:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,647,238
Активни 232
Страници 17,648
За един ден 1,302,066
Помощ

Диващината в болниците стигна нови висоти

В здравеопазването се говори единствено и само за още пари, но не и какво се предлага срещу тях
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Протест пред МЗ за отказ да издаде поредното разрешително на нова болница. Това е резултатът от всеки плах опит за ограничаване на преразходите.
Преди близо 20 години, когато правителството "Костов" се зае да прави здравна реформа, ни убеждаваха, че това е наложително, защото болниците издъхват, начинът им на финансиране води до това пациентите да си носят лекарства, чаршафи и храна, а когато системата се обърне и парите започнат да следват пациента, водещо в здравния сектор ще е качеството, защото пациентите ще избират добрите болници, а лошите полека-лека ще изпаднат сами от пазара.

Е, вече може официално да се каже, че направихме пълния оборот. В частната болница "Авис-Медика", например, жените, които раждат с цезарово сечение (а в частните АГ болници други методи на раждане почти не се признават) доплащат 225 лв. за "еднократен оперативен сет", който включва компреси за маса, чувал за маса, чаршаф за операционна маса, лепяща лента, марлени компреси, микулич компреси, бебешка пелена, престилки, кърпа за подсушаване, превръзка за оперативни рани, тупфери, аспирационна система, стерилна синя купа, еднократен скалпел. Със сигурност в "Авис-Медика" е по-лъскавичко, отколкото в "Майчин дом" преди 20 години, но вездесъщият чаршаф пак липсва. Естествено това не е изолиран случай, в болниците масово се искат пари за щяло и нещяло. Тъй като по закон лечебните заведения нямат право да искат доплащане за лечение, поето от здравната каса, а от няколко години има таван за цената на т.нар. избор на екип (който отдавна не е избор, а задължително за почти всеки болен доплащане),



изобретателността на "мениджърите" е просто изумителна,



и ако не ставаше дума за лечение, щеше да е дори възхитителна. В МБАЛ "Полимед" пациентите заплащат пакет, който включва хранене - 20 лв. на ден; административни услуги 110 лв. на ден, включващи оформяне и обработка на документи - 20 лв., статистическа обработка - 15 лв., поддръжка на компютърна система и софтуер - 55 лв. и консумативи за административно обслужване - 20 лв.; и финансови услуги на стойност 112 лв. на ден, включващ отново поддържа на софтуер, но за финансово-счетоводна дейност, платежни услуги за плащане и консумативи за финансово обслужване. В "Софиямед" таксата за административно обслужване от 400 лв. включва посрещане на пациента, провеждане на разяснителни разговори, запознаване близките на пациента с правилата в лечебното заведение, поддържане на постоянна връзка с близките на пациента, съпровождане на пациента и близките до съответния кабинет, предоставяне на телефон за връзка с административен представител, съдействие за записване на допълнителни контролни прегледи, консултация "второ мнение" със специалист от болница, психо-социална подкрепа по време на хоспитализацията.



Това е отвратително и отвъд всяка норма на приличие,



търгащина, която едва ли съществува в друг сектор на обществения живот и в друга страна изобщо, камо ли в Европа. Това е обидно не просто за пациентите и близките им, би трябвало да е обидно и за хората, които работят в тези болници. Цялата тази свинщина се обяснява с твърдението, че болниците и изобщо здравеопазването у нас са недофинансирани и за да могат да съществуват нормално и да не оставят населението да мре пред спешните отделения, са нужни повече пари. И понеже държавата и здравната каса не ги дават, се налага да ги плащат болните. Официалните данни от редица проучвания са, че доплащането у нас е близо 50%, макар и все пак съществена част да е за лекарства, а не за болници. Т.е. ако разходите само на здравната каса за тази година са за близо 3.5 млрд. лв., то пациентите доплащат още толкова и разходите на България за здравеопазване са 7 милиарда лева, или 8.4% от БВП, което е далеч от дъното на класацията в Европа. Например в Гърция разходите са 8.1% от БВП, в Полша - 6.3%, в Ирландия - 7.8%, а в Румъния - 5.6%. От тези пари за болници само от бюджета на касата са почти 1.5 милиарда лева, плюс още над 300 млн. лв. за онколекарства и медицински изделия.

И въпреки това 99.99% от дебатите на здравеопазването в България започват, завършват и се изчерпват с това, че трябват още пари. И всяка година са повече, но всяка година се искат още повече. За това какво получават държавата и населението срещу тези пари никой не обелва и дума, начело със съсловната организация на лекарите - Българският лекарски съюз, чиято функция като че ли се изчерпва със заплахи с протести и съд, ако не се отпуснат повече пари. На никой не му и хрумва да попита БЛС какво прави в замяна - например по въпроса с качеството на медицинската помощ, продължаващото обучение, въвеждане и спазване на правила за добра медицинска практика и т.н., за които съюзът всъщност носи отговорност.

С други думи - самото доплащане и дране на болните за "разяснителни разговори" и "психо-социална подкрепа" не са основният проблем. По-лошото е, първо, че при бакалските ценоразписи няма правила - плащат всички, независимо, че нямат 400 лв., а екипът на линейката, получил известен бонус, ги е стоварил именно в болницата с най-тежки "такси". Второ, и по-съществено -



никой не гарантира на пациента какво получава срещу доплащането

Или пък че като доплати повече, ще получи по-добра медицина. Напротив - чисто и просто ще получи по-хубава стая с по-хубава медицинска сестра (такса "индивидуален сестрински пост"). Защото в България никой не се интересува от налагане и спазване на критерии за качеството на лечението. Например, когато някой от властимащите или богатите у нас (включително собственици на болници) се разболее по-сериозно, той чисто и просто отива да се лекува в чужбина. Защото точно тези хора знаят най-добре какво могат да получат у нас. Дори сам по себе си фактът, че 90% от българските политици лекуват онкозаболяванията си във Франция, Германия и Австрия, докато в България самото получаване на обезболяващи за хора в терминален стадий е адска битка, е потресаващ. В някои страни би бил и скандален, но не и тук. Тук вечният скандал е колко сме недофинансирани.

Няма никакъв спор, че добро здравеопазване се прави с много пари, нито пък че работещите в сектора трябва да получават високи възнаграждения. Не са и болниците и най-вече лекарите виновни за тази диващина, а държавата, която я позволява и дори стимулира. Въпросът, който упорито не се споменава у нас, е, че добро здравеопазване се прави и с добри правила. А в България няма никакви и именно това е причината купища пари в здравния сектор да изтичат, от което следват воплите за още, и е единствено въпрос на време доплащането за здраве от джоба на населението да стигне 100%. У нас има над 350 болници, абсурдно голям брой, и всичките се издържат от здравната каса. По-големите, частните и най-вече тези в по-богатите региони постоянно откриват и нови и нови дейности, дори продължават да се разкриват и цели нови лечебни заведения, а малките общински и областните в бедните райони постепенно умират, защото - парадоксално - все отнякъде трябва и да се пести при толкова раздути харчове. В държавни и общински болници



се краде нагло и на едро -



комисионите при покупка на апаратура, например, по правило гонят 100-те процента. Разходите за онколекарства растат с умопомрачителни темпове и никой не знае каква част от тях са паралелен износ - платени от НЗОК, но заминали за ЕС медикаменти. И на фона на това се плаче, че парите не стигат, дълговете на държавните и общинските болници минаха 500 млн. лв., а от хората се иска да си плащат за посрещане и изпращане в болница.

Всеки плах опит на здравната каса или някой управляващ да промени и най-нищожна брънка от машината за пари се посреща с протести, плач на пациенти по медиите, заплахи за фалити и искове в съда. Не че НЗОК или МЗ са особено упорити - напротив. Предишният парламент прие промени в закона, препоръчани и от самата Европейска комисия - здравната каса има право на селективно договаряне с болниците, т.е. да не финансира всички, а само тези, от които има нужда, като нуждата е определена от националната здравна карта, в която са описани потребностите на населението от медицинска помощ. Но НЗОК се прави, че тези промени не съществуват и продължава да финансира всички болници до една, а МЗ и парламентът нямат нищо против. Самата здравна карта беше отменена от съда и всичко в кочината си е постарому.

Друг логичен и общоприет начин за пестене на разходи в болниците е инвестиция и акцент върху превенция и профилактика на болестите и изнасяне на колкото може повече финансиране и медицинска помощ в извънболничната помощ, но и той остава добре познат на теория и тотално отсъстващ от практиката.

У нас отдавна ветеринарните клиники се отнасят в пъти по-хуманно към пациентите си, отколкото клиниките в хуманната медицина. И това, за съжаление, не е дъното. Най-лошото тепърва предстои.
65
10056
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
65
 Видими 
12 Юни 2017 20:34
От тези пари за болници само от бюджета на касата са почти 1.5 милиарда лева, плюс още над 300 млн. лв. за онколекарства и медицински изделия.


1,5 млрд лева е бюджетът на НЗОК за всички болници в България. За сравнение - бюджетът на Университетската болница в Лозана е 1,6 млрд франка - т.е. 2,88 млрд лева.

2,88 млрд за една болница срещу 1,5 млрд лева за колко ... 350 - 360 болници.

Няма здравна система ЕС с по-евтина от нашата.


Официалните данни от редица проучвания са, че доплащането у нас е близо 50%, макар и все пак съществена част да е за лекарства, а не за болници


Защо се пропуска факта, че ДДС върху лекарства и медицински изделия у нас е 20%, докато в повечето страни от ЕС е 0 до 4%
От 300 млн. лв. за онколекарства и медицински изделия държавата си прибира 60 млн.
12 Юни 2017 21:03
Жестоката истина е, че ако нямаш пари, ще си умреш като куче.

Няма да забравя, преди 3 - 4 години един доцент в софийска болница разправяше в ТВ студио, че трябвало да се направят малки болници, тип приюти, в които да се настаняват бедните хора, които не могат да си доплащат за лечението. С две думи, поне в приюти да умират, а не на улицата. Все едно сме в средновековието и църквата създава болници за простолюдието.
Отвратително!
Особено от устата на лекар.

В Раковата болница професУрката, която завежда отделението по химиотерапия взима на ръка по 100 лева само за да прегледа за 15 минути документите на опериран онкоболен преди да бъде предприета процедурата по вливанията. А въпросният онкоболен вече е платил 2 000 лева за операцията в друга болница - за консумативи, екип (няма как да откажеш, защото хирургът казва, че сам си определя екипа и с други няма да работи) и , разбира се, "доброволно" дарение за болницата от 400 лева.

Изумително е, например, онкоболен в последен стадий, видно, че няма да живее, го подлагат на операция, за която близките плащат 6 000 лева. Месец по-късно болният умира. Да "изстискаш" максимално близките на болен от рак, защото знаеш, че те ще дадат и последната си стотинка за любимия човек, е голяма мерзост. Но, както пише в един камен надпис, "...Бог вижда."


12 Юни 2017 21:12
Какво да кажем за диващината в производството, вноса и търговията с храна?
Домакинствата в западноевропейските страни харчат около 10% от приходите си за храна, у нас са близо 30%. При това у нас храната е с по-ниско качество.

В Раковата болница професУрката, която завежда отделението по химиотерапия взима на ръка по 100 лева само за да прегледа за 15 минути документите на опериран онкоболен преди да бъде предприета процедурата по вливанията. А въпросният онкоболен вече е платил 2 000 лева за операцията в друга болница - за консумативи, екип (няма как да откажеш, защото хирургът казва, че сам си определя екипа и с други няма да работи) и , разбира се, "доброволно" дарение за болницата от 400 лева.


Знам няколко областни онкодиспансери, където не се доплаща нито за преглед, нито за оперативно лечение или химиотерапия. Защо се тъпчете в София?
Аз лично досега не съм искал нито лев "избор на екип", нито пък някой от колегите в отделението. Е, не сме светила...
12 Юни 2017 21:18
добро здравеопазване се прави и с добри правила. А в България няма никакви
"Никаква система не може да промени нещата, ако човекът не се промени" Гогол

Това, което няма в България е възпитание. Покажете поне на едно място някой някого да възпитава. В училище ? в университета? Из средствата за обществено осведомяване ? Да възпитава в някакъв нравствен светоглед ... Не, няма -- възпитанието у нас е на самотек ...
Обратно, пълно е с опростачване и развала. Помните ли в "зората на демокрацията" -- в Супершоу Невада -- вкарват човечето по бански в стъклен цилиндър, на пода пари. Пускат духалката.Банкнотите хвърчат. Героичното човече трябва да хване колкото може повече банкноти и да ги напъха в банския. После броят парите и героизират човечето пред цялата страна ...
С такива възпитания е пълно около нас. Няма ограничения, няма цензура -- обществената защитна стена срещу прояви, които предизвикват развалено възпитание. Развалено възпитание сеем, мерзост и низост жънем, в т.ч. и в здравеопазването.
Та, във възпитанието е разковничето. Ако почнем сега, след 10-тина години, може да ни зарадва едно по-възпитано поколение,...
Лекарите са част от обществото и липсата на възпитание в нравствен светоглед в това общество.
Пари, пари, пари... всеки говори за пари. Какво може да роди общество, в което движещата сила са парите. Ражда корупция, в т.ч. и най-срамната търговия -- с болните и болестите им -- истинско мародерство -- най-низката и долна човешка постъпка и то от лекари с висше образование, професори, доктори ...
От древни времена е знайно -- образование, обучение, без възпитание е безсмсилица. Възпитание и образование трябва да вървят заедно.
Иначе получавате образовани лекари до ниво професори, но с развалено, най-долно възпитание стигащо до мерзост, низост, мародерство.
12 Юни 2017 21:22
Знам няколко областни онкодиспансери, където не се доплаща нито за преглед, нито за оперативно лечение или химиотерапия. Защо се тъпчете в София?


На всякъде правилата трябва да бъдат еднакви - било провинция, било София. И трябва да има санкции - въпросната дама трябва да бъде наказана.
В онкодиспансера в София също не се плаща за преглед преди химиотерапия.

Частните болници, които работят със Здравната каса, посредством всички тия таксички, които са описани в статията, осигуряват по-високи доходи на лекарите и по-добри условия за работа, поради което много добри специалисти предпочитат да отидат там. По този начин, например, стана "изтичането" на добри кадри от ВМА в Пловдив към местни частни клиники.
13 Юни 2017 00:36
Авторката нещо е попресолила манджата този път! Не може едно нещо да струва 1000 кинта например, касата да плаща за него 400 и никой друг да не доплати разликата! Кучето е заровено в сбърканата система на здравното осигуряване. Болниците просто се нагаждат към ситуацията, коя за да оцелее, коя да просперира! Емоциите не помагат за разрешаване на проблемите!
13 Юни 2017 08:23
Викаш това струва даже 1000 лв.?

В МБАЛ "Полимед" пациентите заплащат пакет, който включва хранене - 20 лв. на ден; административни услуги 110 лв. на ден, включващи оформяне и обработка на документи - 20 лв., статистическа обработка - 15 лв., поддръжка на компютърна система и софтуер - 55 лв. и консумативи за административно обслужване - 20 лв.; и финансови услуги на стойност 112 лв. на ден, включващ отново поддържа на софтуер, но за финансово-счетоводна дейност, платежни услуги за плащане и консумативи за финансово обслужване.
13 Юни 2017 08:40
Както винаги, Гладиаторът е право в десятката.
13 Юни 2017 08:59


Вижте 10 държави, които имат може би най-добрите системи за здравеопазване в света:




10. Куба

В Куба залагат на превенцията на заболяванията. Гражданите си правят превантивни прегледи редовно, голямо значение се отдава на хигиената на дома и обществените места, както и на спорта.

9. Италия

Повечето италианци не си правят частна здравна осигуровка, защото това, което правителството предлага, е достатъчно, въпреки че държавата има едно от най-ниските нива на финансиране спрямо глава от населението за здравната система (доста по-малко от САЩ, Великобритания, Канада и Швейцария).

Средната продължителност на живота на италианците е 80.5 години, с което те са на 12-то място в света.

8. Япония

Средната продължителност на живота е 86 години. Тук имат едно от най-ниските нива на смърт при новородени в света (3 на 1000), много кратко време за възстановяване от тежки заболявания, и най-ниското ниво на затлъстяване в света.

7. Франция

Във Франция имат универсална здравна система, която се финансира от гражданите, като вноската е на база доходите им. Така държавата успява да плати 70% от медицинските разходи на гражданите.

Франция има най-нисък брой смъртни случаи при заболявания, които могат да бъдат избегнати.

6. Германия

В Германия здравната застраховка е задължителна. Гражданите могат да избират от 200 фонда. Германците внасят 8% от доходите си за здравна осигуровка, работодателите им внасят също 8%.

За деца медицинските грижи са платени от държавата.

Немските медици обаче се оплакват от недостатъчно добро заплащане.

5. Великобритания

8.4% от БВП на страната се използва за здравеопазване.

Здравната грижа се поема от NHS (National Health service), която се издържа от Министерството на здравеопазването.

4. Канада

Повечето услуги се плащат от държавата. Гражданите плащат само за зъболечение и лекарства с рецепта.

3. Китай

В момента в Китай се провежда масивна реформа в сектора.

Китайското правителство инвестира 124 млрд. долара за здравеопазване, което осигурява медицински грижи за поне 90% от населението. Държавата в момента строи 700 000 клиники.

2. Швейцария

В Швейцария има универсална здравна система от 1994 година чрез частни застрахователи. Здравеопазването тук е второто най-скъпо в света, след САЩ.

Здравната застраховка не е обвързана със заплатата. Гражданите могат да избират от различни частни планове, а тези, които не могат да си ги позволят кандидатстват за субсидия от държавата.

1. Тайван

Правителството на Тайван изцяло поема здравната грижа за гражданите. Тук много държат на смарт картите. Смарт картите съдържат цялата история на човек от раждането му и улеснява лекарите. Субсидии има за пенсионерите и безработните.


Къде лекарите или "лекарите" получават по-високи възнаграждения?

В Куба или в България?


13 Юни 2017 09:59
Масово клиничните пътеки са около 500лв. за една седмица . По 70лв. на ден. Питам колко са хотелите където можеш да нощуваш и да се храниш за 70лв.? Ами пари за изследване , лекарства , лекарски и сестрински труд откъде? Масово ДКЦ плаща една трета от стойността за прегледа на лекаря специалист. Това са около 7лв. от които следва облагане с данъци и осигуровки. Като прочетохте написаното останахте ли с впечатление , че в здравеопазването има много пари? То едвам диша , а че има пари за фармацевтичните босове е друга тема.
13 Юни 2017 10:13
Когато алкохолици отиват на терапия, влизайки в дружество на анонимни алкохолици са длъжни първо да заявят - "Аз съм алкохолик и имам нужда от терапия !" ... Авторката от позицията си на експертен журналист е достигнала до това първо равнище , тя признава проблема и два пъти споменава думата "свинщина" . От тук следват серия изводи и логични заключения за население и управляващи на територията. Без да осъзнаят и констатират проблема си , те нямат шансове за решения. Авторката още един път Но на ход са читателите й.
13 Юни 2017 10:29
Перфекта статия с точна снимка на здравната система у нас. 100 % истина! Най-после някой да се престраши да каже голата истина. Системата обслужва само едната страна - съсловието и тези, стоящи зад него. След като явно здравето е стока и лекарите са служители на търговски дружестава, когато отимаве при лекар задължително следва да се подписва двустранен договор по Закона за договорите, в който да се договори срещу нашите пари точно какво ще получим, от кого, в какъв обем, срок и качество и какви са неустойките дължи получаващата парите сдтрана, т.е. здравното заведение-търговец. И след като сделката явно е търговска, неспазването на договорените клаузи се решава в цял свят от Съда. Като ще е търговия, а тя очевидно е, да е търговия по западен образец - с правила и отговорности.
13 Юни 2017 10:36
Системата обслужва само едната страна - съсловието и тези, стоящи зад него

И как само го обслужва - 5 лева за преглед и ангажимент да те лекува лекар специалист.
13 Юни 2017 10:47
След като явно здравето е стока и лекарите са служители на търговски дружестава, когато отимаве при лекар задължително следва да се подписва двустранен договор по Закона за договорите, в който да се договори срещу нашите пари точно какво ще получим, от кого, в какъв обем, срок и качество и какви са неустойките дължи получаващата парите сдтрана, т.е. здравното заведение-търговец. И след като сделката явно е търговска, неспазването на договорените клаузи се решава в цял свят от Съда. Като ще е търговия, а тя очевидно е, да е търговия по западен образец - с правила и отговорности.


Търговия по западен образец със съответните неустойки може да има само ако си слагате силиконови цици.
Ако искате гарантиран резултат то лекарят-търговец трябва да има право да откаже сделката, т.е. да ви откаже лечение, независимо в какво състояние сте.
Може и друго - лекарят ви предлага лечение по съответните стандарти но не може да ни гарантира резултата. Може да го съдите за неспазване на стандартите, но не и за това, че не ви е излекувал.
Като споменахте съда - при търговски спор и двете страни си наемат адвокати. Едната страна губи делото. Трябва ли да иска неустойка от адвоката си?
13 Юни 2017 11:01
Е да де! Ми то когато ви искат още едиколоко си кеш когато ВЕЧЕ сте на опеирационната маса, си е направо отказ от СДЕЛАКАТА. И ако ги нямаш или не желаеш да ги "дариш" "доброволно" - да те оправя Оня Горе. Тъжни упражнения по търговско право, драги. И да припомним - в началото на тази здравна рИформа през 2000 г. сумарно парите за здраве бяха около 870 милиона лева. Сега са 3.4 милиарда, или четири пъти повече. Да се е подобрило нещо в обслужването 4 пъти!!?? Да, ама не! С две думи - системата е достатъчно финансирана, на парите отгкровенно текат в много посоки, но не и по посока повишаване на здравното обслужване. Системата е пълна с пари, въпро са е де изтичат пустите.
13 Юни 2017 11:07
Не е лекар някой, който няма да те погледне ако нямаш пари. Търгаши, на които все някой нещо им дължи. Но днес си лекар, утре - пациент. И ще ви "лекува" същата система, която сте създали.
13 Юни 2017 11:09
И да припомним - в началото на тази здравна рИформа през 2000 г. сумарно парите за здраве бяха около 870 милиона лева. Сега са 3.4 милиарда, или четири пъти повече. Да се е подобрило нещо в обслужването 4 пъти!!??


Сега са 3,4 млрд, но за да остане системата на това ниво трябват поне 7 - 8 млрд. Ако обществото не иска да ги отдели, ще трябва качеството и достъпността да се влошат 2 пъти, за да отговарят сегашното финансиране.
Ако през 2000 г. например си получавал 100 лв месечно, а сега 400 това значи ли, че сега можеш да си позволиш кола, добро жилище, почивка в чужбина. Не просто от едно мизерно ниво си отишъл на друго, също толкова мизерно. Същото е със здравеопазването.
Погледни първият ми коментар - 1 (ЕДНА ) швейцарска болница има бюджет близо два-пъти по-голям от всички болници в България взети заедно.
Какво очакваш при това положение?
13 Юни 2017 11:30
Някои хора са ми много интересни! Всички работим за пари, а лекарите трябва да го правят от хуманни съображения? Или за слава? Ай стига бе! Но според мен трябва да ограничат много скъпите експериментални лекарства. Разбирам, че умиращите и родата им се хващат и за сламка, ама все пак трябва да има граница. Освен това в големите градове все пак не може да има безкраен брой болници.
13 Юни 2017 11:33
Безсрамно оплюване и генерализиране от недостойна писачка. Защо не е посочила конкретни случаи и защо не е уведомила/сезирала прокуратура, следствие, полиция? Ако имаше лекарски съюз вместо казионна синекурна сбирщина от неставащи за лекари пияници, щеще до момента да е заведено дело за клевета и уронване на име. Още по-отвратително е одобрението на статията от коментиращите. Дали си давате сметка колко от лекарите прочели тази жлъч са взели най-сетне решението да се махнат по-далече от сганта.
13 Юни 2017 11:35
Янина Здравкова
Ще се повторя - изходът е разрешаване на евтаназията! Но пък като си помисля, колко малко ще са талоните за тази клинична пътека... и пак ще трябва да се доплаща, особено като се сетя за компетентността на лекарите - ще се плаща и за повтаряне на операцията!
13 Юни 2017 11:57
Със всичкото уважение към Weed361, но
В Швейцария е най-скъпо . Всичко...Като се почне от кафето до медицината.
Швейцария не е в ЕС. Прави се някакво внушение, като се навързват нещата.
Weed трябва да знае, че на запад (мога да твърдя за US ) докторът няма досег с пари - $. Това което се пише в статията, че докторите си искат пари е недопустимо. Няма връзка с недофинансирането на медицината в БГ.
Както писах и преди, е нормално докторите които лекуват да са богати. Така е по света.
Което не променя фактът, че здравната каца е сбъркана. Поне четох, че си купиха лъскави автомобили, преди да почнат дейност.
13 Юни 2017 12:12
Weed трябва да знае, че на запад (мога да твърдя за US ) докторът няма досег с пари - $.


Я да видим какво ще кажеш за US

For patients not covered by health insurance, an appendectomy typically costs about $10,000-$35,000 or more, depending on the provider, whether the operation is open or laparoscopic, and whether there are complications. For example, at Wright Medical Center[1] in Iowa, an uncomplicated open appendectomy costs about $7,900, including a doctor fee of about $1,600, while a laparoscopic appendectomy costs just under $12,000, including a doctor fee of about $1,600


Апендектомия - цена на НЗОК 558 лв ($310), независимо от продължителността на лечението.

Какво качество очаквате за $310 и какво за $7 900 ?

В България 500 лв струва един PVC прозорец.
В САЩ дали е $7 900 ?
13 Юни 2017 12:18
Имам предвид, че докторът не си иска парите, това го върши болницата. Дори не преди операцията.
Ще получиш сметка след това. От която ще ти падне шапката. Това да. Но след операцията. Никой няма да се пазари с теб на операционната маса.
Е, после ако си беден, обявяваш банкрупси. Пред съдия, разбира се. Болниците го избиват от платежоспособните.
Съвсем не твърдя, че лечението в US e най-добро. Най-скъпо със сигурност. Двойно повече за медицина на човек в US, отколкото в Германия, а са (US ) далеч назад по здравеопазване.
13 Юни 2017 12:20
В България също болницата иска пари от пациента, не отделният лекар - виж статията - административни услуги 110 лв. на ден, финансови услуги на стойност 112 лв. на ден ... издават касова бележка, фактура.
13 Юни 2017 12:25
Забележи: не преди операцията. Важен момент.
13 Юни 2017 12:26
Weed361,

Лекар с две специалности постъпва на работа в държавна болница. Основна заплата - 730 лв. Пълно унижение!
Системата е крайно недофинансирана и съсловието търси начини да подобри услугата и жизнения си стаус.
Да не мислите, че примерно на хирург не му е ежедневно криво на чисто професионално ниво, че касата не покрива лапароскопска процедура, та трябва да корми пациентите като риби, с присъщите на това рискове и откровени вреди? Ами ще попита пациента дали иска да си доплати за съвременна медицина. Ще гледа да допълни и поначално обидното възнаграждение, което му е отредено институционално.
Да, не е редно да се взимат пари от пациенти, но също така не е редно талант и непрекъснато учене да се наказват.

Проблемите са на институционално ниво.
13 Юни 2017 12:30
Да, има идиотщини тук в БГ.
Комшията завършил медицина, търгува с лекарства. На въпроса защо не си почва професията?
Отговорът беше: За да почна с 4 пъти по-малка заплата?
Има нещо сбъркано в "Дания"
Интересно е също, че едно медицинско образование струва далеч над $200 000 на лекар.
Това В US. Какво получава републиката за дадените пари за обучение в БГ не е ясно.
13 Юни 2017 12:31
Забележи: не преди операцията. Важен момент.


Тук също е така - всичко се плаща след изписването.

Само за информация - колко струва един средно голям PVC прозорец в САЩ?

Може пък да сравним цената на апендектомията спрямо средната заплата за страната.

В България 558 лв. са 54% от средната работна заплата.

Колко са $7 900 спрямо средната работна заплата в САЩ?
13 Юни 2017 12:39
Weed361, както разбирам, пледираш за правото на медицинския персонал (някак не мога да напиша "лекари" за такива хора) да рекетира болните?
13 Юни 2017 12:39
Янина Здравкова -

Тази българска здравна система вече второ десетилетие откакто бе въведена,
не успя да доведе до здравеопазване, а доведе до здравеИЗНУДВАНЕ!

Ето един малък пример от Канада:
За седем години там, и по време на работа и после по време на студентстване,
винаги съм бил здравно осигурен.Нямам спомен да съм плащал големи пари за това.
Ако в Канада решиш да платиш пари на лекар,без значение дали в брой или с чек,
, първото нещо, което ще направи
е да извика охраната.Или пък някой колега от психиатрията за да Ви прегледа на място.
Българските лекари не се притесняват да изнудват пациентите си.

Българската система направи лекарите печалбари и изнудвачи.
Нещо като така наречените български политици.





13 Юни 2017 12:39
Да отговоря за средната заплата в US.
Няма нищо средно в US. Tова е държава на крайностите. "Един чупи рекорда, друг пада зад борда".
Пишат за " personal income"
$865 на седмица, или $41000 на година.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Personal_income_in_the_United_States
13 Юни 2017 12:48
Weed361, както разбирам, пледираш за правото на медицинския персонал (някак не мога да напиша "лекари" за такива хора) да рекетира болните?


Не, питам защо държавата не казва истината за това, колко струва здравеопазването и че хората трябва да си доплащат лечението. В противен случай няма да останат лекари или дори "лекари".
Положението е следното - частните болници не могат да съществуват без доплащане и без подбор на пациентите, колкото и цинично до изглежда.
Държавните и общинските трябва или да искат доплащане или да трупат дългове. Засега трупат дългове.

Какво обаче казва министърът, т. е. държавната власт:

Да се поучим от мениджмънта на частните болници – този съвет се открои в изказването на здравния министър проф. Николай Петров, който взе участие в днешния парламентарен дебат, посветен на болничната помощ.


Значи държавата казва, че пари няма и иска от нас да рекетираме пациентите. Е, ние какво да правим?

13 Юни 2017 12:50
Butch, значи излиза, че в България една апендектомия е половин средна месечна заплата.
В САЩ - две месечни заплати.

В България един човек трябва да работи 2 седмици, за да си плати операцията, в САЩ - два месеца.
13 Юни 2017 13:02
Weed361,
Сравнявате с една от най-скъпата и неефективна система -тази в US. Където 30% е overhead - разходи по застрахователите на медицински услуги. С държава където има фармацевтична мафия и фармацевтичния бизнес надмина този на военно промишления комплекс.
Сравнявате със US, където една пластмасова торбичка за кръв в операционната струва $ 800.
Последното е по думите на Санжай Гупта, хирург и кореспондент на CNN. Той отказа на Обама да му стане медицински съветник.
13 Юни 2017 13:03
Е, ние какво да правим?
Това ми звучи много познато!
Аха, сетих се!
"Е, и сега, к'во шъ пра'им?" Катаджиите също са недофинасирани!
13 Юни 2017 13:05
1,5 млрд лева е бюджетът на НЗОК за всички болници в България. За сравнение - бюджетът на Университетската болница в Лозана е 1,6 млрд франка - т.е. 2,88 млрд лева.

Доколкото виждам набързо из нет-а, в България се събират от здравни вноски 2,279 млрд годишно - някъде около 300лв./глава. В Швейцария пък нямало държавна, а само частни осигурителни каси, осигурителна вноска плащал всеки, средно по 400 франка/месец за възрастен и 100 за дете, а отделно всеки плащал и част от медицинските разходи от джоба си - от 300 до 2500 франка/година.
13 Юни 2017 13:06
С по-малко думи.
Недофинансирането не е оправдание да се рекетират болните.
Също като е недофинансирано, защо продължават да изникват частни болници?
13 Юни 2017 13:10
От това което е написал Манрико,
в България се краде като за световно. В медицината.
Въпросът значи е: Трябва ли да се наливат още пари в разбойнически система? Или да се смени системата с такава в която не се краде?
13 Юни 2017 13:26
Това ми звучи много познато!
Аха, сетих се!
"Е, и сега, к'во шъ пра'им?" Катаджиите също са недофинасирани!



Пенчо бре, можеш да се правиш на остроумен, но положението е следното - здравеопазването в България е на първо място в ЕС като съотношение цена/качество, при това е доста недофинансирано. Трябва да се направи избор - да се намерят средства, за да се запази поне на днешното ниво или качеството да се влоши, за да съответсва на днешното финансиране.

13 Юни 2017 13:33
В България един човек трябва да работи 2 седмици, за да си плати операцията, в САЩ - два месеца.

Сравнението с Щатите не е адекватно. В България проблемите са други, но си заравяме главата в пясъка и по тази тема. Няма прости решения, но пък има много истини и всеки гледа от неговата си страна и спестява част от нещата които не го устройват, наблягайки на останалите неща, които са верни сами по себе си.
Една неголяма част от това, което пациентите почти никога не казват и пишат по форуми: искат най-доброто за себе си, но ако може без пари (андрешковският синдром "другите са ми длъжни" ), обикновено най-силно ревящите се осигуряват на минимума ("откъде накъде ще им давам парите си, като стане нужда сам(а) ще се оправям" ), не изработват колкото германец, швед, швейцарец... нито отделят подобен процент от доходите си, но искат същото здравеопазване като споменатите, не са готови да понесат лекарско заплащане адекватно на професионална квалификация, отговорности и жизнени перспективи (да кажем за средна ръка лекар - 50 лева на час), но когато се наложи - ох, ах, длъжни са ми.... и още една много, много дълга редичка от спестени неща.
Има обаче доста и което доста от лекарите пропускат - като сравняват с Щатите, забравят че новозавършилите им колеги там обикновено са с дългове до половин милион, годишните застраховки са изумителни, много трудно се влиза в гилдията на високоплатените, много адвокати обикалят и душат и за най-малкото стъпване накриво..., за у нас - лекарската диплома сама по себе си не води до задължение на обществото за осигуряване на висок стандарт, набутването на купища ненужни лечебни процедури включително и операции на запад понякога води до шумни съдебни процеси с присъди накрая, шегите и закачките със сестрите в работно време не са високоплатена дейност, немарливата работа няма място в сфера като медицината, злословенето срещу колеги с цел да се измъкнат повече пари от (уплашените) пациенти, грубото надписване, комисионите от фармите и помощните средства, ... и тук има една доста дълга мръсничка редичка на неказване.
Читаво здравеопазване ще има, когато редичките на неказването и от двете страни станат доста по-малки.
13 Юни 2017 13:40
Е, ние какво да правим?
Имате две възможности. Заминавате за Германия , но там ще си спукате г@за от работа за 5 КЕ +/- . Или си плюете на сурата , и оставате тука. Въпрос на мироглед... Впрочем постоянно се носят слухове за супербогати доктори в България,които си докарват по 30-40-50 хилядарки по законен път. . И това , както казвате , при заплата на начинаещ доктор 700 лева. Значи "Системата" е изгодна за някои доктори и затова е непоклатима.
13 Юни 2017 13:48
Банда, ние нямаме държава вие искате ред в здравеопазването!? Пари дори и да има, даже и да стигат се точат здраво от нароилите се частни болници. Стандарти, дори и да има, не се спазват. Всеки прави каквото си иска при пълна липса на функциониращи правна и финансова система. Както казва брат ми - правилата са като на остров Тортуга
13 Юни 2017 13:51
Е, ние какво да правим?
Имате две възможности. Заминавате за Германия , но там ще си спукате г@за от работа за 5 КЕ +/- . Или си плюете на сурата , и оставате тука


Въпросът ми е какво да правим, като министърът ни казва, че трябва да си подбираме болните и да вземаме пари от тях?
13 Юни 2017 14:13
Въпросът ми е какво да правим, като министърът ни казва, че трябва да си подбираме болните и да вземаме пари от тях?
Анджък , де ! Това казах и аз , избрали сте варианта да останете тука и да вземате пари от болните. Кой както може ... "Пари няма , действайте !" На масата , под масата и т.н.
13 Юни 2017 16:01
В частните болници лекуват само по скъпите пътеки и вземат пари за всичко. Един диск от коронарография /платена от НЗОК/ струва на пациента 25 лв. в Дева Мария Бургас. Храна не може да се внася, че и вода, за да печелят и от това. Но диващината не е в това! Диващината е в поставянето на стентове наред и оперирането на доброкачествени образувания, за да се вземат пари! Първото връзва пациента за системата, източва Касата и го поставя на риск без нужда. Второто предизвиква наришаване на структурата на гърдата на жените и превръщането им в постоянни донори на пари за операции, защото се образуват нови бучки. Но не знаете какво ви готвят с възникването на частни здравни каси. Още по-зле ще стане! По-малко пари ще остават за пациента и дори за лекаря, за да могат някои да печелят и от това.
13 Юни 2017 16:19
В България един човек трябва да работи 2 седмици, за да си плати операцията, в САЩ - два месеца.

Аз от това по адекватно сравнение скоро не съм чел. Освен това - в САЩ със средна работна заплата си купуваш десетина тона бензин а тук половин тон .
13 Юни 2017 16:31
Имам предвид, че докторът не си иска парите, това го върши болницата. Дори не преди операцията.
Ще получиш сметка след това.


Това е мръсен подход, а и "след това" болният и близките му може да не са в състояние да платят. Не само поради липса на пари, а и защото хората теглят заеми за операции и им е нужно технологично време да се подготвят финансово за операция на близък, или своя.

Смятам, че е редно при постъпване в болница, между болния и болницата да се подписва договор, в който да е посочено какво поема касата, какво е нужно да се доплати за консумативи и прочие. Пациентът преценява дали в тази болница може да плати това, или да отиде в друга, където ще му излезе по евтино, или пък да остане само на лечение и операции, изцяло покривани от касата. При всеки опит да му искат пари допълнително извън този договор, или пари "на ръка", да алармира властите и да има санкции.

Иначе, принципно смятам, че всички хора трябва да се лекуват безплатно (чрез средствата на Здравната каса) и равностойно като качество. Това че пияниците "изяждали" парите за здраве на живеещите природосъобразно не може да бъде аргумент в социална държава, защото никой не е застрахован от тежко заболяване, което да изисква повече разходи от тези, които е внесъл като здравно осигурен.Ако е утвърдена система, при която се доплаща за добро лечение, този човек може да не е в състояние да плати за лечение на това заболяване. Така ще се окаже, че файда да живееш природосъобразно няма.
13 Юни 2017 16:47
Иначе, принципно смятам, че всички хора трябва да се лекуват безплатно (чрез средствата на Здравната каса) и равностойно като качество.

Едно нещо може да е безплатно, само ако някой го предлага безплатно. Докато лекарите, сестрите, производителите на лекарства и апаратура искат пари за труда си и продуктите си, здравеопазването ще е платено и скъпо. Реалния въпрос е кой и как ще го плаща. Това за едната илюзия. За другата - винаги ще има особено талантливи лекари, нови и скъпи лекарства и апаратура, при които и с които няма как да се лекуват всички. Така че и равностойно лечение не може да има, реалният въпрос е как ще се определя кой ще получи ограничено достъпното лечение.
13 Юни 2017 17:02
Реалния въпрос е кой и как ще го плаща.

"Реалният" отговор е, аз ползвам, а плащат другите. Естествено не в такава пряка формулировка. Такова изказване е доста непопулярно. Точно както и другото което не се изказва пряко, (в повечето случаи) получавам това за което плащам или това за което гласувам.
13 Юни 2017 17:10
"Реалният" отговор е, аз ползвам, а плащат другите.

Хората са намерили и сравнително добър вариант на този начин - осигурителният принцип, при който плащат всички и то много, ползват нуждаещите се. Обаче плащат наистина всички, с изключение на най-бедните, а не само тези, които не могат или не искат да тарикатеят.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД