Ако съдим по заканите на Борисов, най-добре да не боледуваме през следващите два месеца. Иначе по-ниски болнични. |
"Ще направим последен опит - дали с контрол на контрола, да направим специализирана лекарска комисия от няколко доктори, които да отидат и да проверяват болничните листове. Ангажирали сме всички сили на полицията да се опитаме, за да не пострадат пък тези хора, които реално са болни, заради тези, които мамят. Знаете, като дойде петък колко болнични се издават и айде в Гърция на почивка. Ама всички данъкоплатци плащат за това. Предлагам да не се прилага тази мярка, докато не се опитаме тука да видим месец - два дали ще се справим", каза в типичния си стил премиерът Борисов, който явно с Гърция вече може да обясни всичките ни проблеми и постижения - задръстванията по магистралите по празниците, високите доходи, а сега и болничните.
Крайният резултат от обявения "контрол на контрола" е ясен отсега - нула. Засиленият контрол ще е просто още една проверка на документите, които се издават от лекарите. НОИ и в момента прави точно това. И сега има специализирана комисия от лекари, която проверява листовете. Обжалваните болнични обаче са нищожно малко, а успеваемостта на обжалването - никаква. Резултат няма, защото това е контрол само по документи, а документите не са фалшиви - те са издадени според законите и наредбите. Въпросът е дали написаното в тях отговаря на истината. Както образно обяснява Борисов: "Това е много трудно доказуемо, ще кажете, защо полицията не се занимава - защото
всеки може да изкара, че има кръвно,
докато отидат да го проверят, може да му се е нормализирало кръвното".
Проблемът с болничните е същият като с инвалидните пенсии. За него трябват реални мерки и контрол, но към момента по нищо не личи някой да ги планира. Разбра се само, че институциите явно имат достатъчно информация къде потъват милионите, докато народът е на почивка в Гърция. "Определен тип работодатели имат индиректна, да кажем, полза от една такава рязко нарастваща практика", внимателно се изказа здравният министър Николай Петров, визирайки известна от години практика фирми в затруднено положение да пускат служителите си в дългосрочен болничен (само че тук не става въпрос за първите три дни от болничния, нарочени от НОИ за проблем).
От друга страна, по думите на Борисов: "Има сигнали и протести на компании, които искат да закриват заводи, например Ихтиман, защото един доктор дава по 200 или 500 болнични листове. В същото време има компании, където има 105 000 болнични. В една фирма има 105 000 дни болнични, изплатени от държавата". Кабинетът даже знае размера на щетата - половин милиард. Нищо че отново очевидно се говори за болнични след четвъртия ден, а не за тези, на които се посяга с бюджета за 2018 г. Изведнъж се оказа и че НОИ и МЗ вече са направили обещания анализ на болничните (който в понеделник на заседанието на надзора на НОИ не беше готов) и са отлично запознати с проблема. Знаят за цели региони, в които се издават масово болнични. За фирми, които пускат над половината от служителите си в болничен, и съответно за служители, които пък са ощетени от тази практика. И са готови също така със съвсем конкретни мерки за справяне с тревожната и уродлива ситуация (по определението на Петров).
Защо обаче всичко това идва като след дъжд качулка и не бе свършено преди да се посегне на осигурителните права на гражданите? Защо въпросните лекари, градове и фирми не са проверени от купищата институции, ангажирани с този контрол? Защото
е далеч по-лесно да се отрежат пари на калпак,
при това в период на последователно увеличение на осигурителната тежест. Както и при другите подобни плащания - това е обезщетение, за което осигуреният си плаща всеки месец, независимо болен ли е или не. Вноската е в размер на 3.5% върху дохода и се поделя между шефа и служителя. Парите отиват в НОИ, за да плаща болничния от четвъртия ден нататък. Държавата хем иска работници и работодатели да плащат осигуровки и така да покриват разхода си за обезщетението от НОИ, докато те са болни, хем орязва правото им срещу платените осигуровки да получат обезщетение.
Защо отново финансовите разчети се сервират, след като проектът на бюджет на държавното обществено осигуряване е готов? В него няма нито едно число, с което да се мотивира предложението. За кой ли път няма финансова оценка, няма и дума как ще се отрази това на фирмите, на работниците, на Държавното обществено осигуряване. Излишно е да казваме, че няма анализ на данните за изплатените болнични - и от бизнеса, и от НОИ. Като мотив към предложението е посочено единствено, че мярката се прави "с оглед облекчаване на бизнеса и превенция на злоупотреби с правото на отпуск поради временна неработоспособност".
Проблемът с болничните не е от година-две, но според здравния министър просто сега изплувал на повърхността. От години бизнесът предупреждава, че мярката работодателят да плаща първите три дни е изчерпала своето действие и трябва да се възстанови старото положение. От 2012 г. разходите за болнични на НОИ растат стремително. Увеличават се и при бизнеса - само за м.г. са платени над 5 млн. болнични дни от фирмите според справка на самия НОИ. За 2015 г. осигурителният институт е платил 446 млн. лв. за болнични, а тази година сумата ще надмине половин милиард лева.
На този фон е трудно да се гледа с оптимизъм на новия опит на държавата да впрегне "цялата си сила" срещу проблема. Едва ли за два месеца хората с фалшивото кръвно и докторите със серийните болнични ще бъдат установени и наказани. По-вероятно е и тук да си останем само с приказките, а накрая пак наказанието да бъде за всички - и истински, и мними болни. При това бъркотията ще е още по-голяма, защото пак ще чакаме фундаментални промени в бюджетните закони в последния момент.