Апелативният специализиран съд и Военно-апелативният съд са изключително ниско натоварени и трябва сериозно да се обмисли тяхното съществуване. Специализираното наказателно правосъдие съществува вече шеста година, а съдиите в апелативната инстанция разглеждат и решават под три дела на месец. При съдиите от Военно-апелативния съд натоварването е още по-малко - под 2 дела месечно.
Тези скандални факти се съдържат в анализ за натовареността на съдилищата за м.г., който беше обсъден във вторник от съдийската колегия на Висшия съдебен съвет. Според авторите му работата им може да бъде поета от общите съдилища. Трябва да започне обществен и професионален дебат и цялостно преуреждане на съдебните райони. За целта е нужно да се променят Законът за съдебната власт и Наказателно-процесуалният кодекс.
От документа става ясно още, че във военните съдилища например броят на процесите се увеличава изкуствено с дела за разпит пред съдия на обвиняеми и свидетели. Според доклада трябва да остане само един първоинстанционен военен съд за цялата страна. Преди време броят им бе намален от 5 на три.
Много са се увеличили делата в първоинстанционния специализиран наказателен съд. Това обаче не се дължи на внесени за разглеждане обвинителни актове, а на затрупването на съда с искания за използване на специални разузнавателни средства. За 2016 г. делата по Закона за СРС в спецсъда са 2940, като година по-рано са били 1143. Издадените разрешения са 2271. На практика исканията за СРС за пренасочени от Софийския градски съд към спецсъда.
НА РЪБА
Съдебната колегия на Висшия съдебен съвет избра Георги Ушев за председател на апелативния спецсъд, където на втора инстанция се гледат делата срещу организираната престъпност. През януари той беше избран за втори мандат председател на Специализирания наказателен съд. Предстои процедура за шеф на спецсъда.
Според авторите му работата им може да бъде поета от общите съдилища.
Тя армията ни , колкото едно село, ама специални съдилища, лампази, фукарии, заплати, коли, привилегии...