:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,136
Активни 432
Страници 19,066
За един ден 1,302,066

Новата мода - изворна вместо минерална вода

Това е добра новина най-вече за майките на малки деца и за възрастните хора
Снимка: Архив "Сега"
По неписан закон в България бутилираната вода еднозначно се приема за минерална. На пазара обаче вече има не само минерална, но трапезна, а с появата на продукт на фирмата "Девин" - и изворна вода. В Западна Европа и САЩ хората проявяват все по-голям интерес именно към изворната бутилирана вода, твърдят запознати. Причината е в различния ефект върху здравето на трите вида "питиета".

Най-голямото преимущество на изворната вода е, че съдържа много по-малко минерални вещества като желязо, флуор, хлор, натрий и по този начин е подходяща за всеки, без да е необходимо да се редува с друга вода. Това е добра новина за майките с малки деца, особено до 3-годишна възраст. На малките човечета



не се дава минерална вода,



защото организмът им не е укрепнал и бъбреците не трябва да се претоварват с обработването на минералите. Затова в детските храни няма никаква сол (натриев хлорид).

Изворната вода, обаче, няма подобни негативи и може да се дава и на бебета. Тя е по-добра и от чешмяната вода, защото не е хлорирана, не съдържа отпадъци от влошеното състояние на водопроводите в страната и е екологично чиста, обикновено от планински местности. Бутилираната изворна вода може да се дава на детето и без преваряване. Здравното министерство обаче препоръчва тя все пак да се превари, за да не попаднат в нея микроби от бита след отварянето на бутилката. Изворната вода е подходяща и за възрастни хора, които страдат от проблеми със сърцето, кръвното, бъбреците.

За разлика от изворната вода, която е с по-ниска температура и се добива от много по-плитки слоеве, минералната вода е дълбочинна - добива се с помощта на дълбоки сондажи в земните недра - от 700 до 1500 м. Минералните води са полезни с това, че снабдяват организма с ценни вещества, които намаляват риска от някои заболявания. Минералната вода, която се добива край Велинград, Хисар, Девин и някои други извори в България, е флуор-съдържаща, т.е. предпазва от зъбен кариес и остеопороза. Тя е много подходяща за юноши, а също и за жени над 40 години, при които има по-голяма опасност от намаляване на костната плътност. Някои минерални води се отразяват добре на хора, които страдат от стомашно-чревни заболявания. Специалистите препоръчват хората да сменят от време на време минералната вода с изворна, трапезна или чешмяна.

Най-важното при покупката на бутилирана вода е да се погледне състава на напитката, който задължително трябва да е посочен на етикета. Повечето минерални води, които могат да се купят в магазините у нас са нискоминерализирани, т.е. до 500 мг/л, което ги прави напълно подходящи за всекидневна консумация. Когато общата минерализация на водата е над 1000-1500 мг/л, те могат да се пият само по строга схема, предписана от лекар за определени заболявания. Колкото по-ниско е



съдържанието на натрий



във водата, толкова по-добре. Тези соли благоприятстват задържането на вода в организма, което може да доведе до проблеми с бъбреците, сърцето, кръвното налягане. Добре е съдържанието на натрий да е под 40 мг/л.

За малките деца обаче изискванията са още по-строги. Те не трябва да пият вода с обща минерализация над 120 мг/л и съдържание на натрий над 20 мг/л. Родителите трябва да следят тези цифри на етикета, защото понякога рекламите подвеждат. За хората, които спортуват активно, количествата на минералните вещества може да са и малко по-високи, защото при тях обмяната на веществата е по-активна. В изворната вода съдържанието на минерали, включително натрий, е много по-ниско и няма ограничения за нейния прием.

Общото между изворната и минералната вода е, че те не се обработват и са напълно естествени. Не така стои въпросът с трапезната вода. Тя може да е вода дори от градската водопроводна мрежа, която в производствени условия се преработва - деминерализира се, филтрира се и се добавят различни минерали, ако е необходимо. Това е изкуствен продукт, но той също може да има полезен ефект.
1
8950
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
03 Септември 2005 23:45
Информацията, съдържаща се в статията е доста полезна
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД