Почти половината от пенсионерите, обгрижвани от Българския червен кръст, имат компютър и използват интернет, всеки трети праща и получава писма по електронната поща. Почти 74% от възрастните между 66 и 70 г. нямат психологическа бариера с компютрите. Те обаче предпочитат мобилни телефони от старото поколение пред модерните смартфони и за разлика от връстниците си в Европа почти не използват интернет базираните приложения за комуникация като WhatsApp, Skype, Viber, Messenger. Това показва изследване сред 498 души, проведено в Австрия, България и Словения сред хора над 60-годишна възраст.
Проучването е в рамките на европейски проект за създаване на виртуален асистент в подкрепа на активното стареене (SAAM). У нас водеща организация е Балканският институт по труда и социалната политика, с участието на БЧК и "Каритас". Виртуалният асистент ще събира данни за здравното състояние и заболяванията на потребителя, след което ще го подсеща кога да си пие лекарствата, ще дава препоръки за здравословно хранене и активен живот, включително културни занимания. Мисли се също за система, която ще сигнализира роднини и съседи, ако човекът падне и не може да стане сам.
Според данните от изследването всички обгрижвани от БЧК и "Каритас" имат в дома си телевизор, а малко над половината и радио. Подобни са и данните от проучването сред възрастните словенци. Австрийските им връстници обаче са на "ти" с новите технологии, те дори предпочитат компютъра пред телевизора, една трета от анкетираните имат профил във "Фейсбук", почти всички пък използват интернет и имейл. Австрийските пенсионери са доста по-напред в сравнение с българските си връстници и по отношение на смартфоните. 77% от тях боравят и общуват с интернет базирани приложения, почти половината ползват таблет.
|
|