Противоречивото и на моменти несериозно отношение на "Фейсбук" към журналистическата дейност и към достоверността на информацията като цяло вече дава първите резултати. След седем години на постоянен растеж през последната година хората все повече започват да се разочароват от "Фейсбук" като източник за новини. Това е един от основните изводи в последния доклад на университета в Оксфорд и Института за журналистика на "Ройтерс". Изследването е направено чрез допитване до повече от 74 000 души в 37 страни относно потреблението на цифрови новини.
"През изминалите седем години следихме ключовите източници на новини в големите държави и докладвахме за безмилостния ръст при използването на социалните медии за получаване на информация. Сега в много страни растежът е спрял и дори нещата са тръгнали в обратна посока", пише в резюмето с уточнение, че изводите се отнасят за т.нар. ключови пазари. Спадът е 6% в САЩ, Великобритания и Франция.
В същото време за поредна година социалните медии, и по-специално "Фейсбук", продължават да са основен доставчик на информация за голяма част от аудиторията. България е включена за пръв път в проучването, което се публикува за осма година.
У нас през м.г. социалните медии са предпочитан източник на новини за 72%
от потребителите, а заедно с онлайн изданията съотношението достига 88%. Същевременно 33 на сто от анкетираните българи са заявили, че вярват на вестите, които са открили при търсене в мрежата, а по-малко вярват на тези, които са прочели в социална медия - 30%. Част от съотношенията са по-високи спрямо други страни от региона и Европа.
Като цяло на новините у нас се доверяват около 38 на сто от читателите и зрителите, докато например в Унгария съотношението е 29 на сто, което е едно от най-ниските за всички страни. В Унгария, подобно на България, след идването на власт на Виктор Орбан се наблюдават масирани опити от страна на управляващите за овладяване на медиите чрез изкупуване от приближени до властта бизнесмени и чрез налагане на контрол над обществената телевизия. В резултат обществената телевизия MTV и отявлено проправителствената TV2 са в дъното на класацията по доверие. През м.г. на публикациите в социалните мрежи са се доверявали едва 27 на сто от унгарците, а на новините в онлайн изданията - 41%.
Сривът в доверието към "Фейсбук" безспорно се дължи на събитията през последните месеци, част от които бе и скандалът с британската фирма "Кеймбридж Аналитика" и десетките милиони "пробити" профили на потребители. Следващите действия на компанията едва ли обаче ще допринесат за изчистването на имиджа й и възвръщане на доверието към нея. През май бе съобщено, че всяка реклама на журналистически материал във "Фейсбук", дори на актуални и аналитични материали, ще се вкарва в публичен архив, включващ данни кой плаща за нея и какви са демографските характеристики на хората, които са я видели. Информацията ще бъде налична в продължение на 7 години. Първоначално новите правила ще са валидни за издателите в САЩ, но постепенно ще влязат в сила и в останалите страни по света. Анонсът бе, че така "Фейсбук" се опитва да вземе мерки във връзка с обвиненията, че Русия е използвала платформата по време на последните президентски избори в САЩ.
Против новите правила се обявиха над 20 000 издатели
на печатни и онлайн издания и журналисти от 120 страни по света, сред които и Съюзът на издателите в България. В открито писмо до Зукърбърг Световната пресасоциация и Световната асоциация на вестниците и новинарските издания (WAN-IFRA), заедно с още шест организации, критикуват новия търговски модел на компанията, който приравнява журналистиката и партийната пропаганда, и се обявяват за преразглеждането му. "Загрижени сме от включването на новинарското съдържание към новите правила за обозначаване на политическата реклама и от присъединяването му към архив, в който ще се съхранява подобна дейност. От наша гледна точка е от голямо значение рамката, която "Фейсбук" разработва, да разпознава качествената журналистика и да я отделя от политическото застъпничество", се казва в писмото.
Издателите не са съгласни и отправят три препоръки към Зукърбърг. "Поставянето на промотираното новинарско съдържание в архив, чиято цел е да улавя политическата реклама, предполага, че "Фейсбук" смята, че зад журналистиката стои политически дневен ред. Във вашата политика виждаме още една стъпка за продължаване на фалшивите и опасни разкази, които размиват границите между истинското отразяване на професионалните медии и пропагандата. Маркетингът на нашите медии или абонаментът за тях не стои отделно от журналистиката или от свободата на медиите", смятат собствениците.
Техните препоръките са маркетингът на медиите да остане извън какъвто и да е архив до намиране на приемливо решение, новинарската реклама да се третира като обща реклама и да не се свързва с политически категории, както и да се признае водещата роля на новинарската индустрия в информационния процес. "Отговорност на "Фейсбук" е да модернизира първоначалната си политика и да изключи тези, които продуцират новини и покриват политически събития по целия свят от архива за политическа реклама. Тази отговорност е само на "Фейсбук", пише в писмото.
"Фейсбук" трябва да признае стойността на журналистиката,
създавана от независими медийни компании, и да уважава критично важната роля на журналистиката в подкрепа на обществата по света", заявява Майкъл Голдман, президент на WAN-IFRA.
Част от медиите в САЩ започнаха бойкот. Вестник "Файненшъл таймс" съобщи, че спира рекламирането си в САЩ чрез "Фейсбук" . "Вадим промотираното си съдържание от "Фейсбук" заради новите рекламни правила. Опасно е да се описва журналистиката като политическо съдържание. Журналистиката е журналистика, а политическото лобиране е нещо друго. Свързването на двете неща е изключително опасен прецедент", коментира шефът на маркетинга на вестника Джон Слейд, цитиран от "Диджидей".
НЕДОВЕРИЕ
Рекордьори по ниско доверие в новините са гърците - 26 на сто, като в същото време това представлява повишение с 3 пункта спрямо м.г. Южната съседка показва също и ниско ниво на доверие по отношение на информацията в интернет - 32 на сто, и по-специално в социалните мрежи - 22 на сто. В Румъния 69 на сто от потребителите търсят новини във "Фейсбук", но само 32 на сто се доверяват на тези новини. В Румъния на информацията вярват 42 на сто от зрителите и читателите, което е увеличение с три пункта спрямо м.г. 45% е доверието в румънските онлайн медии. За разлика от Източна Европа, в страни като Германия, Великобритания, Франция, Австрия и Швеция процентът на хората, които влизат във "Фейсбук", за да търсят новини, е между 12 и 18 на сто.
|
|