше.
Не знам дали вече не са го отстранили. Но преди 7 години си джиткахме безплатно от Франция до Норвегия и обратно.
Готино е да си пират.
14 Март 2017 14:14
И за всяко ходене ако е обществен трябва да плащаш.

В Париж обществените таолетни и баните бяха безплатни.
Сега не знам как е.

А и център „Жорж Помпиду“ беше със свободен достъп.
14 Март 2017 14:28
За богатите (ако им се размине революцията) не знам как ще е, но за бъдещия прекариат, който се очертава да е 90% от населението, споделената икономика е най вероятното бъдеще.

Както казва Тайлър Коуен: Average is Over
Для трех четвертей рабочих мест, созданных в США после начала рецессии, заработная плата едва превышает минимальную. При этом в США по-прежнему больше миллионеров и миллиардеров, чем в любой другой стране мира.
В этой книге Тайлер Коуэн предлагает свое объяснение данного феномена: те, кто зарабатывает много, пользуются большими преимуществами искусственного интеллекта в анализе данных и достижении лучших результатов; те же, кто зарабатывает мало, не имеют опыта взаимодействия с большинством новых технологий и потому имеют очень плохие перспективы. Практически все сектора экономики все меньше зависят от ручного труда, и этот факт навсегда меняет мир труда и заработной платы. Спокойная жизнь где-то посередине закончилась.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД