:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,644,539
Активни 137
Страници 14,949
За един ден 1,302,066

Едно енергийно "позорище" броди из България

Циркът около продажбата на ЧЕЗ нагледно показа защо всички сериозни чужди инвеститори бягат от страната
Снимка: Юлиан Савчев
---------
Целият водевил около продажбата на българските активи на ЧЕЗ на дребосъка "Инерком" щеше да е забавен, ако не беше колкото трагичен, толкова и опасен. Не защото сделката може да се провали, абонатите да останат без ток или правителството да падне. А защото показва колко прогнила е цялата държава. Как никакви закони - нито български, нито международни, имат значение, когато е застрашен хатърът на управляващите. Защото нагледно показа на малкото чужди инвеститори, които останаха в България, че не могат да разчитат, че ако спазват правилата, интересите им ще бъдат защитени, а собствеността им - неприкосновена.

Сделката за активите на ЧЕЗ в България се "пече" от година. Кандидат-купувачите са известни от месеци. Става дума за смяна на собствеността върху предприятия, които могат да превърнат 40% от територията на страната в дискотека, ако по някаква причина се получи смут в системата. На практика над 3 млн. абонати в Западна България са евентуални заложници на (не)доброто управление на електромрежата.

През цялата тази година, докато вървят преговорите, премиерът Бойко Борисов пасуваше. Поне публично. Пет дни след избора на купувача той твърдеше, че е немислимо държавата да си вре носа в договорки между "частни субекти". После обаче внезапно направи завой и нареди купища проверки - на ДАНС, на данъчните, на КФН, на КЕВР. Причината - чешки и български медии започнаха да изнасят обезпокоителни информации за източниците на финансиране на сделката. В сряда премиерът вече бе шокиран и обяви, че продажбата трябва да бъде спряна на всяка цена. Не защото подчинените му служби са му докладвали нещо смущаващо, а защото получил по имейла табличка с банките и фирмите, които ще подкрепят сделката за ЧЕЗ. Хвърчащото листче бе заведено в секретната секция на парламента, а депутатите започнаха да пишат закон, с който да спрат вече сключена сделка на територията на чужда държава.

Ако приемем, че всичко това е вярно,



премиерът на България е най-наивният



или неосведомен човек у нас. А всички спецслужби трябва да бъдат моментално закрити, защото не си вършат работата - не са видели нищо подозрително в амбициите на Гинка Върбакова да направи квантов скок от бизнеса с фотоволтаици до командване на електромрежата на цяла Западна България с подкрепата на тайни играчи и офшорни капитали. Логично възниква въпросът защо бюджетът всяка година дава милиони на подобни структури и защо постоянно им се дават нови и нови правомощия да подслушват, следят, претърсват, ако не са алармирали премиера за готвената сделка, която може да е опасна за националната сигурност.

Вчера обаче стана ясно, че службите все пак са вършели някаква дейност, тъй като от години знаят и следят опитите на ЧЕЗ да се изтегли от България и разполагат с подробна информация за кандидатите за активите им и дори за офертите им. Т.е. службите всичко знаят и точно затова не реагират. Или реагират, но началникът им не им обръща внимание. Защото всичко е точно. Само че номерът не мина, сделката се размириса, обществото настръхна.

И Борисов в обичайния си стил



мина в режим "заговор"



- обвини "гадовете", които пак искат да го свалят (както през 2013 г., когато сам подаде оставка, уплашен от протестите срещу високите сметки за ток). С което отново постави въпроса за ефективността на службите. Значи някой се опитва да клати правителството, а спецслужбите дремят или си траят? Ако ДАНС не реагира пред такива "заплахи", това издава или некадърност, или злонамереност. В такъв случай защо премиерът още не е поискал оставката на ръководството на ДАНС?

Скандалът с ЧЕЗ показа още един абсурд. Енергетиката е най-регулираният отрасъл в България - и за най-дребните си намерения фирмите трябва да получат одобрение от КЕВР, и то след дълги преговори и кандърми. Сега обаче стана ясно, че КЕВР, която раздава и отнема лицензи, инспектира и глобява, всъщност е безгласна буква, когато има опасност ключово енергийно предприятие да попадне в неясни ръце. Същата е ситуацията и с КФН, и КЗК, и с още куп уж независими органи с безбройни правомощия и огромни бюджети. Сега отново ще се поправя законът, ще се дават още правомощия и т.н.

За да направи ситуацията още по-абсурдна, на следващия ден след "разкриването" на комплота за свалянето на кабинета Борисов реши държавата да вземе да си купи ЧЕЗ-България и да се свършва! Дори не си струва да споменаваме факта, че два дни по-рано той се кълнеше, че няма как да се национализират частни активи, както настоява не само опозиционната БСП, но и коалиционният му партньор "Атака". Премиерът отдавна е превърнал отмятането, извъртането и усукването в своя запазена марка. Няма да споменаваме и факта, че ГЕРБ все пак е партия от европейската десница и не й отива да надцаква левите и популистите с подобни инициативи. В случая обаче Борисов се опитва да ни внуши, че държавата е единственият добър стопанин на ЕРП-то, който ще гарантира, че ток ще има за всички от сърце. Наистина ли? Същата държава, която разполага с всички възможни средства за събиране на информация и контрол, не можа или не пожела да се намеси навреме в сделката с ЧЕЗ? Или защото имаме много "добри" практики с държавните фирми в енергетиката, а и не само там, които тънат в дългове, но пък



са мечтана хранилка за всеки партиен кадър?



Та нали, докато ЕРП-тата бяха държавни, те бяха докарани до просешка тояга? А след приватизацията, при която държавата си запази по 33% - уж за да ги контролира и да пази обществения интерес, - прати в бордовете верни кадри като Митко Каратиста, човек на Пашата, някогашен съдружник на Бойко Борисов. Изобщо има ли поне един пример на държавна компания, която да е управлявана добре?

Пред "гениалния" план на Борисов обаче все още има няколко пречки. Например - че "Инерком" вече има подписан договор с ЧЕЗ. Първоначално това не изглеждаше като кой знае каква спънка в очите на премиера, свикнал да получава всичко, което пожелае - все пак говорим за човек, който еднолично спира и пуска проект като АЕЦ "Белене" и разтуря обществени поръчки заради "витаещи съмнения". Но в случая се оказа, че чешкият му колега не е много склонен да гази законите и да изхвърли безцеремонно избрания вече инвеститор. И се наложи Борисов да "убеждава" същата Гинка Върбакова, която ден по-рано разпердушини, да стане съдружник с държавата. Можем само да гадаем как е протекъл разговорът между двамата, но след него



амбициозната дама вече бе готова на всичко,



което премиерът пожелае - 34%, 50%, 100% от фирмата... Вчера, днес, утре... Няма значение - дамата спешно хвръква към Чехия, за да убеждава ЧЕЗ да кандиса.

Разбира се, остава и "дребният" въпрос откъде ще дойдат милиардите за "обратното изкупуване" на ЕРП-тата. И не можеше ли активите на ЧЕЗ да бъдат купени по-евтино? Според информацията на ДАНС анализ на един от кандидат-купувачите на ЧЕЗ показвал, че те не струват повече от 220 млн. евро, т.е. те са силно надценени в офертата на "Инерком". Трябва ли да се прахосват така пари само защото правителството е проспало сделката, а после си е наумило да измести избрания купувач?

Всъщност ключовият въпрос в случая е



защо ЧЕЗ иска да избяга от България



по възможно най-бързия начин и защо нито една реномирана компания не желае да влезе на нейно място. Колкото и да е странно, този въпрос се задава публично и от управляващите в лицето на Валентин Николов, депутат от ГЕРБ, например. И те сами дават правилния отговор - бизнес средата в България е ужасна. Затова и никой не помисля да инвестира в страна, в която няма правосъдна система, където законите се променят почасово според моментното настроение на този и онзи, където бюрокрацията и корупцията задушават всеки, който иска да играе по правилата... Комичното в случая е, че ГЕРБ управлява с малки прекъсвания през последните 10 години, но не вижда никаква вина за ситуацията в себе си. Отново са виновни тройната коалиция и кабинетът на Пламен Орешарски. Удобно забравяйки, че точно Борисов се заканваше да отнема лицензите на ЧЕЗ и колегите им, задето само създавали главоболия, вдигали цените, а се разсейвали за инвестициите. Нали той им пращаше инспектори от ДАНС, КЕВР, НАП и прокурори. Нали точно заради този тормоз и трите ЕРП-та съдят България за стотици милиони евро във Вашингтон.

Бойко Борисов може да се прегръща всеки ден с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и да се снима с германския канцлер Ангела Меркел, може да се изживява като пътеводна звезда за целия Балкански полуостров, но България няма да бъде приета скоро нито в еврозоната, нито в Шенген. И причината за това премиерът може да я види, като просто се погледне в огледалото!
Снимка: БГНЕС
Коментарът на президента Румен Радев за последните събития около сделката ЧЕЗ - "Инерком": "Хаотичните действия на правителството противоречат на собствените му декларации. За мен тревожното е, че службите не сработиха по този казус и вече витае съвсем закономерно въпросът дали те обслужват държавата или комфорта на управляващите". Преди дни държавният глава отправи и други остри думи: "Явно става въпрос за схема за скрито придобиване, въпросът е кой и защо крие своите намерения".
20
14930
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
01 Март 2018 21:33
.
Всъщност ключовият въпрос в случая е

защо ЧЕЗ иска да избяга от България

по възможно най-бързия начин и защо нито една реномирана компания не желае да влезе на нейно място


и да развива успешен бизнес в условията на победилата
мутрокрация.
.
01 Март 2018 23:31
Р.Овч. каза през Цв. Ризова, че през ЧЕЗ минава огромен паричен поток - над 1.3 млд лева годишно. Някой е хипнотизиран от сумата и много иска потокът да минава през него. Въпросният дали не знае,че това е оборотен капитал и не може да се отклонява да напоява друга градинка? Този поток върти мелницата на предприятието. Гинка от Пазарджик казва,че плащането на кредитите нямало да бъде от цената на тока. А от къде? От бостаните на равното Пазарджишко поле?
Същото Гинка рече, че кредитите ще бъдат гарантирани със залог на акциите на купуваното предприятие. Точно това не може да стане, рече Румен Овч. По закон. Защото ако утре на Гинка не излязат сметките (което е много вероятно), банките ще пребарат дружеството и ще го продадат за скрап за да си вземат час от парите. И София ще тегли ток от светломерите при слънчево време или от дъжд на вятър от въртележките.

02 Март 2018 05:41
Тезата на статията не ми стана ясна, защото е пълна еклектика. Какво защитава тя и срещу какво е ?
Значи, трябва ли държавата да се меси в частни сделки сключвани в други държави или не трябва ? Трябва ли държавата да спазва строго закона, а закона да е неутрален към икономическите субекти, или трябва да обслужва "правилните" (т.е. "нашите" и да им пази пазара от случайни предприемчиви навлеци ? По какво тогава държавата ще се различава от мутрите от 90-те, които бяха създадени точно с такава цел - да пазят имотите и пазарите за "правилните" от номенклатурата и да пресичат в зародиш всеки инициативен случаен гражданин ?

И чак е учудващо как паниката на енергийната мафия, продиктувана от страха й, че ЕРП-то в западна България ще попадне в ръце извън нейните среди, а от там може да застраши и мафиотското му източване, достигна до кресчендо, с единствени обвинения, че купувачът не е "правилния".

Ами направо да допълним Търговския закон с поименен списък на назначените "бизнесмени" и да забраним на останалите граждани да се занимават с бизнес. Поне да е официална олигархичната система.
02 Март 2018 05:47
Впрочем, най-интересните за българи табели в Прага са тези на които пише Pozor . Само дето "позор" на чешки значи "внимание".
02 Март 2018 06:43
Да попитаме с какви точно действия "службите да се намесят навреме"? Да елиминират Гинка (ПТП, инфаркт, приключение в гората)? Компрометират Гинка (яде малки момиченца от "Мини мис", изказвала се е положително за съветското нашествие в Чехословакия?) Съветват Гинка (гледай си волтаиците, че знаем едни работи - не ти е работа)? Не били казали на Баце. "Службите" затова ли са - да докладват какво пишело в мрежата? Ами Баце нали има кабинет, началници на кабинет, съветници, енергийна комисия в парламента си има... А Баце лично-еднолично какво щеше да направи - елиминира Гинка, компрометира Гинка, или съветва Гинка? Той не че накрая не го направи, ама...
02 Март 2018 09:02
Нали точно заради този тормоз и трите ЕРП-та съдят България за стотици милиони евро във Вашингтон.


Какъв е пък тоя съд във Вашингтон?
02 Март 2018 09:32
Neopol 02 Мар 2018 05:41 ..
или трябва да обслужва "правилните" (т.е. "нашите" ) и да им пази пазара от случайни предприемчиви навлеци ?
Предприемчивата Гинка - се яви на пазара на електроразпространението и те издивяха ..

Да припомним - с предприемчивост Гинка успява да предложи на гражданството на Пазарджик перфектна услуга - паркиране току в абсолютния център! СЕГА паркингът ТЕСЕН ЗА НЕЙНАТА ДУША Е - Гинка се развихря!

Neopol 02 Мар 2018 05:41 .. И чак е учудващо как паниката на енергийната мафия, продиктувана от страха й, че ЕРП-то в западна България ще попадне в ръце извън нейните среди, а от там може да застраши и мафиотското му източване, достигна до кресчендо, с единствени обвинения, че купувачът не е "правилния".
Чехите !
Те, те източваха мафиотски .. Добре, че не им дадохме да монтират 1990 реактори "Шкода" в Белене! .. щяхме да изпаднем в невероятно тежка чешка енергийна зависимост!
Неопол
Хубаво е казано и тука за чуждите "доброжелатели" дето са се надомъкнали у нас : Натисни тук

zzz07 25 Септември 2017 19:04 ..Да си бъдем сами, да си разравяме огнището със своите собствени ръце — ние желаеме и по други причини. Историята на прогреса ни обажда с най-поразителни факти, че опеката над народите, била тя православна, или гнило-западна, е убийствена. Ние знаеме, че там, гдето народите не са се допущали да се месят в собствените свои дела, там тия народи са си останали деца пеленачета.
Чехи, чехи го хоум!
zzz07 25 Септември 2017 19:06
Далеч от нас такива доброжелатели. „Не им щем ни меда , ни жилото” — както каза нашият съотечественик Др. Цанков едно време, когато в главата му имаше съвест и разум.

Не ви щем меда, не ви щем жилото!
Чрез Гинка, вече БЪЛГАРИ ще владеят електроразпределението!

Булгар! Булгар! .. ние можем!

Да припомним и друго ЧЕЗ е ДЪРЖАВНА ФИРМА, а държавното е ВИНАГИ НЕЕФЕКТИВНО и е с по-лошо обслужване!

Ще дойде Гинка и обслужването ще се оправи - ще видите ..!
Щото е ЧАСТНИЧКА!

Неопол.. отново за творчество по темата!
02 Март 2018 09:35

Какъв е пък тоя съд във Вашингтон?
наистина интересно. Допреди година-два някакъв районен съд в Бруклин регулираше юридически световните дела.
02 Март 2018 09:40
Да си собственик на фирма не значи, че я управляваш - за това си има мениджъри, наети да вършат работата както трябва. През 90те години Фолксваген бяха закъсали здраво и бяха пред фалит. Наеха специален екип мениджъри начело с Ф.Пиех (мисля, че така се казваше), заплатата му писаха, че е 2млн марки. Само за 2-3 години нещата се стабилизираха и фирмата е на върха в Европа. Тъй, че по-спокойно - щом техническият и управляващ персонал е същият сътресенията може да не се усетят. Но пък каква дъвка се оказа сегашния случай за журналята!
02 Март 2018 09:46
дядо Илия 02 Мар 2018 09:40 Да си собственик на фирма не значи, че я управляваш - за това си има мениджъри, наети да вършат работата както трябва. ... сътресенията може да не се усетят.
Какви сътресения?

След като фирма с ДЪРЖАВНО управление .. и то чужда, става с управление на предприемчив Частник , и то наш , български предприемчив частник .. нещата няма ли да отидат рязко към подобрение?


"Не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви."

Предприемчивост .. колко ни плени, туй име родно, свято мило!

"Паркингът тесен , за мойта душа е!"
Гинка
Neopol
02 Март 2018 09:53
Значи, трябва ли държавата да се меси в частни сделки сключвани в други държави или не трябва ?

Когато обект на сделката е стратегически национален ресурс, явяващ се и естествен монопол, държавата е длъжна да се намеси, за да защити националния интерес.
02 Март 2018 11:01
"Гинка от Пазарджик казва,че плащането на кредитите нямало да бъде от цената на тока."

Ами той и г-н Иванов така казваше, а пък е шеф на КЕВР; "собствен ангажимент" било, дрън - дрън.
Иначе на г-жа Гинка и е била подадена реплика, както и други реплики; въобще жената действа като рупор.

Кара Колю,
02 Март 2018 11:25

дядо Илия
02 Мар 2018 09:40
Мнения: 329
От: Bulgaria
Да си собственик на фирма не значи, че я управляваш - за това си има мениджъри, наети да вършат работата както трябва.

Като си собственик на бизнес от който си нямаш никакъв хабер, как ще контролираш мениджърите бе, дядо Илия
Айде да не се правим на по-наивни от колкото сме. И не ни давай примери от Германия, Англия и пр.
02 Март 2018 11:38
Какъв е пък тоя съд във Вашингтон?
наистина интересно. Допреди година-два някакъв районен съд в Бруклин регулираше юридически световните дела.


Откъде накъде?! Искам съд в Москва, самый гуманный суд в мире! Ceterum censeo Washingtonem delendam esse!
02 Март 2018 13:12
"Премиерът отдавна е превърнал отмятането, извъртането и усукването в своя запазена марка." Това обяснаява всичко.
02 Март 2018 14:03
"Гинка от Пазарджик казва,че плащането на кредитите нямало да бъде от цената на тока."

А Шиши пък казал на Меди Доганов, че няма нищо общо със скандалната сделка по придобиване на ЧЕЗ.
Делян казал че притежава документи, които сочат към други кръгове, най-вероятно свързани с премиера Борисов, които стоят зад купуването на ЧЕЗ.
02 Март 2018 14:11
И кво? Чакаме на пети март пиш и близ пак да скочат с ""боко тиквата? Тая корпулентна палачинка се върти по-бързо и от ветрена перка, почти кат чешки електромер.
02 Март 2018 14:45
Прочитайки коментара на колегата Облак не мога да не запитам:"Тия, дето са алчни за едни милиарди, те по колко стомаха и колко гъза имат ?"
Защото аз имам по един и повече не ми трябва. Стига ми само да получавам свестни доходи, да си гледам семейството, да си изуча детето и да нямам притеснения при плащане на сметките.
Тази алчност сигурно е генетическа мутация и който индивид порази, край с него, нищо не го спасява, а душата му един ден ще излиза през иглени уши.
Нещастници.
02 Март 2018 20:40
Р.Овч. каза през Цв. Ризова, че през ЧЕЗ минава огромен паричен поток - над 1.3 млд лева годишно.


Мдаа а печалбата е само 30-40 милиона. Вижте какви са печалбите на другите ЕРПта и при колко абонати... Нещо не е наред с това ЕРП и ще има яко друсане.. дали ще вдигнат цените здраво, дали ще има други далавери.. ама тепърва ще става интересно.. а знаете какво е китайското проклятие..
03 Март 2018 20:19
Доколкото знам в някои славянски езици "позорище" означава театър. Статията е добра, но не виждам защо на фона на това позорище е лепнат портрета на президента, който по никакъв начин не симпатизира на театъра на мутрогерберастите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД