Миналата неделя Бойко Борисов дойде във Варна и изсипа златен дъжд над града - 200-300 млн. лв., които не се знае откъде ще дойдат, как, ще стигнат ли, а и дали вече не са обещавани, но логореята му трябваше да стопли сърцето на всеки изстрадал варненец - правителството се грижи за града, няма да го изостави. "Бургас му направихме морската градина, направихме обходите. Валери (Симеонов) като си отиде, му е драго. А като отидеш във Варна, пристанището затиска града и не му дава да се разтвори в посока "Галата", на там може да расте градът", разсъждаваше Борисов няколко дни по-рано на правителственото заседание - така той се мотивира защо ще дава пари на Варна, е не на други селища. Иска ли питане защо на Варна? Ето, Бургас се развива, на Валери (Симеонов) му е драго. На Русе ли? Че то хора не останаха там, един от най-бързо обезлюдяващите се градове е. На Пловдив? Леле,
ами там кметът е обвиняем!
На кого друг освен на Варна да даде Борисов, след като така и така е лято, през ден се плацика на "Евксиноград", с него са много от министрите, все някак трябва да оправдаят "изнесените заседания" на плажа! А "даването" само по себе си има интересни свойства. Така например през есента на 2015 г. Борисов каза, че изграждането на автомагистрала "Хемус" ще е първи приоритет на държавата за 2016 г. Без магистралата Варна е нищо, рече Борисов и се закани да даде пари. Каза го и относно развитието на местното пристанище. Самоцитира се със същите думи през 2016 г. - с обещание за 2017 г. Съобщава го и днес. "Даването" е един перманентен процес, който кой знае защо нито почва, нито свършва.
По-интересното е друго. Борисов Трети e в началото на царуването си, но наместниците му в общините преполовиха мандата. Улисано в правителствени кризи, предсрочни избори, европейски председателства и други бележити теми, на българското общество не му остава време да направи равносметка какъв път досега извървяха общините през мандат 2015 г. - 2019 г. Изводът не е ободряващ за доста от тях - всеки момент ще стигнат кривата круша.
В Пловдив е обвиняем не само кметът Иван Тотев, но и още двама души от администрацията му. В началото на юли спецпрокуратурата ги предаде на съд. Обвинението е заради нарушение на Закона за обществените поръчки при изграждането на зоокъта. Всъщност ситуацията в Пловдив е
пълен резил за този прекрасен вековен град,
тъй като Тотев продължава да е кмет единствено поради 20-те хиляди лева, внесени като гаранция за свободата му. Но съдебните кметски неволи не са единственият проблем. Пловдив изостава с подготовката за Европейска столица на културата (ЕСК). Дружеството, което е натоварено с инициативите, реално не работи, тъй като една част от членовете на управителния му съвет напуснаха, търсят се нови. Две неща са интересни с оглед на домакинството на Пловдив за ЕСК - на каква ли култура ще бъдем свидетели през 2019 г., след като точно тогава ще има местни избори; какъв ли "модел за съжителство и етническа толерантност" (една от причините, заради които Пловдив спечели отличието) ще видим, ако се случи българо-ромско сбиване нейде около града? Макар периодично да се хвалеше с успехи, община Пловдив така и не реши въпроса с незаконните ромски постройки. Не смогна и по отношение на интегрирането на малцинството (не е виновна само тя, разбира се), затова и асеновградският бунт за малко не бе последван от контрабунт в "Столипиново".
Бъдещите благини за Варна са похвални - пътища, мостове, локални платна, местене на пристанище, нова библиотека, ремонт на Математическата гимназия... Обаче преди да дава, Борисов е редно да попита - какво стана с интегрирания градски транспорт. Стойността на проекта е за стотици милиони левове (горе-долу колкото сега обещава за други придобивки). В началото на тази година стартира втората му фаза, обаче първата не е изпълнена. И никой не знае защо не е, ще бъде ли реализирана въобще... Кметът Иван Портних нито дава отчет, нито има намерение. Монтираните уреди за автоматизирана продажба на билети стърчат като паметник край спирките, варненци свикнаха с тях - приемат ги за приумица на градската среда. Същите уреди не работят и в автобусите, само пречат на майките с детски колички. Оповестителната система за разписанието на автобусите ту оповестява, ту не... Разходете се из кварталите на Варна, ще видите не треви, а
цели гори в междублоковите пространства!
(истина е; както е истина, че всяка година лятното косене приключва около октомври). Не че нищо не се прави във Варна, прави се (сега например текат ремонти на училища), но то е с малък ефект спрямо влаганите пари, винаги извън сроковете и никога с отчетност! Най-забележителната придобивка, с която се сдоби Варна в мандата досега, е кран, който вдига кабина високо във въздуха, а гражданите или гостите на града, ако си заплатят солидно, може да влязат в кабината и да ядат - небесен ресторант. Това нововъведение по принцип е частно и временно, но залегна като събитие в програмата на "Варна - европейска младежка столица", кметът Портних раздаде няколко рекламни интервюта, похапвайки, а и се случва на терена на "отвореното пристанище", което Борисов и занапред ще "социализира". И аха да кажем евала на властта за тоя проект, и оня ден данъчните приземиха ресторанта, който се оказа, че не издава касови бонове!
Бургас, който е перла в короната на Борисов Трети и Николов Трети, е
китен единствено в центъра
Кварталите се задушават от застрояване. Русе си има големи проблеми с транспорта. Стара Загора въпреки референдума и напук на обещанията на Борисов да спаси парка е на път да загуби част от "Бедечка". Половината от общините на България са с трайно просрочени дългове (общо - към 160 млн. лв.), това е бомба със закъснител насред всеобщите регионални триумфи. Нима Борисов ще огрее навсякъде? Чакаме го да огрее - сам той направи така, че всичко в държавата да зависи единствено от него.