Кирил Ананиев представя на ръководството на болницата във Враца оздравителния план за оцеляването й. А можеше и да не се стига до ситуация, близка до палиативната. |
Изпълнението обаче е друга история, за съжаление
Новата реформа е предшествана от акция на прокуратурата по профилактиране на системата. Не че това е лошо - напротив - няма съмнение, че за да е справедлива здравната система, т.е. постоянно растящият ресурс да отива за здраве, а не за бизнес планове, трябва да се въведе ред, да се види какъв е процентът на кражбите и съответно - колко е реалното недофинансиране на системата. Но е показателно за успеха на бъдещите начинания на Ананиев, защото е безкрайно трудно от този бардак да се съгради нещо ново.
Прокуратурата образува досъдебни производства за безстопанственост срещу седем държавни и общински болници - болницата в Попово, УМБАЛ Бургас, МБАЛ Благоевград, МБАЛ Русе, МБАЛ Велико Търново, МБАЛ Кърджали и "Пирогов" в София. Отделно има повдигнато обвинение на бивш зам.-министър, дал разрешително на частна болница за дейност на територията на държавна през далечната 2010 г., а шеф на районна здравна каса постоя и в ареста, защото е сключил договор с частна болница, въпреки че законът не му позволява. От прокуратурата се заканиха да продължат и да стигнат дори до министри.
Данните сочат престъпна дейност още от 2010 г., обявиха от прокуратурата. Освен това производствата бяха образувани след проверките на Министерството на здравеопазването във всички държавни болници, т.е. "разследването" най-вероятно е дело на МЗ, което е предоставило на магистратите всички нужни данни и документи. Основно ставало дума за схемата "болница в болница", при която частна болница функционира на територията на държавната, като - образно казано - усвоява плюсовете, а минусите оставя на държавната. Има си, например, хирургия и ортопедия, но ползва лабораторията и аптеката на държавната срещу наем от 50 лв. А директорът на държавната болница подписва договор за целта с ясното съзнание, че освен че ще получи 50 лв., ще се лиши от половината си пациенти, т.е. приход, тъй като те ще отидат в частната болница.
Това се случваше над 7 години, под носа на същото здравно министерство, което освен че е принципал на държавните болници и назначава същите тези директори, издава и разрешенията за дейност на частните болници в държавните. И реши да се задейства едва когато две от най-потърпевшите болници - във Враца и Ловеч, превърнати в опасни за пациентите си кочини, аха да спрат да работят, тъй като заради огромните си дългове и запори дори не можеха да купят лекарства и консумативи. В едната имаше цяла частна болница в държавната, а в другата - частна лаборатория за инвазивна кардиология, която първо е работила в рамките на и по договор с държавната, а после изведнъж е станала многопрофилна болница и е "изяла" бюджета от касата за държавната. Тази свинщина е била такава още в момента на зараждането й, но не е правила нужното впечатление нито на МЗ, нито на здравната каса, нито на прокуратурата. Защото, както отбеляза и бившият министър и след това и зам.-министър на здравеопазването Мирослав Ненков, "не може да се случи нещо подобно без разрешение". Има цели региони и обществени сфери, в които
и чистачка не се назначава без благоволението на ГЕРБ,
а какво остава за появата на цяла частна болница, и то на територията на държавната.
Или с други думи - благоволението отгоре за схемата беше оттеглено едва когато държавните болници бяха опоскани до степен да няма какво повече да се краде от тях, тоест - едва когато далаверата е приключила. Допълнителен минус е и че населението обикновено не остава особено доволно, когато му закрият болницата. Затова се жертват няколко партийни калинки (в болницата в Ловеч трябва да бъдат съкратени 80 от общо 116 души администрация), вдига се пушилка и дефектът става ефект - борим се с престъпни схеми, нищо че цели 7 години - в най-добрия случай - сме се правили, че не съществуват. А след известно снишаване далаверата продължава.
За последно, Ненков, например, който сега охотно обяснява какво се е случвало, беше зам.-министър през 2017 г. Затова и знае, че нарушенията, установени в ловешката болница, "работят на няколко места в страната под милия поглед на управлението - и политическо, и административно на системата на здравеопазването". И обяснява: "Много е проста схемата - законът категорично забранява в една болница да се отваря друго заведение със същата дейност". Факт е, че екипът, от който и Ненков беше част, започна тези проверки и сезира прокуратурата, но има и един логичен въпрос: Като е незаконно, защо МЗ не отне разрешителното на частната болница, упражняваща дейност в държавната?
Нещо подобно се случва и в "Пирогов" - болница, която е сред нарочените от прокуратурата за безстопанственост. Там години наред са съществували невероятните седем отделения по неврохирургия, със седем началници и вероятно седем схеми с фирми за покупко-продажба на медицински изделия (тъй като те се плащат от джоба на пациента и никой не контролира цените, бизнесът е особено сладък), четири урологии и четири хирургии. И чак наскоро на здравното министерство - и евентуално на управата на болницата - направи впечатление тази особеност. При положение че "Пирогов" от години е с огромни дългове и далеч от доброто финансово състояние. На какво се дължат те, ще покаже проверката на прокуратурата, смята директорът Асен Балтов. Което значи, че или той не знае как се трупат дългове в болница, която ръководи от една година, или - по-вероятно - не смее да каже и съответно - да спре.
Ненков с основание повтаря, че не вярва прокуратурата да стигне докрай и да има някой осъден - опитът досега сочи точно това. По-страшното е обаче, че в подобна среда би било напълно невероятно успешно да бъде въведен и поддържан нов модел, чиято цел би била да я унищожи. Неслучайно след първите обещания за нов, едва ли не революционен модел, напоследък Кирил Ананиев вече говори за три варианта, които ще се обсъждат, за да "се вземе решение кой модел е най-работещ, без да се правят резки движения". Сценарият "без резки движения" го гледаме отпреди 2010 г. и той води до абсолютното дъно.