Канадското правителство публично се извини и прие да изплати 8 милиона американски долара обезщетение на бивш затворник в "Гуантанамо", след като властта се съгласи на извънсъдебно споразумение с ищеца Омар Хадр, признал се през 2010 г. за виновен за убийството на американски военнослужещ в Афганистан. Той съди родната си Канада за нарушаване на конституционните му права, тъй като властта е съдействала на САЩ да го изпратят в "Гуантанамо" и е изпратила канадски спецагенти да провеждат разпитите му, прилагайки неприемливи техники за мъчения. Върховният съд на страната постанови, че правителството е било съучастник при изпращането в "Гуантанамо" и малтретирането на Хадр.
Освен обезщетението от 8 милиона американски долара бившият затворник чу и извинение от властите в Отава "за участието на канадски служители в изпращането му в чужбина и щетите, които е понесъл в резултат на това". Решението на либералното правителство на премиера Джъстин Трюдо да сключи споразумение с Хадр предизвика разделение сред обществото. Министър-председателят мотивира решението с обяснението, че
това е най-доброто в тежката ситуация
Според него продължаването на делото, което се точи от години, струва на държавата много повече от 8 млн. долара, които ще бъдат платени на бившия затворник. "Разбирам притесненията на канадците относно споразумението... Но ако бяхме продължили битката, не само че щяхме неизбежно да загубим, а разходите щяха да възлизат между 25 млн. и 30 млн. долара", обясни Трюдо. Въпреки това беше организирана петиция, събрала хиляди подписи, против изплащането на милиони от държавната хазна на мъж, който е "радикализиран ислямист".
Роденият в Канада Омар Хадр е на 15 години, когато през 2002 г. е заловен от американските войници след престрелка в предполагаема база на терористичната организация "Ал Кайда" в Афганистан. Тогава е убит сержант Кристофър Стийр от американската армия, който е медик към спецчастите на САЩ. Смята се, че момчето е хвърлило фаталната за военнослужещия граната и затова е изпратено в затвора в "Гуантанамо", а по-късно е обвинено във военни престъпления от комисия, гледаща делата на изпратените там лица. Хадр е заведен
зад решетките непълнолетен и си спечелва прозвището "дете войник",
тъй като е най-младият обитател на "Гуантанамо", където остава десетилетие.
През 2010 г. Омар Хадр се признава за виновен по отправените му обвинения, сред които и за убийство. Той е осъден на 8 години затвор плюс времето, което вече е изкарал зад решетките. Две години след произнасянето на присъдата Хадр е върнат в родната си Канада, където трябва да излежи останалата част от наказанието си, но е освободен през май 2015 г. под гаранция.
През 2010 г. Върховният съд на Канада решава, че канадските разузнавателни служби са получили признания от Омар Хадр при "будещите притеснения обстоятелства". По време на разпитите през 2003 г. той е измъчван, като е лишаван от сън. Затворникът е разпитван от канадски спецагенти, работили в тясно сътрудничество с американските власти. Методите им на работа според Върховния съд "не отговарят на принципите на правосъдието" и нарушават конституционните права. Според магистратите фактът, че Хадр е бил лишаван от сън, го прави "по-малко издръжлив при разпитите".
След решението адвокатът на Хадр завежда дело срещу канадското правителство, като настоява клиентът му да бъде обезщетен с 20 милиона долара за нанесени вреди. В иска пише, че властта е нарушила международното законодателство, като не е защитила своя гражданин и е заговорничила със САЩ относно приложените мъчения при разпитите.
В същото време вдовицата на убития американски сержант Спийр - Табита, и сержант Лейн Морис, пострадал от хвърлената в Афганистан граната, завеждат дело срещу Хадр за нанесени щети. През 2015 г. американски съд в щата Юта им присъжда обезщетение от 132.4 милиона долара за нанесени щети. Ищците обаче са наясно, че има малък шанс да получат тези пари от Хадр, тъй като той живее в Канада.
Адвокатите на Омар Хадр твърдят, че той е
бил подтикнат да участва във войната от баща си
Ахмед Саид Хадр, смятан за приближен на Осама бин Ладен. Хадр-старши е убит през 2003 г. в Афганистан, когато пакистански военен хеликоптер атакува къща, в която той заседава заедно с високопоставени членове на "Ал Кайда".
След като през 2015 г. Омар Хадр е освободен от затвора, той поднася извиненията си на семействата на жертвите при нападението. Мъжът твърди, че категорично е против жестокия джихад и иска да започне живота си отначало - да завърши образованието си и да работи в сферата на здравеопазването. В момента 30-годишният Хадр живее в Едмънтън. Той твърди, че е напълно променен. В интервю за канадски медии Хадр заяви, че се надява, че "споразумението или пък извинението му не са причинили на хората болка, но ако все пак е така, то аз наистина съжалявам за това".
----------КАРЕ----
Споразумението с Хадр е петото, което правителството в Отава договаря с граждани, задържани в чужбина след атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ. Всички те са за това, че канадските правоприлагащи органи и силите за сигурност са участвали в мъченията, на които са били подложени ищците. Последното подобно споразумение канадските власти в лицето на консервативния премиер Стивън Харпър постигнаха със сирийски гражданин.
|
|