:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,599,036
Активни 283
Страници 1,116
За един ден 1,302,066

Ердоган влиза в елитния клуб на владетелите

Неконтролируемата власт може да постави началото на нови тъмни времена за турската демокрация
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Президентът Реджеп Ердоган говори пред избирателите си от балкона на централата на партията си в Анкара. Макар и реч на победата, тя беше произнесена със зловещ тон.
Категоричната победа в първия кръг на президентските избори в Турция придвижи Реджеп Ердоган към челната позиция на глобалните владетели със стила на руския президент Владимир Путин, на китайския държавен глава Си Цзинпин и на египетския лидер Абдел Фатах ал Сиси. Неконтролируемата политическа власт може да постави началото на нови тъмни времена за турската демокрация.

Триумфалната враждебна реч, която Ердоган произнесе в Анкара от балкона на централата на неоислямистката си Партия на справедливостта и развитието (ПСР), беше със зловещ тон. Той заяви, че ще продължи "решителната битка" срещу враговете на Турция в страната и в чужбина. "Не склоняваме глава никога пред никого, освен пред Аллах", заяви той. Ердоган не използва учтиви думи за победените си опоненти. Не предложи маслинова клонка на около 47% от избирателите, които не подкрепиха него или парламентарната коалиция, водена от ПСР. Победените му конкуренти имат основание да се страхуват от политическо отмъщение, след като ситуацията се успокои. Отмъщението е нещо, с което Ердоган превъзхожда останалите.

Сега дори ще бъде по-лесно, тъй като той ще има квазидиктаторски правомощия на президент, които бяха одобрени, макар и с малко гласове, на референдума миналата година. Той вече ще има правомощия еднолично да назначава и уволнява министри, да разпуска парламента, да издава укази, да назначава съдии, да ръководи въоръжените сили и да обявява война. Въпреки че Ердоган обеща да вдигне извънредното положение, въведено след неуспешния опит за преврат през 2016 г., изглежда невъзможно скоро да бъдат освободени намиращите се зад решетките хиляди кюрдски активисти и депутати, адвокати, държавни чиновници, съдии и журналисти. Около 160 000 души бяха арестувани или уволнени в годината на опита за преврат.

След като затвориха избирателните секции, се появиха подозрения за измами, най-вече свързани с неочаквано силното представяне на Партията на националистическото действие (ПНД) на Девлет Бахчели, който е съюзник на Ердоган. Основната опозиционна сила Народно-републиканската партия (НРП) се оплака, че резултатите са били обявени преди преброяването на всички бюлетини. Доста странно проправителствен тв канал случайно излъчи изборните "резултати" и



обяви победа за Ердоган три дни преди вота



в неделя. В съобщение на сайта телевизия "Ода" се казва, че каналът е излъчил резултати, за които се твърди, че предварително са предоставени от държавната информационна агенция. Според тях Ердоган взема 53% от гласовете, а основният му конкурент от НРП Мухарем Индже получава 26%. Според официалните данни сега Ердоган получи доверието на 53% от избирателите, а Индже - на 31%.

Преди вота анонимен източник от турските сили за сигурност обвини Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която изпрати наблюдатели, за да следят случващото се в секциите, че се готви да създаде "съмнения" около провеждането на изборния процес. Достъпът на някои европейски наблюдатели беше забранен. В неделя известният независим турски в. "Джумхуриет", за чиито журналисти се твърди, че са подложени на тормоз, обяви, че сайтът на изданието е станал обект на необяснима хакерска атака, в резултат на която не е работил. Но докато Индже се оплака, че изборите са били нечестни, а държавните медии - предубедени, протестите на разгромената опозиция бяха плахи.

Не се очаква да се проведе разследване на сигналите за измами - или е възможно, но ако Реджеп Ердоган го нареди. Или пък някой да се впечатли от това, което ОССЕ може да каже. Вместо това Ердоган предупреди критиците си да не оспорват резултатите. Светъл лъч в лагера на противниците на Ердоган е това, че прокюрдската Народно-демократическа партия (НДП) успя да премине бариерата от 10% за влизане в парламента, въпреки че лидерът й Салахатин Демирташ беше принуден



да прави кампания от килията си в затвора



Парламентарните крила на ПСР обаче бяха орязани. Мнозинството й ще зависи от партията на Бахчели - брак по сметка, който не е необходимо да продължи през следващите пет години. Превръщането на Ердоган в съвременен отомански султан се приема с тревога в региона и Европа. Но един от доволните е руският президент Владимир Путин. Въпреки напрежението в двустранните отношения в началото на войната в Сирия Москва и Анкара сега се приближават една към друга, подпомагани от продажбата на руски ракети и от съвместната ядрена централа, чийто строеж е възложен на "Росатом". Президентът на Сирия Башар ал Асад обаче няма да бъде съвсем доволен. Въпреки че Ердоган се скара с Асад след началото на сирийската гражданска войната през 2011 г., негов приоритет в Сирия е да ограничи влиянието на сирийските и иракските кюрдски сили по общата граница, а не да променя режима. Може да се очаква Ердоган да продължи съюза си с Русия и Иран въпреки възраженията на САЩ и НАТО.

В словото си след вота той също така даде знак, че ще възобнови военната операция срещу кюрдските бойци в югоизточната част на Турция. Това заплашва да доведе до повторение на кървавите събития след изборите от юни 2015 г. Освен това Ердоган ще преследва обсебилото го отмъщение към "терористичната организация" на своя дразнител, живеещия в изгнание проповедник Фетуллах Гюлен.

Преизбирането на Ердоган не е резултат, на който се надяваха повечето от страните от ЕС. Те се възмущават от нарушенията на човешките права, подкопаването на демократичните институции и предприетите усилия за детрониране на светската традиция в Турция. Европа обаче се нуждае от помощта на Турция, за да се справи с миграцията и тероризма, така че ще мълчи. Десният унгарски премиер Виктор Орбан е изключение. Той беше първият западен лидер, който изпрати поздравления. Хора като Орбан, Путин и американския президент Доналд Тръмп възприемат Ердоган като безскрупулен управник като тях: ултранационалист, едностранчив, популист - и абсолютно безмилостен. Автокрацията: това вече е нормално.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Привърженици на прокюрдската Народно-демократическа партия развяват плакат на лидера й Селахатин Демирташ, който е в затвора. Въпреки това партия премина 10% бариера и влиза в парламента.
9
2076
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
25 Юни 2018 20:21
Хора като Орбан, Путин и американския президент Доналд Тръмп възприемат Ердоган като безскрупулен управник като тях: ултранационалист, едностранчив, популист - и абсолютно безмилостен.
Дори и в добрите си години "Работническо дело" трудно е постигал подобни висоти.
25 Юни 2018 20:43
Така са печелили избори Мусолини, Хитлер, Сталин...Хрушчов, Брежнев, Кадафи...Така печелеха и лидерите на соцстраните, в т. ч. Тато и Кастро.
Така спечелиха избори Ким, Асад и Путин... БКП спечелваше избори с над 99%...КПСС, също Е, и?
25 Юни 2018 22:19
Нали ние демократите гласувахме тайпи да пази българското небе? Некак си усещам негативен тон в статийката
25 Юни 2018 23:34
Делото живее още в душите на пролетариите!
26 Юни 2018 01:32
Ердоган към челната позиция на глобалните владетели със стила на руския президент Владимир Путин, на китайския държавен глава Си Цзинпин и на египетския лидер Абдел Фатах ал Сиси.




Западенци - импотенти, сър.
Мъка и тормоз!
26 Юни 2018 08:11
И ние вървим бодро по този път.
Вече трети мандат ни управлява една мутра, която методично завзема цялата власт в държавата.
26 Юни 2018 09:45
„Самите турци все повече осъзнават, че едноличният режим е опасен, защото в тази си битност, той управлява с пълен волунтаризъм – и политически, и икономически. Поради това Турция в момента икономически е стигнала до това положение да има вътрешен и външен дълг общо над 3 трлн. и 600 млрд. турски лири. Това е над целия национален доход на страната. Текущият дефицит е 6,5% от БВП, тоест Турция живее на вересия, но тези дългове рано или късно трябва да се плащат“

26 Юни 2018 10:20
И гроздето е кисело, и зловещ махмурлук ги гони, и главоболието се усилва, и зад врата се усеща горещ дъх, и разумът почва тихичко да шепне нещичко...
Да не си полит преститутка днес...
---------
Блогът на Генек
26 Юни 2018 12:52
Леонид Ивашов. Итоги выборов в Турции и интересы России
https://www.youtube.com/watch?v=A8EKW1AVpOY
Комментирует доктор исторических наук Леонид Ивашов
День ТВ Published on Jun 25, 2018
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД