Проблемът "кървят ми венците" е на дневен ред за страшно много хора у нас. Според различните статистики от това страдат от 50% до над 90% от българите. Причините са различни - от липсата на витамини до лошо направена пломба, но основният е един - недостатъчно или неправилно почистване на зъбите.
----
Как се мият зъбите? За да си изясни този въпрос, човек е добре да си занесе четка при зъболекаря, който да му покаже правилната техника. Зъбите са с много извивки и е изключително важно четката да влезе във всяка ниша. Главното при миенето на зъбите е върховете на косъмчетата на четката да навлязат между венеца и зъба. Там се намира венечната бразда, чийто размер е около 1 мм. Именно оттам тръгва възпалението и кървенето на венците, ако се събере непочистена плака. За
да се почисти добре венечната бразда,
четката трябва да е поставена под ъгъл от 45 градуса към зъба, като връхчетата на четката сочат към венеца. Това означава косъмчетата на четката да се насочат почти отвесно към венеца. Не трябва да се търка наляво-надясно, защото така четката се плъзга по най-изпъкналите точки на зъбите и не почиства почти нищо. Главата на четката трябва да вибрира на едно място, за да могат косъмчетата да потънат до най-дълбоките точки на съзъбието и да отстранят плаката. При хората с възпалени венци този начин на измиване на зъбите първоначално увеличава кървенето. След няколко седмици то спира и венците се успокояват.
Ако тези инструкции не се спазват, може да възникнат различни проблеми. Бактериите в плаката съдържат токсини, които възпаляват венците и те започват да кървят.
Първият стадий на заболяването е т. н. гингивит. Може да се забележи кървене при миене на зъбите или почистването им с конец. Венците са леко подпухнали и зачервени. Цветът на здравите венци е бледорозов. Ако не се лекува, гингивитът може да прерасне в пародонтоза. Плаката се разпространява към корените на зъбите и предизвиква инфекция. Това може да "стопи" костта, която задържа зъба в челюстта. Венците започват да се отдръпват от зъба и оголват го, а плаката стига до костта. Зъбът се разклаща и пада. Затова предните зъби на хората, страдащи от пародонтоза, изглеждат издължени, а
захапката може да се промени
При продължително застояване на плаката по зъбите тя се втвърдява. Образува се зъбен камък, който също е причина за кървене от венците. Друга причина са лошо направените пломби. Те задържат плака или направо лежат на венеца. Затова пломбите трябва да бъдат коригирани. Някои хора по наследство имат т.н. "недостатъчност на венците". Те са по-предразположени към заболявания на венците, но при добра хигиена проблемите могат да бъдат ограничени. Стресът, който отслабва общата имунна защита на организма, активизира микроорганизмите в устната кухина и също причинява кръвотечение от венците. Понякога проблемът може да е симптом за недостиг в организма на витамин С. Той участва в предпазването и възстановяването на клетките и тъканите от вредното влияние на редица фактори в околната среда. При диабетиците заради нарушената обмяна на веществата и разширяването на кръвоносните съдове почти винаги се появява някакво заболяване на венците. Важи и обратното - упорито кървящи венци могат да са сигнал и за диабет. Съдоразширяващите лекарства, които могат да причинят набъбване и болезнено усещане на венците, също са причина за кървене от венците.
------
ЛЕЧЕНИЕ
Хора с болни венци трябва да използват мека четка. Продават се пасти за зъби, които свиват кръвоносните съдове и стягат венеца. Същата цел се постига и със сварена смрадлика за жабурене. Ако има болни венци, човек трябва да приема повече плодове и зеленчуци за подсилване на имунитета. Зъбният камък пък се отстранява механично от зъболекаря с обикновени инструменти или с ултразвук. След почистването му може да се проведе и лазерна терапия, която има противовъзпалително действие. Пародонтозата се лекува успешно в по-ранни фази. Ако е в напреднал стадий и се натрупа гной, се прилага антибиотична терапия. Понякога може да се наложи присаждане на костно вещество, но само при положение че зъбът все още не е паднал. Противовъзпалително действие имат някои етерични масла - розово, шипково, лавандулово, ментово.
|
|