Доц. Ана-Мария Борисова е доцент по ендокринология, работи в Университетската болница по ендокринология към Медицинския университет в София, шеф е на клиниката по тиреоидни и метаболитни костни заболявания. Председател на Българската лига за профилактика на остеопорозата.
- Доц. Борисова, здравната каса заплаши, че ще спре да плаща лекарства за остеопороза. До какво ще доведе това и колко болни ще пострадат?
- Здравната каса преосмисля поведението си и ние трябва да й помогнем да го направи както трябва, за да не бъде за сметка на пациентите. Здравната каса и изобщо администрация трябва да разберат, че това е заболяване и не е болест на старците, каквито мнения се чуха напоследък. Половината от случаите на остеопороза са от 25 до 50-годишна възраст. Ще дам на здравната каса справка за състоянието на костната плътност по възрасти и за случаите на остеопороза. Сред 25-годишните 17% имат намалена костна плътност.
- Това значи ли остеопороза?
- 2% от тях са с доказана остеопороза. Но другите не са изследвани, защото се смята, че след като са млади, не може да са болни. Това е погрешно мислене. Това не е болест на старците. На 50-годишна възраст 35% от жените имат намалена костна плътност. И около 6% имат остеопороза. Това старци ли са?
- Има ли някакво представително изследване за заболеваемостта от остеопороза, на което и здравната каса да стъпи при изготвянето на списъка за лекарства и изобщо на здравната си политика?
- Това липсва на страната ни. България не е дала пари, за да се направи епидемиология. Здравната администрация разчита на единичните и, бих казала, аматьорски проучвания, които ние, специалистите, сме правили преди 2 години. Въз основа на тези пионерски изследвания върху 650 жени трябва да правим заключения за цялата страна. Така извадихме данните, според които в България има около 800 000 души с намалена костна плътност. 1,5 млн. са жените на средна възраст. 43% имат намалена костна плътност и 6-7% са случаите с истинска остеопороза.
- Каква е разликата между намалената костна плътност и остеопорозата?
- Има нормална костна плътност, намалена костна плътност и най-силно намалената костна плътност е остеопороза. Ако имаш намалена костна плътност, ти си готов да направиш остеопороза.
- Какво става, ако човек има намалена костна плътност и как се лекува това?
- Костите стават крехки и се чупят. 1/4 от случаите на счупване на шийка на бедрото умират. А 2/3 никога не се връщат към предишния си начин на живот. Стават инвалиди. Остеопорозата се лекува с лекарства. Здравната администрация трябва да осмисли, че парите за тези лекарства ще ги вложи не за стариците, а за млади хора.
- Какво поемаше досега касата от лечението?
- Тя много пъти си преосмисли правилата. До февруари правилата бяха 50% реимбурсиране при доказана остеопороза. В момента поема 25%.
- Колко струват тези лекарства и колко хора се лекуват с тях?
- В страната има някъде около 30 остеометъра. Те не могат да мерят повече от 10 пациенти на ден. За 1 месец значи могат да се мерят 6000 пациенти. Изследването не се поема от касата, плаща се от пациентите - между 15 и 40 лв. От изследваните 6000 души, предвид процента болни в страната, 6% от 6000 са 360 души. Тези 360 души месечно ще отиват в здравната каса с искане за реимбурсиране на антиостеопорозно лечение. За 10 месеца те са 3600. Говорим здравната каса да покрие лечението на 3000-4000 пациенти годишно. Ако не се покриват от касата, месечно лекарствата излизат 130 лв.
Има и нещо друго. Годишно в България се случват около 4000 бедрени фрактури. По света хората се си правили сметка колко струва лечението на една такава фрактура. Например в Испания това струва 3300 долара. Като умножим 4000-те хиляди наши фрактури по тази сума, се получава, че годишно бедрените фрактури в България струват 13 млн. долара. И тези милиони се плащат от нас - от вноски, данъци. Кое е по-евтино - 13 млн. долара годишно за фрактури, или да дадем за лекарства, за да не се стигне до фрактури? Струва си да се плати да лекарства. По света така правят.
- Но касата твърди, че никъде в света не се плащат лекарства за остеопороза.
- Напротив. Реимбурсират се от години. Само в прибалтийските страни реимбурсацията е 50%. В Румъния е 70%, Унгария - 90%, Чехия - 100%. Да не говорим за западноевропейските страни, които се движат между 80% и 100% реимбурсация. В някои обаче здравната администрация е сложила условия, които приветствам и смятам, че може да се приложат и у нас. В Унгария има няколко остеопорозни центъра. Те се произнасят дали е коректна диагнозата остеопороза, каква е нейната тежест и какво терапевтично поведение трябва да се приеме при конкретния случай. Така се слага ред. Мисля, че в България е редно да се направи така. У нас може да има 6 центъра предвид специалистите, които работят в тях. Това е нашата клиника по метаболитни костни заболявания, ендокринологията в Александровска болница, клиниката по ревматология в Университетската болница "Иван Рилски", клиниките по ревматология и ендокринология в Пловдив и клиниката по ендокринология във Варна.
|
|