След като постановленията за прекратяването на делата "Мишо Бирата" и "Чакъра" бяха свалени от сайта на държавното обвинение, където стояха няколко години, "Сега" попита прокуратурата каква е причината. Получихме отговор, че не били обществена информация.
Зам. главният прокурор Пенка Богданова заяви писмено, че прокуратурата "няма установено задължение да публикува документи по конкретни производства в интернет", а Законът за достъп до информация не бил приложим към въпроса защо са свалени двете постановления.
"Достъпът до прокурорски постановления се осъществява по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, който е специален по отношение на общия ред, предвиден в Закона за достъп до обществената информация", твърди Богданова.
Постановленията за двете дела, свързани с премиера Бойко Борисов, бяха качени на сайта на прокуратурата през август 2014 г. заради обществения интерес по темата. Те обаче изчезнаха през февруари, когато беше пуснат в действие новият сайт на прокуратурата.
В едното постановление става дума за изтеклите в медии записи, на които се чува как премиерът Бойко Борисов нарежда на тогавашния шеф на митниците Ваньо Танов да спре проверка в пивоварната на Михаил Михов. "Хайде, прибирай ги от там, нали поехме ангажимент да не... Защото там поех ангажимент и аз не съм Първанов. Като съм му обещал, че няма да го закачам - няма да го закачам", са част от репликите. През 2012 г. градската прокуратура отказа да образува дело за търговия с влияние с аргумента, че признанието на премиера, че е казал въпросните думи, "изразявало самокритичност към определено поведение", а това не било "доказателство по смисъла по НПК".
Разследването за смъртта на Тодор Димов-Чакъра също беше прекратено въпреки решението на съда в Страсбург, че при акцията за задържането му е имало прекомерна употреба на сила, а разследването за смъртта му е било неефективно. Страсбург посочи Борисов поименно като "генерал Б.Б.", тъй като той ръководеше акцията с гранатомети срещу Димов.
СТРАНИЦИ
Новият сайт на прокуратурата е правен от "Студио Х Дигитал" ЕООД, гласи отговорът след голямо забавяне. По договора с дружеството, който е за 17 хил. лв. без ДДС, са платени 10 132 лв. Сайтът още е в срока за гаранционно обслужване. Предишният сайт е бил изработен от "Меджик сълюшънс" ООД въз основа на договор от 2014 г. на стойност 18 720 лв. Не стана ясно защо прокуратурата толкова се опитваше да не отговори на тези въпроси.
"Сега" попита прокуратурата каква е причината.
#ТОЙ и чат, пат #КОЙ.