:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,587
Активни 663
Страници 27,152
За един ден 1,302,066

Законов пропуск лиши хиляди от обезщетения за неплатени заплати

Пропуск в пакета от мерки за защита при неполучени заплати лишава хиляди работници и служители от обезщетения. Промените, приети в края на миналата година с много хвалби, подминават именно заварените случаи, заради които бяха инициирани от омбудсмана Мая Манолова. Въпреки че депутатите дадоха възможност фондът за гарантирани вземания да плаща на всички, напуснали до 36 месеца преди стартирането на процедурата по несъстоятелност на предприятието, много от тези хора отдавна са загубили право да претендират за обезщетение. Причината е, че искането трябва да се подаде до 3 месеца след началото на процедурата по несъстоятелност, а за много от освободените този тримесечен срок отдавна е изтекъл.

Какъв е броят на ощетените от законовите пропуски на този етап никой не може да каже, тъй като липсва статистика за случаите. Сред тях са и 150-те шивачки, освободени от италианския обувен завод "Абонданца" в Дупница, които не са получили от работодателя си общата заработена сума от около 250 хил. лв. В средата на миналата година окръжният съд в Кюстендил откри производството по несъстоятелност на фирмата, продадена от собственика й заедно с наетия от него персонал.

За да се обхванат и тези случаи, в закона за гарантиране на вземанията ще бъдат направени нови промени, за които Мая Манолова вече се е договорила с депутатите, обясни самата тя. "Става дума за пропуск. Законът беше направен набързо, затова и законодателят е пропуснал да изготви преходните разпоредби. Уведомена съм, че текстовете, които ще направят прехода от старата нормативна уредба към новата, са вече подготвени. Не мога да кажа кога ще влязат в пленарната зала, но със сигурност ще има преходна разпоредба, която ще уреди и случаите от минали периоди", каза пред "Сега" Ваня Борисова, директор на Фонда за гарантиране на вземанията.

Борисова допълни, че при запитване съветват работниците и служителите да следят законовата уредба, която ще даде яснота за техния случай. В рубриката "обезщетения" на сайта на НОИ също ще бъде публикувана информация. Покрай промените от началото на годината запитванията от граждани са нараснали, посочи Борисова.

ОЩЕ ПРОБЛЕМИ

Тепърва депутатите ще оправят и друга каша, забъркана със същия пакет от промени. Както "Сега" писа, в началото на годината се оказа невъзможно прехвърлянето на фирми и дялове, тъй като това вече може да става само при издължени заплати, а липсва регламент как се удостоверява това. Правосъдното министерство по спешност издаде указание липсата на задължения към работниците да се декларира с удостоверение от работодателя и този ред важи до приемането на промени в закона, които вероятно ще са в същия дух.
1188
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД