---------
Даринка Станчева е от Павликени, инженер по полиграфическо производство, преподавател в Художествената академия и Нов български университет. Тя оглавява Съвета по международна дейност и външна политика към НДСВ.
---------
- Г-жо Станчева, с какво се занимава Съветът по международна дейност и външна политика към НДСВ?
- Помагаме при формиране на международната дейност на партията и външната политика на правителството.
- Каква международна дейност развива НДСВ?
- НДСВ е съвсем млада партия. Ние не сме открили наново топлата вода. На първо място като основен приоритет е легитимирането на партията в международен аспект, намирането на нашата роля и място и утвърждаването в политическото пространство на страната.
- Защо избрахте Европейската народна партия, на която искате да станете член?
- Въпросът за политическата ориентация е най-лесният за мен. Защото ако НДСВ беше политическа партия с дългогодишна история и още не е намерила политическото си място в пространството, щеше да бъде доста странно. Тъй като НДСВ е млада партия, на нея тепърва й предстои да се утвърди.
- Не е ли логично една партия да се определи идейно още преди учредяването си?
- Значи ние трябва да си отговорим на два въпроса. Първият е - ляво или дясно. Отговорът е - естествено дясно. Вторият класически въпрос е - за Европа или против Европа. Това е една координатна система. Ако се разгледа обаче формирането на политическото пространство в България, особено във времето след демократичните промени, може съвсем спокойно да се каже, че дясното пространство все още търси естествените си граници. Определено НДСВ има място в това дясно пространство и това е заложено още в предизборната ни програма, устава и декларацията на ценностите.
- Предизборно бяхте възприемани по-скоро като центристка партия, а не дясна.
- Много е опасно да повтаряме грешки на други партии. Понеже сме млада партия, сме направили равносметка, следвайки своята политическа програма - че едно е теоретическата постановка, друго е политическата декларация. Има фактори - например електоралната база, социалния статус, икономическия статус, желанията, интересите на избирателите, - които формират твоята политическа ориентация. За наш късмет това съвпада и с политическата програма, която сме заявили.
- Смятате ли, че избирателите са дясно настроени?
- Ако обърнем внимание, ще видим, че много от партиите, които се наричат десни и леви, в демократичния процес доскоро бяха изписвани в кавички. Всъщност нещата са много по-сложни. Не може така еднозначно да се определи. Освен това действително смятам, че определянето в политическото пространство и влизането в някаква политическа структура и формация не означава ти само да заявиш политическите си претенции. Това е дълъг и естествено сложен процес на политическо припознаване, идентификация и узряване най-вече. И това узряване всяка партия трябва да си го преживее сама.
- Десни ли са избирателите в България?
- Аз мисля, че дясна партия трябва да има естествено една електорална база, т.е. една средна класа, която да поддържа, но тъй като се забелязва едно олевяване на населението вследствие на икономически и социални фактори, затова и нещата при нас са много размити. Политическият модел в България не е готова рецепта. Ние не можем да вземем наготово някакви западни модели. Даже в исторически план след Освобождението виждаме какви партии е имало - консервативна, либерална. И оттук естествено е да има и някакви исторически корени. Докато за християндемокрацията, бих си позволила да кажа, че тя е привнесена, както и социалдемокрацията.
- Не са ли християндемократи членовете на ЕНП?
- Разбира се, че са християндемократи. Аз още веднъж искам да се върна към това, което се опитвам да кажа. Идентифицирането с някаква политическа ориентация е много дълъг и сложен процес и всяка партия, изпълнявайки политическата си програма и носейки отговорност, вече се стреми да намери пространството, което й принадлежи, не по това какво тя е заявила, а каквото е в действителност.
- Ще имаме ли проблеми с влизането ни в ЕС заради позицията, която заехме по войната в Ирак?
-------------------
- Аз следих много внимателно всички изказвания на колеги депутати и на министрите, които отговарят за външната политика. Следя внимателно изявленията на институциите - президентство, министър-председателя. Да не забравяме и политолозите, неправителствените организации. За мен е правило да не се бърка информираността с експертността. Не важи принципът "зле платен и добре информиран" и че всеки българин изгражда средното си интелектуално ниво, четейки списание "ЛИК". Тук нещата са много по-сложни. И думата имат политиците.
------------------
Що се отнася до политиката на правителството, аз мисля, че това е единствената последователна политика, която може да се провежда при тези международни условия в този момент. Не бива да се вадят нещата от контекста на събитията.
- Балансирана ли е външната ни политика по отношение на САЩ и Европа?
- Мястото на България е в Европа.
- Тогава защо подкрепихме САЩ във войната?
- Не може така да се изваждат нещата от контекста. Ние не сме подкрепили държавата САЩ, а коалиция. Това е различно.
- САЩ и Европа се разминаха, а ние подкрепихме Щатите.
- Мисля, че нашият разговор е като една партия пинг-понг. Аз действително смятам, че политиката на нашето правителство е единствената последователна и достойна за страната ни.
- Нямаше ли да е също така достойно, ако се бяхме въздържали от подкрепа на войната?
- Защо трябва да се въздържаме, когато България след 11 септември ясно и категорично заяви своята съпричастност към жертвите от тероризма и абсолютно точно определи своята позиция като един бъдещ съюзник и партньор?
- Каква е връзката между войната в Ирак и борбата с тероризма?
- Самото неизпълнение на резолюциите на Съвета за сигурност.
- Това прави ли Ирак терорист?
- При режима на Саддам Хюсеин имаше опасност както от използването на оръжия за масово поразяване, така и от възможност за развитие на тероризъм.
- Това е твърде хипотетична възможност.
----------------
- Така бихме могли да спорим кое е първичното - яйцето или кокошката. Нека да разгледаме нещата, че войната вече действително е приключила като военни действия.
----------------
- Редно ли е според вас превантивно да се удари Сирия?
- Нека да се върнем към това, което аз казах - че не бива да се изместват приоритетите. Легитимност имат единствено ресорните министерства.
- Вие какво правите тогава в съвета?
- Съветът се събира заедно с експерти, обсъждат се въпросите, изказват се мнения, след което се взимат предвид при политическите решения.
- Дайте ми пример за мнения по политически решения, които сте предложили на правителството.
- Съветът се е събирал няколко пъти по инициатива на министъра на външните работи. Експерти изказаха своето мнение, предоставиха необходимата информация на депутатите и те дадоха своите мнения по конкретни въпроси - поведение в страната, национална сигурност, сигурност на национални обекти, всичко, което касае нашите избиратели.
- Имало ли е случай Соломон Паси да промени позицията си след консултация със съвета?
-----------------
- Защо трябва да променя позицията си задължително? Защо съветът да не подкрепи министъра? Досега случаите са били такива, че сме изразявали единствено подкрепа. Външната политика на това правителство, решенията по определени проблеми понякога изглеждат стохастични, но повярвайте ми, всяко такова разсейване в действителност всъщност очертава една права последователна линия.
-------------------
- Смятате ли, че светът се промени след войната?
- За мен всяка война е война. И дори с една-единствена човешка жертва тя променя ако не съдбата на конкретното семейство и човешки индивиди, естествено променя в известен план и държавите, които участват в нея, така и самите граждани.
- Мислите ли, че САЩ искат да наложат нов световен ред?
- Аз смятам, че САЩ определено играят в дадения момент в днешно време роля, каквато вие описахте, но това в никакъв случай не може да бъде, така да се каже, единствено и само. Нека да не забравяме, че освен САЩ има и други държави.
- Можете ли да сравните кризите в Югославия и Ирак?
- По време на войната в Косово точно в деня на бомбардировките заедно с много други родители изпращах сина си да отбие редовната си военна служба. Цареше невероятна тишина. Хората се бяха скупчили около колите и слушаха дебатите в Народното събрание за позицията ни във войната. Тогава аз бях майка. И видях как в парламента някои партии заемаха позиция, а други - поза. Днес съм политик, но пак същите партии заемат позиция и същите заемат поза.
Независимо за каква война говорим, политическите сили трябва да заемат принципна позиция в определено отношение по международни проблеми. Действително една от политическите сили се оказа и тогава, и сега ауфтакт. Тази сила беше Коалиция за България. Правило е, когато политическите сили са обединени около позицията за евроатлантическия приоритет на страната, щом ти не крачиш в строя в такт...
--------------------
Без да звуча грубо, в казармата има едно такова правило, че се поставя снопче сено на единия крак и слама на другия, за да спазваш ритъма. Сено-слама, сено-слама и така не си извън крачката. И действително на Коалиция за България трябва да й се постави обозначение ЕС-НАТО, за да не обърка крачката на България в редиците на демократичните държави.
-----------------------
|
|