:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,807,305
Активни 262
Страници 6,294
За един ден 1,302,066

Защо плащаме данъци?

Защо финансираме пътна инфраструктура, която не можем да използваме, и издържаме администрация, която не си върши работата
Калоян Стайков
Бай Иван иска да ходи на море, затова правителството му строи магистрала - една до българското Черноморие и още две до Гърция и Турция. Движението по магистралите включва редица регулации, като максимална скорост от 140 км/ч, забрана за движение в лентата за принудително спиране, сигнализиране при авария на автомобила на пътя и т.н. Нарушаването на тези ограничения, както и неразумното шофиране, могат да доведат до пътнотранспортно произшествие, което може да доведе до затрудняване и дори спиране на движението по магистралата.

Редица институции, като спешна медицинска помощ, пътна полиция и пътна помощ, са ангажирани с оказване на помощ на пострадалите при катастрофи, както и възстановяване на движението по магистралата. Добре, но нарушаването на правилата за движение по магистралата нерядко води и до нови инциденти, като този от миналата неделя, при който лек автомобил се удря в линейка, отзовала се на по-ранна катастрофа. Той автоматично води до затруднено движение по пътя, което допълнително се усложнява от това, че редица шофьори решават да "избегнат" задръстването, като минат през аварийната лента. Това не само води до удължаване на задръстването като разстояние - инцидентът от 14 ч. в неделя е в разстояние на 35 км, но и удължава възстановяването на нормалното движение като време, тъй като представители на отговорните институции (изброени по-горе) не могат да стигнат до мястото на инцидента.

Всичко това, естествено, принуждава бай Иван да се движи по магистрала, чиято максимална скорост е 140 км/ч, със скоростта, с която се движи в участъка преди Орлов мост в час пик всеки делничен ден. За разлика от участъка в центъра на града, който е не повече от 1-2 км, задръстването по магистралата продължава в разстояние на над 30 км и отнема значително повече време. И докато една от основните причини за задръстванията в центъра на града е регулирането на движението, то в случката на магистралата това е инцидент, последиците от който не са отстранени своевременно и допълнителното усложняване на ситуацията от движещите се в аварийната лента автомобили. При тези условия е нормално бай Иван да се зачуди за какво плаща за тази магистрала (данъци и винетки) и за заплатите на държавните служители, като реално не може да използва магистралата свободно.

Макар и по-горната история да е от сравнително битов характер, тя силно наподобява изготвянето и прилагането на нормативната уредба в страната. Ако заместим шофьора бай Иван от тази история с предприемача Ханс, който е решил да инвестира в България, ситуацията няма да е много по-различна. Ханс знае, че за развиване на дадена дейност има определени изисквания, които той покрива, но му прави впечатление, че:

- Изискванията невинаги се спазват и администрацията има последната дума с обяснението "тука е така";

- Ханс е длъжен да спазва поставените срокове, докато за администрацията те са в най-добрия случай пожелателни;

- Има компании, за които изискванията или не се отнасят, или се отнасят в по-малка степен, но неговата не е сред тях;

- Въпроси и жалби относно нарушаване на процедурите в най-добрия случай водят до липса на отговор, а в най-лошия - проверки на дейността на Ханс;

- Защита на правата му по съдебен път е по-скоро загуба на време.

След всичко това е нормално Ханс, както и бай Иван, да се запита - за какво плаща данъци, такси и осигуровки и спазва куп други административни изисквания, като реално възможността му да развива икономическа дейност е ограничена. С други думи за какво плащаме за пътна инфраструктура, която не можем да използваме, и за администрация, която не си върши работата?

Снимка: БГНЕС
По българските пътища е почти невъзможно да се придвижваш нормално.
7
3184
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
23 Юли 2017 23:55
Кажи му
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика

и повече не......
24 Юли 2017 00:05
Абе докога ще ни будалкат с тоа "Институт за пазарна икономика"?
След като е Фондация "Институт за пазарна икономика" с недържавно (НПО, демек) финансиране...
24 Юли 2017 09:25
Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика

Този излъчва миризма на Сорос от километри...
24 Юли 2017 10:06
Трудно е да се напише по-тъпо нещо.
24 Юли 2017 11:19
Въпросът е актуален още от римско време/да не обидим китайците и други цивилизации.
Събират се едни данъци и се очаква услуга, която не винаги е на ниво.
Добре е да има взискателност и контрол, но общо взето поставените въпроси са добри:

- Изискванията невинаги се спазват и администрацията има последната дума с обяснението "тука е така";
- Ханс е длъжен да спазва поставените срокове, докато за администрацията те са в най-добрия случай пожелателни;
- Има компании, за които изискванията или не се отнасят, или се отнасят в по-малка степен, но неговата не е сред тях;
- Въпроси и жалби относно нарушаване на процедурите в най-добрия случай водят до липса на отговор, а в най-лошия - проверки на дейността на Ханс;
- Защита на правата му по съдебен път е по-скоро загуба на време.

Ако заменим Ханс с бай Иван - това в момента е БГ.
24 Юли 2017 16:03
Калояне, така и не става ясно какво точно искаш да кажеш. Не се занимавай с анализи! Не ти е силата там, ако въобще имаш някаква сила някъде! Еле пък ИПИ!?!
24 Юли 2017 16:41
ммммм,това не е анализ ...това си е баш така.Какво е анализирал?Казал е каквото се вижда ,а това че "Тука е така" е нелицеприятно- сами сме си виновни!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД