Георги Янакиев е роден на на 10 юни 1941 г. в Самоков. Започва кариерата си като състезател по мотоциклетизъм. От 1980 г. е председател на Българската федерация по автомобилни спортове, а от 1990 г. е председател и на Съюза на българските автомобилисти. Вицепрезидент е на FIA (Международната федерация по автомобилизъм). За големия си принос към българския автомобилен спорт е награден с орден "Стара планина". Женен е, синът му Георги Янакиев-младши е сред най-добрите рали-пилоти у нас.
--------
1. Победител без книжка
Започнах да се състезавам едва 16-годишен в Самоков. Още от малък имах огромното желание да стана състезател по мотокрос и амбициите ми, естествено, бяха да бъда най-добрият. Не бях изкарал дори книжка за управление на МПС, когато получих шанса да се състезавам. Благодарение на шефа на милицията в Самоков, който гарантира за мен, бях допуснат на старта. Веднага след началото на състезанието трябваше да се мине през една голяма водна площ и въпреки че стартирах отлично, мотоциклетът ми изгасна посредата на водата. Разплаках се от яд. Бях обаче много амбициран да се представя добре и започнах да бутам машината, която накрая все пак запали. В това време ме бяха задминали всички останали мотористи. Все пак успях да ги изпреваря и записах победа още в първото си състезание. След това попаднах на големи учители в този спорт като покойния Йордан Топлодолски и благодарение на него, на много труд и всеотдайност от моя страна, се сбъдна мечтата ми да стана добър състезател.
2. Световна купа дойде в Самоков
Едно от нещата, с които най-много се гордея, е, че успях да убедя шефовете на световната федерация по мотоциклетен спор да ни поверят организацията на кръг от Световната купа по мотокрос. През 1978 г. бях изпратен от нашата федерация на конгрес на Световната федерация във Варшава. Спомням си това време, защото точно тогава Йоан Павел II бе избран за папа и настроението в Полша бе приповдигнато. Във Варшава се запознах с председателя на комисията по мотокрос към световната федерация - белгиеца Рене Брюнел, един изключителен човек, и в продължение на няколко дни го убеждавах по какви ли не начини, че България може да организира кръг от Световната купа. Накрая той се съгласи, а 2 години по-късно край Самоков направихме едно чудесно състезание. Събраха се над 80 000 души, които блокираха целия град още 2 дни преди самото състезание. Повече хора сме събирали единствено на състезанията на връх Шипка, където в края на 70-те години, идваха близо 200 000 души за да наблюдават най-добрите пилоти от бившия соцлагер. Гордея се, че съм участвал в състезанието на Шипка, дори съм го печелил. По това време хората обичаха много мотокроса и трябва да си призная, че никъде по света не съм виждал толкова народ да идва на състезания.
3. Деймън Хил в България
Никога няма да забравя и срещите си с най-големите пилоти във Формула 1. Един от тях - Деймън Хил, през 1996 г. дори посети България за няколко часа. Струваше ни огромни усилия да успеем да уредим тази визита, но си заслужаваше. По това време англичанинът бе сред най-добрите пилоти във F1 и водеше битка с Михаел Шумахер за световната титла. Той се оказа и един невероятно добър човек, каквито впрочем са и останалите пилоти. За мен те са "големи мъже", тъй като това, което правят на пистата, е невероятно. Освен с Хил съм имал възможност са общувам с Шумахер, Дейвид Култард, Ники Лауда и други, но все пак визитата на Деймън бе невероятно преживяване. Той пристигна с частния си самолет, след което веднага отидохме в Самоков, където той даде старт на състезание по мотокрос. Навсякъде бе заобиколен от фенове, които искаха да се докоснат до него и да вземат автограф. Именно в тези моменти видях, че Деймън е човек като всички останали, не проявяваше никакво пренебрежение - даже напротив.
Познавам се и с шефа на Формула 1 - Бърни Екълстоун, от когото също имам отлични впечатления.
4. Шефът на FIA - в "Лада" и АН-24
Много са историите, свързани с рали "България", което преди се казваше рали "Албена". Имаше много инфарктни моменти, както и забавни случки, за които може да се напише цяла книга. За мен обаче една от най-любопитните си остава първата визита на шефа на Световната федерация по автомобилизъм (FIA) Макс Моузли. Пристига той на аерогара "София" с редовен полет от Англия. Аз като председател на Българската федерация го посрещам и директно го закарвам в хотела с моята служебна "Лада". Моузли бе доста озадачен от автомобила, тъй като явно досега бе свикнал на по-луксозни коли. На следващия ден обаче го очакваше доста по-голяма изненада - до Варна летяхме с АН-24, което едва ли може да се нарече приятно пътуване. В Албена всичко премина перфектно, но когато се наложи да си тръгва, Макс Моузли реши да не рискува. Обади с в Англия и повика частния си самолет, който го взе директно от летището във Варна. Отношенията ни обаче останаха отлични и той няколко пъти след това отново посещаваше България. При една от визитите си дори бе награден от президента Георги Първанов с орден "Стара планина".
Рали "България" си остава и едно от най-големите постижения в кариерата ми. Вече 26 години съм негов директор и съм безкрайно щастлив, че успяхме да запазим това състезание, което е едно от най-силните в Европа.
5. На ски със звезди
Освен автомобилите и мотоциклетите, обичам много и ски-спорта. Това не е случайно, тъй като съм доста близък с най-голямата ни звезда в този спорт - Петър Попангелов, на когото даже съм и кум. В началото на 80-те години в Боровец се организираха доста силни състезания, на които пристигаше голяма част от световния ски-елит. Именно там се запознах с Ингемарк Стенмарк и с останалите звезди. Една от тях бе Кристиян Нойройтер, който заедно с Пепи Попангелов ни покани на гости в хотела му в Гармиш-Партенкирхен. Нойройтер е женен за друга легенда в този спорт - Рози Митермайер. Прекарахме една незабравима ваканция. Въобще ските и моторните спортове имат много общи неща, така че няма как да не ги харесвам и двете.
Браво, чудесно поднесена информация – забавно, увлекателно и леко за четене. А ето моите пет истории за любимия мивестник СЕГА и за г-н Янкиев:
СИЛВЕРСТОУН – НАЙ-МЕЧТАНОТО СЕЛО
ЗА ИЗКУШЕНИТЕ В МОТО СПОРТA
ПИСТИ ПОД НАЕМ
От известно време насам вятърът ме отвява всяка сутрин там, където на средния българин биха му потекли лигите да дойде поне веднъж в живота си. За целта ще е нужно да се бръкне поне с £ 300-400 като не се брои цената на билета София -Лондон, или София- Бирмингам. Досещате се, че не говоря нито за Холивуд, нито за Дисниленд...Нито пък за Ермитажа.
Състезателното градче Сиверстоун в Мидландс, където англичаните организират своята Гранд При, е преустроено военно летище от Втората световна война. Такива са и повечето писти в Кралството – достроени и модернизирани някогашни изстребителни бази, сега - златни кокошки на Кралицата. И докато софийската мотописта тъне в тръне и шубраци, изоставена и запусната от кметства и общински управници, на Силверстоун всеки инч е пари, а всяка секунда е много пари. Да наемеш за един ден пистата, на която се провежда Гранд При трябва да се бръкнеш с около £ 23 000, като не се смята ДДС-то. Наемането на някоя от останалите сателитни писти не е чак толкова скъпо, но заявките са направени за месеци напред.
Собственост в средата на 90-те на американския рекламния магнат Интер Пъблик, сега Силверстоун е отново в ръцете на британските си стопани – Клубът на Британския мото спорт. Неколцина от основоположниците на
този клуб са сред инструкторите, които днес предават своя опит на желаещите да преминат курс в тукашната Мото Академия. А желаещите да станат инструктори бол. Тук ограничени като балове, приемни изпити и тем подобни не важат. Имаш ли смело сърце, разрешително за работа и навършени 21 години – добре дошъл си...Но най-важно е джобът ти да е дълбок и добре натъпкан с твърда валута.
ЗАЙЦИ ЗА ГОНЕНЕ
По контурите си пистата на Гранд При напомня котка с подвита опашка. И докато графичната прилика стъписва на входната врата, няколко мили навътре в състезателното градче, можете да се порадвате на истински животни. Почти като в български зоопарк притичва сърничка, а из нивята, които са иначе добре поддържани и строго оградени зелени площи, пасат зайци на една ръка разстояние. Необезпокоявани от невероятните децибели, животните са постоянни обитатели на околността, прекосявана от няколко селски пътя, четири ферми, дузина частни хотелчета и нивя с пшеница. Ако не познавате района, трудно ще откриете пистата. Нужен ви е хеликоптер. По време на Гранд При небето над Мидландс се прекосява от хеликоптери всеки 3 минути. Удобството върви от 350 лири нагоре в зависимост от дестинацията.
СНИМКИ ЗА ПРОДАН
Хеликоптерната площадка за излитане и кацане е единствената която напомня, че пистата Гранд При в Силверстоун е била военно летище. Напомнят го и желязната дисциплина и безупречната организация, създадени в миналото и поддържани всеки божи ден в настоящето. Дневно се провеждат най-малко 8-10 упражнения из различни участъци на пистата с десетки участници, които идват барабар с техните половинки, баби, лели, тъщи, свекърви и отрочета...А някои недочели инструкциите – повеждат и кучетата си. Налага се домашните любимци на синджир да бъдат заведени в дневната “детска градина” за кучета, където и те са в бедопасност, и пистата е на рахат.
Клиентите трябва да се явят поне час предварително, време през което тече регистрацията, инструктажът и отвеждането им под конвой на определената писта. Конвоят е ведомствен ландровер - пълен контраст на пъргавитеи разноцветни поршета, ферарита и аудита. Той тромаво потегля към набелязания пункт, следван от кервана коли, с който семействата на участниците припкат да ги снимат и да им ръкопляскат. Чувството за съпричастност е от особена величина на пистата.
Клиент на Силверстоун може да бъде всеки на възраст до 70 години. Не, че по-възрастни не вървят, но застраховката не ги лови. В Англия сме все пак – тук парите диктуват абсолютно всичко, а стане ли дума за застраховки, ушите се наострят и зъбите се наточват умопомрачително.
ПАРИ ЗА СЕМКИ
За разлика от повечето места по света, в Силверстоун, където е пистата Гранд При се работи по желание, а не по силата на принуда или на някакъв договор. Инструкторите – средно стотина всяка седмица идват от различни кътчета на Кралството, работят не по-малко от 10-11 часа дневно, нощуват в хотелчетата из околните села и се прибират заработили толкова, колкото средно статистическият поданик на кралицата заработва за един месец.
Ала да станеш инструктор и да работиш на пистата Гранд При не е като да станеш инструктор в СБА и да късаш на изпитите пред КАТ. Тук се искат огромен брой спечелени състезания зад гърба, опит, пари, хъс и както вече споменах дълбоко напълен с твърда валута джоб. Цената на едно състезание е от порядъка средно на £ 1000, където влизат регистрацията за участие, квалификациите, застраховките и ремонта на колата и разбира се пътните и нощувките около събитието.
Тези дни Силверстоун е в трескава подготовка на предстоящото 24 часово състезание на пистата Гранд При. В продължение на едно денонощие над 80 състезатели от различни точки на планетата ще бръмчат в надпревара за призовите места без сън и почивка..Това е първото по рода си състезание в Силверстоун. Тук досега не се е провеждало”голямо нощно къпане”, а и за първи път броят на участниците е толкова голям. Обикновено за Гранд При състезателите са не повече от 40, а зрителите достигат по брой населението цял български Ямбол /пардон, ако все още е 195 000/.
ЧЕРНАТА СТРАНА НА ЛУНАТА
В Силверстоун стават и трагични случаи. Не че статистиката изобилства с жертви, но лошият късмет, липсата на опит и концентрация, могат да ти струват живота. Все още в болницата Ратклиф в Оксфорд лежи в кома един запалянко – мотоциклетист, който ден след първенството British Super Bikes, пострада тежко на пистата ГрандПри. Сигурна съм, че освен неговото семейство, не са малко и хората от пистата, които всяка сутрин осъмват с надежда за добра новина от Оксфорд. Такава е цената на спортният хъс и никаква друга съблазън като пари и жени са всъстояние да откажат истинският състезател от неговата цел и страст. /Спомняте ли си зловещия роман на Стивън Кинг, в който група ентусиасти трябваше в подължение на 5 дни да ходят непрестанно без сън и почивка, без сядане и лягане. Нарушителят го застрелваха/. Но стига по въпроса
СЪНИ БИЙЧ
В Силверстоун непрекъснато се провеждат състезания, любителски гонки и всякакви вътрешни квалификации. Понякога градчето е толкова оживено и подстъпите към него така натоварени, че жителите на околните села едва се придвижват. Така беше преди три седмици на 21 август по време на British Super Bikes. Сигурна съм, че никой от вас не е виждал толкова мотоциклети, събрани на едно място, както тогава. Зрителите бяха налице още предишната вечер и понеже преобладаваха сред тях мотоциклетистите – запалянковци, наличните паркинги едва побраха лъскавитеим возила.
В надпреварата на следващия ден, както сигурно ви е известно, участваха и българи. Разбира се спикерът си нямаше понятие къде е Съни бийч и къде е България, но важното е, че името на малката ни държавичка прозвучагордо в микрофоните и огласи Гранд При на няколко пъти
.
Принцове и просяци
На двайсет мили от състезателното градче е разположен Оксфорд. Град- приказка. В случайно изпречила се книжарница откривам рядко срещана музика и възкликвам: “ Та вие имате Едит Пиаф! ”...Настъпва суматоха: “Каква диагноза казахте, че имам?”- пита продавачът, който по всичко личи не се шегува... Нямаше да се случи, ако за книжари не назначаваха студенти и други подобни...Клиентите на пистата Гранд При в Силверстоун също често отскачат до Оксфорд.... Това най-често става по време на редовните семинари, които се точат по два-три дни. Но сега един по-различен семинар се задават като изпитание за шефовете на самата Гранд При. Какво става? Последен вик на модата при трениране на уплавленски кадри е обучението да се провежда открито. Дузина бели якички от офиса ги стоварват с няколко хеликоптера по дивите гори на Шотландия, Уелс или из островите и, ги зарязват под открито небе да се оправят както могат, но със задача да се върнат по домовете си. Разбираемо е, че треннигът не е успешен за всеки и само оцелелите запазват ръководните си постове. Останалите си търсят работа. И понеже Оксфорд е на една ръка разстояние, някои от канцеларските плъхове намират късмета си тук. Писти в Оксфорд не се строят , нито ферари се виждат наоколо. Но затова пък е пълно с университети, колежи, издателства, университети и книжарници...В които освен непрофесионалисти като описания по-горе, работят и приближени на Двора. Синът на маркиза на град Бат работи в тъкмо една такава книжарничка, учтиво развежда клиентите и им помага да намерят търсения автор. За произхода освен лицето, издайнически говорят маниерите и еика му – чиста проба изтънчен викториански английски, какъвто не може да бъде чут всеки ден и навсякъде. Но благородникът е сред честите клиенти на Гранд При. На какви ли не парадокси може човек да се натъкне, нали.
Повече за живота в Състезателното градче, за неговите обитатели, наблюдатели, оплакватели, обожатели, кумири и жертви, както и за предстоящата 24 часова нон стоп сензация на пистата Гранд При, в следващите броеве.