:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,641,995
Активни 136
Страници 12,405
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Приказки за успех

Чета сдуханите, банални, дърти стереотипи, обаче с високомерни претенции за много "инсайдърски" и вещи "анализи" по адрес на България, публикувани наскоро в ужким почтени староевропейски вестници - и умирам от яд. Всичко е ясно, тия бози се бъркат по древна рецепта, с която поколения вестникари некадърници изкарват жалкия хлебец, пълнят с текст пространството между рекламните карета. Крайният извод (знаменития Fazit, задължителен за добре възпитаната германска преса; финалния ред, bottom line на английската, resume на френския текст) е скован още преди да седнеш да пишеш. И после, както бъркаш кекс: тежък пълнеж от официални източници (какво твърдят по темата "авторитетите" - Европейска комисия, международните финансови институции, "мозъчните центрове", предпочитани от твоя издател), задължително "впечатления от терен", обикновено от приятелчета на място. Често вместо сами да фабрикуват дописки по избрана на "планьорката" периферна тема, модерните издания си купуват полуфабрикат от евтини



доставчици на съдържание,



т.нар. content providers са специализирани по територии и теми писачи занаятчии. Все по-натрапчиво тук доминират разни "неправителствени организации", манифактури за "съдържание". Популярно е напоследък организаторите ("promoters") на медийни кампании - ПР, бранд, лобистки, политически, "цветни революции" - да не чакат редакциите да се сетят за правилната тема, направо им доставят готово "съдържание". Това се нарича "пробутване на съдържание" (pushing the content). "Промоутърите" това работят, за това им плащат, а изданията ползват безплатно съдържание. Цикълът (а може би - залп?) публикации за България от началото на годината има всички белези на "промотирана" кампания. Не ме интересува кой е организаторът, какви идеи и цели преследва. Вбесява ме повече, че пак ни натрапват



вредни внушения за икономиката



на страната. Не, този път не става дума за фалшиви новини. Всички данни са цитирани коректно. Интерпретират се обаче превратно, в пренебрежителен стил. Не е все едно дали ще напишеш, че брутният продукт расте с "цели 4%" или пък че "с едва 3.95% ръст България далеч изостава от 5.7% в Румъния". Само че румънските 5.7% са прогноза - вярна впрочем, която старите европейци оспорват, а данните за България са предварителни за 2016 г. и както винаги



икономическите ни резултати са подценени



Реалният ръст на българската икономика е значително по-висок. Знам защо нашата статистика мери едва 3.9% ръст, обяснявал съм го, дълго е и скучно. А всеки нормален икономист ще види, че ръстът е над двойно по-висок! Къде да го види? Най-простият и сигурен източник е фискът. От януари до ноември фирмите са платили 8% повече данък върху печалбата, т.е. до края на годината ще станат 10% ръст, през декември винаги се внасят повече. Но по-пряка мярка за произведения продукт е косвеният данък - ДДС. За 11 месеца постъпленията от ДДС са се увеличили с 8.3%, на годишна база ръстът ще надхвърли 10%. Вярно, част от него се дължи на изпреварващия ръст на вноса, но ефектът обяснява между 0.5% до 0.75% от нарастването на ДДС. Общите данъчни приходи растат с 9.56% до ноември. Това е верният ръст, не са прогнози, отчети, таблици, извадки. Това са живи пари. Как обясняват евростатистиците фрапиращото разминаване между фактическия, платен фискален прираст над 10% и "измерения" ръст на БВП под 4%? Било "резултат от раздвижване на икономиката и предприетите мерки на НАП за излизане на сивия сектор на светло". 10% не е "раздвижване", а скок в пъти над прехваления германски "бум". Излизане "на светло" е по дефиниция ръст на БВП, а не липсата на ръст. Защо е този напън да се омаловажи продуктът на българската икономика. Толкова ли е трудно да се разбере, че това подценяване ни ограбва? Ние всички



губим пари от подценяването на резултата



на икономиката. Колкото е по-ефективна, по-бързо и стабилно растяща, толкова по-голям инвестиционен потенциал има тя (все едно за местни или за чужди инвестиции). Нарастват цените на инвестиционните имоти, с тях капитализацията, оценката на натрупаното богатство. Не само за инвестиции е важна оценката за ефективност - всеки предпочита партньор от страна с висок жизнен тонус, ръст, потенциал, даже за най-тривиална доставка. Разумният избягва страни, където стопанството работи зле, вяло, стагнира. Защото не знае дали партньорът от тази страна няма да изгърми и да съсипе плановете. В такава страна не влагат пари, защото правилно си мислят: те, местните, нищо не изкарват, аз ли да спечеля; само ще затъна в това блато. Поразяващо е



как не умеем да продаваме



дори действителния успех и всичко, с което превъзхождаме, явно при това, потенциалните конкуренти. Но и тук не сме единствени, стотици страни се провалят в този маркетинг, че и повече от нас. Знаете ли колко перспективен и печеливш е бизнесът в Танзания, Сенегал, Филипините, Тимор-Лесте; че световен шампион по ръст са Северните Мариански острови, че в Науру печелят пет пъти повече, отколкото в еврозоната? А в другите страни не знаят за нашия реален потенциал. За да сме конкурентоспособна нация в съвременния свят, ние трябва да се научим



как се разказват приказки за успех,



светът обича success stories. Първото правило: не можем да ги разкажем ние, разказвачът трябва да е достоверен, да е свой човек за слушателя. Венецианският шпионин Марко Поло е направил много повече за популяризиране на Азия от великия Кун Дзъ; белият човек дори не разбирал езика на Лао Кун. Ако бях бащата на нацията, още утре щях да обявя, че започваме страхотна, но много тайна реформа (няма нужда нищо да се прави, но трябва да се нарече реформа, скок, гръм, бум), щях да потърся световноизвестен, някой много агресивен икономически гуру. Има такива модни икономисти, трябва да е сладкодумен, гръмогласен, с връзки да пробутва приказките си по целия свят. Няма значение дали и колко разбира. Бих му плащал щедро, десетки милиони на месец ще са добре похарчени, ако убеди света, че България е най-великото място. И докара бизнес за стотици милиарди. Като помисля, г-н Доналд Тръмп беше идеалният кандидат. Обаче вече го избраха американците. За нас остава да търсим някой обещаващ гуру от същата порода. Има такива.

7
4775
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
07 Януари 2018 18:50
Много мъдро писание г-н Хърсев. Бравос...
07 Януари 2018 20:27
Авторът изпитва притеснение от факта, че всичко уж бумти на шест а големите (лесни) кинти не идват пущо.
Конспирация, било според него, вестникарска.
Авторе, и в Казахстан е ръста официален 4% (неофициален може би 8), ама ако имаш едни свободни 100 милиона би ли ги забил ти лично там?
Щото да отвориш гаражче, магазинче или нещо по-дребно в Казахстана немаш проблем. Обаче, ако става въпрос за сериозни кинти инвестиция (и съответно печалбите от нея следващите 10-15 години) можеш ли да им направиш сметката.
ОК, ще се оправиш с Нурсултан (или Боцата у нас) сега.
Ама след 10 годинки ако някой от тия двамцата вземат, че се гътнат (пу-пу!) кво праим, г-не Хърсев?
Ами то, ако се размине без патаклама, да речем, ще се избират/назначават нови прокурори, съдии и изобщо ново раздаване на картите ще има.
А 100 милиона са бая пари, нали.
Ни се избиват да 2-3-5 години.
Кой ти ги гарантира?
Закона? Стига, бе.
Кой прилага и как тълкува Закона в Кахстана и Булгаристана?
Ти най-добре знаеш ....
Айде, да си жив и здрав през новата 2018та.
07 Януари 2018 21:16
Няма значение дали и колко разбира. Бих му плащал щедро, десетки милиони на месец ще са добре похарчени, ако убеди света, че България е най-великото място.

За убеждаване, може и да ги убеди.
Но когато дойдат в най-великото място, трябва да ги вържем за да не избягат.
Вече имаме опит с мигрантите, не са ли вързани или заключени, се изнасят на тък-тъгъдък от България.
08 Януари 2018 15:05
Докторе, докторе, имаш език както на хамалин от сточна гара.

Що се отнася до ръста, под друга статия цитирах сравнение на България с Франция, Полша и Румъния за годините 1989 и 2017. От цитата ясно се вижда, че България е обедняла и то значително спрямо тези държави. Сравни ли се и с други държави, нещата са все същите.
08 Януари 2018 15:12
Engels 07 Януари 2018 21:16

Този се подписва с титла д-р, а няма никаква представа как стават тези неща. Въобразява си, че някоя фирма чете жълта преса и си прави извод дали да инвестира в някоя държава. Пълен идиотизъм.

Има фирми които се занимават с доклади за инвестиционният климат в дадена държава и правят детайлни проучвания. Докладите са доста скъпи и затова не са общодостъпни. Много големи корпорации имат свои отдели занимаващи се с тези неща. Някои държави имат хора в посолствата си да вършат тази работа и дават минимизирани отчети, безплатно, на родни фирми.

А "доктора" говори някакви си глупости. Но и с тези глупости е изкарал някой лев.
09 Януари 2018 00:39
Манипулация , едва ли е незнание. Ръстът на събираното ДДС е ръст на консумацията, количествено измерена. Икономическия ръст може и да е 9%, а потребителската кошница, цените, междувременно са с ръст 12%. Хората са на минус, но ДДС расте. Такива ми ти работи, г-н Хърсев, д.и.н.
09 Януари 2018 23:05
Не му се вързвайте!
В крайна сметка, сам си го каза "доставчици на съдържание", "пробутване на съдържание" ... според пазарЯ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД