:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,643,443
Активни 163
Страници 13,853
За един ден 1,302,066

Когато партийният билет назначава

Безпринципното политическо кадруване в министерства, агенции и медии е основна спирачка пред реформите
Индекс на политическите назначения - по страни
Често ни се иска политиката и публичната администрация да нямат пресечни точки по ред причини. Но опитът на България с партийните назначения е горчив, а обществото плаща висока цена - лоши политики, неуспешно администриране на публичните системи и ограничаване на възможностите за просперитет с години. Проблемът, разбира се, не е само нашенски. От него страдат и други страни, а изследователите разглеждат



политическите назначения като пречка за развитието на икономиката,



като източник на корупция и като причина за по-ниския капацитет на администрацията, която трябва да провежда публичните политики. Нещо повече, счита се, че сред основните причини за неуспехите с реформите в определени страни са именно партийните назначения, особено когато те са основен подход за попълване на администрацията с кадри.

Политическите назначения отдавна са обект на проучвания. Наскоро публикуван анализ изследва феномена "политически патронаж" в 22 страни, като се спира на неговия обхват, причините за съществуването му, както и критериите, въз основа на които се избират хората, назначавани от политическите партии в администрацията и в държавните предприятия.

Авторите на изследването "Партийният патронаж в съвременните демокрации"* посочват, че в Европа има разлики и те могат да бъдат обяснени както с историческото наследство от комунизма, така и с клиентелисткия манталитет, ширещ се на юг в Европа. И обратното - отношението към бюрокрацията като добре работеща машина, която привлича подготвени хора и затова политическите назначения са всъщност на хора, които са изявени експерти и професионалисти, е обяснението на добрите резултати на Австрия и Германия.

Изследването се опира на отговорите на 947 експерти, които са попълвали въпросник в периода 2006-2014 г. Въпросите покриват 179 области на публичната политика в 22 страни. Всяка област е допълнително разделена на три вида институции - министерства, изпълнителни агенции/комисии и държавни предприятия.

Интересна е разбивката по сектори, както и тълкуването на авторите на доклада. Икономическата политика и здравеопазването са области, които са по-податливи на корупционен натиск и затова са по-привлекателни за извличане на конкретни облаги под различна форма за политическите партии. Обратното, финансите, образованието и културата, както и отбраната/полицията имат най-ниска привлекателност - финансовата политика, защото е централна за макроикономическата стабилност и затова са необходими отявлени специалисти, т.е. партиите осъзнават важността й, а образованието и полицията - поради силната роля на професионалните групи/организации на учители и полицаи, които са по принцип деполитизирани. Политическите назначения в обществените медии са логични, доколкото политическите партии са винаги фокусирани в стремежа да останат на власт, съответно да имат добър образ и медийна подкрепа.

Изследването разкрива, че



има два основни мотива за партийните назначения



Първият е желанието за контрол върху държавните институции с цел провеждане на набелязаните от партията политики. Вторият е желанието за възнаграждаване на поддръжниците на политическата партия, а също и на техните приятели и семейства.

Много впечатляващи тук са резултатите за Източна Европа. Оказва се, че в България и в сродните ни държави водеща мотивация при избора на конкретни хора е лоялността към партията и чак след това идват професионалните качества.

Интересно е да се проследи и какви са качествата на хората, които биват избирани и назначавани от партиите на държавна служба. Докато в Западна Европа водещи са професионалните качества на кандидатите, в Източна и Южна Европа превес вземат политическата лоялност и личните връзки. Разликите все пак са малки, което означава, че политическите партии вземат под внимание няколко критерия, когато назначават хора в публичния сектор. Това може и да е добра новина, тъй като шансът за добри професионалисти начело на администрацията е относително висок. Но също така това означава, че добрите специалисти нямат шанс, ако не са част от политическия живот, а това по-често не е налице, особено в България.



*Статията е резюме на изследването Party patronage in contemporary democracies: Results from an expert survey in 22 countries from five regions, European Journal of Political Research 55: 416-431
 Индекс на политическите назначения - по институционален тип
 Характеристика на назначенията
 Мотивация за политическите назначения
 Мездра гейт
 Хасково гейт
14
4488
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
12 Април 2018 20:09
историческото наследство от комунизма

Това "наследство" стана алиби за всеки провал.
Ден не минава, без да го размахат.
Гърция води класацията. И там ли комунизмът е виновен?
12 Април 2018 20:41
Вижте Англия - единствената правилно устроена администрация.
След избори се сменят министера и политкабинета, пет човека. Те почват да се излагат на воля, но 98% от чиновниците са професионална администрация и си бачкат за пример. Ръководи ги постоянният заместник- министър, а никой от политкомисарите няма право да му се меси в кадровите въпроси.
13 Април 2018 01:27
Ръководи ги постоянният заместник- министър, а никой от политкомисарите няма право да му се меси в кадровите въпроси.
И у нас имаше наченки на това. Кирил Ананиев беше постоянен заместник-министър на финансите от Костов чак до м.г.
13 Април 2018 09:40
Това е демокрацията. Стига сте рИвали за "реформи". И на запад е било така.. докато не са открили печатницата за пари.. с която цоцат от останалия свят на корем. А пък който не харесва напечатаните парички.. го бомбят под всякакви предлози.

Ако на запад нямаше такова изобилие от лесни пари/трилиони долари, евра, паунди/.. познайте дали и там нямаше да се вихри такова партийно назначаване.
13 Април 2018 10:10
Ами първоначално законът за държавния служител беше така замислен 0 да не се сменя администрацията, за да може държавната машина да си работи, независимо от политическите смени. Предполагашже се, че така ще се запази и доизгради компетентна администрация. От закона останаха само привилегиите за държавните служители - отпуски, осигуровки, а на практика с всяка смяна на политическата власт на всяко ниво започва смяна и на съответната администрация, вкл. и за портиерските места в държавните органи. Държавнната служба се превърна в хранилка на верни партийци и техните близки. Затова е пълно с некомпетентни, но верни и послушни кадри и всички държавни служби са пред разпад. При всяка смяна на властта новоназначените работята на принципа "след нас - потоп", ние да си нагребем колкото можем, пък след това....
13 Април 2018 10:17
Вижте Англия - единствената правилно устроена администрация.


Туй е щото са служители на короната - това без майтап. Никой не може да пипа кадрите на кралицата
13 Април 2018 10:21
*
13 Април 2018 10:50
"Гърция води класацията. И там ли комунизмът е виновен?"
13 Април 2018 11:13
Това е демокрацията.
Всъщност това няма връзка с демокрацията и диктатурата, а с изгодата. Винаги, и преди и сега, хората членуват в партии с надежда за някаква изгода. И по време на социалистическата диктатура българите членуваха в БКП с користни цели- назначение, издигане в службата и т.н. Не е трудно да се докаже- достатъчно е да се проследи как партиите набъбват, когато са на власт и се спихват, когато изпаднат от властта. За човешки манталитет става дума. Ако се премахне изгодата партиите се превръщат в джуджета- остават само ръководства без партийни членове, или изчезват.
13 Април 2018 12:04
Тва дето професионалните качества имали 70% значение отникъде не личи. Освен ако не значи да не си по- умен и компетентен от шефа, че да слушкаш, папкаш и подписваш каквото ти дадат.
13 Април 2018 19:45
Асол
13 Април 2018 10:17
Вижте Англия - единствената правилно устроена администрация.


Туй е щото са служители на короната - това без майтап. Никой не може да пипа кадрите на кралицата

Знам. Всичко по-важно е на кралицата. Не знам дали тамошната опозиция е важна, ама и тя е нейна.
13 Април 2018 19:51
hamer
13 Април 2018 10:10
Ами първоначално законът за държавния служител беше така замислен 0 да не се сменя администрацията, за да може държавната машина да си работи, независимо от политическите смени. Предполагаше се, че така ще се запази и доизгради компетентна администрация. От закона останаха само привилегиите за държавните служители

Не ми се рови за годишния доклад за състоянието на администрацията, ама по памет с конкурс се назначават по-малко от 30%.
Даже се хвалят.
Предполагам щото така хвърлят още един камък по комунизма
13 Април 2018 19:57
И още нещо, понеже имам нкв поглед към студенцията.
Бегат.
С всяка година все повече, хем заплатите растат
14 Април 2018 00:55
В България партийни назначения имаше последно между 1997 и 2001 г., когато костовистите подмениха цялата администрация до чистачките. След това се сетиха, че чистенето може да бъде възложено на външни "наши" фирми и уволниха и чистачките.

Последно партийни назначения бяха правени пак от тях през 2014-2016, когато цели "реформаторски" партии бяха уредени на държавна служба и на хранилка в бордовете на държавните предприятия.

Останалите след Костов отдавна не правят партийни назначения, а баланс на представители на икономически групировки. Формалната партийна принадлежност няма никакво значение. Важното е, като представител за защита на интересите на кой икономически кръг те назначават. И интересното е, че няма резки движения, а се търси балансът, така че всички значими бизнесмени да са представени в администрацията. И видно това дава резултат в безпрецедентна стабилност и в трети мандат на Борисов.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД