:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,282,723
Активни 461
Страници 13,415
За един ден 1,302,066

Един народ, една държава, но това още дълго няма да важи за Корея

Младите южнокорейци се чувстват по-близки до САЩ, отколкото до Северна Корея. За тях обединението с бедната комунистическа съседка не е нещо желано. По-възрастните обаче още се надяват
ЕПА/БГНЕС
Севернокорейски състезателки на хокей на лед празнуват рожден ден в тренировъчния център в Инчон, недалеч от Сеул. Северна и Южна Корея решиха състезателките им по хокей на лед да се явят на съвместно на Олимпийските игри, които започват на 9 февруари в ПьонгЧанг.
Твърде малко са хората, които все още си спомнят времето, когато това е било факт. Повече от 70 години на Корейския полуостров има две държави. Онези, които са преживели Втората световна война, американската и руска окупация, както и Корейската война, днес са на преклонна възраст. И броят им намалява с всяка изминала година.

Това си личи и по броя на семействата, които чакат така жадуваните срещи със свои роднини от съответно другата част на Корея. По данни на южнокорейското Министерство на обединението в началото на 2018 година едва около 60 000 южнокорейци чакат подобна среща с техни роднини, живеещи в Северна Корея.



Предложението на Севера



След първата среща на високопоставени представители на двете страни през януари нажежената обстановка се поуталожи малко в навечерието на Зимните олимпийски игри в Пьонгчан. Това си пролича и по това, че 12 севернокорейски състезателки по хокей на лед вече пристигнаха в Южна Корея. Те ще образуват общ хокеен отбор с южнокорейските си колежки и ще дефилират заедно по време на откриването на олимпиадата.

Освен това севернокорейските държавни медии отправиха апел към сънародниците си в страната и чужбина. Те призоваха да бъде сторено всичко в името на повторното обединение. Северна Корея щяла да "разбие" всяка съпротива срещу подобна стъпка.



Мечтата на президента



Южнокорейският президент Мун Дже-ин, който е син на севернокорейски бегълци, е привърженик на повторното обединение на страната. Той обяви за своя основна цел постигането на мирно обединение и освобождаването на Корейския полуостров от ядрено оръжие. При това той залага на сближаване и диалог със Северна Корея. В речта си миналото лято пред фондация "Кьорбер" той заяви, че не става дума за това едната система да погълне другата. "Ние нямаме интерес от колапс на Северна Корея", заяви Мун Дже-ин. Освен това той залага на възможностите за личен обмен между хората от двете държави, независимо от политическата ситуация. "Моето правителство иска да създаде предпоставките за едно ново икономическо сътрудничество на Корейския полуостров, от което да имат полза и двете страни", каза той.

Тези думи звучат много по-различно от изявленията на консервативната предшественичка на Мун - Парк Гън-хе. Тя също говореше за повторно обединение, но смяташе, че Южна Корея трябва да наложи своята система на съседната държава. "А от севернокорейска гледна точка това трябва да е звучало ужасяващо", казва проф. Ингрид Мите от университета в Гисен. От дълги години тя изследва проблемите, свързани с Обединението на Германия.

"Мисля, че нагласите в Южна Корея са твърде различни. Младото поколение в страната не се интересува особено от темата за обединението, то е предимно скептично настроено. Мисля, че младите хора се чувстват по-близки до САЩ, отколкото до Северна Корея", казва Ингрид Мите. В Северна Корея обаче темата за повторното обединение е много важна, особено за младите хора, дори за децата, твърди политоложката: "Във всяка детска градина има географска карта на цяла Корея. И на децата навсякъде разказват, че те са една страна. Темата за повторното обединение е силно емоционализирана сред подрастващото поколение", казва експертката.



Корея не е Германия



Когато става дума за повторното обединение на Корея, много често се правят сравнения с германската история. Само че те са неуместни. Най-малкото поради факта, че икономическите разлики между двете корейски държави са значително по-големи от разликите, съществували между бившата ГДР и Федералната република. Има и други съществени разлики.

Хората в разделената навремето Германия имаха възможност поне до известна степен да общуват пряко, чрез писма, телефонни разговори и частни посещения. Подобни контакти между гражданите на Северна и Южна Корея са забранени, с изключение на официалните срещи на разделените семейства. Към това се прибавя и ожесточената война между двете страни. "Тя е част от колективната памет и допринася за взаимната омраза", казва Ингрид Мите.
17
2081
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
29 Януари 2018 19:42
бил съм 1990 три дни в Северна, и 1996 за три седмици в Южна - достатъчно за да разбера защо Китай, САЩ, Япония и Русия НИКОГА няма да разрешат на разделения народ да се СЪЕДИНИ! НИКОГА! Обяснението е простичко - СТРАХ от реализация на потенциала на корейците в СЪЕДИНЕНО състояние! Огромен страх! И ОПРАВДАН!
29 Януари 2018 20:50
На младите южно-корейци не можеш да им пробуташ идеала за обединение със Северна Корея. Те и в момента имат БВП колко Русия - общо, не на човек. Само това им трябва - да хрантутят още една държава живееща в 19 век.
Германците доста препсуваха тяхното обединение, а те поне бяха на доста близко икономическо ниво.
29 Януари 2018 21:16
Злата_катерица

Въобще не си наясно по темата. Както и германската "експертка".
Така е, като разчиташ да се ограмотиш от вестникарски публикации.
29 Януари 2018 21:21
За тях обединението с бедната комунистическа съседка не е нещо желано.

Да не ги е гонила бясна акула.

29 Януари 2018 22:42
Е щом не става с германския вариант остава виетнамският...
Предполагам Сеул ще го прекръстят на ЧенУНгород или там както е на корейски добавката за град...
29 Януари 2018 22:44
Кво са ти направили южнокорейците та им пожелаваш таквоз нещо, лелее?!?!
30 Януари 2018 00:46
младите хора се чувстват по-близки до САЩ, отколкото до Северна Корея", казва Ингрид Мите.

Ами щом Мите го казва и то от Дойче Веле, остава и корейците да го разберат. Пък Вуте казва,че обединение със САЩ пък е съвсем невъзможно.
30 Януари 2018 02:35
В Северна Корея обаче темата за повторното обединение е много важна, особено за младите хора, дори за децата
30 Януари 2018 10:19
Ставаше дума, че дори езикът в двете кореи вече започва да се различава след полувин век липса на преки контакти. Поколения израстват напълно разделени и виждайки в другата страна враг.
Обединение би могло да стане само постепенно, ако евентуално внучето на тлъстака постепенно въведе свободна икономическа инициатива в страната. Позволи чужди инвестиции, които да осигурят работни места. И разбира се създаде нова икономическа олигархия от близките до власта по китайски образец, за да има полза номенклатурата да не му организира преврат. Чак тогава могат да се разберат с юга за създаване на обща държава следвайки принципите на демокрацията и пазарната икономика, но запазваща собствеността и икономическите привилегии на бившата комунистическа върхушка. Само така цената, която Р Корея ще трябва да плати, може да не е чак толкова голяма.
А иначе, това което форумът си мечтае обединение, при което ако не цялата територия то поне северът да си остане ''комунистически"-реално абсолютна монархия, няма как да стане.
30 Януари 2018 10:24
В потвърждение на написаното от мен-ето на какво попаднах току що. Оказва се, че се налага в общи хокиен отбор да ползват речници, за да се разбират поради различните терминология в двете страни https://www.dnevnik.bg/sport/2018/01/30/3120824_izgubeni_v_prevoda_obedineniiat_koreiski_otbor_po/
30 Януари 2018 12:53
руска окупация, както и Корейската война,
каква е тази руска окупация? да бяха писали китайска еди-дойди, ама руски войски в Корея никога не е имало.
30 Януари 2018 12:59
Когато става дума за повторното обединение на Корея, много често се правят сравнения с германската история. Само че те са неуместни. Най-малкото поради факта, че икономическите разлики между двете корейски държави са значително по-големи от разликите, съществували между бившата ГДР и Федералната република. Има и други съществени разлики.
Северокорейските лидери предлагат единна Корея с две системи, но условието е без чужди войски. Сещате се кои трябва да напуснат. Икономическите разлики между Северен и Южен Виетнам бяха също толкова големи, както между двете Кореи, ама сега са заедно. Махнат ли се американците от някъде всичко се оправя там. Ей ги сега не искат да се махат от Сирия и Ирак, и там се водят войни.
30 Януари 2018 13:09
Аиг,
С езика се получава като нашия с този на братята ни край Вардара.
30 Януари 2018 13:13
Марксе,
Северна Корея е уникална и несравнима
Таквоз нещо никога и никъде не е правено!
30 Януари 2018 13:13
.
30 Януари 2018 14:04
Добре е, че никога няма да има обединение !

Нито Китай нито Русия имат интерес от проамерикански режим до своите граници.

Сегашното положение е перфектно.

30 Януари 2018 14:05
Северокорейските лидери предлагат единна Корея с две системи, но условието е без чужди войски. Сещате се кои трябва да напуснат. Икономическите разлики между Северен и Южен Виетнам бяха също толкова големи, както между двете Кореи, ама сега са заедно. Махнат ли се американците от някъде всичко се оправя там. Ей ги сега не искат да се махат от Сирия и Ирак, и там се водят войни.

Щом така са казали от КНДР, ние им вярваме напълно. Разбира се те с удоволствие биха обединили към себе си Юга
Как става тоя номер с двете системи? Това го има в Китай. Само че Хонконг, колкото и да е автономен във вътрешните дела(отскоро не толкова) и да се представя по световни спортни събития пак е част от Китай и е подчинен на централното управление. Освен това Китай като цяло е икономически силна държава със силно ЧАСТНО предприемачество. Като хората се ползват със свободно движение.Разликите не са чак толкова големи. Изобщо всички успешни т.нар комунистически държави включително и Виетнам и Куба са пълно отрицание на случващото в корейския концлагер.
Та къде ще е столицата и правителството на новата държава. Ще има ли единни държавни структури и СВОБОДНИ избори? Свинчо автоматично ли остава на власт? Армията една ли ще стане? Законодателството отделно ли ще остане в двете територии? Много важно-ще се отворят ли границите?

Ако напълно се запази системата на север с монархическото ръководство на рода Ким, това просто ще бъдат две напълно отделни държави, които формално ще се водят една. А няма как да е другояче. Няма как да съществуват паралелно две напълно противоположни икономически и системи на УПРАВЛЕНИЕ в два толкова големи териториални субекта. Като всеки да запази напълно особеностите си. Достатъчно е напълно да отворят границите и всичко на север да се срути.

А сравнението на ангро с Виетнам, пропускайки много по-удачното обединение на двете Германии е просто смешно. В общи линии сега Сев. Корея е Виетнам през 70те, с елементи от Камбоджа при Пол Пот, а Р. Корея е ....Корея през 21 в.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД