:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,649
Активни 406
Страници 23,552
За един ден 1,302,066

Защитаваме в Европа първо виното и ракията

Ще станем известни със смилянски боб или ябланишка халва, ако България ги заяви за регистрация
Снимка: Николай Дойчинов
Втора година на експертно ниво вървят преговорите с Евросъюза за взаимното признаване на традиционните стоки, с които всяка национална кухня мери сили с останалите. Нашите "визитни картички" в Европа на първо време ще бъдат не сиренето или смилянския боб например, а виното, пелина и ракията.

Официалното признание на българските стоки ще стане с подписването на 2-те споразумения, чиито проекти са почти готови, остава да се изчистят някои технически подробности, поясниха от министерството на икономиката. За жалост съседите ни вече са ни изпреварили и Македония, Румъния, а също Унгария, Хърватия и Словения, вече са защитили марките на традиционните си храни.

След като подпишем двете споразумения, страната ни ще постигне взаимно признаване, защита и контрол на търговските марки на вина, спиртни и ароматизирани напитки с типичните георграфски означения. В списъка са



включени около 100 марки вино от познатите ни региони -



Сухиндол, Асеновград, Телиш, Бургас и др. Под закрила ще бъдат още мастиката, както и всички видове ракии - плодова, гроздова и джиброва. В анекс към договора те са посочени с наименованията - Сухиндолска, Сунгурларска, Поморийска и т.н. В списъка са включени още брендито от Евксиноград, Поморие, Плиска и Преслав, пелин, вермути и ликьори.

Взаимната защита означава, че нито една друга европейска държава не може да произвежда нашенските напитки без разрешение от производителя. Същото важи и за българските фирми. Ако някоя си позволи да копира примерно френското шампанско или дизайна на търговската марка, автоматично ще бъде санкциониран. Няма да се допускат имитации дори на графични символи или сходни изрази, използвани в чуждата марка.



Сиренето и киселото мляко засега остават със защита само в 3 страни-членки



Традиционното ни сирене, закваската за кисело мляко и други типично нашенски продукти на този етап не могат да бъдат защитени в Евросъюза, защото през 2001 г. не са били обект на договореност по допълнителния протокол към Европейското споразумение за асоцииране, съобщиха от министерството на икономиката. Не стана ясно защо още тогава България не е настоявала в списъците да включим и храните.

Сега тези и други типично нашенски продукти могат да се включат само ако наши браншови организации направят официално предложение в министерството на икономиката. Има идеи за подобна регистрация примерно за халвата от Ябланица или за смилянския боб, но официално подобни искания не са депозирани.

Известна международна закрила България е постигнала за сирене и кисело мляко, тютюни, минерална вода и керамика, съобщиха от патентното ведомство. По силата на Лисабонската конвенция, която е подписана от 20 държави, имаме защита на географските означения и наименованията за произход, но не и на търговските марки. Извън страните, подписали Лисабонската конвенция обаче тази защита не действа и ако някой продава българското сирене под своя търговска марка, не можем да се защитим. Защитата действа само във Франция, Италия и Португалия, които са подписали конвенцията. От източноевропейските страни в нея членуват Чехия, Словакия и Унгария.

За да защитим поне търговските марки, експерти съветват браншовите съюзи да регистрират най-популярните от тях. Частни фирми и организации регистрират тези марки, като лицензът важи 10 години.
721
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД