Тези дни гражданската летаргия секна. "Мафия", "Оставка" и "благодаря ти, Бойко" върнаха динамиката на протестните и контрапротестните действия, които бяха унесени от призивите за "стабилност" на управляващия естаблишмънт. И едва ли висшите държавни чиновници в Министерския съвет щяха да чуват исканията на хиляди протестиращи под прозорците им, ако не беше системната им грешка: да показват наяве политическото си дебелокожие.
Протестите в България останаха единственото смислено нещо, заради което да вярваме, че все още имаме поне някаква опаковка, наречена демокрация. Все по-вече българи отказват да гласуват, защото или не вярват, че изборите са честни, или не вярват, че това ще доведе до по-добро. Голяма част от медиите "правят сянка" на властта, управляващите партии станаха най-големия работодател, разделението на властите е само на хартия, а територията ни е разделена от бизнес кланове. Всичко това няма политическа опозиция. И само протести "до дупка" създават усещането, че има алтернатива.
Жалка работа е, когато видиш някой напомпан с власт политик да крачи в протестно шествие, с което трябва да "убеди" собствения си кабинет какво да реши. През 2012 г. звучеше като виц, когато парламетарният шеф Цецка Цачева и вътрешният министър Цветан Цветанов оглавиха демонстрациите в Банско за строителство на ски писти, протестирайки срещу собственото си ограничително решение, прието от мнозинството на ГЕРБ. А днес вицът е карикатура, когато вицепремиерът Валери Симеонов поведе отново шествие със същата "кауза". С две думи,
на това му се казва: "политици на концесия".
Затова звучи и толкова нелепо заявката на Симеонов, че щял да отговаря за спазването на закона да няма нередности и да не се презастроява Пирин при изграждането на втория лифт.
Не за първи път виждаме самозабравили се епизодични герои на политическата сцена, които, опиянени от висока доза власт, започват да вярват, че са последна инстанция, от тях започва и приключва всичко. "Няма да се изсичат вековни дървета, България става сериозна европейска държава и законът има върховенство", повтаря из медийната шир Симеонов. Уверява, че за Банско няма мераклия да застрои 8% площ, камо ли 48%. Размахът на Симеонов отива дори отвъд Банско. Той повтори, че държавата ще застане не само зад инвеститора във втори лифт, но нейна задача е да развива и Витоша, Перелик, Пампорово, Чепеларе, Гела.
А никой не казва, че Банско отдавна не е на "банскалии".
Те си продадоха нивите, за да бъде презастроен целият зимен курорт със стотици необитаеми комплекси. Както българското Черноморие беше залято от бетон и желязо. А сега се готви и ново застрояване в района на Шабла, където са митничарският плаж, Дуранкулак, Крапец, Тюленово.
За какви планове за развитие на българския туризъм говори вицепремиерът Симеонов, когато лакомията и мутризацията унищожават всичко. Преди време "местни бизнесмени" искаха старият град в Несебър да бъде изваден от списъка на защитени културни обекти на ЮНЕСКО, защото това ги ограничавало да вдигнат хотели и да си построят делфинариум. Без да осъзнават, че туристите ходят в Несебър именно заради магията на стария град, а не заради хотелите. През ноември банскалии и разлогчани поискали един от най-старите природни резервати в Пирин - "Баюви дупки - Джинджирица", да бъде изваден от списъка на защитените територии на ЮНЕСКО. Отново с аргумента - да се развивал туризмът. И отново - не осъзнават, че туристите няма да ходят в планина, където са изсечени вековни мури, а природата е смазана от веригите на багерите.
Партньорите на ГЕРБ са на път
да развият своята идеология в "офшорен патриотизъм"
Да тръбят колко обичат България, да се снимат в носии и силяхлък с пищови, а да толерират фирми, регистрирани в офшорни зони на името на безработни местни, за да взимат на концесия българската природа. Затова и Валери Симеонов не виждал проблем в това. "Регистрирането на фирма в офшорна зона не е престъпление и това се прави, за да се икономисат данъци", разясни миналата седмица той и дори призова държавата да защити инвеститора в Банско. Регистрирането в офшорна фирма не е престъпление, да. Но откога толерирането да не се плащат данъци е държавна политика, Симеонов не каза.
Фасадната ни демокрация произведе всякакви форми на клиентелизъм и лобизъм в политиката, фасадни организации, икономически и партийни обръчи. Националните и природните богатства на страната се раздават на едро, без публично обсъждане. От накъдрените стенограми на Министерския съвет се вижда, че тези хора не се интересуват от обществения интерес. Ето защо не бива да ги учудва, че протестите в защита на природата се превръщат в политически искания за оставка не само на ресорния министър Нено Димов, но и на целия кабинет. Втренчено в своето европредседателство, управлението не осъзнава, че натрупванията от вътрешни проблеми ще формират лавина от недоволство.
Премиерът Бойко Борисов реши да си прави биография на регионален балкански лидер, без да е решил проблемите в собствената си държава. Раздаването на пари "на калпак" на Софийския университет, на БАН или на полицаите няма да тушира всеобщото недоволство. Нито "усещането за корупция намалява" (цитат от вицепремиера Екатерина Захариева), нито "И в Европа убиват!" (цитат от парламентарния шеф Цвета Караянчева), нито мантрата "заплатите растат" показват реалната картина.
България е бедна, с висока корупция, престъпност и калпаво правораздаване. Държавните институции са взети "на абордаж" от свързани политически и бизнес кръгове, ползват се за инструмент за натиск и саморазправа. И остава само да протестираме. Докато все още има хора, които правото на протест все още задържа да не си тръгнат.
Регистрирането в офшорна фирма не е престъпление, да. Но откога толерирането да не се плащат данъци е държавна политика, Симеонов не каза.
В България простотията ходи по политиците. При добро прилагане на закона, данъци се плащат! Плащат се там, където се извършва дейността! Мястото на регистрация трябва само да крие собствениците ако са срамежливи. Виж, ако офшорната регистрация се използва за да се крият данъци, това е престъпление. Обикновено офшорните убежища са с нищожни данъци, но не бива да се допуска да се плаща там, а не тук. Щом фирма действа в България, след края на годината подава декларация и плаща местния данък. Това е.