Всъщност крайъгълните камъни за възхода на икономиката бяха положени със структурните реформи още през 1980-те години. Навремето управляващата Лейбъристка партия либерализира икономиката, намали пречките пред търговията и въведе плаващ курс на австралийския долар. От друга страна, в страната беше постигнат политически консенсус за активна миграционна политика. И до днес Австралия не престава да привлича в страната висококвалифицирани специалисти, като вчерашните квалифицирани работници са днешните потребители. Вероятно глобалната финансова криза щеше да засегне Австралия много силно, ако новото лейбъристко правителство не беше разтворило широко джоба си. Времето обаче показа, че
управляващите са избрали верния път,
като отпуснаха директни помощи за тези, които желаят да закупят жилище, и насърчи вътрешното потребление. Емисионната банка пък намали основния лихвен процент от 7.25% на 3 на сто. "Не суровинният бум, а масивните фискални стимули в комбинация със сравнително стабилния финансов сектор бяха чудодейното оръжие", смята Адам Бойтън, главен икономист на Дойче банк в Австралия, цитиран от местните медии.
След 21 години на възход обаче австралийската икономика е уязвима. Нейната зависимост от китайския "глад" за суровини расте. А в случай на нов външен или пък вътрешен шок лейбъристкото правителство и емисионната банка няма да имат възможност отново да бръкнат надълбоко в държавната хазна. Така че австралийците трябва само да се молят да не настъпи някаква нова глобална криза. Досега световният рекорд за икономически възход държеше Холандия. Нейната икономика отбелязваше постоянен ръст в продължение на цели 103 тримесечия - от 1982 г. до 2008 г., когато финансовата криза сложи край на чудото. Ето че сега австралийците задминаха холандците, с едно тримесечие, и то въпреки финансовата криза. "Цяло едно поколение австралийци израсна, без да е преживяло нито една рецесия", похвали се наскоро австралийският финансов министър Скот Морисън. Според Австралийската централна банка RBA, това може и да продължи още известно време. Очакванията на банката гласят, че до края на 2018 г. икономиката на страната може да нарасне с нови 3%.
Каква е тайната на този успех? Най-вече секторът на услугите в Австралия изживява истински подем, а той произвежда 2/3 от брутния вътрешен продукт (БВП). Към него спадат финансовите услуги, туризма и образованието. По този повод Хериберт Дитер от германската Фондация наука и политика каза пред "Дойче веле", че Австралия има една от най-стабилните банкови системи в света. Освен това страната приема туристи от цял свят, а много богати китайски семейства изпращат децата си да следват в Австралия. "Много често такива семейства купуват и недвижими имоти в държавата континент", добавя Вернер Кемпер от федералната агенция за насърчаване на германската външна търговия Germany Trade & Invest. Високото търсене пък действа като наркотик на пазара на недвижимите имоти. "Годишно секторът нараства средно с до 17%, като това важи както за Сидни, така и за Мелбърн", уточнява Кемпер. Това се усеща от хората като благоденствие, което пък стимулира потреблението. "А потреблението поддържа икономическия ръст", припомня експертът.
"Никоя друга страна в света не е спечелила повече от Австралия от успеха на китайската икономика и нейната индустриализация през последните 30 години (без самия Китай, разбира се)", казва професорът по икономика от Тасманийския университет Саул Еслейк. Защото
влиянието на китайската икономика надхвърля
сферите на образованието и пазара на недвижимите имоти в Австралия. Китай отдавна е най-големият търговски партньор на Австралия - днес 1/3 от австралийския износ е предназначен за Китай. За сравнение, през 2001 г. износът за Китай е съставлявал само 2%, а днес е цели 32.2 на сто. "Докато Китай се развива добре, и Австралия ще е добре. Тази зависимост обаче ще се превърне в проблем, когато китайската икономика започне да буксува. Затова австралийците вече се оглеждат за други партньори и нови продукти", допълва Кемпер. В края на годината се очаква Австралия да подпише споразумение за свободна търговия с ЕС и отделно от това с Великобритания, когато тя напусна блока.
Като цяло обаче, на страната ще й бъде много трудно да задържи досегашните си високи темпове на икономически ръст. "Перспективите значително се влошиха. Но пък може би ще има нов бум в търговията със суровини - този път задвижван от Индия", смята Вернер Кемпер. Първоначално той не е вярвал, че Австралия може да продължи да бележи икономически ръст на фона на свиващата се преработваща индустрия, като в края на т.г. се очаква в страната например вече да няма автомобилна индустрия. Но той е убеден в обратното: "Вече 26 години този модел работи добре. Защо това да не продължи и през следващите 26 години".
Износът на Австралия също бележи ръст с 12% т.г., сочат официалните данни. |