Направата на красива и модерна градина е начинание, с което не може да се захване всеки, обясняват специалисти. За да се постигне мечтаният резултат, се изискват много грижи, постоянство и не на последно място - сериозен капитал. Ако все пак собствениците на дворно място твърдо са решили да имат зелен кът, пролетта е най-подходящото време да го създадат. Преди да се пристъпи към създаването на градината, е важно да се разбере какви растения са най-подходящи за засаждане за съответните климатични условия.
Състоянието на почвата е най-важното,
което трябва да се прецени. Повечето хора мислят, че е достатъчно просто да сипят тор и да почнат да садят. Ако почвата не е в добро състояние, посадените растения могат да умрат и процедурата трябва да започне отначало. За да се избегне този момент, най-добре е да се направи анализ на почвата. В Националната лаборатория по почвите проверката струва между 10 и 30 лв. Специалистите от лабораторията могат да ориентират клиентите си кои препарати са най-подходящи за подхранване според вида на почвата.
Кило тор струва между 1,50 и 3 лв. Важното е хранителните вещества да са достатъчно, за да виреят добре растенията.
Растенията се садят, когато температурата е над 10 градуса.
Целогодишните, летните и растенията с кратък цъфтеж са най-доброто съчетание за идеалната градина, твърдят спецовете. Дали ще се садят рози, петунии или екзотични палми, не е само въпрос на избор. "Съветваме хората да се спират на цветя, подходящи за нашия климат", обясняват експерти.
Не бива да се пренебрегва изложението на градината или балкона и мястото, на което ще бъдат засадени цветята. Въпреки че българите напоследък си падат по екзотични палми, кипариси и бонсаи, те не са подходящи за отглеждане в нашите условия, категорични са градинарите. Ако клиентите държат да смаят гостите си с интересни растения, добър избор са пълзящите.
Разсадите могат да се купят на най-различни цени. Важното е да бъдат здрави и да нямат паразити. Във фирма "Плантава" стръковете вървят от 0,15 лв. до 1,50 лв. Екзотичните палми струват между 5 и 500 лв. Те обаче са много капризни за гледане. Тези растения виреят в градината само върху специална почва, която струва между 2 и 7,90 лв. килограм. В разсадника на фирма "Хоум гардън" за едно цвете се плаща между 0,50 лв. до 2-3 лв. Мераклиите да си отглеждат храсти ще трябва да приготвят по 1,20 лв. за бройка. Най-скъпите храсти са по 6-7 лв.
Добро решение за собствениците на голяма градина са и иглолистните дървета. Най-евтините дръвчета излизат около 2 лв., а по-скъпите са по 30-40 лв. "Хоум гардън" правят отстъпка от 5 до 10% за покупка на над 5 броя разсади.
Разсади за градински цветя могат да се купят изгодно и от "Метро". В търговската верига цените на разсадите на "Интерфлора" варират от 0,74 лв. до 4,30 лв.
Добре е цветята да се засаждат по групи, сходни за отглеждане. Не бива да се съчетават големи с малки растения, слънцелюбиви и такива, които обичат сянката, съветват специалисти.
Модерната градина трябва да има и висящи растения.
Собствениците могат сами да си сковат няколко дървени стойки, на които се закачат саксиите. Висящите растения струват между 3 и 35 лв. Най-големият хит на пазара са висящите кошници, които комбинират няколко растения и струват около 20 лв. Кошниците се правят и по поръчка, за което се плаща допълнително около 5-10 лв.
Живият плет, освен че е красив, ще попречи на любопитни минувачи да разглеждат къщата или градината. Удоволствието да се отделиш от чуждите погледи обаче не е никак евтино. Цената на линеен метър е между 5 и 200 лв.
Ако градината трябва бързо да се озелени, добър вариант е тревният чим. Цената на 1 кв.м е около 5,80 - 6,80 лв. Фирма "Тотекс" прави отстъпка, ако клиентът поръча чимове за над 50 кв.м и цената става 3,80 лв. Във фирма "Хоум гардън" цената е от 6 до 10 лв. метъра. Изборът на чимове на пазара не е особено голям, има предимно френски и датски материал. От същите фирми може да се купят и тревни смески. Цената на 1 кг е между 10 и 15 лв. в зависимост от качеството на тревата. В магазин "Мосю Бриколаж" цената на смеските е между 9 и 16 лв. за кг.
Изкуствената трева спестява доста главоболия
Веднъж поставена, тя не изисква почти никакви грижи. Проблемът е, че не върви да се постави навсякъде, а и видът й е далеч по-неестетичен от този на естествената. В "Мосю Бриколаж" метър от настилката варира от 10,90 до 11,25 лв. в зависимост от дебелината и вида.
Ако кандидатите за хубава градина не са убедени, че ще се справят сами, могат да наемат специалист. Обикновено градинарите вземат от 2 до 5 долара за озеленяване на квадратен метър. Цената на услугата скача до $ 200, ако се посадят и цветята. Най-малко $ 200 трябва да се приготвят за проект. В повечето фирми консултациите са безплатни само ако се наеме градинар.
Задължителни за всеки двор и градина са греблото и лопатата. В специализираните магазини те се продават за 15-20 лв. Ако се пазарува от складове, се спестяват около 5 лв. за инструмент.
Ако градината е голяма, задължително е да се помисли за косачка. Тя все още е лукс в повечето къщи, защото цената й е около 300 лв. Специалистите съветват да не се купуват "кучи" марки. Тези, които държат на немското качество, могат да изберат "Bosch" на цена между 249 и 355 лв. 345 лв. струва косачка в "Мосю Бриколаж". Ако около къщата има жив плет, е наложително ползването на специална ножица. Машинките с марка "Bosch" струват между 162 и 175 лв. Обикновената ножица за подрязване на цветята и храстите е между 19 и 52 лв. Около 200-300 лв. пък вървят трионите.
Маркучът за поливане е задължителен за поддръжката на градината. Цената варира от 9,95 до 61 лв. в зависимост от дължината. Обикновено в магазините се продават маркучи, дълги по 15, 25 и 50 м. За накрайници и ръкохватки трябва да се приготвят около 15-20 лв. За да се спести изморителното поливане с градински маркуч, може да се помисли за водна пръскачка. По-евтините струват по 45 лв., а най-скъпите достигат до 300 лв. В момента много търсени са земните пръскачки, защото цената им е само 9 лв. За да се полее цялата градина обаче, трябва да се купят поне две.
За да не се разпиляват градинарските инструменти, може да се купи къщичка за инструменти. Но това си е истинска глезотия, защото металните барачки струват около 600 лв.
КАРЕ
Украси
Алпинеумите са най-предпочитаната украса за градина. Всеки решава дали да си купи готов, изграден алпинеум, или отделните части, които се подреждат на място. Вторият вариант спестява доста пари, но сглобяването на подобно съоръжение може да се окаже трудно.
Във фирма "Аква тор" водните помпи струват между 35 и 1700 лв. Фолиото за водното басейнче е около 10 лв., но за керамичния съд клиентите трябва да помислят сами. Цената на готовите алпинеуми е от 80 до 1800 лв. Патици и жаби могат да красят алпинеума за 34-45 лв. Изкуствените водни лилии са от 9 до 16 лв. За да свети нощем, в алпинеума се поставя лампа на цени от 49 до 165 лв. Картината допълват батерийки със звуци на щурец за 20 лв. Пластмасови и керамични джуджета могат да красят градината на цени от 10 до 70 лв. Изкуствено кладенче ще радва собствениците на градини срещу 500 лв. Градинското осветление е важен елемент от цялостния вид на парка. На цени от 25 до 100 лв. могат да се намерят светлини в най-различни форми и големи. Хит в градините са фенерите, които струват около 45 лв.
|
|