:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 187
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Образец

Австралия от четвърт век не знае какво е криза

Страната отбелязва световен рекорд с най-продължителен икономически ръст заради успешни реформи и активната намеса на Китай
СНИМКИ:www.dw.com
От 26 години насам държавата континент не знае какво е икономически спад.
В пазарната икономика често след периоди на възход настъпват трудни времена - периоди на затишие или пък силен спад, рецесии, дори и тежки депресии. Но не и в Австралия. От 26 години насам държавата континент не знае какво е икономически спад. Нито световната банкова и финансова криза от 2008 г., нито пък рекордното поевтиняване на горивата през 2015 г. успяха да спрат устрема на австралийската икономика. Нещо повече, т.г. Австралия стана новият световен шампион по най-продължителен икономически ръст. Никоя друга страна в света не е имала по-дълъг период без рецесия, тоест без икономиката да отбележи спад през две поредни тримесечия.

Всъщност крайъгълните камъни за възхода на икономиката бяха положени със структурните реформи още през 1980-те години. Навремето управляващата Лейбъристка партия либерализира икономиката, намали пречките пред търговията и въведе плаващ курс на австралийския долар. От друга страна, в страната беше постигнат политически консенсус за активна миграционна политика. И до днес Австралия не престава да привлича в страната висококвалифицирани специалисти, като вчерашните квалифицирани работници са днешните потребители. Вероятно глобалната финансова криза щеше да засегне Австралия много силно, ако новото лейбъристко правителство не беше разтворило широко джоба си. Времето обаче показа, че



управляващите са избрали верния път,



като отпуснаха директни помощи за тези, които желаят да закупят жилище, и насърчи вътрешното потребление. Емисионната банка пък намали основния лихвен процент от 7.25% на 3 на сто. "Не суровинният бум, а масивните фискални стимули в комбинация със сравнително стабилния финансов сектор бяха чудодейното оръжие", смята Адам Бойтън, главен икономист на Дойче банк в Австралия, цитиран от местните медии.

След 21 години на възход обаче австралийската икономика е уязвима. Нейната зависимост от китайския "глад" за суровини расте. А в случай на нов външен или пък вътрешен шок лейбъристкото правителство и емисионната банка няма да имат възможност отново да бръкнат надълбоко в държавната хазна. Така че австралийците трябва само да се молят да не настъпи някаква нова глобална криза. Досега световният рекорд за икономически възход държеше Холандия. Нейната икономика отбелязваше постоянен ръст в продължение на цели 103 тримесечия - от 1982 г. до 2008 г., когато финансовата криза сложи край на чудото. Ето че сега австралийците задминаха холандците, с едно тримесечие, и то въпреки финансовата криза. "Цяло едно поколение австралийци израсна, без да е преживяло нито една рецесия", похвали се наскоро австралийският финансов министър Скот Морисън. Според Австралийската централна банка RBA, това може и да продължи още известно време. Очакванията на банката гласят, че до края на 2018 г. икономиката на страната може да нарасне с нови 3%.

Каква е тайната на този успех? Най-вече секторът на услугите в Австралия изживява истински подем, а той произвежда 2/3 от брутния вътрешен продукт (БВП). Към него спадат финансовите услуги, туризма и образованието. По този повод Хериберт Дитер от германската Фондация наука и политика каза пред "Дойче веле", че Австралия има една от най-стабилните банкови системи в света. Освен това страната приема туристи от цял свят, а много богати китайски семейства изпращат децата си да следват в Австралия. "Много често такива семейства купуват и недвижими имоти в държавата континент", добавя Вернер Кемпер от федералната агенция за насърчаване на германската външна търговия Germany Trade & Invest. Високото търсене пък действа като наркотик на пазара на недвижимите имоти. "Годишно секторът нараства средно с до 17%, като това важи както за Сидни, така и за Мелбърн", уточнява Кемпер. Това се усеща от хората като благоденствие, което пък стимулира потреблението. "А потреблението поддържа икономическия ръст", припомня експертът.

"Никоя друга страна в света не е спечелила повече от Австралия от успеха на китайската икономика и нейната индустриализация през последните 30 години (без самия Китай, разбира се)", казва професорът по икономика от Тасманийския университет Саул Еслейк. Защото



влиянието на китайската икономика надхвърля



сферите на образованието и пазара на недвижимите имоти в Австралия. Китай отдавна е най-големият търговски партньор на Австралия - днес 1/3 от австралийския износ е предназначен за Китай. За сравнение, през 2001 г. износът за Китай е съставлявал само 2%, а днес е цели 32.2 на сто. "Докато Китай се развива добре, и Австралия ще е добре. Тази зависимост обаче ще се превърне в проблем, когато китайската икономика започне да буксува. Затова австралийците вече се оглеждат за други партньори и нови продукти", допълва Кемпер. В края на годината се очаква Австралия да подпише споразумение за свободна търговия с ЕС и отделно от това с Великобритания, когато тя напусна блока.

Като цяло обаче, на страната ще й бъде много трудно да задържи досегашните си високи темпове на икономически ръст. "Перспективите значително се влошиха. Но пък може би ще има нов бум в търговията със суровини - този път задвижван от Индия", смята Вернер Кемпер. Първоначално той не е вярвал, че Австралия може да продължи да бележи икономически ръст на фона на свиващата се преработваща индустрия, като в края на т.г. се очаква в страната например вече да няма автомобилна индустрия. Но той е убеден в обратното: "Вече 26 години този модел работи добре. Защо това да не продължи и през следващите 26 години".

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Износът на Австралия също бележи ръст с 12% т.г., сочат официалните данни.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Австралийският премиер Малкълм Търнбул (вляво) и лидерът на опозицията Бил Шортън помагаха при почистването на щетите от бурята "Деби", която опустоши Куинсленд през март. Стихията причини разрушения за милиони долари, но не предизвика жертви.
 И до днес Австралия не престава да привлича в страната висококвалифицирани специалисти, като вчерашните квалифицирани работници са днешните потребители.
8
1799
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Юли 2017 08:04
За сведение - минималната заплата в Австралия е приблизително 2100 евро!
24 Юли 2017 09:04
Същото,което прави Австралия са правили Рузвелт в САЩ и Хитлер в Германия. Отворили са широко джобовете на държавата и са изсипали огромно количество пари в икономиката и джобовете на населението. Докато Меркел ще ни затрие с нейният остеритет!
24 Юли 2017 11:13
Статията е абсолютна БОЗА.
Първо, криза в Австралия имаше през 2012. Казвам го от личнен опит.
Тогава цените на желязната руда паднаха в пъти и горе-долу си останаха там до ден днешен. За сведение Австралия копа въглища и руда и ги и изнася за Китай. Общо взето ресурсна икономика по руски модел. Най-голямата богаташка в Австралия (една отвратителна свиня наследила семеен бизнес, която заяви, че бедните са бедни защото са мързеливи) за един месец загуби 2-3 милиарда.
Австралия не се срина напълно тогава пак заради Китай. Просто китайците почнаха да си изнасят парите от Китай и да ги наливат на пазара за недвижими имоти в Австралия, Нова Зеландия и Канада. В резултат на това се наду страхотен имотен балон. Всички чакат да се спука. Като куриоз например, от време на време получвам имейли в които ме съветват 'как да спечеля от предстоящия колапс на австралийската икономика'. може да е пресилено, но показва че нещата изобщо не са розови.
Само не мога да разбера защо ни пробутват такива статии. Преди 2-3 мсеца имаше подобна боза и за Нова Зеландия.
24 Юли 2017 11:21
Илон Маск се хвана на бас, че ще реши енергийната криза в Австралия за 100 дни http://atominfo.bg/?p=54918
24 Юли 2017 12:29
Откровение, този балон явно го чакат да се спука едно 20-30 години, пък като гледам още си живеят добре. За което явно имат вина трите кита
Към него спадат финансовите услуги, туризма и образованието

А в България ни финансови услуги (пресния пример с КТБ, а преди 20-ина години Виденовата криза), ни туризъм (бой по заведенията, алкохолен туризъм и мръсотия), ни образование (намаляват средните училища, но се увеличават висшите).
24 Юли 2017 16:49
Да им "внесат" малко от на'ште евроатлантически ценности и брюкселски стандарти за щастливи кенгура и щтрауси и след 5 години всичко ще е О.К.
24 Юли 2017 19:39
една отвратителна свиня наследила семеен бизнес, която заяви, че бедните са бедни защото са мързеливи

кмх, то излиза, че свине има не само у нас
24 Юли 2017 21:46
Същото,което прави Австралия са правили Рузвелт в САЩ и Хитлер в Германия. Отворили са широко джобовете на държавата и са изсипали огромно количество пари в икономиката и джобовете на населението.

Ма и ние така правим, откак сме в ЕС - всичките пари от бюджета и еврофондовете се изсипват в джобовете на Бай Хой и приближеното му население.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД