Високото строителство в София ще е разрешено свободно в три зони, а в останалите ще бъде поставено ограничение на сградите до 75 м. Такива промени предвижда Столичната община в Закона за застрояване и устройство на територията й.
"Законът за устройство и застрояване на Столичната община дава много вратички да се появяват небостъргачи хаотично в целия град. Желанието ни и на г-жа Фандъкова е да бъдат затворени всички тези нормативни вратички и да има ясни регламенти", съобщи главният архитект на София Здравко Здравков пред Би Ти Ви. Намеренията на общината са небостъргачи да има само на три места в града, които са обезпечени с транспортна и инженерна инфраструктура и не съществува риск от скриване на гледката към Витоша. Едното е по протежението на бул. "Цариградско шосе" в района от 7-и км до река Искър, където вече има оформена група от високи сгради. Второто ще бъде при бул. "Царица Йоана", където предстои да се пресекат околовръстният път на София и бъдещата метростанция, след метростанция "Люлин". Третото е отредено за района около Централна гара. Така ще бъдат създадени ясни правила за останалите зони, където ще бъде поставено ограничение на височината на сградите до 75 метра. "Очакваме подкрепа, защото ние нямаме законодателна инициатива, но имаме спешна нужда от създаване на точно тези правила, които да затворят тези вратички в документите", коментира Здравков.
В момента единственото издадено разрешително за строеж на небостъргач в София е за 202-метровата сграда "Скай Форт" до Интерекспо център, обяви арх. Здравков. В подготовка са редица други проекти, които предизвикват брожения сред столичани. Вчера стана ясно, че в съда са подадени 11 жалби от граждани срещу строежа на "Парадайс тауър" до едноименния мол.
СОБСТВЕНОСТ
Инвеститорското намерение за строеж на 8-етажна сграда до езерото в "Дружба", заради което жители на комплекса излязоха на протест в понеделник, няма да се случи на този етап. "Желанието ми и това на районния кмет е теренът да остане част от парка. Въпросът е, че трябва да се следва съдебна процедура, да се разговаря със собствениците", обясни арх. Здравков. Той заяви, че ще бъде постановен отказ за изработване на подробен устройствен план, тъй като към 2001 г. този терен е бил защитен като част от зелената система на града. Както "Сега" писа, имотът е реституиран през 2009 г. и след това препродаван. По думите на главния архитект на София проблеми с реституирани терени има още в "Люлин", "Обеля" и "Левски".
|
|