:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,807,207
Активни 252
Страници 6,196
За един ден 1,302,066

Програмата за спасяване на западащи региони се оказа блъф

Макар многократно обещавана, тя за втора година е оставена без финансиране
СНИМКА: "Единни за промяна"
Няколко поредни седмици хората от Северозапада протестираха с искане за изграждане на цялото трасе на магистрала Видин-София и тунел под Петрохан.
Шумно рекламираната от ГЕРБ Целенасочена инвестиционна програма за западащите региони се оказа блъф. Кметове от погранични общини, представители на различни партии, се оплакаха пред "Сега", че нищо по нея не е свършено, а и няма податки, че се планира да стартира. Притесненията им се оказаха основателни - преглед на междуинституционални документи показва, че за втора поредна година програмата е оставена без финансиране.

Тя бе изработена при второто правителство на ГЕРБ и според многократните обещания на министри трябваше да бъде реализирана в периода 2017-2025 г. Набелязана бе финансова рамка от 1.3 млрд. лв., но с уточнението, че пари ще се отпускат според бюджетните възможности всяка година. А такива досега очевидно няма. "Не е одобрена финансова обосновка на програмата от страна на Министерството на финансите", заявява в края на 2017 г. в рамките на парламентарния контрол министърът на регионалното развитие Николай Нанков. "Към момента не е осигурено финансиране", повтори той и през март 2018 г. след нов въпрос на БСП по темата. И в двата случая министърът добавя, че програмата би била прекрасен инструмент за развитие на изоставащите региони, но не дава гаранции, че пари ще има. Реално документът "катастрофира" през есента на 2016 г. при съгласуването между министерствата.

Все пак според Нанков се предприемат редица действия за изоставащите общини, макар да не са в рамките на програмата. Пред депутатите той обяснява, че са реализирани 191 проекта за над 614 млн. лв. по "Региони в растеж", други 383 млн. лв. са вложени в пътни ремонти, развивало се трансгранично сътрудничество, саниране и т.н. Според БСП обаче няма как да се ликвидират регионалните различия без комплексен подход.



На хартия

На хартия документът "Целенасочена инвестиционна програма" звучи така: Това е управленски инструмент за въздействие спрямо Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слаборазвити райони. Целта е да намалеят регионалните диспропорции. В обхвата на програмата са 149 общини, 54% от националната територия и 30% от населението. Предвиждат се инвестиции в индустриални зони, бизнес инфраструктура, общински пазари, рехабилитация на техническа и туристическа инфраструктура, обучения и стипендии за млади кадри, които после трябва да работят в съответния регион, финансиране на таксите за детски градини на уязвими групи и т.н.
1
1483
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
09 Април 2018 21:01
"Колкото по- зле, толкова по- добре"- древна поговорка. Древна. Коментариите на Станишев, Любен Дилов и Ленин може да прочетете само за сведение.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД