След скъпите ремонти в държавните болници обикновено се сключват договори с частни клиники, които ползват модерната база. |
"Повече от 13 болници уличихме в престъпна дейност, която има користни намерения. Стига се дотам, че общинското или държавно лечебно заведение е на ръба на фалита. Затова пък частните, които са се настанили в тези болнични заведения, печелят пари и дори източват здравната каса", обясни прокурорката. Сред тези болници са ИСУЛ, Националната кардиологична болница, лечебните заведения във Видин, Разград, Стара Загора, Търговище, Хасково и Шумен.
В края на годината аналогични разследвания бяха образувани за други 7 болници.
"Ще бъдат разследвани всички договори, които са сключвани в инкриминирания период. Част от разследването ще бъде и дейността на длъжностните лица от съответното министерство и съответната регионална здравна каса, които са дали разрешение за осъществяване на медицинска дейност в нарушение на закона", каза Арнаудова.
Преди седмица прокуратурата е възложила на МВР допълнителни проверки заради данни за безстопанственост и в други 15 болници. Ще се проверяват 376 техни договора за предоставяне и възлагане на медицински услуги.
СХЕМА
Според бившия здравен министър Мирослав Ненков паразитните структури имат гръб по високите етажи на властта. "Тези схеми не са сложни. Хората, които ги правят, са се самозабравили, защото през годините не са срещнали никаква съпротива. Те ги правят по един хамалски начин", каза той пред Нова тв. Той даде пример - болницата сключва договор с частна фирма за съвместна дейност и се съгласява медицинската дейност да се осъществява само от частното дружество. А болницата му предоставя апаратура, персонал, помещения, леглова база и аптечната мрежа срещу наем от 74 лв. на месец. "Болницата пере чаршафите, дори купува консумативите от специално създадена фирма за тази цел", каза Ненков, без да конкретизира за коя болница говори.