След серия протести видинчани успяха да получат малко по-конкретни обещания от властта за пътищата в региона. Но въпросът е ще има ли достатъчно пари за ремонтите и обновяването на шосетата. |
От данните на Нанков става ясно, че на територията на Пътно управление Видин републиканската мрежа е 615 км, 140 км от които са в лошо състояние. Пари и реални срокове за реконструкция обаче има само за около 15% от тях - превантивен ремонт на 21 км от пътя между селата Дреновец (границата с област Монтана) и Чупрене плюс авариен на 160 метра от пътя Видин - граничния пункт "Връшка чука". По първата отсечка се работи от миналата година, инвестицията е 8 млн. лв., а срокът за завършване - септември 2018-а. Вторият участък е за 2.6 млн. лв. (вкл. проектиране и надзор), дейностите трябва да приключат до края на декември.
Планират се и други ремонти, но не в близкото бъдеще. За около 60 км са проведени или ще се проведат обществени поръчки за изготвяне на технически проекти за рехабилитация. Други към 45 км са определени за превантивен ремонт, но не е ясно каква част от нужните 25 млн. лв. ще бъдат осигурени тази година.
Модерното скоростно трасе Видин - Ботевград, което правителството многократно обеща да ускори и което ще свърже Северозапада със София, е разделено на пет участъка. За тази година са планирани процедури по избор на изпълнител за строителство и консултантски услуги на три отсечки от участъка Видин - Ружинци.
СРОКОВЕ ПОД ВЪПРОС
Наскоро правителството пое ангажимент до 2022 г. пътят Ботевград - Видин да е изцяло завършен. До края на 2020 г. ще бъде направено всичко възможно да бъдат построени най-тежките участъци: Ботевград - Мездра и Видин - Ружинци, съобщи министър Николай Нанков на пресконференция в Министерския съвет след среща при премиера Бойко Борисов с представители на "Гражданската инициатива за магистрала до Видин и тунел под Петрохан".
Конкретните срокове са индикативни, само ориентировъчни, защото много от процедурите не зависят от волята на възложителя, застрахова се министър Нанков. Най-тежките забавяния при обществените поръчки идват от обжалвания, като най-често жалбите всъщност са по вина на възложителя - те са срещу условия в процедурите, които предрешават избора на изпълнител.