Когато решава дали да пусне някого предсрочно, съдът невинаги се вслушва в мнението на прокуратурата и на затворническата администрация. |
В предпоследния работен ден на миналия парламент беше приета поправка в Наказателния кодекс, която махна ограничението за предсрочно пускане на рецидивисти. Допреди поправката, която е в сила от февруари т.г., осъдените за престъпление, което е опасен рецидив, трябваше, освен да са излежали поне 2/3 от наказанието, да имат още не повече от 3 години зад решетките.
Остатъкът вече няма значение
Преди ако рецидивист с 18-годишна присъда можеше да иска да излезе от затвора на 15-ата година, сега може да го направи още на 12-ата.
Заедно с махането на 3-годишното ограничение беше променен и редът за искането на предсрочното освобождение, като и самите затворници получиха директен достъп до съд. Тази промяна е провокирана от пилотно решение на Съда в Страсбург от 2015 г., тъй като затворническата администрация често нарушава правата на затворниците и не им позволява да искат предсрочно освобождаване дори когато отговарят на изискванията на закона. Покрай скандала настоящият парламент прие бързи поправки, но не на сроковете за рецидивистите, а на текста за достъп до съд, като го направи опосредствен. Молбата до съда се подава чрез началника на затвора, който задължително дава становище.
Законът не поставя ограничение - предсрочно могат да бъдат освободени и убийци, изнасилвачи, вършили отвличания, грабежи и т.н. Неизтърпяната част от наказанието на освободените се превръща в изпитателен срок, като съдът може да нареди и пробация. Ако в този период пощадените извършат ново умишлено престъпление или не изпълняват пробацията си - излежават и неизтърпяното си наказание. Извън случаите на присъда за опасен рецидив предсрочно свобода може да се търси, когато е изтърпяно поне половината от наказанието.
Както "Сега" вече писа, предсрочно освободените тази година ще достигнат рекорден брой. От началото на годината до 21 юли пуснатите от затворите, преди да са изтърпели цялото си наказание, са 632-ма, показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Ако темпът се запази, до края на годината ще се стигне до рекорд от 2010 г. насам - 1083. През 2010 г. предсрочно освободените са 1014.
От делата за предсрочно освобождаване, които "Сега" прегледа, се вижда, че има случаи на отказано освобождаване и при остатък от 2 месеца, а други затворници излизат по 3 и повече години по-рано. В София има и казус на лишен от свобода, който
сам е оттеглил молбата си за предсрочно
пускане. Има осъдени в чужбина българи, които търпят присъдите си тук и търсят предсрочно освобождаване. Както и чужденци, осъдени тук, които излизат предсрочно.
По закон съдът разрешава предсрочно освобождаване за "осъден, който с примерно поведение и честно отношение към труда е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически не по-малко от половината от наложеното наказание". Рецидивистите трябва да са излежали 2/3 от присъдата си.
След законовите промени, свързани с условното освобождаване, двама от осъдените през 2014 г. за отвличания от групата "Наглите" го поискаха и получиха на първа инстанция. Осъденият на 18 години затвор Ивайло Евтимов вече може да излезе, прие Софийският градски съд (СГС). Същото се отнася и за Любомир Димитров, който е с 10-годишна присъда. Втората инстанция отмени освобождаването и на двамата.
От СГС предоставиха на "Сега" номерата на всички дела за предсрочно освобождаване, разглеждани от началото на годината. Палитрата е пъстра.
В случаите има и друг затворник, пуснат 7 години и 17 дни по-рано. Той е зад решетките от 2009 г., осъден на 15 години за умишлено убийство в Сливен. Съдът приема, че човекът е дал доказателства за поправянето си. Освен това страда от множествена склероза и прекарва наказанието си на легло. Друг съдебен състав пуска 5 години, 9 месеца и 5 дни по-рано втория осъден по същото дело за убийство в Сливен. В този случай мотивите са, че "е настъпила промяна в нагласите. Оценката на риска от рецидив е ниска", а осъденият работи като шивач в затвора.
3 години и 4 месеца по-рано излиза осъден на 10 години затвор за умишлено убийство.
Прокурорът пледира против
пускането, тъй като е личност с "по-висока обществена опасност". Освен това той няма семейство и жилище, обяснява обвинителят и напомня, че убийството, за което е осъден, е провокирано от употреба на алкохол. Затворникът е диагностициран като алкохолно зависим. "При злоупотреба с алкохол е възможно да има проблеми с управлението на гнева, самоконтрола и уменията за решаване на проблеми", сочи документацията. Затворническата администрация не възразява срещу пускането. Иска само съдът да го задължи 3 години да се среща с пробационен служител.
И друг човек, осъден за опит за умишлено убийство на 15 години затвор, излиза 4 години и 25 дни по-рано. В този случай никой не възразява. 3 години, 9 месеца и 27 дни по-рано е пуснат и мъж, осъден на 20 години затвор за умишленото убийство на баща си, извършено по особено мъчителен начин. Прокурорът сочи още, че цялото поведение на затворника не е добро. Затворническият инспектор обаче възразява, че убиецът е дал "безспорни доказателства за своето поправяне. Полага труд, точките от риска на рецидив са 31, в ниските стойности", затова и молбата му за свобода трябва да бъде уважена. Съдът приема, че няма значими рискови фактори. "Налични са трудови умения и навици и добро отношение към труда. Налична е също така и подкрепяща социална връзка с неговата приятелка, поради което възможностите за ресоциализацията му в свободни условия са положителни".
1 година, 11 месеца и 8 дни по-рано от затвора е пуснат сръбски гражданин, който е осъден на 6 години и половина лишаване от свобода през 2012 г. Той сам се е признал за виновен и се е споразумял с прокуратурата на тази присъда, след като е хванат да пренася с колата си през границата 29.805 кг хероин. За неговото освобождаване пледират и от затворническата администрация, и от държавното обвинение.
Не е уважена молбата на друг осъден със сходна присъда - 6 г. и 11 м. затвор. В случая наказанието е за грабеж, който е опасен рецидив. Молбата за освобождаване идва, след като осъденият е бил в затвора близо 3 години и половина, т.е. преди да е изтърпял 2/3 от наказанието. От затвора са против пускането му, определят го като конфликтна личност, с непроменен риск от рецидив. От прокуратурата също изтъкват, че осъденият не само че не отговаря на законовите условия, но и много пъти е наказван в затвора.
Не е освободен и осъден тук англичанин, който изтърпява 12-годишна присъда за изнасилване на малолетно момиче. Към датата на молбата си той е изтърпял 7 години, 6 месеца и 26 дни. От прокуратурата и от затвора са против излизането на изнасилвача. Съдът определя, че човекът е изтърпял законовия минимум, след който може да иска да излезе предсрочно, но не е дал доказателства за поправянето си.
Албанец, осъден на 7 г. затвор за трафика на близо 27 кг марихуана, излиза по-рано 2 години и 24 дни. "Доказателствата, които са събрани по делото, показват, че формално са налице законовите предпоставки за постановяване на условно предсрочно освобождаване. Видно е, че целите на наказанието са постигнати, поради което той може да бъде условно предсрочно освободен и също смятам, че спрямо него не следва да бъдат прилагани пробационни мерки в рамките на изпитателния срок", пледира прокурорът. И съдът се съгласява.
В друг случай наред с предсрочното освобождаване е наложена 6-месечна пробация. Става дума за българин, осъден в Германия за "търговия с упойващи вещества в немалко количество (176 кг хероин), осъществена в организирана престъпна група". Осъденият е прехвърлен да изтърпи 13-годишното си наказание тук. Пуснат е 3 години, 8 месеца и 12 дни по-рано. Заради добро поведение и положителна промяна.