:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,310
Активни 300
Страници 9,473
За един ден 1,302,066

"Борисов 3" - добре дошли в 2011 г.

Премиерът има желание да прави е-правителство, но няма идея как да сломи съпротивата на чиновниците
Снимка: БГНЕС
България сменя приоритета от пътни към дигитални магистрали и е-управление, уверяват Бойко Борисов и министри от втория му кабинет на конференция през април 2015 г. Две години по-късно "завоят" все така предстои.
Бойко Борисов се бе поумълчал, но ето че се върна на политическия терен със свежи сили, готов да впечатлява публиката с агресивна игра и ловки финтове. От няколко дни той e посветен на мисията да освободи граждани и фирми от игото на бюрокрацията. Дори се зарича, че ще гони министри, ако саботират разцвета на електронно управление.

Стоманената решимост на премиера дрънчи бойко и в извадка от стенограмата, публикувана в сряда почти веднага след правителственото заседание. Сюжетът е силно драматичен, главната роля в него е на Бойко Борисов, а диалогът се върти около точка 33 от дневния ред, която предвижда наесен да отпаднат 12 (дузина) от хилядите удостоверения, които граждани и бизнес трябва да разнасят между различните държавни и общински служби. От стенограмата се сипят страхотни новини: няма да ни разкарват до НАП и митниците да взимаме листче, че не дължим данъци, акцизи и мита. Няма да се редим на опашка в общината за документ, че (не) сме разведени или че имаме/нямаме деца. Няма да тичаме до Агенцията по вписванията за имотни и фирмени удостоверения и т.н. Ако някоя институция иска да знае - сама ще си направи справка по служебен път в съответния регистър на съответната агенция, община и т.н. И всичко това е само малка стъпка към бленуваното всеобхватно електронно управление - без гишета и чиновници, без опашки и без измислени такси - което все се отлага за бъдещето.

Строг и самокритичен, премиерът разяснява на министрите гербери и патриоти: "Тази тема ние, като политически партии, сме я поели като ангажимент пред нашите избиратели. Ние самите сме убедени, че това е изключително важно за всеки един човек, за бизнеса. Самите ние си даваме сметка, че това е реална реформа и тя не се е случвала, защото трябва



да се преодолява огромна съпротива на чиновници,



администрация, включително и корупционни схеми по маса звена - нещо, с което ние сме свикнали като народ, но ние трябва това да го поправим. Роптаем, ядосваме се, нервираме се и то не се случва. Този път ще се случи!", зарича се човекът с най-дълъг премиерски стаж.

Схванахте ли посланието? Борисов е наясно колко важна е тази реформа. И партиите във властта са наясно. Реформата досега не е случила, защото "като народ сме свикнали с корупцията" и само мърморим, но ручаме жабетата. И Бойко ги е ручал и се е нервирал, но сега вече ще наложи промяната.

Мислите, че Борисов се големее, не осъзнава безобразията и не познава неволите на хората? Познава ги и още как: "...самите ние като администрации не знаем на базата на какво сме сложили такси или искаме даден документ, или ето така, по инерция - дай свидетелство за съдимост. Или администрацията на МВР например - иска лична карта и акт за раждане. А личната карта се издава на базата на акта за раждане. И питам тогава: защо, като имаш лична карта, да ти искат и акт за раждане, да се разкарваш да събираш документи, къде е логиката на тези, които го искат от теб? Разбирате ли абсурдността? Но хората безропотно, защото няма какво да правят, вървят от гише на гише. И всеки от вас ще види днес, като си направите преглед на това, което имате, колко ненужни неща се искат."

Съмнявате се, че премиерът има политическата воля да наложи реформата? Я вижте стенограмата: "Още днес искам, като се приберете, всеки министър в неговото министерство да събере администрацията и да направи списък кои услуги неговото министерство или агенциите, ако има такива към тях, предоставят на гражданите", нарежда Борисов. И предупреждава министрите, че това им е първи тест за годност: "Отидете си, седнете с администрацията, те ще се съпротивляват не само защото ще им се утежни и усложни работата, а на много места се въртят корупционни кръгчета и тормозят хората. Трябва да се надделее. Това ще ви е първата оценка, която ще получите."

От стенограмата разбираме, че цяло лято министри и чиновници ще изясняват кои бумаги да се премахнат и кои закони и наредби трябва да се пипнат за целта. После и депутатите ще трябва да поработят върху промените и живот и здраве, през септември споменатите 12 хартиени удостоверения ще отпаднат. А докъм 1 януари 2019 г. трябва да станем е-България - тоест всички основни административни регистри в държавата да бъдат електронни и чиновниците да си разменят информация онлайн.

И така,



правителството твърди, че има и хъс за реформата, и "екшън план"



Обаче нещо не е наред...

Първо, ако Борисов бе първо издание премиер и ГЕРБ за първи път се качваше на власт - можехме да вземем за чиста монета тези намерения. Но понеже са управляващи за трети път и командват държавата за шеста година, просто питаме - защо досега не направихте България като Естония.

Второ, ако държеше да получи бърз и изчерпателен списък за всяко досадно документче, което чиновниците искат от хората за щяло и нещяло, вместо да направят справка по електронен път в "съседното" ведомство, Борисов трябваше да го поиска от бизнеса. Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал веднага могат да му връчат цели фермани с ненужните удостоверения плюс анализ за законите, които трябва да се променят. Те и без подкана вече дълги години съставят списъци на най-вредните регулации, само дето върволица правителства се правят, че не разбират апела им. Ето че и сега поредният премиер не ползва сизифовия им труд, а отново възлага на министрите, а те на своите служители да "издирят" безсмислените бюрократични пречки.

Трето, не личи Борисов и министрите му да имат идея как най-после да сломят съпротивата на чиновниците. Вижте логиката на вицепремиера Томислав Дончев: "Твърдо сме решени, ако има администрации, които не са готови да минат на справки по електронен път и продължат да искат хартия, да предложим законови промени, които да дават възможност те бъдат наказвани, включително и чрез непревеждане на субсидии от страна на държавата. Тук доза радикализъм е необходима."

Странно, Дончев уж е интелигентен политик, врял и кипял в изпълнителната власт, а пропуска най-важното. Наказания трябва да има, но не "колективни", а персонални - който спъва реформата, той да бъде глобяван, при това жестоко. Точно липсата на ясна лична отговорност и на наказания за конкретните виновници е причината у нас толкова много закони, засягащи работата на администрацията, да имат предимно декоративна функция, а санкциите в тях да плашат само гаргите.


Защо да вярваме на декларациите на Бойко Борисов днес?


Че той ни изнася същото представление за е-България вече поне 6 години - слагаме край на диктатурата на чиновника, правим график с къси срокове, ще хвърчат министерски глави, ако няма реформа. Ето пример - през септември 2011 г. Борисов пак бе премиер, пак се горещеше на същата тема и отново се появи стенограма - драма, в която той е в главната роля: "Нима на министрите трябва да обясняваме, че електронното правителство ще улеснява гражданите? Казвам ви да се стегнете и това, което направи Дончев (става дума за информационната система за еврофондовете - б.р.), да е във всяко едно министерство. Говорил съм за без пари, ако трябва да платим само на експерти, които да ни координират системата. Важно е да се интегрира и да започне да работи в следващите шест месеца до година максимум, всичко това да сме го забравили и да е в историята." Само че още не е в историята...

"Хората трудно правят разлика на опашката и когато има административна тежест или си загубят дни да си извадят един документ, се създава усещане и за тревожност, и за корупция, и за напрежение в обществото", обяснява близо 6 години по-късно същият Борисов.

От това му откритие прозира лъч на надежда - тук-там някое и друго удостоверение ще отпадне, щом така се разрежда напрежението в обществото.

17
3991
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
22 Юни 2017 20:25
Дошла му е на човека една добра идея, сега па къде е блеял, че чак сега му идва и дали знае за какво става въпрос и защо иска справки...
22 Юни 2017 20:32
От писанието става ясно, че Бончева нема нищо против игото на бюрокрацията...
22 Юни 2017 21:41
автора
22 Юни 2017 22:18
Уместна и свежа ирония!
23 Юни 2017 08:40
Искам да питам нещо. Като се пенсионирах и събирах документи, трябваше да ми заверят осигурителната книжка с вноската за последния месец. Отидох в НОИ с платежното нареждане с печат от банката в ръка и с подадена декларация за вноски по електронен път. Те ми отвръщат: "А, не, трябва да получим по електронен път потвърждение от НАП, че вноската е постъпила, срок- 3 работни дни, ама Вие елате след 6 календарни". Отидох след 6 дни за да ми издадат 1хартия, която да занеса в Пенсионното отсреща- 10 минути. Питането ми беше: Когато (и ако) ведомствата започнат да си разменят сведения по електронен път, колко време ще им отнема? Месеци?
23 Юни 2017 09:27
Опростено казано, става дума за (електронно) комплексно административно обслужване. Мислите, "тъпите и лениви бюрократи" не сме се сетили, че така е по-добре да доставят (електронни) административни услуги? Или че не сме опитали да ги внедрим? Не е така, обаче.

Какво ви трябва? Трябва ви технология и норма. Като минимум. Технологията е системи за документооборот и контрол на изпълнението на задачите, които могат да обменят помежду си електронно подписани документи. Нормата е нормативното задължение, при условия определени със закон, администрациите да го правят.

Защо не става? Не става първо, защото преди дузина и повече години се прие погрешния подход на технологичен плурализъм. Фирмите от ИТ сектора се занапредварваха кой и как да наложи своето технологично решение, да продаде и "зариби" повече и повече администрации, с надеждата неговият продукт, по масовостта на предпочитане, да се превърне в стандарт. В резултат, малцината ентусиасти на електронното управление обикаляха "с дамаджаните" ИТ босовете и корифеите, за да ги молят да осигурят съвместимост на продуктите си - просто казано документ от едната система да може да се прочете в другата. щото и това не можеше, даже. Много по-късно се написа ЗЕУ и актовете по прилагането му, които поставиха нормативно изискване за съвместимост и информационна сигурност.

Втората причина е свързана със структурата и тертипа на българската държавна администрация. Тя битува във вертикално състояние, с минимална хоризонтална интеграция. Информационните системи следват тази логика. Всяко ведомство, по разбиране, каприз и предпочитание на шефа си, исторически е внедрило някакъв си свой софтуер и система, която обслужва вертикала по субординация, несъвместима с коя да е друга, даже в същия сектор, система, по хоризонтала. Обменът на данни е невъзможен, не само с оглед административното обслужване, но и въобще за целите на държавното управление. Всяко ведомство си има и вътрешни правила и дори нормативни актове, които регламентират функционирането им, без всяка мисъл за координация и интеграция с други системи на държавата. Дълго време, например във връзка с прословутото комплексно административно обслужване, се чакаше промяна в нормативните текстове, които да го регламентират. накрая се получи, предвидимо, един ... нормативен майтап. Измиха си ръцете с това да препоръчат администрациите да въвеждат КАО чрез ... споразумения помежду си. Дано схващате разликата - регламентация не чрез норма, а чрез договор. Което е безумно. Заедно с това, по никакъв начин не е подкрепена с ресурси каквато и да е инициатива в тази област. Отново свръхцентрализация, да не би близки до властта фирми от ИТ сектора да изтърват кокала, неосмукан. От време на време от някъде се появява някой авторитетен ИТ бос, който намеква или буквално демонстрира връзки на високо ниво и започва да рекламира и натиска да бъде внедрен продукта му - обикновено на висока цена и при заробващи условия, с гаранции за него, че ако се откажеш от услугите му, ще сринеш цялата си система за административно обслужване или поне ще я върнеш в ... каменната ера. Синема гугу електронно административно обслужване.

Към всичко това и като добавим, че по електронните канали за достъп до административни услуги не са масово предпочитани, особено от некорпоративните клиенти, заради сложността и необходимостта от специално оборудване и умения, стигаме до парадокси да бъде "електронизирана" административна услуга, която далеч не е сред масовите, но им е удобна на изпълнителите на проекта и поръчката, а и на ... възложителите, дето си делкат с тях, за стотици хиляди лева, ползвана от дузина потребители на година. Мила родна картинка.

Това по-горе и заедно с него много други неща доведе до хала с електронните услуги и електронното управление и обяснява, що "бюрократа" се изприщва като чуе електронно правителство. Сред тях да споменем и непрекъснатите реорганизации на агенции и дирекции на национално ниво с възложени отговорности по ИКТ в държавната администрация. Дивата ревност, неприязън и некооперативност сред тях, дяволската смес от себични ИТ експерти на наистина високо ниво, нърдове, които признават само себе си за експерти и не се кооперират с никого, омешани с безпросветни калинки и откровени секретарки за по една бърза свирка, началници-баничари, без хабер от електронно управление и прочая, прочая сволоч, дежурна на хранилката.
23 Юни 2017 09:39
23 Юни 2017 09:42
Наесен нищо няма да се промени, но ще остане едно приятно чувство от загрижеността на бащицата.
23 Юни 2017 10:55
е-България
Ееее, България!

Някога Тодор Живков казваше, като ученика си, горе-долу следното: Вие долу сте готини и ние горе сме готини, но има едни по средата - чиновниците, та те объркват цялата ни, хубава работа.
23 Юни 2017 11:00
Има един факт, който остава незабелязан. Отдавна вече, особено след дянковите съкращения, където много звена бяха оголени до физическа невъзможност да изпълняват възложените им функции, администрацията използва електронен обмен по между си. Но неофициално и в оперативен порядък. След това всичко това, вече официално се оформя и на хартиен носител и с официални писма.

Идеята на Бойко може и ще стане относително лесно. Просто е нужно неформаният начин на работа на редица звена, да се официализира и нормативно, а останалите да вземат този вече готов и естествено наложен от нуждите на практиката модел.
23 Юни 2017 19:24
Стоманената решимост на премиера дрънчи бойко

Туй-то!
24 Юни 2017 08:59
Firmin
23 Юни 2017 09:27

Дал си доста изчерпателно описание от позицията на чиновничеството, но си твърде далеч от реалността.
24 Юни 2017 11:10
Minderbinder
24 Юни 2017 08:59


24 Юни 2017 11:53
Това не е аргумент.

В качеството си на именно такъв ИТ шеф, борил се години наред с невероятната тъпота, меркантилност и инертност на чиновниците, с тесноведомствените и вътреведомствените борби за надмощие и с ред други чиновнически маразми, ще повторя - много си далеч от истината.
Основната, фундаменталната причина да няма смислена автоматизация на административната дейност е самият чиновник - този, който губи най-много от въвеждането ѝ.
24 Юни 2017 11:56
Основната, фундаменталната причина да няма смислена автоматизация на административната дейност е самият чиновник - този, който губи най-много от въвеждането ѝ.


Абсолютни глупости. То за това и с тази си нагласа си постигнал споменатите си успехи.
24 Юни 2017 12:08
Както е видно от по-горе, не съм споменавал успехите си. Но имам с какво да се похваля. Докато ти проявяваш колегиална солидарност. Разбираемо.
27 Юни 2017 08:57
Нещата са така, чиновническата армия е клиентела на който обещае че няма да им нарушава далаверата и рахатя, на последните избори, чиновниците гласуваха за ГЕРБ, мислите ли че Борисов ще започне да уволнява роднините на партийните си функционери? И тоя път няма да има електронно правителство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД