:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,015
Активни 273
Страници 21,425
За един ден 1,302,066

Тапите в София идват от влизащите в центъра магистрали

Ремонт може да се направи и светкавично с нови технологии, но те струват скъпо, а у нас търг се печели с ниска цена, казва проф. д-р инж. Стойо Тодоров
СНИМКА: в. "Строител"
Проф. д-р инж. Стойо Тодоров е зам.-ректор на УАСГ по европейска интеграция и европейски програми и преподавател по организация на обществения транспорт.
- Проф. Тодоров, по решение на общинската управа в момента се ремонтират едновременно десетина столични булеварда. Затворени са основните подходи към центъра на града. Ако се прибавят строителните работи и по малките улици и тротоари, движението из столицата е истински ад - с много тапи и задръствания, прахоляци, камъни, пясък, необозначени изкопи... Има ли нещо сбъркано някъде - в начина, по който се вземат решенията, в транспортната схема на града?

- Основният проблем на София е в това, че е разположена радиално и всички магистрали са с подстъп към центъра. Магистрала "Хемус" влиза в центъра през кв. "Подуяне", а магистрала "Тракия" влиза директно край Народното събрание. В същото време Околовръстното шосе е с ограничения на скоростта при детелината до 40 км в час. Магистралите наистина трябва да правят кръг, но да се влиза от едната в другата.

Ако вземете една навигация и вкарате в нея посока на движение Истанбул - Белград, тя ще ви преведе през центъра на София. Всеки, който не познава града, ще мине край Народното събрание и през централните улици. Това обяснява и образувалата се тапа при Орлов мост, което е и най-натовареното кръстовище в страната. Ремонтът там създаде голямо напрежение в транспортния трафик, тъй като се затвори още един от основните подходи към центъра на града. Но пък този участък от булеварда беше отдавна в аварирало състояние. Вярно е, че в момента доста ремонтни работи са събраха накуп и създадоха сериозни проблеми с автотрафика - планови ремонти, новото строителство на метрото също затвори може би седем-осем пункта, даже и европредседателството, което налага до края на годината пътищата да се обновят. Тапи има и при Телевизионната кула, и при театър София, но за да се заобиколят, трябва да се познават тангенциалните улици в района. Но пак казвам, проблемът е изначално заложен в магистралите, които влизат в центъра на града. В Будапеща например, както и в други европейски градове, не е така, големите пътни артерии минават край столицата, без да стъпват в града.

- Това градоустройствено решение само наш патент ли е?

- Не, този проблем е заложен исторически и засяга старите градове, които са изграждани постепенно около някакъв център. Още от римско време всички пътища са се пресичали в Средец. А за да се заобикаля един град, трябва да се изгради първо околовръстният му път.

- От общината молят гражданите за разбиране в името на по-качествени пътища и ни обясняват, че по обектите се работи с удължен работен ден. Не е ли възможно сроковете да са по-ударни и кратки? В някои европейски столици улиците се затварят вечер, а на сутринта сякаш нищо не е било, движението отново потегля ритмично.

- Да, има такива класически примери, в Париж например. Там ремонтът на един голям мост се прави в рамките на два-три дни, но работата е денонощна, с предварителна организация. Обектът се затваря в петък и в понеделник работата по него е приключила, мостът е напълно реновиран. Предварително обаче всичко по него е направено на полигон, включително и подмяната на гредите му. На място се извършва само монтажната дейност. Така ремонтът протича светкавично бързо. Разбира се, това може да стане и при нас. Но смяната на технологията, свиването на сроковете ще оскъпят много строително-ремонтните работи. А всички строителни фирми се явяват предварително на търг и го печелят с определена цена.

- И все пак няма ли алтернатива без парализиране на целия град?

- Алтернатива има, може да се мине към две нива, да се направи някакво кръстовище кръгово или да се търсят други решения. Такива решения се търсят. Подготовката на проекти, особено тези с европейско финансиране, е дълговременна. Правят се предварителни проучвания на ефекта от изпълнението, колко средства ще бъдат необходими, откъде ще дойдат. Проектната фаза трябва да има т.нар. временна организация на движението. Тя съдържа обходни алтернативни маршрути, по които движението трябва да бъде отклонено. Оглежда се съществуващото положение, къде са тапите, къде са необходимостите от ремонти. Търсят се алтернативни възможности. Накрая се оценява икономическият ефект на вариантите, срокът за изпълнението им. Решенията се вземат на обществено обсъждане, а общината е длъжна да ги оповести. Да, те са на сайта й, но тя разчита гражданите сами да проявят инициатива за информираност. А би трябвало да е обратното, активността да е в ръцете на общината.

- Каква е причината за толкова честите случаи, при които се прави ремонт на ремонта, понякога дори още след няколко месеца? Да не би контролът да е твърде занижен?

- От една страна, качественият ремонт е въпрос на избор на технология. Другото е цената. Покрай начина, по който се провеждат търговете у нас, всички фирми се стремят да дадат най-ниската цена, а това означава по-ниско качество на материалите, по-ниско качество и на изпълнението, естествено и технологични решения, които да доведат до по-ниската цена. Иначе контролът е абсолютно задължителен - инвестиционен от страна на общината, инженерен - от страна на фирмата, спечелила търг за контрол, технически. Много е важно приемането на работата да става на всеки един етап, да се опише всяка дейност, но това е част от инвестиционния процес. Отделно от това общината прави обществен контрол - инвестиционен, как се отпускат средствата. Участвал съм в приемането на части от метрото. Когато имаме процент на изпълнение на дейностите - 30 процента или 70 например, група от специалисти минават, оценяват степента на изпълнение на всяка дейност и чак тогава се отпускат средства на фирмите.

- По-голямата част от общинските пътища в страната са в окаяно състояние. Само въпрос на финансиране ли е поддръжката им?

- Така е, Столичната община има доста приходи, може и сама да си поддържа пътната мрежа, но използва и голяма част от парите по европейски програми. Тя получава и помощ от държавата, особено за специализирани дейности по поддържане на държавния апарат и такива като европейското председателство, например. Останалите общини в страната почти нямат такава възможност. Бургас и Варна имат някакви приходи, но и те не могат да поддържат в отлично състояние цялата си пътна мрежа. Те, както и останалите по-големи, обикновено кандидатстват за финансиране пред правителството. Още по-малките общини като Ветрен, Карнобат трябва да кандидатстват пред Агенция "Пътна инфраструктура". Агенцията заявява бюджета си и чак на следващата година евентуално такива дейности могат да бъдат изпълнени. А това създава много проблеми. Затова и пътищата в страната не могат да се поддържат по никакъв начин, камо ли да им се направи рехабилитация.
10
2693
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
15 Август 2017 20:17
Тапите в София идват от влизащите в центъра магистрали

Не е верно. Тапите в 'Младост', например, неса от магистрала.
Ремонт може да се направи и светкавично с нови технологии, но те струват скъпо, а у нас търг се печели с ниска цена,

И това не е верно. У нас търговете за такива неща се печелят с рушвет и връзки.
15 Август 2017 22:30
Кварталните улици в София са в безобразно състояние - колкото по-далече от центъра, толкоз по зле!!! Можете да си представите какви са в по-малклите и бедни градове.

Замърсяването е ужасяващо - от строежи без контрол от страна на общината, отбуклуците и не затворените контейнери. Оголените места без затревяване или асфалт, както и импровизираните "улици" без градоустройствен план или с такъв, но изоставени на произвола, са другата миазма на "столицата"...

За какво председателство на ЕС се готви България и в частност София, след като остатъците от соца, все още се доизглозгват и нищо ново извън главните улици, не се прави? Колкото до "главните" те са покрити с некадърно направени кръпки, срезове от топлофикация и другите "кации", хлътнали канализационни капаци. Гадост и некадърност, хайлази и калинки са налазили навсякъде из държавните учреждения... Бетер от страна в четвъртия свят, бетер.

Нещастници!!!
16 Август 2017 00:09
Ремонт може да се направи и светкавично с нови технологии, но те струват скъпо, а у нас търг се печели с ниска цена, казва проф. д-р инж. Стойо Тодоров

Това за търга. А крайната цена как така става по-висока от тази за "високите" технологии? Ей това остава за мене загадка. И понеже с улиците и пътищата нещата са по-неясни, ще поясня с т.н. "стиропориране". Там вече всеки знае, че разликата в цените за изпълнение по стопански начин и по "енергийно ефективен" (за енергията на мангите намеквам) достига три и повече пъти. Същото е и с улиците и пътищата, защото се изпълняват от фирмите на същото ОПГ...
16 Август 2017 09:25
След като г-н Тиква с години лъжеше, че е "построил" Южната дъга, се оказва, че тя все още съществува "построена" само в неговата кратуна. Как да не отпрашиш към Орлов мост, след като и при най-добро желание да минеш по Околовръстното от магистрала "Тракия" до Младост 4 ще ти трябва поне час в километричното задръстване Безпомощна и крадлива гербава пасмина
16 Август 2017 10:09
"Ако вземете една навигация и вкарате в нея посока на движение Истанбул - Белград, тя ще ви преведе през центъра на София."

Добре, но може и от Цариградско шосе през бул. "Ситняково" и оттам по бул "Данаил Николаев" и бул. "Сливница" се стига до Белград без да се минава през центъра на София.
16 Август 2017 10:20
"Ако вземете една навигация и вкарате в нея посока на движение Истанбул - Белград, тя ще ви преведе през центъра на София. Всеки, който не познава града, ще мине край Народното събрание и през централните улици."

Ама по едно време бул. Руски беше пешеходна зона. Как се е стигало от Истанбул до Белград не е ясно. А пък още по преди, за да стигнеш от Истанбул до Белград по описания маршрут е трябвало да минеш през портата на Двореца и да излезеш през другата порта като преджапаш през градината.

Основният проблем на София е в това, че е разположена радиално и всички магистрали са с подстъп към центъра

Не, този проблем е заложен исторически и засяга старите градове, които са изграждани постепенно около някакъв център. Още от римско време всички пътища са се пресичали в Средец. А за да се заобикаля един град, трябва да се изгради първо околовръстният му път.


Само да припомня, че през 1878 г. София е турско "село" с население 5-6000 души. Планировката няма нищо общо с Римската империя. Сокаци, махали, бостани, мегдани, хамами, турски гробища.

Къде трябва да се обучават бъдещите професионалисти с концепция в главата и кой да ги обучи обаче?
16 Август 2017 11:22
Eisblock

Това с кварталните улици, липсата на тротоари, "слизането" на кал по т.н. улички е уникално за София. Префасонирането на центъра, където еврочиновници ще се разхождат и цъкат с език на "Александър Невски" е само лустрото. Още от времето на Софиянски пиша до кметовете, ходил съм на срещи. Само ми клатя глави и ........ нищо. Това се казва на гол тумбак чифте пищови. А решения има, пари също. Всеки квартал се разделя на зони и се прави план какво и къде ще се поправя. Сега в "Надежда" направиха уличките еднопосочни. Само че преди това трябваше тези улички да ги направят, да сложат тротоари до тях, да ги измият хубаво, че да е поносима инфраструктурата. Сега имаме чисто нови знаци, ама то кал, прах, липса на тротоари. Трагедия. А т.н. "общинари" са въобще незаинтересовани от това. Почва се с отдалеч и полека-лека. Тук 30 години вече не се пипа. Едно "Ломско шосе" направиха само и то заради метрото. Другото навътре е леж. А и един катаджия няма, че да глобява някои паркиращи, че направо на средата си спират и слизат за баничката, че на 50 метра по-нагоре има място, ама не им се ходи. И г-жа кмета на София и тя горката идея си няма какво е положението, че не е идвала по кварталите. Снима се само до някой голям проект. Не е лошо, но за всеки квартал едно по едно трябва да се правят нещата. Абре трагедия....
16 Август 2017 16:04
А тапите на 5-те кьошета, при Семинарията и други такива от кои магистрали идват? Вече си налагам да не чета официозни четива колко е красива София по заслуга на ГЕРБ и колко силно се развива икономиката с 2.9-3.1%.
Живея та 5-те кьошета и гледам цялата дандания около ремонта. Живяла съм и в самия център на Будапеща по време на ремонти. НИЩО общо! Сега общината продължава с мишкуването и май ще ремонтират някои улици откъм НДК ("Ш.Петьофи" например, но само до "Прага". Разчитат чужденците да не рачат да продължат по-нататък. А тази хубава улица е ужасна откъм настилка -длъбнати платна, дупки и ужасни тротоари от МНОГО години. Наскоро изпратиха няколко мургави събратя да пренаредят паветата на платното, за да нява дупки. Отидоха си и дупките станаха още по-големи. Да не говорим след първия дъжд.
Но както дана селяндана и лиляна дебелана в един глас ни казваха през февруари-март, имало е сняг и сега е нормално да се ремонтират пътищата - пак ремонти, пак пари. Какво ли правят северните страни???!!! Преди две години Данка обяви ремонт на площта около НДК за 12 милиона. През януари насадиха любимите й цветя - теменужки, които разбира се, замръзнаха. Насадиха страшно наблизо дръвчета и без да пипнат и плочка, казаха дотук. Дванадесет милиона! Питайте журналиста Сула - той писа по въпроса.
16 Август 2017 16:37
строят се високо етажни гаражи на входовете на софия и после с метрото и градския транспорт
17 Август 2017 02:20
Защо т`ва е професор? .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД