:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,299,898
Активни 373
Страници 7,466
За един ден 1,302,066

Започна ли новата студена война?

Това е термин от миналото, който няма нищо общо със света днес
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американският президент Доналд Тръмп обяснява целта на операцията в Сирия, която САЩ предприеха съвместно с Великобритания и Франция, като отговор на атаката с химическо оръжие в град Дума от 7 април.
Вече почти четири години след руската анексия на Крим и обявяването на китайската инициатива "Поясът и пътят" много често се говори за това дали се задава нова студена война между Изтока и Запада. Само през последния месец имаше немалко заглавия, обявяващи "Новата студена война е тук", "Новата студена война на Путин" и предупреждението "Тръмп се подготвя за нова студена война". Но наистина ли миналото се завръща? Съвременната политика е пълна с фалшиви аналогии и завръщането на студената война може би е една от тях. В своя пик студената война бе глобална система от страни с центрове САЩ и СССР. Тя не определяше всичко случващо се в света на международните отношения, но влияеше върху много неща. В сърцевината й бе идеологическата надпревара между капитализма и социализма през 20-и век, като всяка от страните трескаво бранеше своята система на икономика и управление. Това бе биполярна система на тотална победа или тотален провал, в която никой от участниците не предвиждаше траен компромис с другия. Студената война бе интензивна, категорична и високо опасна - стратегическите ядрени оръжейни системи бе предвидено да унищожат суперсилата съперник, дори с цената на това да унищожи половината свят.

Днешните международни отношения са



до голяма степен мрачни и изпълнени с предизвикателства,



но са твърде далеч от студената война. Да наричаме напрежението между суперсилите през 21-ви век нова студена война означава повече да затъмняваме, отколкото да разчитаме случващото се. Това е терминологичен мързел, който изравнява миналите конфликти, които повечето анализатори добре познават, със случващото се днес. Макар много останки и спомени от студената война все още да са сред нас, детерминантите и ходът на международните отношения са променени. Агресивната и обструкционистка външна политика на Русия при Владимир Путин произлиза от усещането за загуба на студената война през 80-те години и понасяне на последствията от това през 90-те години на миналия век. Много руснаци държат Запада отговорен за хаоса и разпада, обзел страната им при президентството на Борис Елцин. На тях им липсва уважението към СССР като към суперсила. Те искат силен президент, който според тях връща на Русия самоуважението й и те приветстват и вътрешната стабилност, която според тях Путин дава на Русия.

Китай, от друга страна, вярва, че безпрецедентният му икономически растеж му дава статут на доминираща сила в региона и че вече не е пешка за останалите, както бе през студената война. Ако студената война дърпаше Китай назад, ерата след студената война даде на Китай свободата да действа самостоятелно, убедени са повече китайци. Междувременно лидерите на Комунистическата партия са се вглъбили настървено да изучават как точно рухна СССР, за да избегнат подобна съдба. Китай, както и всички останали, наследи севернокорейската каша от студената война, както и дълбокото отвращение от глобалната американска хегемония, както смятат повечето китайци. От гледна точка на САЩ основното ехо от студената война е усещането, особено популярно сред гласувалите за Доналд Тръмп, но и не само, че Вашингтон е получил предимство пред останалите играчи. Както често се твърди, по време на студената война САЩ са предоставили евтино сигурност на останалата част от капиталистическия свят, съюзниците на Америка са си помогнали с американските пари и работни места и са върнали твърде малко в замяна. Много американски избиратели считат, че страната им, която е победила в студената война, на практика не е спечелила почти нищо. Ето в какви аспекти студената война промени света, в който живеем в момента. Но настоящите международни отношения преминаха отвъд студената война. Биполярността си отиде. Ако в международната политика днес има някаква посока, това е мултиполярността. САЩ стават все по-малко силни в международните отношения. Китай става все по-мощен. Европа е мудна. Русия недоволно виси на ръба на настоящия световен ред. Но други големи страни като Индия и Бразилия стават все по-влиятелни в своите региони. Идеологията вече не е основен фактор. Китай, Европа, Индия, Русия и САЩ не се разбират по много теми, но не и по въпроса за ценностите на капитализма и пазарите. И Китай, и Русия са авторитарни държави, които претендират, че имат демократични правителства. Но нито една от тях



не е в състояние да разпространи системата си в други страни,



както ставаше през студената война. Дори САЩ, майсторите в лансирането на политически ценности, едва ли ще го правят при Тръмп и неговата програма "Америка на първо място". Освен това и национализмът е във възход. След трудните си години, в които не успя да се съживи след двете световни войни, разпалени от национализъм и студената война, основана на ненационални идеологии, всички велики сили сега подчертават националния интерес и идентичност като основни черти на международните отношения. Интернационалистите от студената война твърдяха, че националните категории ще имат все по-малко значение. Епохата след студената война ги опроверга. Националистите процъфтяват върху останките от идеологическите схеми за добруване на човечеството.

Каквато и международна система да се гради в момента, тя не е студена война. Може да има конфликти, конфронтации, но терминът "студена война" като общ знаменател за всичко е безсмислен. Вместо това трябва да се опитаме да разберем как уроците от миналото влияят върху мисленето ни днес. Ако искаме да приложим историята към правенето на политика днес, трябва да се научим да бъдем толкова чувствителни към различията, колкото сме към аналогиите.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Сирийският посланик в ООН Башар ал Джафари (вдясно) разговаря с руския си колега Василий Небензя преди заседанието на Съвета за сигурност в Ню Йорк. В ООН се провалиха и трите резолюции, които бяха предложени от Русия и от САЩ.
Снимка: Kremlin.ru
Руският президент Владимир Путин и турският му колега Реджеп Ердоган имат свои геополитически интереси в Сирия.
10
2711
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
22 Април 2018 19:20
Тази Студена няма да продължи колкото предишната. До следващия stock crash на борсите който се очаква до няколко години. Като се изпари голяма част от виртуалното БВП на запада и ще лъсне къв балон са надували толкова години. И тогава ще ги видим западняците как ще продължават да наглеят и да се бъркат на всичките останали
22 Април 2018 20:18
Бе то студена война няма да има, ама за гореща не знам.
22 Април 2018 23:13
наистина ли миналото се завръща?
То не си е отивало. Студената стана хибридна, променени са формите и методите, но същността е все тази - USиьев се страхува от гореща война, но с всички други сили се бори за хегемонията си, а Русия и Китай са против и се противят с всички сили.
23 Април 2018 01:03
Аре джа оттука бе!
Ще ми цитират форин офис...
Поливайте се с вода да не ви хване хим-отровата!
23 Април 2018 05:38
Айде, айде. Не е толкоз зле статията. Другарят Од явно усеща накъде духа вятъра, ама ако каже повече - гудбай Форин Ъфеърс. Човеко семейство има да храни.
Ей на - Од е намекнал за основното:
1) САЩ не могат вече де се справят с длъжността на световен стражар (денег попросту нет)
2) Всички се барат за демократи. Интрига на идейно ниво вече няма.
3) Загадъчно е споменато за борбата в световен мащаб между 'интернационалисти' и 'националисти', разбирай между фининтернационала и индустриалния капитал.
Кво повече искате.
23 Април 2018 07:25
И тогава ще ги видим западняците как ще продължават да наглеят и да се бъркат на всичките останали
че България не е ли от западняците?
23 Април 2018 08:29
Ми... ти да не мислиш, че България е поканена на западняшката маса като гост. Тя е "поканена" като ястие. Свали си розовите очила и се огледай.
23 Април 2018 09:30
И да е започнала нова студена война, слава Богу, че този път сме откъм топлата й страна.
23 Април 2018 12:28
Терминологията е подозрителна .За предпочитане е от четящите дълбоки мисли да им се обяснява, като например що е то анексия в този случай . Изглежда и германците са се опитвали по време на Кримската война да докопат нещо или им е болно за след това....Изобщо , за предпочитане е напоследък четящите да подбират по-здравословни четива и особено новините от някои местни телевизии....макар , че надеждата за достатъчно промити мозъци е забележимо малка.
23 Април 2018 16:32
= НЯКОЛКО ОБСТОЯТЕЛСТВЕНИ РЕМАРКИ ПО ТЕМАТА

«... 23 апреля ряд информационных агентств и СМИ сообщили о заявлении генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о возвращении холодной войны, которое он сделал в ходе интервью шведскому телеканалу SVT. Необходимо отметить, что это не первое заявление генсека ООН, констатирующее начало новой холодной войны, ранее он выступил с подобного рода заявлением в Совете Безопасности ООН 13 апреля 2018 года, за несколько часов до нанесения США, Великобританией и Францией ракетного удара по Сирии ...».

(Цитат из: «ООН дала старт новой войне»;23.04.2018; 14:20; https://topcor.ru/1046-gensek-oon-anonsiroval-nachalo-novoy-holodnoy-voyny-na-samom-dele-ona-idet-uzhe-20-let.html?utm_source=politobzor.net):

«…Антониу Гуттериш отмечает несколько кардинальных отличий между классической и новой холодными войнами. Холодная война вернулась с реваншизмом, говорит он, однако если раньше США и СССР полностью контролировали противостоящие блоки, теперь США и Россия не контролируют игроков, участвующих в международных конфликтах, и также разрушены механизмы, обеспечивавшие ведение диалога между сторонами, участвовавшими в прежней холодной войне. … Собственно, и американские, и российские государственные деятели в течение последнего времени неоднократно заявляли, что сейчас отношения между США и Россией хуже, чем в годы «холодной войны»… .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД