Юри Шефлер се укри от разследванията срещу него във Великобритания, но сега иска да се върне в Русия. |
По-късно стана известно и името на един от тези засегнати - Юрий Шефлер, собственик на компанията за производство и търговия с алкохол SPI Group. Той напусна Русия през 2002 г., след като срещу него бяха повдигнати редица обвинения. През 2012 г. всички дела са били прекратени. С едно изключение - за марките водка "Московская" и "Столичная", които според решение на съдилищата в Холандия и Русия той използва незаконно. Според медиите Шефлер произвежда тези марки водка в Латвия и ги продава в цяла Европа.
Само за ден след публикацията на "Кремълския доклад" руските милиардери, включени в него,
са загубили 1.1 млрд. долара,
съобщава руското издание РБК. Най-много са поевтинели в абсолютно изражение активите на Вагит Алекперов, собственик на "ЛУКойл". Той е обеднял с 226 млн. долара за 24 часа. Бизнесменът Владимир Лесин е загубил 205 млн. долара, а собственикът на "Полюс" Сулейман Каримов - 102 млн. долара.
По същото време руските олигарси получиха лоши новини и от Великобритания. "Заподозрените в корупция руснаци вече ще трябва да доказват произхода на парите си в рамките на водената от Лондон борба с организираната престъпност", заяви британският държавен министър за сигурността и икономическата престъпност Бен Уолъс пред в. "Таймс". За целта властите ще използват нова процедура, която влезе в сила и позволява изземване на съмнителни авоари и задържането им, докато бъде обяснен произходът им. Той заяви, че "цялата мощ на правителството" ще се стовари върху корумпираните политици и международните престъпници, които използват Великобритания като убежище. "Като стигнем до вас, ще дойдем да вземем имуществото ви и ще ви усложним живота", увери Уолъс.
Според властите около 90 млрд. лири (102 млрд. евро) незаконни средства
се изпират всяка година във Великобритания
Уолъс припомни, че разследването "Пералня", направено от десетина европейски вестника по Проекта за сигнализиране на организирана престъпност и корупция, е разкрило, че множество фиктивни фирми, много от които са регистрирани във Великобритания, са използвани за пране на руски пари през западни банки. "От разследването узнахме, че със сигурност е имало връзки с руската държава. Знаем какво правят и повече няма да стоим безучастни. Ще се захванем с тези знакови лица, без значение дали са известни на местно или международно ниво", увери Уолъс.
Подобно новини накараха много богати руснаци, които се укриват от руското правосъдие в различни страни, но най-вече във Великобритания, сериозно да се заемат с подсигуряването на своето бъдеще. Много от тях са се обърнали към руския президент Владимир Путин с въпрос дали могат да се върнат у дома, без да се страхуват, че ще бъдат арестувани. Руският бизнес омбудсман Борис Титов заяви, че списък с поне десет бизнесмени, които искат да напуснат Лондон, е бил предаден на Кремъл. "Знаем, че Лондон е място, където живеят много хора, които не са в добри отношения със закона в нашата страна", коментира говорителят на Путин Дмитрий Песков. Той уточни, че писмото е пренасочено към "службите, които са имали или имат въпроси към тези граждани". "Най-добра гаранция (за такива предприемачи) е действащото законодателство на Русия и в случая това не е прерогатив на президента", каза Песков пред журналисти в отговор на въпроса дали Владимир Путин ще даде някакви гаранции на пожелалите да се завърнат руски бизнесмени. Той допълни, че към момента президентът
не възнамерява да разглежда възможността за амнистия
на бизнесмени, които имат проблеми с руските закони.
Руският бизнес омбудсман разкритикува Великобритания за новите мерки, които според него ще увредят репутацията на Лондон като убежище на състоятелни чужденци. "Таймс" се позовава на източници, според които проверките по-скоро ще засегнат руски и азербайджански правителствени чиновници, които имат имоти в Лондон, отколкото противници на Кремъл. Преди това Борис Титов лично участва в среща с бивши руски предприемачи в Лондон. "В родината на всеки от тях е заведено дело. Най-често - съвършено необосновано, за да му се оказва натиск или да му се отнеме бизнесът. Всички те искат да се върнат у дома, да работят и да не се чувстват в опасност", съобщи Титов във "Фейсбук". Той уточни, че бизнесмените са се обърнали към него за юридическа защита. Според него въпросът не е само как тези хора да бъдат защитени от незаконно преследване, а да се промени системата на съдопроизводство в Русия. "Аз съм уверен, че съдебните дела на хората от списъка трябва да бъдат преразгледани", твърди омбудсманът.
Списъкът, изпратен на Путин, не е окончателен, защото постъпват нови искания за включване в него. Борис Титов не назова имена, но според изтекла информация в медиите на срещата с него са били основателят на "Евросет" Евгений Чичваркин, съоснователят на Mr. Doors Максим Валецкий, бившият собственик на банка "Траст" Иля Юров, съсобственикът на холдинг "Марта" Георгий Трефилов, бившият вицепрезидент на "Роснефт" Анатолий Локтионов и съсобственикът на лондонските ресторанти Global Craftsmen Group Роман Зелман, неговият брат Михаил Зелман и други. Руското издание РБК цитира двама участници в срещата, които разказаха, че Титов, който е и кандидат за президент на предстоящите избори, е предупредил олигарсите, че без Путин "всичко ще бъде по-лошо". Омбудсманът е потвърдил пред изданието, че според него без президента Русия би била застрашена от "Майдан и украински сценарий".
Според руски политолози
Титов изпълнява ролята на посредник
за нормализиране на отношенията между руските бизнесмени в чужбина и властта в Москва. Омбудсманът е убеден, че икономическите спорове "трябва да бъдат решавани не в полето на наказателното, а единствено в полето на гражданското право". Всъщност неговите действия се вписват в курса на Кремъл към национализация на елитите, коментира политологът Дмитрий Фетисов. Според него Москва ще прави всичко възможно, за да върне в родината руските капитали - предвид предположението, че непубликуваната тайна част от "Кремълския списък" съдържа данни за активите на руския елит в чужбина.
Публикуваният на 30 януари доклад на американското министерство на финансите включва 210 души - практически цялото федерално ръководство на Русия и голяма част от бизнес елита. Според Вашингтон тези хора са натрупали богатство или са получили власт заради връзките си с президента Владимир Путин. По думите на Фетисов Кремъл се стреми да върне руските капитали в Русия, за да избегне натиск върху едрия бизнес от страна на Запада, "особено на фона на евентуално втвърдяване на антируските санкции". Според него Борис Титов разбира това или действа "по молба директно от Кремъл".
"Санкциите намалиха възможността за привличане на западни пари в руската икономика, затова Москва е принудена да създава условия за връщане на капиталите в страната", добавя наблюдателят Андрей Орлов. Според него руските власти може би са предложили на Титов да мотивира предприемачите бегълци с гаранции, че ще останат на свобода, ако "се върнат в Русия заедно с инвестициите".